• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Výběr barvy nástrahy - cesta úspěchu

  • Hobby G
21. 12. 2009
 
Je spousta různých teorií o barvách nástrah.Jak se v tom orientovat a vybrat vždy tu správnou barvu? Postupné obstarání zajímavých článků různých autorů a jejich studie také moc optimálních rad nepřináší. V některých vědeckých dílech  se dokonce dočetete, že štika příliš barvy nerozlišuje.V praxi je však ověřeno, že je to právě barva, co rozhoduje o úspěchu. Možná jste si však všimli, že existují dvě názorově rozdílné teorie na vhodné použití barev.

První teorie v podstatě říká, že při jasném počasí a čisté vodě se mají používat tmavé barvy nástrah a naopak, při zatažené obloze a tmavé vodě stříbrné nástrahy.
Druhá teorie však tvrdí opak - stříbrné barvy pro jasné počasí a čistou vodu, tmavší barvy pro zataženou oblohu a tmavší vodu. Pro nás je však důležitější teorie druhá, jelikož to vypadá jako by byla první teorie kdesi někdy v minulosti publikována a od té doby se úspěšně aplikuje v podobně zaměřených článcích. Těžko asi někdo z nás viděl, že by například plotice nebo perlín měnili v čisté vodě a při jasném počasí barvy do tmavé. Jsou naopak stále stejně krásně lesklí a to, co přiměje dravce k útoku, je právě jejich nápadnost . Z tohoto principu vychází teorie, jejíž podstatou je upoutat a vyprovokovat dravce k útoku správně volenou barvou.Tedy ne nenápadnými nástrahami, jak říká první teorie.

Otázka tedy zní:
Nejsou to vše pouze naše domněnky, uvědomují si ryby skutečně rozdíly v barvách a můžeme úspěch vhodně volenou barvou ovlivnit? Odpověď zní ano! Je celkem spolehlivě ověřeno, že ta či ona barva je přitažlivější pro tu či onu rybu. Dále je třeba vědět, že barvy je nutno měnit vzhledem k roční době a pochopitelně k počasí a stavu vody.
Například štika má ráda v letním období žlutozelené kombinace barev a v zimním období dává přednost studeným barvám modrostříbrným.
Tedy konkrétně v létě použijeme Rapala Magnum v barvě zlaté makrely GM a v zimě stříbrné makrely SM. O tom, že v různých hloubkách ztrácejí určité barvy svou viditelnost, jste se jistě dozvěděli již v mnoha článcích. Jako zajímavost lze uvést, že například Nils Master má v katalogu číslem 52 označeno zbarvení v kombinaci barev, kde je alespoň jedna viditelná v určité hloubce. Svého času bylo zajímavé i řešení firmy ABU, která u wobblerů Hi-Lo nabízela svítící vybarvení LYS pro noční lov a lov ve větších hloubkách.
Všeobecně lze vybarvení nástrah rozdělit přibližně takto:

