• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Základy úspěšného lovu feederem a pickerem

  • Hobby G 3
26. 07. 2010
 
Lov feederem a pickerem je až neuvěřitelně účinný a to může být v rukou zkušeného rybáře nebezpečná zbraň pro naše rybí osazenstvo.
Zmíněný lov je účinný hlávně  v momentech, kdy ryba velmi opatrně nástrahu pouze ochutnává, nedobírá a následně ji vyplivne. Jelikož při této metodě lovu má špička prutu přímý kontakt s nástrahou, vidíme a zaznamenáváme i tyto někdy až nepatrné záběry, které můžeme proměnit ve zdolanou rybu. To někdy není při klasickém způsobu na položenou možné. Tato technika zaznamenala v posledních letech obrovský boom a je stále na vzestupu.

Jemné náčiní - mnohonásobně více záběrů

Já sám používám tento způsob lovu velmi často, a to přesto, že mým favoritem je plavaná. Díky plavané a lovu s jemným ná činím, slabými vlasci a malými háčky mně velice vyhovuje lov s takzvanými pickery. Laicky řečeno jsou to velmi jemné feedery s odlišnou délkou a gramáží. Dávají mi tu možnost použít slabší vlasce, například průměry 0,12-0,16 milimetru. Toto jemné náčiní mi zmnohonásobí počet záběrů a já si u vody nepřipadám jen jako pozorovatel okolí. Mnozí rybáři budou zřejmě oponovat, že silnější vlasec a větší háček přece představují jistotu pro ulovení slušnějších ryb. Slabý vlasec podle jejich názoru není schopený zdolat například většího kapra. Věřte mi však, že vhodně zkombinovaná jemná sestava, čili jemný prut a slabý vlasec, dokáží udolat i kapitální ryby. Zdolávání je pak opravdový boj a z takového vítězství mám potom o to větší zážitek a radost.

Volba vhodné doby

Samotné jemné náčiní nám však ryby nepřinese, pokud pomineme další důležité věci, jako je správná volba lovného místa, zakrmení lovného místa a v neposlední řadě i správná sestava udice, tedy návazce a montáže.
Zvolit si správné místo k rybolovu je velmi důležité. Trávím dost času procházkami kolem vody a sledováním aktivity ryb a podle toho vybírám, kde budu rybařit Je-li voda po deštích přikalená, prochytávám spíše příbřežní partie, jako jsou tišiny a rozhraní proudů. Naopak při čisté až velmi průzračné vodě volím spíše proudnější úseky řeky, a to hlavně v letních měsících kdy se opatrná ryba do těchto partií vyjíždí ukrýt před pomyslnými nepřáteli a hlavně za kyslíkem. Řeka Jizera, na kteřé nejčastěji chytám, je velmi čistá a v jasných dnech jsou ryby velmi nedůvěřivé. Intenzita záběrů tudíž není vysoká, a jak říkají místní rybáři, ryby neberou. Podle mého názoru většina rybářů, která v těchto jasných dnech odchází od vody se soumrakem, dělá chybu. Aktivita ryb právě v této době nabírá vrcholu. Již při lehkém soumraku a někdy i dříve začíná aktivita ryb stoupat a právě to je doba, kdy je nutné u vody setrvat. A věřte, že budete mnohdy mile překvapeni a odměněni pěkným úlovkem. Vždyť zkuste celý den nejíst a uvidí te, jak se večer vrhnete na každé sousto. Z mého pohledu tomu je podobně tak u ryb. Po soumraku se ryby odváží i blíže ke břehu, kde mají dostatek naplavené potravy, a také jejich ostražitost je s přibývající tmou menší. Tudíž nejen místo, ale i volba doby vhodné k lovu je velmi důležitá.

