• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Základní typy splávků

  • Hobby G 3
27. 12. 2009

 Jednoduchý splávek se používá na středně a rychle proudících řekách. Je dobrý pro lov za větru vanoucího po směru proudu vody a dobře pracuje až na vzdálenost do 30 m. Umístění spodních tří broků blíže k háčku způsobí, že se nástraha bude potápět rychleji, což může být účinné u ryb, které se živí na dně (bentické ryby).
Splávek s tenkou anténkou je ideální pro široké, pomalu proudící řeky, kde se ryby živí ve vodním sloupci (tenká špička splávku je dobrým ukazatelem záběrů). Taková udice se může použít i na hlubších vodách, ale vzhledem k citlivosti splávku se nemůže zadržovat a musí se nechat volně splavávat.
Splávek s tělíčkem použijte pro lov ve velkých a pomalu proudících řekách na střední až velkou vzdálenost. Nosné tělíčko splávku umožňuje udici hodně zatížit, aby se s ní dobře házelo na delší vzdálenosti. Rozmístění broků se může přizpůsobit podle způsobů braní ryb živících se ve volném sloupci vody či nabízí-li se rychle potápěná nástraha bentickým rybám, které se živí na dně.

Naříznuté broky
Naříznuté broky vykonávají více funkcí, než jenom zatěžování vlasce. Broky, jsou-li upevněny na vlasci určitým způsobem, mohou předkládat rybám nástrahu různým stylem. Zajišťují také to, že splávkem jsou registrovány různé typy záběrů a předcházejí zamotávání udice při házení. Naříznuté broky se dodávají v různých velikostech, od největších (SSG) přes "labutí broky" až po "prachové broky". Ty se často používají v blízkosti háčku, aby dodaly udici pomalé a plynulé klesání nástrahy.

SSG = 1,89 g
AAA = 0,81 g
BB = 0,4 g
č.1 = 0,28 g
č.4 = 0,14 g
č.6 = 0,105 g
č.8 = 0,063 g
č.10 = 0,034 g
č.12 = 0,02 g
č.13 = 0,012 g 


Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se