• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Wobblery - Lovec Rapy

  • Hobby G 3
20. 12. 2009
Wobler je druh umělé nástrahy určený pro lov dravých ryb přívlačí. Woblery se vyrábějí z nejrůznějších materiálů (dřeva, balzy, plastů) a svým tvarem a barvou často velmi věrně napodobují druhy rybek, které dravcům slouží jako potrava.

Pokud bychom se dnes vydali k vodě a zeptali se několika rybářů, které vláčecí nástrahy s oblibou používají, většina z nich by odpověděla–twistery. K jejich častému používání při lovu dravých ryb je předurčuje cena, pestrá paleta barev, velikostí a tvarů. Dalším faktorem jejich preference na úkor ostatních vláčecích nástrah je možnost všestranného použití, vlastní modifikace a mnoho dalších. Lovit se s nimi dá rozličnými způsoby. Můžeme jimi vláčet, lovit dravé ryby pomocí splávku a twistera nebo pomocí Walkerova olůvka. Zkrátka jsou tací, kteří loví dravce jen s twistery (jako většina candátových specialistů), někteří jejich služeb využívají stejně jako služeb woblerů, třpytek, plandavek aj.. Není se čemu divit, vláčení samotné skrývá mnohá tajemství a každému z nás se je daří objevovat pomocí jiné umělé nástrahy. Nezatracujme proto něco, co nevlastníme, nebo to, co jsme nevyzkoušeli.
Wobler je druh umělé nástrahy určený pro lov dravých ryb přívlačí. Woblery se vyrábějí z nejrůznějších materiálů (dřeva, balzy, plastů) a svým tvarem a barvou často velmi věrně napodobují druhy rybek, které dravcům slouží jako potrava. Typickým znakem této nástrahy je tzv. „lopatka“ v přední části, díky níž se wobler pohybuje směrem daným výrobcem. Při vedení vodou se případně kolébá ze strany na stranu (odtud pochází i název nástrahy). Lopatka také určuje, nakolik se wobler bude zanořovat do vodního sloupce. Woblery s malou lopatkou se obecně zanořují mělce (zhruba 0,5–1,5 metru, woblery s dlouhou, téměř vodorovnou lopatkou i 6–10 metrů ). Některé woblery se dají vést popotahováním, ale jsou i takové, které se musí přitahovat. Mimo zmíněné existuje ještě celá řada povrchových woblerů náročných na pohyb, cit a dovednosti rybáře. Někteří z Vás možná ocení jednodušší a asi známější dělení na woblery plovoucí, vznášivé a potápivé. U některých typů woblerů (poppery a jerky) lopatka chybí a jejich pohyb ovlivňuje výhradně rybář. Mnozí rybáři taktéž používají místo označení wobler, označení Rapala (asi nejznámější výrobce woblerů–finská společnost, pozn. autora). V našich prodejnách se můžete setkat s woblery mnoha velikostí, typů a značek. Prostě tvary, velikosti a barvy woblerů neznají hranic. Nemluvě o šikovnosti českých rybářů, kteří si dovedou vyrobit věrné napodobeniny vodní říše sami. Navíc velmi úspěšně.
I já jsem před začátkem sezóny lovu dravých ryb hledal mezi umělými nástrahami něco, co jsem ještě nevyzkoušel. Vstříct mi vyšel šéfredaktor časopisu Rybolov Václav Ehrlich, který mi nabídl ve spolupráci s Davidem Kolouškem (fa. LOVEC-RAPY) k vyzkoušení woblery této firmy. Protože jsem v posledních dvou letech testoval nástrahy pro dvě, dnes již známé a u nás zavedené značky, přijal jsem s potěšením i tuto nabídku. Ucelený rámec celému projektu následně vnesl David Koloušek vytvořením rybolovteamu. O rybářích, kteří jsou do projektu zapojeni, se můžete více dozvědět ze stránek Rybolovu. Stejně tak budete průběžně seznamováni prostřednictvím článků s jejich názory, výsledky a hodnocením. Obecné zásady testování nástrah určených pro vláčení platí i v rybářském prostředí. Podle předem stanovených kritérií můžeme hodnotit jejich kvalitu, harm reduction, atd.. Ovšem jen za předpokladu předem stanovených kritérií hodnocení. Neocenitelnou výhodou distribuce získaných poznatků je možnost individualizovat informace podle rybářů zapojených do týmu. Podle mne byla velmi důležitá příprava celého projektu. Je znám tým, mediální partner, firma zaštiťující celou akci, cílová skupina. Vycházet podle předem známých atributů je pro každého člověka, tedy i rybáře, velmi ceněnou devízou.
