• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Za dravci v noci ( s vláčákem)

  • Hobby G 2
03. 07. 2011
 Je mnoho rybářů, kteří se soumrakem balí své nádobíčko a ručička jejich vnitřního  kompasu, jim ukazuje směr k domovu. A to je velká chyba, tímto počinem se okrádají o zajímavou část lovu a možná se i vzdávají šance na pěkný úlovek, který se jejich prutu celý den vyhýbal. V tomto článku se budeme věnovat nočnímu lovu dravců přívlačí.
Nočním lovem  je však myšleno jen v době povolené  rybářským řádem.
V letních měsících to je do 24hod a ráno ve 4,00 můžete vesele pokračovat.

Především v horkých letních dnech, kdy ručička teploměru překračuje třicetistupňovou hranici a lov přes den nebývá zrovna ideální, ať už z důvodu většího množství koupajících, ale i celkově rušnějšího života na březích našich toků i samotné teploty vody. V tomto období sami můžeme vypozorovat, že ryby jsou téměř letargické a začínají být aktivní, až když se slunce chystá ukončit svou denní pouť v dáli za obzorem. Se soumrakem vše jako mávnutím kouzelného proutku ožívá a voda se začíná místy  doslova „vařit“. Drobné rybky se  stahují do míst v blízkosti břehů a dravci do těchto míst vyrážejí hledat svou kořist.To by měl být pro nás rybáře povel, k zahájení lovu.

Pokud se rozhodneme pro lov v nočních hodinách, je velmi důležité být seznámeni s prostředím a zvláště s břehem v místech předpokládaného lovu. To nás ušetří  mnoha nepříjemností ,v podobě pádu do vody s utrženým podemletým břehem, nebo propadem porostem, jenž dokonale maskuje  různé vyplavené díry apod. Asi nikdo nestojí o ukončení lovu po několika minutách, z těchto nepříjemných důvodů. Dále  bych rád připomněl, že lov minimálně ve dvou by měl být téměř nutností. V noci se v případě jakýchkoliv potíží těžko dovoláte nějakého kolemjdoucího dobráka. Čelovka nebo jiné kapesní světlo je další věcí z povinné výbavy. Pro rybáře, kteří se vydají na noční lov ve člunu, tyto peripetie odpadají a lov je pro ně jednodušší.
Místa k lovu vybíráme především v podjezí. Na velkých řekách jako je například Labe, máme v těchto místech výhodu v podobě alespoň mírného osvětlení okolí, které přichází ze samotného tělesa hráze. Do těchto míst se zvláště v parném počasí se stěhují téměř všechny druhy ryb. Především dobře okysličená voda je vodítkem pro migraci ryb. V nižších a klidných partiích se při větších teplotách vody kyslík rychle rozpouští a voda je o něj ochuzena, právě to je ten faktor, který žene ryby proti proudu za okysličenou vodou.
V podjezí proto v nočních hodinách máme možnost ulovit jak vyloženě noční dravce jako jsou sumci nebo candáti, tak i štiky ( již několik jsem jich ulovil těsně před půlnocí), boleni a tloušti. Pokud bych měl však vzpomenout třeba na okouna, tak alespoň mě osobně se v nočních hodinách vyhýbají. S úderem desáté hodiny, už prakticky o okouna nezavadím. To mě však většinou až tak nevadí, protože se k záběrům hlásí jejich větší kolegové – candáti. Dobrá místa k lovu jsou i mělčiny, kamenitá místa kde je jen nad kolena vody a kde by jste se za denního světla ani nezastavili, jsou právě za tmy často navštěvovaná candáty, jenž zde mají potravu v podobě malých rybiček.
Za svitu měsíce, který někteří rybáři nemají rádi (bezdůvodně), jsou noční lovy přímo mysteriózní. Podle volby cílené ryby volíme i nástrahy.

Pokud se vydáme vyloženě na lov sumců, zvolíme kvalitní a pevný prut o délce kolem 2,40 – 2,70 metru s gramáží okolo 100gramů. Cívka navijáku by měla obsahovat kvalitní pletenku min. na třicet kilo, případně vlasec o průměru 0,35 – 0,40mm. Věřte, že boj se sumcem , byť jen něco přes metr velkým je v proudné vodě celkem fuška a každý metr navinutý na cívku vás bude stát dost sil. Nástrahy na sumce vybíráme ve větších velikostech. Osvědčené jsou například dvoudílné woblery - Rapala Jointed o délce 13cm, jenž mají dokonalý vlnivý chod doplněný „cvakáním“  dvou polovin těla o sebe. Tento zvuk je pro vousáče velmi dráždivý a pokud se nachází v blízkosti nástrahy, téměř vždy se dočkáme jeho útoku. Mezi další sumčí nástrahy patří i woblery vyplněné kuličkami, opět vyluzující vibrace a cvakavý zvuk, větší gumové nástrahy s jiggovou hlavou, různé typy jerků a plandavek. Důležité je, pokud možno háčky na nástrahách tzv. překovat a osadit kvalitními a pevnými háky.  Na barvě nástrahy u lovu sumců alespoň dle mého úsudku nezáleží.  V mělčích místech nebývá nouze ani o útoky na velké nástrahy typu pop.

