• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Začínáme muškařit

  • Hobby G 3
20. 12. 2009
Muškaření je tak zajímavým druhem rybaření, že ten, kdo ho úspěšně zkusil, často mu pak propadá na celý život. Učaruje většinou lidem,kteří rádi zkoušejí něco nového a nespokojují se s poznaným. Nenechte se odradit počátečními obtížemi ani pověrami, které šíří jen ti, kteří to s muškařským prutem pořádně nikdy nezkusili.

Co je muškaření?
Za muškaření zásadně nepovažujeme jakýkoliv způsob rybolovu, kdy nástrahou jsou umělé mušky. Určitě to není lov s jakýmikoliv biči nebo odhozovými pruty opatřenými např. smekacím navijákem, kterými nahazujeme lehké mušky pomocí kulového plovátka, bavorského dřevíčka nebo jiné zátěže - třeba i více zatížené mušky - na konci vlasce. To,co dělá muškaření muškařením, nejsou jen umělé mušky jako nástraha, ale trochu paradoxně především muškařská šňůra. Právě pomocí její váhy lze dopravit ,neboli nahodit, mušku přesně na místo, kde ji chceme rybě nabídnout. Muškaření je tedy vlastně ovládání muškařské šňůry muškařským prutem a nabízení nástrahy – výhradně umělých mušek, touto technikou rybám. Právě tato technika, její jemnost, dokonalost,ale i vysoká účinnost je to, co uchvátilo tisíce rybářů a stali se z nich muškaři. Kromě toho je muškaření velmi aktivním, pohyblivým, v pravdě sportovním způsobem rybolovu. Když k tomu přidáme určitou nutnou míru znalostí užité entomologie a hydrobiologie vůbec, určitou míru znalostí přírodních zákonitostí obecně, to vše umocněné požitky z vnímání přírodních krás a loveckým vzrušením, zajímavou tvůrčí zábavu i mimo rybolov při vázání vlastních umělých mušek, vychází nám zajímavá, vzrušující, fyzicky i duševně aktivní ušlechtilá náplň trávení volného času, která u nás navíc pomáhá vytvářet pozitivní vztah k lidskou činností ohrožené přírodě. Není proto divu, že muškaření je obecně považováno za královskou rybářskou disciplínu plnou důmyslu a umu, vedoucí k sepětí s přírodou, k čestným soubojům s jejími zástupci – rybami, dávající stejné šance oběma stranám.
Všechny pokusy muškaření nějak lapidárně definovat zatím selhaly. Možná, že to je pro jeho neuchopitelnost, jeho neustálý materiální i technický vývoj. Jak jsme si naznačili, nelze muškaření definovat pouze nástrahou–umělou muškou. Určitá omezení s sebou nese definování technikou. Ovšem za naprosto nedostatečné můžeme považovat definování uvedené v příloze k našemu rybářskému řádu. Vyplývají z něho nejrůznější spory a další většinou nesmyslná a nedůstojná omezování.