1. skupina I - dokonalé imitace přírodních vzorů (např. Rapala TR, TR, MN, Mullet);
2. skupina II - přibližné imitace přírodních vzorů (např. Rapala GM, P, CW, ABU Hi-Lo YP atd.);
3. skupina III - podobné přírodní vzory (např. Rapala S, G, B atd.);
4. skupina IV - barvy fantastické pro určité světelné podmínky (Rapala SFC, GFR, Nils Master č. 70 atd.);
5. skupina V - barvy pro vydráždění dravce k útoku (např. RH, FT, ABU DR/YE atd.).
Ve správné volbě barvy nástrahy lze najít určitou analogii s výběrem mušky. Jak vám jistě většina muškařů potvrdí, mění se druh, a tedy i zbarvení mušky stejně jako u vláčecích nástrah v závislosti na roční době, počasí,světelných podmínkách, denní době atd. Navíc mušky imitují nejen přírodní vzory, ale nabízejí se i fantastické modely, stejně jako vybarvení přívlačných nástrah. Je to tedy opět potvrzení teorie o barvách. Nelze říci, že každá ryba má svou oblíbenou přírodní barvu, nebo chcete-li přírodní vzor.
Například štiku lze, máte-li štěstí a je při chuti (aktivní) ulovit téměř na cokoli, není-li ovšem zrovna v aktivním období a je-li navíc velká a zkušená, může právě správná volba barvy nástrahy rozhodnout o úspěchu.
Všeobecně lze říci, že v létě jsou vhodnější teplejší barvy-žlutá, zlatá, zelená. V zimě a na podzim dáváme přednost barvám studeným, jako je modrá, stříbrná a jejich kombinace. Jednoduše řečeno, čím studenější voda, tím ostřejší barvy. První skupina barev (tedy dokonalé imitace přírodních barev) má univerzální a celoroční použití. Často je užívána především při lovu pstruhů. Dokonalá imitace pstruha potočního nebo střevle je pro pstruha často osudná. U ostatních dravců, jako jsou například candáti nebo tloušti, není takový rozdíl zaznamenán. V každém případě navazujeme přírodní vzory, když za běžných podmínek vše ostatní zklame. Pro štiku je 18cm pstruh duhový v provedení od Rapaly osvědčená specialita.
Přírodní barvy jsou zvlášť efektní v čisté vodě, kde ryba může nástrahu dobře rozeznat. Navíc je například mezi kameny poblíž kamenitého dna dobře vedená imitace střevle pro pstruhy bomba.
Při použití barev z druhé skupiny, tedy přibližné imitace přírodních vzorů, se již řídíme ročním obdobím a světelnými podmínkami. Například imitace okouna je nejen výbornou letní nástrahou pro štiku, okouna a dokonce i pstruha, ale jeho účinnost roste zvláště při zatažené obloze a zakalené vodě. Pro štiku je výborná přibližná imitace jejího zbarvení, například zlatá makrela nebo zbarvení štiky na wobblerech ABU Hi-Lo.
Třetí skupina, která obsahuje podobné přírodní vzory, se již velmi často řídí světelnými podmínkami. Typická stříbrná nástraha s černým hřbetem má nejen univerzální použití(imitace různých přírodních vzorů „běliček"),ale je hlavně ideální volbou pro jasné, slunečné letní a částečně podzimní dny. V zimě je lepší použít kombinaci stříbrné boky a modrý hřbet. Nejnověji Rapala začíná používat chromovou modř pod označením MB, což je v zimě asi jedna z nejlepších barev pro štiku. Štíhlá stříbrná, nebo modrá plovoucí Rapala je z nástrah na boleny velkou favoritkou.

Možná je vhodné se v této skupině zmínit o nástraze v černé barvě jako je BK (Metallic Black) pro Rapalu Minnow spoon. Nástraha v této barvě je celkem neokoukanou a přitom úspěšnou volbou na pstruha duhového.

Fluorescenční barvy ze čtvrté skupiny patří mezi fantastické a jejich úkolem je zviditelnit nástrahu pro dravce ve špinavé a zkalené vodě a při špatných světelných podmínkách. Jedná se především o fluorescenční červenou GFR a žlutozelenou SFC barvu. První z nich má většinou kombinaci se zlatou a druhá se stříbrnou nebo perleťovou. Bez obav můžeme používat japonské vybarvení CD Rapaly-SR (fluorescenční červená s perleťovými boky) pro lov pstruhů. Běžně se nástrahy z této skupiny používají pro přívlač ve velkých hloubkách.GFR (ve Finsku populární pod názvem Ambulancy Rapala)je dobrá i jako nástraha pro přechod jaro-léto.

Poslední, pátá skupina, je jakousi lahůdkou mezi barvami. Zde jsou zařazeny kombinace fantastických výtvorů barev, které mají za úkol vydráždit netečné (neaktivní) dravce k útoku.
Nástrahy z této skupiny nabízejí široké možnosti experimentů-mohou hodně potěšit,ale i zklamat. Mezi nejstarší a zřejmě nejznámější se řadí kombinace bílé a červené pod označením RH.Tuto barvu najdeme téměř v každém katalogu přívlačových nástrah. Barva RH je vynikající nástrahou především pro okouny, ale i ostatní dravci ji mají v oblibě. Dá se použít téměř po celý rok. Novější kombinace, jako například FT u Rapaly nebo ABU patří mezi až překvapivé, někdy zase zcela selže. Do této skupiny je možno zařadit i kombinaci fialové,růžové a perleťové barvy(Rapala SL), která patří mezi mé nejlepší jarní vzory na pstruhy.

Všem, kteří začínají s přívlačí, je nejvhodnější navštívit rybářské potřeby, které nabízejí rozličné druhy nástrah a konzultovat barvy s prodejcem.Tento článek pojednává především o výrobcích firmy Rapala.
Snad ještě jedno upozornění na závěr. Nezapomeňte, že barva je sice velice důležitá pro úspěch, ale chcete-li opravdu uspět, je nutné se dobře se naučit nástrahu „vodit" a hlavně ji nabízet v místech, kde se dá předpokládat stanoviště požadovaného dravce!
Václav Strnad
Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se