Každá fáze testování by měla sloužit především k potvrzení, případně vyvrácení předem anoncovaných vlastností výrobku. Chci se ale mimo zmíněné zaměřit taktéž na rybáři požadovanou kvalitu výrobku (proč ne, my jsme ti, kteří za zboží platí) a ověření funkčnosti. Pokud se rozhodnete vyzkoušet woblery LOVEC-RAPY buďte si zcela jisti, že se Vám do rukou dostane ručně vyráběný a malovaný výrobek. Navíc výběr je opravdu široký. Jednotlivé modely jsou ještě před distribucí testovány ve vodní nádrži. Zamlouvá se mi i myšlenka projekce woblerů s cílem dosáhnout atraktivního pohybu, který dokáže dravé ryby zaujmout. Ještě před tím, než se dostanu k hodnocení jednotlivých typů woblerů LOVEC-RAPY, bych chtěl předeslat, že ne vše, co se líbí Vám, se musí líbit i dravým rybám. Nezatracujte proto první woblery, které zakoupíte a nemáte na ně záběr. V následujících řádcích se budu věnovat i chybám, které mnozí začínající vláčkaři dělají. Každý wobler je koncipován k maximální dráždivosti jen při správném oživení (vedení). Konstantní, až jednotvárné přitahování nástrahy k sobě asi jen málokdy povede k úspěchu. Častokrát pozoruji, že nástraha je rybářem vedena kolem dravé ryby tak rychle a monotónně, že si ji ryba ani nestihne (nechce) povšimnout. Rybu se snažme proto dráždit vhodným woblerem a především důsledně. Dalším limitujícím faktorem je i výběr nářadí. Jen ztěží mohu pomýšlet o skutečnosti, že vláčecí prut 30-60 g s 0, 20 mm vlascem osadím mikrowoblerem Humpy a výsledky v podobě kapitálních tloušťů se dostaví ihned. Obecně–lov s woblery Vás po čase určitě nadchne. Je rozmanitý. Wobler můžete vést všemi směry, dokážete prohledat velkou vodní plochu a celý vodní sloupec. Každý z nás je tak trochu hračička a s woblery si dokážete vyhrát.
Agresivní pohyb, ze stran zploštělé tělo, pestrá paleta barev a vzorů. Tím vším vyniká jeden z menších zástupců zn. LOVEC-RAPY, model Humpy. Jedná se o ultralehkou nástrahu, proto jí musí být uzpůsobena i rybářova výbava. Vyniká lehkostí, dokonalým zbarvením, ale i přes jeho mikrováhu s ním lze docílit delších nadhozů. Zvláště pak, když před nástrahu umístíte olověnou zátěž, nutnou pro prohledávání hlubších partií toku. Reliéf těla, ruční design a objemnější oči už samy o sobě dravce dokáží vylákat. Oči se dokáží stát ihned cílem útoku dravce. Tuto skutečnost jsem již několikrát ověřil také při muškaření se streamerem, který jsem doplnil o tento smyslový orgán. Ve vodě se chová přirozeně, což jsem měl možnost poznat v dubnu letošního roku při společném lovu s V. Ehrlichem v Jestřabicích u Kyjova. Tam jsem měl tu čest přesvědčit se o jeho přednostech v klidné vodě jestřabické přehrady. V místě mého bydliště pak byl podroben testu jak v klidném proudu, tak i v dravějších partiích řeky Dyje. Aktivní vedení tohoto drobečka zajišťuje jeho dynamickou, až excelentní akci. Navíc, pokud mu dokážete vštípit charakter handicapovaného rybího jedince, výrazně u dravce zvýšíte impuls útoku. S mírnou nadsázkou bych tento model nazval evolučním v oblasti mikrowoblerů vhodných pro lov tloušťů, jesenů, ale i okounů (i když jsem na něj ulovil několik menších štik a jiných ryb). Zkrátka ve vodě se chová perfektně. Nedoporučoval bych však koncovou montáž osazovat karabinkou. Daleko vhodnější je wobler vázat přímo na jemný vlasec. Jedinou zápornou vlastností Humpyho je jeho vyklánění z podélné osy při vedení v silnějším proudu. Kde ale najdete mezi woblery absolutního univerzála!