Barva krmení

Přilákat a soustředit ryby na lovném místě je další věcí, které lze docílit vhodným zakrmením. Já si na řece Jizeře prokrmuji místo před samotným lovem čtyřmi až pěti koulemi krmné směsi velikosti pomeranče a následně jen dokrmuji krmítkem. Ale například na řece větší, jako je Labe, krmím i deseti koulemi směsi. Používám nejraději krmení firem Robinson a Lorpio, které se dají také vhodně mezi sebou kombinovat. Pravidelné dokrmování krmítkem je nesmírně důležité, abychom si udrželi ryby stále na místě, kde lovíme. Vnadících směsí od těchto firem je velký výběr, a tak volím pouze tu konzistenci, která je na daný úsek řeky vhodná. Obecně platí, že čím větší proud, tím lepivější a těžší krmení používáme, aby nám koule dopadly na dno co nejrychleji a nerozpadly se dříve než na dně. Pokud by to bylo naopak, proud nám krmení odplaví a ryby se budou zdržovat daleko od námi zvoleného místa, roztroušené ve velkém úseku. Abych zlepšil lepivost a zajistil do statečnou tíhu krmiva, přidávám v těchto případech hlínu, která velmi pomůže. Neméně důležitou přísadou do krmení je živá složka, tedy kostní červi, a pokud je naší cíleně lovenou rybou kapr či větší cejn, pak především partikl. Z toho nejraději přisypávám do krmení nakládanou kukuřici, tygří ořech a jiný partikl od firmy Carp Servis. Jejich velký výběr nakládaného partiklu přesně splňuje mé požadavky na dobře namíchanou krmnou směs. Vyplatí se také krmení doplnit různými peletkami a jinými „proteinovými bombami". Jsou to důležité složky také s ohledem na delší udržení ryby na místě. Pokud chci rybu stáhnout na krmení co nejrychleji, přidávám posilovače, a to jak tekuté, tak suché, kterých je na našem trhu dnes již dostatek od různých firem. Nejvíce se mi osvědčily posilovače od belgické firmy Marcel Van Den Eynde a také bioaktivátor, který působí na trávicí systém ryb jako jakási „biobomba".
Další podstatnou věcí, kterou mnoho rybářů podceňuje je barva krmení. Čím je voda čistší a mělčí, tím tmavší krmení bychom měli používat. Pokud je ale dno velice světlé, je lepší světlé krmení. Na tmavém dně vypadá světlé krmení nepřirozeně a ryba se mu raději vyhne. Pokud jste si již ale pořídili krmení světlé, stačí upravit jeho barvu opět naší oblíbenou hlínou.

Návazce

Další důležitou součástí lovu jsou sestavy udice, tedy návazce. Nebudu zde rozepisovat složité návazce, použití feederových gum a jiné závodní speciality. Na běžný rybolov nám postačí pouze dvě montáže: takzvaný páternosterový návazec a klasický průběžný.
Pokud je mým cílem lov plotic, cejnů a jiné bílé ryby, které neoplývají bojovností, volím páternoster. Je podstatně citlivější, protože ryba při záběru neprotahuje vlasec přes obratlík nebo trubičku, je také méně odolný v pevnosti, což nám ale na lov bílé ryby bohatě stačí. Zvolím-li lov kaprů, použiji klasický průběžný návazec, kde vlasec probíhá obratlíkem nebo trubičkovým systémkem a krmítko je zavěšené na karabince. Při velmi čisté vodě a silnějším proudu na řece použiji raději obratík než trubičku, neboť ve větším proudu a čisté vodě upoutává trubička při napnutém vlasci pozornost ryby, takže se vyplaší.

Délku návazce volím individuálně, v zásadě však platí pravidlo, že čím je voda čistší, tím musí být návazec delší, a při vodě kalné samozřejmě naopak - čím kalnější, tím kratší. V tomto směru se nebojte experimentovat. Pokud jsou záběry velmi opatrné a ryba nástrahu takzvaně nedobírá, klidně prodlužte návazec až na osmdesát centimetrů. Občas používám i delší návazec, ovšem pokud je to nutné, musím zkrátit i na třicet centimetrů. Velmi se mi v čisté vodě osvědčily návazce fluorokarbonové, a to především Primera a také Tanaka. Jsou to vlasce, které lámou odlesk paprsků světla a ryba je tím pádem méně, a nebo vůbec nevidí. Záleží na aktivitě ryb, a proto buďte aktivní i vy a nebojte se experimentovat.
 
Jarda KameníkPokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 11

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se