Druhy muškaření
Jak již bylo dříve naznačeno, muškařit lze ve všech typech revírů a touto technikou můžeme ulovit s větší či menší pravděpodobností téměř všechny druhy ryb. Vodní i některý suchozemský hmyz a jiní drobní živočichové jsou převažující složkou potravy pstruhů a lipanů, ale lákavým soustem i pro jiné ryby - dravé, všežravé i nedravé. Umělou muškou navíc už také dávno nenapodobujeme jenom hmyz, ale i jiné živočichy včetně rybek, pulců, pijavic, korýšů, dokonce třeba i jikry nebo kostka plovoucího chleba se dá muškou napodobit. Podstatné je,že se jedná o umělou mušku, tedy umělou nástrahu uvázanou na háčku a vyrobenou převážně z peří, srsti nebo jejich umělých napodobenin a nabízenou rybám muškařením, tj.pomocí muškařské šňůry s návazcem bez splávku a bez zatěžování olůvky ap. Mezi muškaření tedy nelze rozhodně počítat jakýkoliv lov na umělé mušky, např. lov s pomocí kulového plavátka , bavorského dřevíčka nebo broků či matky na konci návazce, ba ani lov muškařskou technikou, kdy je nástrahou malá třpytka, twister ap. Muškaření je rytířský sport a rytíř by měl dodržovat i nepsané, ale jasné zásady.
I tak je muškaření dostatečně pestré. Můžeme lovit „na sucho“, tj. nabízet rybám mušku plovoucí na hladině nebo v hladinové blance. Při lovu „na mokro“ vážeme mušku tak, aby se potopila a prochytáváme celý vodní sloupec. Při „nymfování“ lovíme spíše u dna nebo přímo tak, že koncová muška „brká“ o dno  „Strýmrování“  je způsob muškaření, kdy mušku po nahození přitahujeme pocukáváním rukou za šňůru a napodobujeme tak pohyb rybky nebo aktivního hmyzu či jiného živočicha.
Na různé způsoby lovu používáme různé mušky. Podle tohoto hlediska je také můžeme rozdělit. Jde o základní, i když velice hrubé rozdělení. Ani v muškaření není nic jenom „černé nebo bílé“. Je i řada přechodných možností. Nicméně tento základ by měl každý muškař ovládat.
Suché mušky vážeme z dobře plovoucích a nenasákavých materiálů a na háčky z tenčích a lehkých drátků.To proto, aby se muška udržela co nejdéle na hladině. Mokrá muška obvykle představuje již utopený hmyz, který klesl pod hladinu a je pasivně unášen proudem nebo v klidné vodě pomalu klesá ke dnu. Je proto vázána na těžší háčky a z měkčích i nasákavých materiálů. Nymfa zase nejčastěji napodobuje aktivní larvu vodního hmyzu v různé fázi vývoje, která z nějakého důvodu opustila svůj úkryt pod kamenem nebo ve vodních rostlinách a přemisťuje se jinam. Strýmr je umělá muška, která napodobuje rybičku, pulce či jiného živočicha plovoucího ve vodě a svým dráždivým pohybem provokuje dravé ryby k útoku.
Suchou muškou lovíme ryby, které sbírají potravu z hladiny. Prozrazují se charakteristickými kroužky nebo v peřejnaté vodě šplouchnutím. Bývají to hlavně lipani, pstruzi a siveni, všechny druhy jelců, plotice, perlíni, někdy i boleni. Mušku nejčastěji nabízíme tak, aby nerušeně, bez brázdění hladiny vplula do zorného pole ryby. Někdy naopak zabrázdění vyprovokuje rybu k razantnímu záběru. Mokré mušky vedeme v proudech i tišinách,necháváme je volně splývat, občas je můžeme oživit malým pocuknutím za šňůru nebo špičkou prutu. Nymfou lovíme nejčastěji v proudech tak, že ji nahodíme šikmo proti proudu, necháme klesnout ke dnu a splavit proudem pod sebe.Ve stojaté a klidné vodě nymfy velmi jemně a s přestávkami přitahujeme potahování šňůry rukou. Úlovek kapra nebo cejna nebývá výjimkou. Strýmry nahazujeme šikmo po proudu, necháme je splynout pod sebe a pak různou rychlostí přitahujeme. Často na ně lovíme dravce i ve stojatých vodách. Úlovkem kromě pstruhů bývá i štika, tloušť, okoun bolen i parma.

PODROBNĚJŠÍ POPIS MUŠKAŘSKÉHO NÁČINÍ:

Pokusíme se si popsat, co všechno muškař potřebuje, když se vydá za svou zálibou k vodě. Budou to jak věci nezbytné tak jen dobře míněné rady, kterých se můžete, ale nemusíte zcela držet. Už dnes byste ale měli získat představu o jednoduché, účelné a kompletní muškařské výstroji a výzbroji. Když se vám muškařina zalíbí a začnete ji brát vážněji, přijdete sami na to, co nutně u vody potřebujete a co ne. Mnohé bude také záležet na tom, jakému způsobu muškaření se budete právě věnovat. Muškaři používají mnoho speciálních pomůcek, které jim lov a pobyt u vody zpříjemní a usnadní. Myslete vždy na to,že muškař u vody prochodí často i několik kilometrů a vše potřebné si musí nosit s sebou. Oblékejte se proto lehce, ale tak, abyste neprochladli nebo se zase v horku příliš nepotili. V oblečení volte tmavší přírodní barvy. Ryby vás vidět nesmějí, vy je naopak ano.

