• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Lov lipanů na mušku

  • Hobby G 3
20. 12. 2009
Lipan podhorní je v mnoha našich tocích původním rybím druhem, do některých vod byl s větším či menším úspěchem vysazen a místy se velmi dobře aklimatizoval.To je znát především z toho,že se v těchto vodách dokonce přirozeně rozmnožuje. V poslední době je však bohužel stále vzácnější a momentálně již není mnoho toků, které se mohou pochlubit opravdu dobrým stavem lipaní populace.
Výtěr lipanů, probíhající na jaře, bývá občas silně narušen výskytem vysazovaných pstruhů duhových, kteří lipaní jikry považují za vybranou lahůdku. Ani ostatní druhy ryb jimi pochopitelně nepohrdnou a tak bez vysazování již odrostlé násady by bylo těžko možné udržet stav těchto ryb. V zimním období se navíc stávají i dospělí lipani snadnou kořistí kormoránů, kteří především na sekundárních pásmech pod přehradami a na menších tocích dokáží jejich stavy výrazně zdecimovat. A i na mělčích úsecích velkých řek dokáže hejno kormoránů lipany lovit velice efektivně, navíc značná část uniknuvších ryb je po útoku predátora natolik poškozena, že dochází k následnému úhynu. Je nutné si také uvědomit, že i rybáři se naučili lipany lovit mnohem lépe, takže tato ryba už není jen úlovkem několika desítek specialistů. A tak je i vyšší rybářský tlak na některých revírech opravdu znát.

Lipan není plachý

Pstruh potoční je proti němu ustrašenec. Hejna lipanů lze občas za příznivého stavu a čisté vody sledovat i zrakem. Drží se většinou svého stanoviště, popřípadě se pohybuje v jeho blízkosti i za změněných podmínek. Vhodná místa dokáže zkušený rybář poměrně přesně vytipovat. Bývají to vymleté jámy ve dně, hlubší táhlé úseky s bohatými porosty vodních rostlin s dostatkem larev hmyzu. V období výraznějšího oteplení vyhledává také místa pod peřejnatými úseky, kde je voda více prokysličená. V době rojení nebo líhnutí hmyzu snadno objevíme lipany podle charakteristických malých „koleček" na hladině. Lipan stojí téměř vždy u dna, i pro drobné sousto se elegantně vyhoupne k hladině a vrací se zpět. Jen velmi vzácně (například při hojném líhnutí chrostíků, rojení mravenců) sebere více soust z hladiny na jedno zvednutí se ode dna.
Co se složení potravy týče, v lipaním jídelníčku převládají larvy chrostíků (se schránkami i bez nich), larvy jepic a jepek, blešivci a drobní měkkýši, po dešti si lipan s chutí smlsne i na splaveném suchozemském hmyzu, červech i broucích, někdy se pak téměř výhradně věnuje sbírání těch nejtitěrnějších tipek z hladiny.To bývá nejvhodnější chvíle pro klasický lov na suchou mušku.
Lipany lovíme většinou na kratší a střední vzdálenost, takže právě při lovu „na sucho" můžeme rybu při záběru sledovat, což bývají okamžiky, kdy se nám doslova tají dech. Ale pokud se lipanovi nástraha nějak nezdá, dokáže se pod ní zastavit a vrátí se zpět na své stanoviště. Příští nabídku nástrahy už buď ignoruje, nebo ho jen lehce znervózní, ale už se na ni nepodívá tak zblízka. Potom lze buď zkusit výměnu mušky, nebo přijít za chvíli.

Lipan roste poměrně rychle

Při dostatku potravy dosahuje už mezi druhým a třetím rokem lovné velikosti.Je to však poměrně krátkověká ryba, nedožívající se zpravidla více než čtyř,pěti let. Na mimopstruhových vodách se také často uloví na plavanou, mnohdy i na nástrahy, které nejsou živočišného původu (kroupy, těsto apod.) Hojně se také stává kořistí pytláků, kterých,bohužel, stále neubývá. Lipan je velmi náročný na čistotu vody a obsah kyslíku, vadí mu i lehké znečištění a i když ryby přežijí, často se ve zhoršených podmínkách přirozeně nevytírají.

