• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Plavaná na velké vzdálenosti

  • Hobby G 2
16. 05. 2010
Plavačka na velké vzdálenosti neoslovuje mnoho rybářů a tak není tolik využívaná, protože lov  v blízkosti břehu je výrazně snadnější. Při lovu na menší vzdálenosti  použijete jemné a lehké montáže, splávek je bez problémů na dohled a také krmné koule dopravíte snadno a přesněji na správné místo. I když je chytání v blízkosti břehu snadné, nepřináší bohužel pokaždé žádaný úspěch. Ryby se totiž často nezdržují v blízkosti rybáře, ale ve velké vzdálenosti od břehu. Zejména kapitální cejni a kapři jsou opatrní a jen zřídka se vypravují k rušnému břehu.
V létě jsou nejlepší vyhlídky na úlovek na lavicích, v záhonech podvodních rostlin a v leknínových polích. Tato místa se ale často nachází mimo oblasti, na které lze dosáhnout volným kyvadlovým náhozem. Kdo chce chytat na těchto místech, musí svou montáž někdy nahazovat i padesát metrů daleko. Takové vzdálenosti náhozu zůstávají pro většinu rybářů, kteří chytají na plavanou, snem. Dvacet nebo třicet metrů lze s obvyklým náčiním zvládnout, ale hranici čtyřiceti metrů přehodí jen málokterý z nich. Pokud své náčiní ale přizpůsobíte dlouhým náhozům, dostanete se s ním skutečně daleko.

První důležitou součástí perfektního náčiní je splávek. Nefunguje pouze jako čihátko, ale i jako zátěž. A ta by měla být poměrně těžká, protože pouze splávek s vysokou nosností a pořádnou hmotností lze nahazovat daleko. Použijeme předvážené wagglery s nosností od 20 do 40 gramů a s dobře viditelnou anténou. Když není dost světla, můžete waggler pro lepší viditelnost vybavit fluoreskující dutou anténou. Některé wagglery mají špičky, které jsou opatřené křidélky. Díky nim získáte několik metrů navíc a zvýšíte přesnost náhozu.
Abyste tyto rakety mohli odpálit, potřebujete vhodný prut. Jako nejlépe použitelné jsou  matchové pruty v délce od 3,90 do 4,50 metru s označením „strong" nebo „heavy". Mají potřebnou akci, aby těžké montáže zrychlily. Naviják by měl mít velký převod a měl by být schopen při jednom otočení kličkou navinout minimálně 90 centimetrů vlasce. S takovým modelem lze navinout montáže nahozené do velké dálky rychle zpět. Aby se vám náhozy dařily, je třeba cívku naplnit až po okraj monofilním vlascem o průměru 0,14 nebo 0,16 milimetru. Když nahazujete s cívkou, která má návin jen do poloviny, ztrácí se hodně energie zvýšeným třením. Při zrychlení působí síly, které mohou vést k tomu, že se montáž dokonce utrhne. Abychom tomu zabránili, zařadíme mezi kmenový vlasec a návazec 8 až 10 metrů dlouhý „šokový návazec" (průměr 0,20 až 0,22 milimetru).
Waggler zafixujeme pomocí spojky Fix Flot na vlasec. Pod waggler upevníme dva olověné broky č. 2. Zbývající zátěž zajistí několik broků č. 4 a č. 6, jejichž vzájemné vzdálenosti se směrem dolů zvětšují. Toto uspořádání chrání montáž před zamotáním. Asi 40 centimetrů dlouhý a 0,10 až 0,12 milimetrů silný návazec navážeme na mikroobratlík. Na háček upevňujeme pouze takové nástrahy, které při dalekém náhozu neodpadnou. Použijeme červy, muší larvy nebo kombinaci červa a patentky, resp. larvy mouchy bzučivky a patentky.

Ty nejlepší zkušenosti jsou s náhozem, který se provádí přes rameno. Abyste se při prudkém náhozu nedostali z rovnováhy, měli byste zaujmout pevné postavení. Prut podržíte před sebou a necháte waggler viset asi 50 centimetrů pod špičkou prutu. Nyní vedete prut rovnoměrným pohybem dozadu. Zastavíte ho v okamžiku, kdy se nachází v poloze 2 hodiny. Poté prutem švihnete dopředu a provedete nához. Dávejte pozor na to, abyste pohyb zastavili v okamžiku, kdy prut dosáhne polohy 11 hodin. Nahodíte-li montáž tímto způsobem, dostanete se pokaždé daleko. Do dálky je však třeba dopravit nejen montáž, ale i krmení.
 K tomu jsou vhodné praky, které jsou speciálně upravené pro zakrmování ve velké vzdálenosti. Některé modely jsou vybavené dvojitou gumou, kterou můžeme hodně napnout a střelit krmnou kouli ještě dále. Suché krmení speciálně upravujeme, aby létalo lépe: navlhčíme ho více než obvykle a zamícháme do něj písek nebo hlínu. Podíl těchto přísad je 10 až 20 procent. Poté krmení protlačíme sítem s průměrem otvorů 5-6 milimetrů. Takto získáme krmení, které je dostatečně těžké na daleké náhozy a je kompaktní. Snižuje se tak riziko, že se koule rozpadnou dřív, než se dostanou na zakrmované místo.
Velikost koulí má rozhodující vliv na přesnost zásahu. Příliš malé koule někdy střelíte zbytečně daleko a pokud jsou koule moc velké, spadnou do vody před zakrmovaným místem. Abyste našli tu správnou velikost, musíte trochu experimentovat. Tak zjistíte správnou velikost velmi snadno. Pokud chceme dostat montáž pokaždé na správné místo, navážeme po prvním přesném náhozu na vlasec dvě značky z monofilu 0,08 ve vzdálenosti 80 centimetrů. Když při nahazování uslyšíme, že oba malé uzle proklouzly očky, je třeba montáž zbrzdit. Každopádně byste neměli nechat vlasec prověsit. Po náhozu proto ponoříme špičku prutu do vody a dvakrát až třikrát otočíme navijákem.Takto napnutou montáž lze dobře vést a můžete také účinně zaseknout.
Michael SchoglHodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se