Výstroj - prut

Každý muškař stojí na počátku své rybářské dráhy před otázkou, jaký prut si má pořídit. Většina začátečníků by chtěla nějaký víceméně univerzální prut, který není moc drahý a dovoluje vyzkoušet všechny základní techniky lovu. Prodavači ve specializovaných obchodech často tvrdí, že univerzální prut neexistuje. Myslím si, že to je pouze poloviční pravda. Samozřejmě není rozumné a vlastně ani možné používat např. malý proutek určený pro suchou mušku při těžkém streamerování na lovu štik. Na druhou stranu v podmínkách České republiky si často vystačíme s prutem délky od 2,40 m do 2,75 m, který je určen pro šnůru č. 5-6. Můžeme s ním snadno lovit pstruhy a lipany, a to různými metodami: na suchou i mokrou mušku, na nymfu i na streamer. Takto nasbíráme důležité zkušenosti a teprve když máme jasno, které technice se chceme více věnovat, lze si pořídit speciální prut.
Nesmíme zapomínat, že prut, naviják a muškařská šňůra tvoří jeden harmonický celek. Pokud nějaká část s ostatními neladí, nedaří se nám provádět kvalitní hody tak, jak bychom chtěli. Proto je nejlepší, pokud kupujete všechny tři věci najednou, zkusit si několik pokusných hodů. Jestliže si pouze doplňujete svoji výbavu, určitě si vezměte s sebou zbývající věci a vše si vyzkoušejte. Když máte pochybnosti nebo zkrátka nevíte, zda prut se šňůrou a navijákem ladí tak, jak má, obraťte se na prodejce, který vám rád a odborně poradí.
Prut vám musí v ruce dobře sedět. Rukojeti se vyrábí v různých provedeních a z různých materiálů. Nesmí být ani tenké, ani příliš tlusté, brzy by vás začala bolet ruka. Mezi nejčastější tvary patří doutníkový a americký tvar rukojeti. Levnější pruty mají rukojeť z pevné pěnové hmoty. Mnohem kvalitnější a příjemnější je ovšem korková rukojeť. Nejstarší pruty se vyráběly ze štípaného bambusu. Ještě dnes se tyto kvalitní kousky vyrábí a za nemalý peníz prodávají muškařským "fajnšmekrům". Dále se jako materiál používal sklolaminát. Dnes však tyto pruty působí příliš mohutně a jejich vlastnosti ani zdaleka nedosahují kvalit prutů vyrobených z uhlíkových vláken. Grafitové pruty vynikají svojí lehkostí a útlostí. Při výběru kvalitního prutu se musíme věnovat očkům. Aby prut dobře pracoval se šňůrou, měl by mít minimálně deset až jedenáct oček. Nějaký čas jsem lovil s prutem s osmi očky. Šnůra se trochu prověšovala a nelétala tak hladce a tak daleko, jak jsem si přál. Očka musí být z kvalitního a odolného materiálu, aby se neošoupala a následně neponičila šňůru.
Každý prut se vyznačuje svojí akcí. Stačí vzít prut do ruky a několikrát s ním silně švihnout. Podle toho, jak prut pracuje, rozlišujeme pruty s parabolickou, střední a špičkovu akcí. Pruty s parabolickou akcí jsou měkké a ohýbají se téměř až k rukojeti. Jsou vhodné pro zkušenější muškaře, protože přesné házení na střední a větší vzdálenosti je s nimi náročné. Na druhou stranu slibují dobré zážitky při zdolávání ryb - mnoho nečekaných výpadů větších kusů kompenzuje prut. Pruty se špičkovou akcí jsou rychlé, vhodné pro přesné nahazování i na větší vzdálenosti. Často se používají při streamerování. Při zdolávání ryb je ovšem třeba dávat pozor, aby se nám při nenadálém úniku ryba neutrhla. Čím více se posunuje akce do špičky, tím více se jednak "uzavírá" (zužuje) smyčka letící šňůry a jednak šňůra letí rychleji. To klade velké nároky na techniku (při suché muškařině). Zvyšuje to zvláště riziko zatažení smyčky navazce na šňůře a její proříznutí a také se znesnadňuje přesnost hodu. Pro začátečníka jsou asi nejvhodnější pruty se střední akcí. Je to ovšem individuální. Nejlepší je, když si to vyzkoušíte a necháte si poradit od zkušeného muškaře či prodejce.
Myslím si, že kupovat si nejlevnější prut nemá smysl. I začátečník velmi brzy zjistí, jaká jsou slabá místa jeho prutu. Kvalitní pruty se dají pořídit do částky okolo 3.000,-Kč. Pruty od 5.000,-Kč výš již nabízejí slušnou záruku (tuším 5-25 let). Na druhou stranu je myslím zbytečné kupovat pruty za 10, 20 i více tisíc Kč. Je fakt, že tím získáte originální dílo, malý a drahý klenot, ale rozdíl v kvalitě není až tak markantní (to mám pouze z doslechu, protože jsem ještě neměl čest vyzkoušet tak drahý prut). Záruka na takové pruty je však doživotní (a to i když si prut zničíte sami).
Muškařské pruty jsou nejčastěji dvoudílné. Spojky jsou součásti prutu, které spojují jeho části dohromady. Většinou se používají nástrčné spojky, z nichž ta vrchní část (samice) se nastrkává na tenčí část spodní (samec). Spodní část bývá mírně kónická. Mosazné spojky se montují na pruty ze štípaného bambusu. V současné době jsou moderní i vícedílné (tří- až čtyřdílné) cestovní pruty. Více spojek vůbec nenarušuje jejich akci. Jsou však přibližně o 20% dražší než odpovídající dvoudílné pruty.

