• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Výběr lokality v ročních obdobích podle Karla Nikla

  • Hobby G 2
14. 11. 2010

Každé období v roce má svá specifika a kapři se chovají jinak v létě a jinak v zimě.Nikdy se nedá se stoprocentní jistotou říci že teď je to nejvhodnější tam a jindy zase onde. Ale přeci jen existují určité charakteristické rysy které se dají specifikovat do těchto bodů.

1.    Na jaře, po rozmrznutí ledů se začíná pomalu rozbíhat také metabolizmus kaprů. S tím je spojený postupný nárůst příjmu potravy vrcholící před třením, kdy voda dosahuje teploty mezí 17-19 °C. Ryby vyhledávají rychle se prohřívající mělké partie vod, proto je pro jarní lov ideální zvolit mělčí rybníky a nádrže, nebo slepá ramena řek či říční mělké zátoky.

2.    Léto je pro lov kaprů velmi oblíbené, ale ne nejlepší. Po úspěšném tření už kapří metabolízmus běží naplno a ryby přijímají poměrně dost potravy. Problémem jsou ale mnohdy až příliš vysoké teploty vody spolu s velkým nešvarem posledních let - sinicemi. Ty u ryb zásadním způsobem blokují příjem potravy tím, že ve vodě radikálně snižují obsah kyslíku. Tím u ryb vzniká kyslíkový deficit i snížená potravní aktivita. Proto je v tomto období ideální zvolit hlubší údolní nádrže a řeky, v nichž kapři zůstávají aktivní i v horkém létě.

3.    Podzim je pro lov trofejních kaprů nejlepší. Břehy se po rušném létě vylidňují, noci se prodlužují a kapři začínají shánět potravu ve velkém množství, aby se zásobili na zimu. Nyní je nejlepší šance ulovit nejtěžší ryby. V podzimním období je možné úspěšně lovit ryby na všech druzích vod, s postupujícím časem a silným ochlazením vody je potom ideální vyhledávat hlubší údolní nádrže a pískovny.

4.    Zima je pro mnohé rybáře obdobím půstu. Část revírů je pod ledem, lov ztěžuje také nepohodlí na břehu. Sníh a mráz však pro zapálené rybáře nemohou být překážkou. Zatoužíte-li teď po kaprovi, vydejte se za ním k řece. Zamrzá až naposledy. Kapři se navíc i ve studené vodě musí stále vypořádávat s jejím proudem, což je stojí dost energie. Proto jsou v příjmu potravy aktivní i v zimě.
Kaudík

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se