• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Výbava pro kapraře

  • Hobby G 2
15. 12. 2009

 Co vše nesmí chybět v kaprařově výbavě od drobností až po bivak při lovu těchto ryb si přečtete v tomto článku.
Probereme si zde nejzákladnější vybavení na výpravy za kapry a řekneme si nějaké typy na zpříjemnění našich výprav. Nebudeme zde popisovat základní věci jako např.pruty, montáže, bižuterii a jiné, to už je zde popsáno v jiných tématech.

Sedačky a křesílka
Křeslo či jakákoliv jiná sedačka patří ke všem statickým technikám rybaření. Při kaprařině můžeme v omezené míře používat jako sedačku i lehátko, ale i tak to není to pravé ořechové.

Stolička:
Pro kaprařinu je zcela nevhodná.Může mít různý tvar a počet nožiček, ale i tak při delším sezení mnohým z nás „odcházejí" kolena. Pozor! Postavit se bez potíží bývá problém. Jedinou výhodou stoličky je její dobrá skladovatelnost a minimální hmotnost.

Skládací látkové křeslo:
Tento druh posezení je již několikanásobně pohodlnější.Snadný transport a minimální rozměry hovoří jasně pro jeho použití.Jedinou vadou na jeho použitelnosti je nemožnost přizpůsobit křeslo terénu.Takže pokud se zabydlíte na strmějším břehu, tak se vám může lehce stát, že budete přepadávat, což se dá jistě řešit nějakou podložkou.Další drobnou chybičku můžeme najít v tom, že pro zimní rybaření není toto křeslo nejvhodnější vzhledem k nulové vrstvě termomateriálu. Po delším sezení ztuhnete a budete se muset řádně rozhýbávat. Mraky rybářů si tento druh křesel opatřily a dobře vědí proč.V letním období jsou k nezaplacení. Díky tomu, že sedací i opěrná část jsou tvořeny pouze látkou, křeslo oschne velice rychle i po velkých deštích. Pokud se tedy věnujete jen letnímu rybaření, tak toto křeslo vám jistě bohatě postačí, aniž byste museli výrazně sáhnout do peněženky.

Kaprařské termokřeslo:

Kvalitní rybářské zateplené křeslo není nejlevnější. Nevlastní ho většina rybářů, převážně jen specialisté, kteří loví kapry takřka po celý rok. Vzhledem k tomu, že se dá křeslo vyrovnat i na strmém terénu, jeho možnosti aplikace rostou. Za uvážení stojí i příjemné posezení.Není problém v něm pohodlně „odsedět" několik hodin. Je sice pravda, že většina z nás se ráda protáhne, ale toto posezení luxus prostě je. Ačkoliv je křeslo schopné odolávat dešti po delší dobu, jeho vysychání je nesrovnatelně delší než u látkového křesla, proto je třeba ho chránit před prudkými dešti.Tato křesla výrobce zpravidla dodává ve dvou variantách.S kloubem pro regulaci sklonu a bez něj. Je čistě na vás, kterou variantu zvolíte. Každopádně většina kloubů bývá plastová, takže pozor - je tu možnost poškození křesla. Další možností jsou područky. Ty již nejsou standardním doplňkem křesel. A záleží na výrobci či výrobní sérii. Ceny těchto křesel začínají na částkách pod tisícovkou a končí v řádech několika tisíců korun.Pamatujte, že je lepší zvolit dražší variantu, protože takový výrobek si nepořizujete pouze na jednu sezonu. A mějte na paměti svou hmotnost. Obéznější rybáři by šetřit rozhodně neměli.

Karimatky, nafukovací matrace a lehátka
Mnoho rybářů lehátky a spacáky opovrhuje s tím, že raději spí vsedě. Pak se však nemohou divit, že druhý den jsou jako přeražení, přičemž to nebylo nutné. Možností, jak se u vody příjemně vyspat,je spousta.

Karimatka:
Je vhodná na letní přespání u vody.Vydržíte na ní noc, dvě. I tak je vhodnější ji použít jen v kombinaci s letním spacím pytlem a Žďárského bivakovacím vakem. V tomto případě máte alespoň nějakou možnost se bezpečně ochránit před deštěm či větrem. Bivakovací vak lze s kvalitním spacím pytlem používat celoročně, ale je to extrém. Hliníkové karimatky jsou vhodné pro použití v nejteplejší části roku.Nevyrovnávají terén a vzhledem k pokované straně izolují uživatele pouze před chladem jdoucím od země. Mezi jejich hlavní výhodu patří malé rozměry, nízká hmotnost a nízká cena. Pěnové karimatky je možné použít i v zimním období. Sice to není ideální, ale s trochou štěstí pobyt u vody přežijete bez úhony. Vyrovnávají drobné nerovnosti v terénu. Jejich hmotnost je zanedbatelná,rozměry již ne. Jde o nejobjemnější karimatku, kterou můžeme koupit. Cena takových výrobků bývá příznivá, pohybuje se v řádu desetikorun. Nafukovací postele i karimatky jsou záměrně zařazeny do stejné kategorie. Ač sice nejde o stejné produkty,tak jejich princip a účel je shodný. Z pohledu předchozích možností jsou „nafukovačky" o stupeň výše.Vyrovnávají i větší terénní nerovnosti,lépe izolují. Právě nafukovací postele je možné použít celoročně. Jejich možnost poškození není natolik vysoká, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vynikající je i jejich skladnost. Cena nafukovacích postelí či samonafukovacích karimatek začíná asi na osmi stovkách.