V. Kraus dodává: Spojky prutu významně ovlivňují KVALITU akce. Ideální prut je z jednoho kusu, to je jasné. Tak se také staví nejlepší pruty, především bambusové. Pochopitelně je to nevýhodné vzhledem k transportu. Ale myslím, že pokud si objednáte bambus v délce 220 cm, není to špatná alternativa (surf nebo lyže koneckonců nejsou kratší). Prut přeříznete a máte 2 možnosti spojení: kolíková spojka - do dolního dílu je zasunut kolík a na ten se nasazuje horní díl. Tahle spojka vůbec neruší akci. Používá ji firma Hardy a jak jsem si všiml, i Shimano (mimochodem moc pěkné pruty). Kolík ale trpí otěrem a musí se po delší době nalakovat, aby bylo spojení těsné.
Rukávcová spojka - na horní díl se nasune a nalepí trubička a do té se potom zasunuje spodní díl. Spojka jen trochu ruší akci, ale je nezničitelná. Používá ji firma Orvis.
Kónická spojka - tedy ta, kterou známe my, nepoužívající pruty za 25 tisíc. Tady se ale prut staví tak, že špička i dolní díl se vyrábějí odděleně a také se odděleně konstruují - tak, aby se dosáhlo pokud možno optimální akce. V době počítačů je to menší problém, než před 30 lety, kdy takovéto pruty trpěly řadou neduhů a z těchto dob asi také tradice "superfirem" Orvis a Hardy přetrvává...
Sedlo navijáku je místo, kam se připevňuje naviják (jak si asi každý domyslel). Naviják je fixován buď pomocí převlečných kroužků, které se jednoduše nasunou na nožku navijáku. Jejich nevýhodou je, že nejsou zcela bezpečné. Vrchní nebo spodní zámek má navíc šroubení, které zajistí naviják ve správné poloze. Vrchní zámek má šroubení za navijákem (u koncového knoflíku), spodní zámek jej má u rukojeti prutu.
Typů prutů je nepřeberné množství. Nejmenšími bambusovými pruty o délce 1,8 m počínaje a obrovskými přes 4 m dlouhými lososími dvouručáky konče. Záleží pouze na tom, k čemu je chcete používat.
Na co ale nesmíte zapomenout, je pouzdro na prut. Obyčejný látkový pytlík nestačí. Ten ochrání váš prut pouze proti odření, ale ne proti rozšlápnutí, přivření do kufru auta a podobně. Cena takového pouzdra není zanedbatelná. Ve velikosti na dvoudílné pruty se pohybuje cca od 500,- Kč. Dostanete ovšem kvalitní pouzdro, které je nahoře i dole vystláno asi 7 centimetrovou vrstvou molitanu. Vnitřní průměr bývá natolik široký, že dovoluje vložit dva a při troše šikovnosti i tři pruty. Pouzdro si můžete samozřejmě i vyrobit. Bude vám k tomu stačit plastová trubka z tvrdé hmoty, ke které nahoře a dole připevníte víka. Pro lepší estetický dojem ji můžete potáhnout látkou.