K lovu candátů zvolíme obdobné nástrahy jako při lovu sumců, jen zvolíme menší velikosti. Opět jsou vynikající dvoudílné woblery, samozřejmě že nebudeme zatracovat i ty jednodílné. Volíme především plovoucí verzi, jen v případě větších děr v podjezí můžeme dát verzi potápivou. Vzhledem však faktoru, že candátí hejna vyjíždějí za lovem na mělčí místa s charakteristickým kamenným dnem, lov soustředíme především do těchto míst. Mnohokrát se mi stalo, že přišlo časové období, kdy jsem pochytával kamenitý úsek ve vzdálenosti 2 – 3 metry od břehu, nástrahu jsem táhnul pomalu proti proudu a záběr přicházel již na každý druhý až třetí nához. Mnoho záběrů zůstalo neproměněných, nebo ryba po pár metrech spadla, ale i tak se mi podařilo pár candátů z vody dostat, a mohu s klidným svědomím říci, že to byl pro mě fantastický lov. Gumové nástrahy jsou též účinné, ale dost často se s nimi v kamenitém dně vázne. Většinou se jiggová hlavička zaklíní mezi kameny, kde ji mnohdy necháme. Wobler při pomalém tažení lopatkou jemně drnká o kameny a případě, že ucítíme uváznutí (hlavně se nesnažit nástrahu rvát silou), jen povolíme vlasec a proud vody nástrahu uvolní.

Štika se nám většinou pověsí na nástrahu při lovu sumců, nebo candátů. Vzhledem k tomu že většinou při nočních lovech (alespoň tedy já), nemáme lanko, je takovýto souboj sázkou do loterie. Z vlastní zkušenosti však mohu říci, že do dnešního dne mi žádná noční štika nástrahu neukousla. Většinou byli háčky chycené za kraj tlamy. Netvrdím však, že někdo může mít zkušenost zcela opačnou. Jelikož však štiky v noci cíleně nechytám a jak jsem již psal tak úlovek štiky většinou přichází při lovu candátů nebo sumců, považuji použití lanka za zbytečné.

Boleny při nočním lovu lovíme především na rychle tažené povrchové nástrahy, které se prakticky kloužou jen několik centimetrů pod hladinou. V těchto hodinách se nám může podařit úlovek opravdu trofejních bolenů. Bolen je velice nedůvěřivá ryba, a za denního světla ho mnohdy musíme rozličnými nástrahami velmi dlouho přesvědčovat k záběru. Dle mého soudu jsou noční hodiny pro nás určité pozitivum. Bolen nemá tolik možností, aby rozpoznal naši nástrahu, a útočí instinktivně. Mnohokrát se mi již stalo, že jsem chytil bolena i přes skutečnost, že mou cílovou rybou byl sumec. S úžasem jsem koukal, co že jsem to vytáhnul z vody. Pro sedmdesáticentimetrového bolena nebyl problém nasát osmdesátigramovou nástrahu typu waterscout bomber. Ale byly to i jiné nástrahy, které bych za bílého dne k lovu bolenů nepoužil, a v nočních hodinách na ně vytáhnul bolena. Velké gumové rippery, jerkové nástrahy apod.

Závěrem bych chtěl všem rybářům, kteří ještě noční lov dravců přívlačí neokusili, využijte nastávajícího letního počasí a za příznivých podmínek vyražte s prutem k vodě. I přes případný nezdar prvního lovu neházejte flintu do žita a zkuste to i příště. Sami poznáte, že noční lov má své kouzlo a někdy nebývá nouze ani o pořádné překvapení.
Kaudik 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 5

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
06. 07. 2014, 12:43

Vasek

, servishladik@email.cz

Ano taky jsem byl a jaky to dopadlo? Pory nej mi sebral povolenku

>> Reagovat
12. 07. 2011, 01:40

David

, davidmica.cz@seznam.cz

Určitě si půjdu zachytat v noci na přívlač je to dobrý nápad

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se