Nejúčinnějšílovnou metodou je lov na nymfy

Používáme malé, většinou zatížené nymfy, nejčastěji napodobující více či méně přesně larvy chrostíků, pakomárů a jepic či blešivce. Dobře se osvědčují i fantastické vzory, které žádnou přirozenou předlohu nemají. Vždy je na místě použití co nejjemnějších návazců a spíš menších vzorů mušek. Velcí lipani dokáží být pěkně vybíraví a tak nás dokáží někdy důkladně potrápit. Občas se vyplatí setrvat u osvědčeného vzoru a zkoušet různé velikosti mušky. Na menších vodách vystačíme zpravidla s muškami ve velikostech 14-18, na velkých vodách někdy musíme sáhnout i po nejmenších mikronymfách.Ty jsou vázány na háčcích 18-22, vzácně i menších. Nebojme se však použít i ty nejmenší vzory. V malé, kožnaté lipaní tlamce drží i takový „pidiháček" dobře. Bezhrotové háčky nepotřebují k záseku žádnou velkou razanci, často postačí lehce nymfu zadržet, při zdolávání se však především větší lipani snaží nepříjemného tahu zbavit i vytloukáním o dno; nezřídka bývají úspěšní. 0 únik do úkrytu (jak to známe u pstruhů) se většinou nepokoušejí. Občas ale mají nepříjemnou tendenci zamotat se do porostů vodního moru či lakušníku, kde můžeme potom rybu snadno ztratit. Zaseknutý lipan bojuje spíš na místě a daleké výpady nepodniká, někdy se ryba nechává snést proudem. Při podebírání velkého lipana nepospíchejme, jinak nakrátko přidržená ryba má občas tendenci vyskakovat a na tenoučkém návazci ji pak můžeme snadno na poslední chvíli ztratit. Unavený lipan se položí na bok u hladiny a lze ho celkem snadno navést nad podběrák, menší ryby lze vylovit i rukou, při troše praxe se lipan překvapivě dobře dá udržet i v namočené ruce. Lov na tzv.českou (krátkou) nymfu spočívá ve vedení mušek vlastně často jen na délku návazce. Bývá velmi účinný zejména v lehce přikalené vodě a občas přináší opravdu úspěchy, nesrovnatelné s jinými způsoby lovu na mušky. Sledujeme chod návazce a současně ho kontrolujeme citem v ruce, zasekáváme jemně při každém zastavení a náznaku záběru. Osvědčenými vzory nymf pro lov lipanů jsou klasické vzory jako Ritz A, Ritz B, napodobeniny larev chrostíků se schránkami, Olive Nymph, Pallaretta a další a další.

Mokré mušky kombinujte s nymfami

Lov na mokrou mušku není při lovu lipanů příliš často používán, mokré mušky spíš kombinujeme s nymfami. Nelze ale opomenout některé účinné vzory, používané už celá desetiletí. Mezi nejpoužívanější patří podzimní Iron Blue Dun (ocelová jepka), Pale Watery Dun (vodová jepka) nebo univerzální Blue Dun (modrá jepka). Pro lov v období líhnutí chrostíků se neobejdeme bez drobných pup - to jsou mušky, které na první pohled připomínají zavalitější nymfy, ale místo zatížení jsou vázány tak, aby po nahození zůstaly zavěšeny pod hladinou, čehož docílíme použitím materiálů lehčích než voda (polystyren, korek,montážní pěna apod.), které umístíme na hřbetní straně mušky těsně za hlavičkou. Pupové mušky můžeme také úspěšně vázat s použitím přehnutého svazečku CDC peří (pírka z blízkosti mazových žláz kachen), které zaručuje, že muška bude téměř nepotopitelná.Tato muška napodobuje chrostíky, právě se zbavující poslední svlečky. Larvy jsou unášeny vodou a nemají žádnou šanci rybám uniknout. Záběr se při lovu na pupy projeví jako zavalení pod hladinou. Se zásekem nepospícháme, ryba se poměrně pomalu obrací hlavou dolů, to je teprve ten pravý okamžik pro zásek. V období líhnutí chrostíků se bez těchto vzorů (především na větších řekách) prakticky neobejdeme. Nejčastěji je využijeme začátkem léta, někdy se ale hmyz začne líhnout i v podzimním období.Také tehdy mohou být pupy jedinou účinnou nástrahou. Vázání těchto mušek je poměrně jednoduché, první pokusy ale pečlivě otestujme, lipan dokáže být velice puntičkářský.  Špatně plovoucí pupa mu bude podezřelá a k záběru ho nezláká.