Výstroj - naviják

Naviják by měl být lehký a s prutem má tvořit vyvážený celek. Pokud si položíte sestavený prut s navijákem na vodorovně natažený ukazovák tak, aby se prstu dotýkal v horní části rukojeti, měl by udržet rovnováhu. Pak je sestava v pořádku.
Muškařské navijáky se vyrábí ve více provedeních. Jedny jsou klasické navijáky s jednoduchou činností bez převodů, druhým typem jsou multiplikátory. Třetím typem bývá automat. Takový naviják má hodinový strojek, který otáčí cívkou, stiskne-li se páčka. Toto rozdělení jsem uvedl víceméně pro zajímavost, protože v našich podmínkách bohatě vystačíme s jednoduchými navijáky. Navíc ostatní typy jsou pro naše účely příliš robustní a těžké.
Brzdné systémy bývají v navijácích dva. Jednoduchá západková brzda funguje tak, že zub pružně uložený v tělese navijáku zapadá do ozubeného kola na cívce. Při rychlém odvíjení šňůry tak brání tomu, aby cívka předběhla šňůru a vytvořila tak nepříjemnou motanici. Druhý systém většinou tvoří nastavitelná kotoučová brzda. Jejích služeb využijeme zejména při zdolávání větších ryb, které ujíždějí pryč a vymotávají nám šňůru z navijáku. Myslím si, že tento systém již v našich podmínkách není potřeba. Většinu ulovených ryb zdolávám pouze se šňůrou v ruce. Těch několik výjimek, kdy jsem chytil slušné pstruhy duhové, kteří mi vymotávali šňůru, jsem řešil jednoduchou fintou. Dlaní jsem přibržďoval roztočenou cívku, a tím zpomaloval ujíždějícího pstruha. Při lovu mívám kotoučovou brzdu úplně povolenou.
Preferuji navijáky, které mají vysokou a úzkou cívku. Při každém navinutí šňůry se tak navine delší kus než by tomu bylo u malého navijáku s nízkou cívkou. Navíc se redukuje nepříjemný paměťový efekt muškařské šňůry, kdy po vytažení z navijáku zůstává šňůra zkroucená ve spirálách. S větším průměrem se toto riziko zmenšuje.
Často se diskutuje o tom, zda má mít naviják kličku nalevo nebo napravo. V odborném tisku (časopis Česko-Slovenský Muškař a vazač) vyšlo několik článků na toto téma. Mezi českými muškaři jsou vyhranění jedinci, kteří rezolutně propagují to či ono umístění kličky. Já si myslím, že to je jedno. Ať si to každý udělá tak, jak mu to vyhovuje. Jsem pravák a kličku mám nalevo, protože prut držím v pravé ruce, kterou mám citlivější. Někdy sice kličkou zavadím o vestu či o šňůru, ale to mě nedonutí, abych si naviják otočil a při navíjení si neustále přehazoval prut z ruky do ruky. Můj kamarád Filip Vráblík má naviják orientovaný opačně a tato poloha mu vyhovuje. Zkrátka - tento problém se mi zdá uměle vytvořený. Ať si to každý udělá tak, jak chce.
Je vhodné, pokud váš naviják dovoluje, pořídit více cívek a jednoduše je vyměňovat. Pak snadno změníte plovoucí šňůru za intermediální nebo potápivou. Nemusíte kvůli tomu kupovat další naviják, a ušetříte tak čas i peníze.
Vybraný naviják by měl samozřejmě pojmout dostatečnou zásobu podkladové šňůry (backingu). Nikdy nevíte, co se může stát. Náhodou zaseknete nějakého obra a budete to potřebovat. Mně se ale ještě nikdy nestalo, že bych měl šňůru vymotanou až k backingu.

