• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Zvukové woblery

  • Hobby G 3
21. 08. 2011
 Zvukové woblery typu Lipless cranks, jsou vyráběny převážně z tvrdého plastu a na trhu jsou uvedeny v mnoha variantách jak barevných a různých imitacích ryb, tak i v mnoha typech vlastností. Dělíme je na rychle potápivé, které rychle dosáhnou dna, mírně potápivé až vyvážené které se pomalým potápěním dostanou do určité hloubky ve které  s nimi pracujeme a plovoucí. Tyto woblery se od ostatních liší především absencí lopatky. Jejich pohyb ve vodě je klouzavý a proto je řadíme mezi slidery. 
Zvláštností  Lipless cranks je jejich vyduté tělo, obsahující kuličky, které při práci s tímto woblerem vydávají zvuk a působí na smysly rybích dravců. Pro jejich vydávaný zvuk jsou vhodné k použití při zhoršených světelných podmínkách (kalná voda, noční lov...). Kuličky jenž obsahuje tělo wobleru mohou být vyrobeny jak z kovu, tak i z tvrzeného plastu, wolframu nebo olova. Každý materiál vydává jiný zvuk, jenž působí na jiné  frekvenci. I velikost kuliček může být různá. Některé woblery obsahují třeba jen tři kuličky větší, jiné zase několik drobnějších nebo jejich kombinace. Vždy je však důležité jejich rozmístění i z důvodů vyváženosti nástrahy a jejího správného chodu.
Pro správný výběr nástrahy do určité hloubky se řídíme i umístěním závěsného kroužku pro připnutí karabinky. Čím blíže je očko umístěno ke špičce wobleru, tím méně se bude potápět a naopak, pokud se bude více přibližovat hřbetu nástrahy, tím větší bude jeho pracovní hloubka. V dnešní době technologie pokročili tak daleko, že všechny woblery tohoto typu se laboratorně testují a ladí se na určité frekvence. To je důležité pro lov.
Pokud budou dravci neteční k nástrahám osazeným např. tvrdými plastovými kuličkami, máme možnost nástrahu vyměnit za jiný typ, např. s těžšími wolframovými, pro které je frekvence vyladění odlišná od plastových a pokoušet se přesvědčit dravce na tuto nástrahu. Je jen na rybáři samotném jakou nástrahu upevní na svůj prut a jak často bude v případech nezájmu dravců testovat další. Z tohoto důvodu je důležité mít vždy po ruce vetší paletu druhů těchto nástrah.
Barva nástrahy zde určitou roli má také, ale jen za dobrých světelných podmínek. Při lovu v kalné vodě pravděpodobně volba barvy nebude prioritní a důležitá bude jen frekvence vydávaných zvuků, případně zvolíme křiklavé a nápadné barvy. Pokud je voda čistá, tak tam by měla volba směřovat především k imitacím vyskytovaných drobných ryb v revíru.
 
Vedení a práce s nástrahou není složitá. Vyplatí se však experimentovat. Dobré úspěchy přináší změna a rychlost vedení nástrahy. Střídání mezi pomalým navíjením s občasným úplným zastavením a následným prudkým úprkem. Někdy je účinné i velmi rychlé vedení nástrahy. Nadzvedáváním a spouštěním špičky prutu vedeme nástrahu do sloupce a následně necháme vyklesat do blízkosti dna. Při dotyku nástrahy o dno je potřeba uvést nástrahu do pohybu, abychom předešli uváznutí.Velice dobře se dají použít i v silných proudech.
S těmito woblery se dá použít i metoda trollingu. Při lovu se zvukovými nástrahami je potřeba, abychom jim důvěřovali a vytrvali s jejich použitím. Zcela určitě vám přinesou ovoce v podobě pěkných ryb.
V součastné doběje na trhu i velké množství klasických zvukových woblerů s lopatkou. Je jen na vás, jakému typu dáte přednost, ale rozhodně Lipless crank stojí za vyzkoušení.


Doprovodná videa 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se