• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Zvýrazňovače nástrah - dipy a bostery

  • Hobby G
17. 12. 2009

 Na zvýraznění účinosti našich nástrah a návnad se používají dipy a boostery, které nám slouží především k zvýšení jejich důvěryhodnosti vůči  kaprům. Tvorba těchto produktů, které si můžeme  vyrobit  sami  kombinací výrobků určených k tomuto účelu, se postupem času pomalu dostává až do sfér rybářské magie.
Těmito procesy se snažíme  nabudit ryby, které nemají zájem o potravu, jsou nažrané nebo podmínky ve vodě jsou zkrátka takové, že ryba nemá potřebu se krmit. Proto se snažíme zneužit zvědavost kaprů a nabízíme jim nástrahu zvýrazněnou a doslova nabitou různými atraktory. Takto připravené nástrahy nám častokrát dávají do rukou zbraň na vytvoření si svého rekordu.  Nástraha pro ryby se stává zajímavou už svou velikostí, barvou a prezentací montáže. Na tyto tři rozlišení ryba reaguje vizuálně t.j. zrakem a zároveň i hmatem. Dipování však láká z jiné strany . Dráždi čichové a chuťové smysly a tím umožňuje rybě snadněji lokalizovat nástrahu mezi ostatními, které nejsou dipované. Zvýraznění boilies můžeme udělat už přímo při výrobě a to přimícháním množství jednotlivých chemických produktů. Toto posilování je pro kuličky , které jsou určené k použití jako nástraha, která podstatně kaprovi umožní podstatně snadněji se orientovat na vašem vnaděném místě.

Spreje - jsou produkty velmi prchavé, které rychle do kuličky penetrují, ale zároveň při kontaktu s vodou se z něj velmi lehko uvolňují a voní mnohem intenzivněji než boilie neupravené. Jsou zajímavými díky jejich silné prchavosti pro krátkodobé rybačky, kdy potřebujeme velmi rychlou reakci ryby a nepotřebujeme, aby nástrahy měly ve vodě dlouhodobý efekt. Ale pozor, může se stát, že příliš silné aroma může přejít v opačný efekt a nemusí být pro kapry přitažlivé, ale naopak spíše odpudivé.

Olejové namáčedla
-  jako např. komplexní olej jsou ve vodě nerozpustné. Nevyhnutelně vyžadují dlouhodobější kontakt s nástrahou, z důvodu dostatečného absorbování komplexu atraktivních látek obsažených v tomto oleji. Pomaleji se ve vodě uvolňují, tím pádem mají dlouhodobější účinek.
Velmi dobrý je Boilie booster, v kterém jsou sloučené vlastnosti obou už vzpomínaných zvýrazňovačů. Rychle se absorbuje do nástrahy, efekt šíření ve vodě je ze začátku rychlý tak, jak je to u sprejů, avšak oleje, které jsou v něm obsažené, nám umožňují prodloužit zvýraznění naší nástrahy. Akce kuličky je ve vodě okamžitá, ale zároveň i dlouhodobá. Každý dobrý dip by měl mít rychlý a dlouhodobý efekt atraktivity. Proto je velmi důležité znát účinnost každého použitého produktu, jeho chování se při kombinování s jinými produkty, jeho chování se pod vodou… Protože jen to je cesta k vytvoření úspěšného dipu. Rychlost a směr difuse, atraktivita a kvalita by měly být našimi základními znalostmi. Při tomto všem hraje velmi velkou úlohu sezóna, teplota, kvalita a proudění vody. Mezi základní produkty používané k výrobě dipů patří arómy, různé druhy olejů ,sladidlo ,emulgátor a tekutá potrava. Nejjednodušší vytvořené namáčedlo je kombinace ve vodě rozpustných a nerozpustných aróm.

Další  součástí namáčení jsou sladidla. Používají se pro atraktivní sladkost přitahující kaprů. Umožňují taktéž oslabit agresivitu současných rozpouštědel používaných v čistém stavu.  Esenciální oleje, 100% nerozpustné, jsou velmi koncentrované a musí být používané v malých dávkách. Mají dlouhou životnost v kuličce a jejich mikrokapénky putují z vnitřku návnady na její povrch. Proto při tvorbě dipu s tímto druhem oleje je vhodné používat emulgátor, aby se navázal na jiné složky a tím se zabránilo jeho samostatnému úniku z naší aromatické směsi. Každý esenciální olej má jinou viskozitu. Skořice je tekutější, takže se nám rozptýlí rychleji jako hustější Asa Foetida. Proto je dobré do skleněného poháru s vodou nakapat pár kapek, a tak zjistit rozdíly v tekutosti olejů a podle toho je potom přidávat. „Komplexní oleje“ mohou být použité na přímé namáčení, ale i na kombinování s jinými produkty. Komplexní oleje se nazývají proto, že jsou složené z několika rozdílných olejů. Co je ale zajímavé, je to, že jsou to kombinace olejů s různou hustotou, což umožňuje dlouhodobě zatraktivňovat okolí nástrahy směrem k hladině. Časově je to však záležitostí teploty vody. Každá viskozita nebo každá akce olejů je přímo spojená s teplotou vody.

Na určitých vodách je úspěšné chytat na velmi silné návnady namáčené ve velmi aromatické směsi, ale ta stejná návnada může mít na jiné vodě opačné účinky na ryby, které nesnášejí nebo nedůvěřují silným návnadám. Požadovaná rychlost akce vašeho namáčedla je jednoznačně závislá od kvality a druhu použitých komponentů.

Powder dips
- jsou práškové dipy. Po kontaktu s vodou se okolo nástrahy vytvoří gelovitá vrstva. Tento obal je obvzlášť účinný, protože se do vody neustále uvolňují chuťové částečky, které kaprům ukazují cestu k nástraze. Měli bychom si uvědomit, že tato vrstva se v tekoucí vodě uvolňuje výrazně rychleji než na stojatých vodách. a platí to samozřejmě i pro všechny ostatní dipy. Má to však i jeden pozitivní efekt: vytvoří se dlouhá aromatická stopa, která přitahuje i kapry, kteří se zdržují dál od zakrmeného místa.
Marian Kazda

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

     


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 5

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se