Pokud začínáte s vláčením, doporučil bych Vám novinku fa. LOVEC-RAPY dělený model Trouth. Jeho atraktivita se totiž projevuje při jakékoliv rychlosti vláčení a na základě své měsíční zkušenosti s woblery L-R mohu konstatovat, že patří mezi nejúspěšnější. Jde o zcela profesionální wobler, se kterým můžete prolovovat středně hluboké partie toku. Nejvíce úspěchů ovšem slavil těsně pod povrchem. Vyniká holografickým leskem, který podle mne dodává dravé rybě pocit atraktivity i v době, kdy by vyloženě nelovila. První z obou dílů je navíc doplněn o naznačenou hřbetní ploutvičku, která zvyšuje věrohodnost této umělé nástrahy. Vykazuje-li navíc lovné místo celou řadu nerovností, pak už woblery přestávají být tou ideální nástrahou. Kdo chce ovšem trochu experimentovat, najde způsob, jak s woblerem Trouth prohledávat i náročné partie toku, partie s členitým dnem a partie v bezprostřední blízkosti břehů. Zatímco u umělé mušky se na první místo kladou atributy velikosti a tvaru, u woblerů a vláčecích nástrah obecně o první místo nesoupeří. Co se tvaru týká, během testování dravci v řece Dyji upřednostňovali spíše podlouhlý tvar nástrahy. Proto možná Trouth patřil mezi velmi úspěšné. Do hodnocení četnosti záběrů podle vzorce–poměr velikosti nástrahy je úměrný velikosti dravce se nepustím. I když z četnosti záběrů na určitou velikost wobleru bychom mohli vycházet. Samozřejmě bychom měli vzít také v potaz i procentuální zastoupení ,,stejně“ velkých jedinců v populaci. Pokud větší jedinci mezi dravými rybami ve Vámi prolovované lokalitě chybí, je statistika zcela bezpředmětná. Já jsem několik dnů také čekal, že na wobler Trouth ve velikosti 5 cm ulovím alespoň jednoho z nich, ale bohužel, nepovedlo se mi to. Nechci Vás tím ale odrazovat od používání menších, nebo naopak velkých woblerů.
Dalším faktorem, pro který jsem zvolil používání woblerů Lovec Rapy, je téměř dokonalá kombinace barev. I když chemický signál je u těchto nástrah bez použití atraktantů téměř bezvýznamný, barva nebo kombinace barev woblerů nás o rybářské zážitky nepřipraví. Při lovu candátů uprostřed léta celkem bez větších problémů obsadil první místo model Perch. U potravně motivovaných ryb vítězil s přehledem barevný a tvarový signál nad signálem chemickým, zvukovým nebo případně podnětem rychlostním. I když zvuky, které doprovází chod woblera při nárazech do štěrkového dna řeky, jsou pro dravé ryby taktéž velmi motivující. Vzhled dravce a hrbatý tvar Perchu opravdu věrně připomínají okouna. Jedná se o jeden z mála univerzálních woblerů na našem trhu. V závislosti na místě jej můžeme zavádět do různé hloubky. Prostě model s neutrální schopností plavání. Ideální do jakékoliv výšky vodního sloupce. Rychle se zanořuje a při správném vedení dokáže věrohodně imitovat trhavý, až agresivní pohyb dospělého okouna. A to nejen při vedení proti proudu, ale i napříč proudem. No a protože symbióze mezi skutečnou a umělou nástrahou přikládám velký význam, Percha jsem si prostě oblíbil od samého začátku.