Výstroj - šňůra

Muškaření je jediná rybolovná technika, při níž se nepoužívá zátež poblíž nástrahy (olůvka apod.), ale odhozu se dosahuje pomocí relativně těžké muškařské šňůry. Ta je s muškou spojena návazcem a na druhé straně je připevněna podkladovou šňůrou k navijáku. Muškařskou šňůru tvoří duše ze splétaného nylonu, dacronu či PVC, která se potahuje celou škálou plymerů jako je polyuretan a PTFE. Čím větší je vrstva potahového materiálu, tím je šňůra těžší.
Pro snadnější orientaci byly třídy muškařských šňůr normalizovány. ASA (American Sportfishing Association) vytvořila 15 tříd a AFTMA (American Fishing Tackle Manufacturers Association) rozdělila šňůry pouze do 14 tříd. Dále se budu zabývat pouze dělení AFTMA, které je (alespoň v našich podmínkách) používanější. Čím vyšší je číslo šňůry, tím je těžší. Proto například muškařská šňůra č.#1 je určena pro jemné suché muškaření na malých potůčcích, zatímco šňůra č.#14 se využije při supertěžkém rybolovu ve slaných vodách. Hmotnost šňůry se určuje podle prvních cca 9,14 m (mimo koncové části), která se uvádí ve speciálních jednotkách - tzv. grains (tj. asi 64,8 mg). Blíže viz tabulka.

AFTMA
číslo
Hmotnost
(grains)
Rozmezí
(grains)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
60
80
100
120
140
160
185
210
240
280
330
380
430
480
54-66
74-86
94-106
114-126
134-146
152-168
177-193
202-218
230-250
270-290
318-342
368-392
418-442
468-492

Toto číslo AFTMA bývá uváděno nad rukojetí muškařského prutu. Je důležité, aby vám obě čísla (jak na prutu, tak šňůře) souhlasila. Někdy se ovšem může stát, že prut lépe pracuje například se šňůrou o číslo větší. Je to třeba vyzkoušet nebo si nechat poradit od zkušenějšího muškaře.

Délka muškařské šňůry se běžně pohybuje v rozmezí od 27 do 30 metrů. V našich zeměpisných šířkách v 90% případů vystačíme s plovoucí šňůrou. Mimochodem dosud to je moje jediná šňůra, na jiné jsem zatím nelovil. O tom, zda šňůra bude plovoucí, intermediální či potápivá, rozhoduje její specifická hustota (či hmotnost). Šňůry s nižší specifickou hmotností jsou plovoucí a naopak ty s vysokou specifickou hmotností jsou rychle potápivé. Nicméně označení od výrobců musíte brát s jistou rezervou, protože šňůra jednoho výrobce se může rychle potápět, zatímco šňůra druhého výrobce se stejným označením se bude potápět mnohem pomaleji. Parametry potápivosti bývají uváděny v centimetrech za vteřinu či jako hloubka, do které se šňůra potopí za danou časovou jednotku.
Zvláštním typem muškařských šňůr jsou šňůry intermediální, tj. takové, které mají indiferentní specifickou hustotu. Ve vodě se vznášejí. Loví se na ně tak, že šňůru nahodíte, potom zanoříte špičku prutu až do požadované hloubky, ve které chcete lovit, a šňůru jedním až dvěma tahy zaříznete. Šňůra pak nebude ve vodě klesat ani stoupat a bude stále ve stejné hloubce. Vyrábí se i šňůry kombinované, např. plovoucí s potápivým či intermediálním koncem.
Aby to nebylo tak jednoduché, tak šňůry rozdělujeme i podle tvaru. Tvar totiž zásadním způsobem ovlivňuje umístění těžiště, a tím i chování šňůry při hodu.