Třešnička na lipaním dortu

Lov na suchou mušku patří určitě k nejkrásnějším zážitkům při muškaření vůbec. Co se lovu lipanů týče, je to prostě ta pomyslná třešnička na dortu. Někdy se voda doslova „otevře" a ryby sbírají téměř všude. K lovu potom volíme místa, kde čekáme největší ryby, ale to nebývá zrovna snadné rozlišit. Velcí lipani totiž dokáží občas sbírat tak nanicovatě, že bychom je snadno přehlédli. Někdy rybu můžeme přímo vidět, jak se obrací u hladiny, jinak chytáme především na místech, kde o přítomnosti velkých lipanů víme. Při použití nejmenších myslitelných háčků a ultratenkých návazců se právě ze suchého muškaření stává doslova adrenalinový sport. A protože silnější návazec lipana dokáže spolehlivě odradit, nic jiného nám ani většinou nezbývá. Uvázat nejmenší vzory tipek a komárů dokonce jako okřídlené miniatury důkladně prověří naše schopnosti, popřípadě mušky vyloudíme od šikovného kamaráda nebo zakoupíme ve speciálce. Často lze ale u nejmenších vzorů vystačit s chmýřenkami, které i jinak mají proti okřídleným vzorům mnoho předností. Lépe se vysušují a pokládají na hladinu, při planých vrzích nekroutí návazec a ani po ulovení několika ryb nebývají poškozeny či zdeformovány, takže na ně lze dál chytat. Ale křídlaté mušky jsou občas prostě nezbytné (zvlášť v podzimním období)a jejich silueta bývá tím pravým spouštěčem, takže se jejich použití stejně nevyhneme. V období hromadného líhnutí chrostíků můžeme použít i větší vzory (14-12) zhotovené ze srnčí srsti, letkových výřezů, drobných pírek či speciálních folií. Důležitý bývá především charakteristický tvar - silueta s podlouhlými, do stříšky složenými křídly.Tyto imitace dospělců chrostíka necháme buď splývat po hladině, popřípadě je můžeme po hladině lehce popotahovat, nejčastěji šikmo proudem, abychom tak napodobili pohyb skutečného hmyzu. Lipaní sebrání bývá i v tomto případě většinou decentní, ale občas ryba za muškou vyrazí, až se voda rozstříkne, což jinak u lipanů nebývá běžné. Ze suchých mušek se určitě osvědčí věrohodné napodobeniny právě se vyskytujícího hmyzu, pro dobré sledování však se občas (především na lesknoucí se hladině, za šera a při zvlnění hladiny větrem) velmi dobře osvědčují drobné vzory ve fantastických barevných kombinacích. Jinak jsou klasické lipanové vzory spíš střídmé, nepříliš nápadné. Jako příklad lze uvést alespoň Blue Dun (modrá jepka), Wiílow Fly (vrbovka),Red Quill a Black Quill (červené a černé brčko). A další oblíbené jsou Gloire de Neublans, Apple Green Dun (zelená jepka), Wickham's Fancy (wickhamka), Zulu, Red Tag (rudořitka)...  Prostě vzorů by bylo nepočítané, každý muškař má ty své. Na některých řekách se může jejich účinnost pochopitelně rapidně lišit, ale i důvěra v nástrahu je moc důležitým faktorem. Nasucho lovíme nejčastěji šikmo proti proudu,abychom rybu nevyrušili přítomností šňůry a návazce, v klidných vodách lze lovit i přímo po proudu. Nejúčinnější a nejnadějnější bývá vždy první hod, dejme si tedy záležet. Jakmile naše muška jednou (nebo i vícekrát) propluje zorným polem ryby, lipan si jí už většinou prakticky přestane všímat. Často stačí, aby se muška nesla o pár centimetrů stranou a ryba ji bude zcela ignorovat. Dokonalé položení návazce je podmínkou, o mastných a zauzlovaných návazcích bych se snad ani neměl zmiňovat, to k lovu lipanů rozhodně nepatří. Suchá muškařina (hlavně na velkých řekách) bývá opravdovou zkouškou i pro ostříleného rybáře.V letním období nebývá aktivita lipanů příliš výrazná, často je opravdu obtížné vystihnout tu pravou chvíli. A to se netýká jen sbírání z hladiny (kterého se v některých dnech vůbec nemusíme dočkat), ale i lovu na nymfy či mokré mušky u dna. Lépe na tom bývají rybáři, kteří loví na menších tocích.Tady aktivita lipanů v létě začíná kolem osmé hodiny a trvá často přes celý den (i když s určitými výkyvy). Pravým obdobím pro lov této krásné a sportovně vysoko ceněné ryby pak bývá především podzim. Lipani jsou při chuti a pokud se na hladině objevuje drobný hmyz, můžeme se skvěle pobavit. V tomto období bývá velice úspěšný i lov na nymfy. Lipany můžeme lovit i v podzimních plískanicích či sněhových přeháňkách, kdy ale pobyt u vody už nebývá tak příjemný. Úlovek krasavce s pestrobarevným praporcem hřbetní ploutve nám však trochu strádání vynahradí, snadno pak zapomeneme na prokřehlé ruce i namáhavé vzdorování tahu proudu. Často ještě koncem listopadu můžeme zažít velice úspěšné dny.
   Milan Pánek


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 6

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se