Vždy mě u těchto úspěšných woblerů napadá ještě jedna otázka. Jestli by na základě jiných barevných kombinací nemohly být ještě úspěšnější. Prostě řečeno, nastane-li jednou doba, kdy si my rybáři koupíme wobler-polotovar a sami budeme mít možnost si jej barevně upravit. Na trhu již jsou woblery, které vám barevně upraví na základě vaší individuální objednávky. Uvidíme, třeba se dočkáme. V jednom zajímavém zahraničním článku jsem se dočetl, že skutečně účinná vláčecí nástraha nemůže být přesnou kopií přírodního vzoru. Jde v podstatě o nosič možných potravních signálů o různém stupni zastoupení. Pokud bych měl tedy hodnotit model Perch, řekl bych, že jde o nástrahu s nadnormálním spouštěcím mechanismem. S povděkem můžu navíc kvitovat, že na vývoji těchto nástrah se podílejí skuteční odborníci, tedy úspěšní rybáři.
Čtvrtým woblerem fy Lovec Rapy, který jsem měl možnost testovat, je model Barbel. Samotná velikost jej předurčuje k lovu větších ryb. S 12, 13 a 15 cm velikým Barbelem dokážete rozehrát docela slušnou hru, ve které se nástraha pomocí vašeho umu dokonale promění v raněnou rybku. Model je skutečně schopen zaujmout i netečného dravce, dokonce i při změně počasí a přechodu chladných atmosférických front. O tom jsem měl v průběhu léta možnost několikrát se přesvědčit. Dovede rybáře zachránit. Na začátku července mně po několika hodinách marných hodů dokázal vlít čerstvou krev do žil, když při prostém spuštění a vedení s proudem vyprovokoval slušného candáta. Tento wobler má výjimečnou schopnost odklonění od správného kurzu v jakékoliv situaci. Nedoporučoval bych ovšem vést Barbel příliš velkou rychlostí. V ten moment ztrácí vlastnosti, pro které byl vyroben. Při správném vedení dozajista ucítíte mírně kolébavý pohyb. Nyní bych navázal na myšlenku z prvního dílu, velikost nástrahy často předurčuje velikost ulovené ryby. Bonusem zůstává, že se model Barbel vyrábí v jednoduché i dělené verzi. Dělenou verzi bych doporučoval ovšem jen do míst, kde vám to síla proudu dovolí. Navíc tři modelové velikosti vám umožní nabízet rybě Barbel různými způsoby.
Většina umělohmotných nástrah začíná ožívat při vedení. Vést ji ovšem tak, aby vzbudila zájem dravé ryby, už chce přece jen nějakou praxi a notnou dávku rybářova umu. Experimentu se tedy meze nekladou. Jsou dny, kdy například candáty zaujme rychle vedená nástraha. V jiné dny je dokáže vyprovokovat teprve delší pauza při vedení woblera. Při testu nástrah Lovec Rapy jsem chtěl také vyzkoušet některý z potápivých woblerů, se kterým není problém prolovit zhruba třímetrový vodní sloupec. I když nástrahy Perch a Barbel vynikaly úspěšností, do těchto hloubek se nedostanou. Volba padla na model Pike. Klasický wobler, který by vám neměl chybět a který stojí za to otestovat. Ať už v barvě ,,štika“ (C 10) nebo ,,fire“ (C 18). Mírně lomená konstrukce podmiňuje přitažlivé chování tohoto woblera v nejrůznější hloubce. Efektivitou tento model vyniká při dostatku větších ryb v řece. Proto bych jej doporučil všem, kteří touží po ulovení trofejního dravce. Tito rybáři by si ovšem neměli pořizovat pouze jeden kus modelu Pike. Musí počítat s uváznutím a ztrátou nástrahy. Přes svůj tvar a velikost nepatří k nejlehčím, takže se s ním dobře hází i na vzdálenější místa. V zarostlejších partiích řek jej můžete bez obav nechat splavávat pod keře a nakloněné koruny stromů. Prostě ideální wobler pro lov v hloubkách do tří metrů.
Mgr. David Starnovský

    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se