DT - dvojitě ujímaná šňůra (Double Taper) má ve střední části dlouhé asi 20 m stejný průměr, směrem k oběma koncům se v délce asi 3 m rovnoměrně ztenčuje a končí na obou stranách asi půlmetrovým úsekem, který má opět průměr konstantní. Umožňuje jemné a nenápadné předložení mušky, rovněž valivé hody jsou snadné. Tento typ šňůry vlastním a myslím si, že pro začátečníky je velmi vhodná.

WF - torpédovitá či kyjovitá šňůra (Weighted Forward) má svoji nejsilnější a tedy i nejtěžší část umístěnou vpředu v délce asi 10 metrů. Přední zúžení je velmi krátké. Zadní část je značně tenká. Tato šňůra je vhodná zejména pro daleké hody, kdy těžká přední část za sebou vytahuje i tenkou zadní část. Používá se na větších vodních plochách, na jezerech či v moři nebo při silném větru.

ST - raketová šňůra (Shooting Taper) má velmi těžkou přední část v délce 7-13 metrů, za níž je navázána extrémně tenká šňůra, někdy označovaná jako střelné vlákno. Nahazuje se s nimi do vzdálenosti až 30 m. Lze je použít i při nahazování těžkých mušek, jako jsou například štikové streamry.

Mezi další typy lze zařadit šňůry Long Belly, které vykazují určité shodné znaky se šňůrami DT a WF. Je to jakýsi hybrid, který převzal dobré vlastnosti z těchto dvou typů. Šňůra Trinagle Taper se zužuje průběžně po celé své délce. Nejtenčí je na předním konci a nejtlustší je před přechodem ve velmi tenkou šňůru. Lze s ní velmi jemně předkládat suché mušky, valivé hody jsou snadné. Problémy nastávají při odhozu těžších mušek, jako jsou nymfy či menší strímry. Nejjednodušší typ šňůry, tzv. paralelní šňůra, Level Line, má konstatní průměr po celé své délce. Její nahazování činí velké problémy a v současné době se již samostatně nepoužívá. Lze se s ní setkat jako se šňůrou navazující za raketovou šňůrou.

Ačkoliv se v knize Jak se loví s muškou tvrdí, že pro začátečníky je nejvhodnější šňůra WF nebo Long Belly, já mám jiný názor. Myslím si, že v našich podmínkách je nejběžnější a asi i nejvhodnější sňůra DT, která je zároveň i nejuniverzálnější.
V klasifikačním systému AFTMA se můžete setkat například se šňůrou označenou DT6F. První dvě písmena označují tvar šňůry (DT - oboustraně ujímaná - viz výše), za nimi následuje číslo označující hmotnost šňůry. Označení je pak ukončeno písmenem, které udává, zda je šňůra plovoucí (F-floating), potápivá (S-sinking), velmi rychle potápivá (VFS-very fast sinking) nebo intermediální (I-intermediate).
Muškařskou šňůru by jste měli čas od času vyčistit. Normálně je její povrch hladký, jemný a vláčný. Při používání v terénu se však na ní ukládá nečistota a šňůra se stává hrubší a matnější. Při hodech se tak zvyšuje tření a nedosahujete tak snadno delších hodů. U plovoucích šňůr se také může stát, že jejich plovací schopnost se pomalu vytrácí. Pomoc je snadná. Stačí vždy po skončení lovu šňůru při svinování protáhnout papírovým kapesníčkem. Jednou za čas (cca po každé třetí vycházce) je vhodné na kapesníček nakapat čistící roztok, který je k dostání ve speciálních obchodech. Pak bude šňůra létat a plavat jako nová.
Podkladová šňůra neboli backing představuje rezervu šňůry pro zvládání velké a rychle ujíždějící ryby. Navíc částečným zaplněním cívky navijáku zajišťuje, že závity muškařské šňůry mají velký průměr. To zmenšuje paměťový efekt šňůry a snižuje riziko zamotání pri vytáčení z cívky.

Háčky
Háčky na umělé mušky dělíme v zásadě podle čtyř kritérií:
- velikosti háčku
- síly drátku, ze kterého jsou vyrobeny
- délky ramínka
- tvaru háčku
Našli bychom i další kritéria, ale tato jsou zásadní.

Velikost háčku
Pro lov pstruhů všech velikostí využijeme háčky v rozsahu velikostí běžně používaného číslování 6 - 20, větší i menší jsou sice možné, ale jsou již určitým extrémem.
Síla drátku
Síla drátku v poměru k velikosti mušky určuje, zda budeme na háček vázat mušky plovoucí po hladině nebo v její blance, nebo naopak mušky, které se budou potápět. Potápění mušek můžeme ale také zajistit přidáním podkladové zátěže.
Délka ramínka
Délka ramínka háčků je jednak standardní (i když pro každého výrobce trochu jinak) a jednak více či méně prodloužená nebo zkrácená.

Tvar háčku
Tvar háčku je také jeho důležitým znakem. Máme háčky s ramínky rovnými, obloukovitě zahnutými, různě zalomenými a také obloučky mají různý tvar zakřivení. Podle tvaru ramínka používáme na pstruhové mušky háčky s ramínky rovnými; s ramínky mírně obloukovitě zahnutými s očkem v prodloužení směru ramínka, tzv. housenkové; více obloukovité s očkem dolů, tzv. blešivcové; obloukovité s očkem nahoru,s ramínky prohnutými a s ramínky různě lomenými.

Jan Pavelka  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 26

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
03. 09. 2017, 11:40

Tomas

, tommygerd88@seznam.cz

Super článek, ještě bych doplnil oblečení, které by se začátečníkům mohlo hodit

>> Reagovat
15. 07. 2017, 12:56

Tonda

, tondarommy@seznam.cz

Ahoj, at nezakladam nove vlakno.. Chci synovi koupit muskarsky prut..uvazuju o DAM backnone fly, dle recenze je ok: https://na-ryby.eu/jak-vybrat-nejlepsi-muskarsky-prut/
I znamy ho doporucuje, jako stary mazak, ale je vhodny pro zacatecnika ? Diky za radu

>> Reagovat
16. 07. 2017, 12:39

kaudik reaguje na Tonda


Tento prut jsem už vžádné nabídce nenašel. Vím že spousta lidí odsuzuje čínské výrobky, ale co dnes není z číny. Mám z Aliexpresu dva pruty, Jeden prut výjde ve slevě na 50-60 dolarů, k tomu mám i navijáky v té samé cenové ralaci. Nejsem žádný profík a dá se říci že se stále učím. Jsem stěmito pruty nadmíru spokojen (mám 4 a 6). O ceně a kvalitě šňůr se rozepisovat nechci, ale mám šńůry za 10 - 15 dolarů a oproti cenám u nás je to pakatel kvalitativně na stejné úrovni. Již jsem pruty půjčil několika zkušeným muškařům aniž bych jim řek že je to čína a všechny reakce na pruty a šňůry byly kladné. Doba dodání z číny je cca 1 měsíc, někdy i dříve.

>> Reagovat
05. 05. 2011, 15:54

fantom

, babaq@seznam.cz

 Sice pěkně popsané náčiní ale vůbec nic o samotném chytání :-(

>> Reagovat
17. 07. 2010, 19:34

Rudolf K.

, rybarinaa@email.cz

 Oba články o muškaření jsou podle mě napsány naprosto vyčerpávající formou a na profesionální úrovni.Perfektní práce.

>> Reagovat
14. 07. 2010, 18:55

Jozef

, ferocactus@azet.sk

 Doby den,poprosil by som ako sa to robi rychlospojka medzi muškar.šnúra a návazce?. Kupil som značku Hends(BRAIDED CONECTORS), NEVIEM čI TO JE DOBRE DAT SEKUNDOVE LEPIDLO,MUžE SA UVOLNIT šNURA? NAPIšTE NáM CEZ EMAIL,LEBO SOM EšTE NEMUšKARIL,NAJVIAC NA PRIVLAč. mAM AKO HOTOVE KUPENE LEN NEVIM AKO MAM UDELAT SPOJ šNURU S ORIGINAL RYCHLOSPOJKA. Dakujem Jozef

>> Reagovat
01. 02. 2010, 13:54

jarda

, jardaiha@seznam.cz

 jak se navazuje mikrokroužek

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se