Lehátka:

Patří neodmyslitelně ke kaprařům - specialistům. Jejich výhody uvidíme všude, kde se na ně podíváme. Nejenže účinně vyrovnávají terén, mají i kvalitní tepelnou vložku, takže odpadá problém s chladem od země. Pod lehátko samotné jde zpravidla uložit veškerou rybářskou bagáž a tak rybářům uprostřed přístřešku zůstane volný průchod. Nevýhody?Ne všechna lehátka jsou vhodná pro těžší chlapy. Pozor na klouby lehátek, pozor na kloub, kterým se reguluje sklon opěradla. Z testů a zkušeností se spíše doporučují šesti nebo osminohá lehátka.Pokud již vlastníte čtyřnožku, opatřete si k ní rozšiřující nožky, jež jsou na trhu k mání.

Spací pytle
Nejenže nás chrání před chladem a vlhkem, stejně tak nám poskytují příjemné prostředí pro přečkání noci. Co od spacáku očekáváme? To si musíme ujasnit předem - kdy ho budeme potřebovat, důležitým údajem je i velikost samotného pytle, jeho hmotnost a objem ve složeném stavu. Pro rybářské spací pytle platí obdobné poučky jako pro outdoorové vaky. Rozdíly zde ale jsou. Jako významný faktor je jeho velikost a také skutečnost, že rybářské spací pytle jsou dekového typu. Což je na spaní velice příjemné. Ovšem jejich výhřevnost je o něco nižší, než by měl spací pytel typu mumie. Je to dáno volným prostorem okolo těla a pytle. Jaké jsou mezní hodnoty pro ochranu základních životních funkcí? Jde převážně o teploty,které udávají minusový extrém, komfort a extrém plus. Pojem vnímaní tepla je čisté individuální a proto moc nedejte na informace uvedené na spacáku a pojistěte se. Jistou výhodou spacího pytle je i možnost přichytit ho k lehátku.Nezbytné to není, ale užitečné rozhodně.

Bivak nebo stan?
Na tuto otázku existuje více odpovědí.Většinou od těch, kteří mají kvalitní a osvědčený stan a nechce se jim kupovat bivak.Možná by bylo na místě osvětlit hlavní rozdíl mezi stanem a bivakem. Stan je komponován pro co nejvyšší možný komfort v dané třídě, součástí všech tříd je podlážka. Rozměry, ani výška nebývají úchvatné, pokud nejde o rodinné turistické stany. Bivak tyto nedostatky odstraňuje. Nejnovější výrobky jsou dodávány s odnímatelnou podlážkou, výška je zpravidla minimálně 140 cm. Samotný rozměr je dimenzován pro jednoho či dva rybáře s kompletní výbavou. S klasickými stany občas mívá problém i rybářská stráž. Pokud dosud nevlastníte stan ani bivak a uvažujete o jeho koupi, volte bivak.


Deštníková konstrukce:
Je populární. Možnost jít k vodě jen s deštníkem a přední stěnou pro jeho doplnění je báječné.Vždy existuje možnost deštník doplnit přehozem, pokud ho výrobce dodává. Jako jistá nevýhoda může být vnímána jeho velká transportní velikost.Výhodu spatříme v tom, že deštník máte postavený v cuku letu.

Garážová konstrukce:

V současnosti je tento typ nejoblíbenější.Již samotná konstrukce vykazuje stabilitu a důvěru.Samotná stavba bivaku je rychlá, jde jen o pospojování kovových trubek.

Vařič (plyn, benzin, líh)
Málokdo si umí představit, že by žil celý týden či jen víkend ze sušenek, suchého salámu nebo sucharů. Jde to, ale je to otrava. Je ale i spousta rybářů, kteří na břehu vyvářejí tak,že by se za to nemusela stydět kdejaká hospodyňka.

Lihový vařič:
Patří mezi nejméně výkonné. Jeho zásadní výhoda spočívá především v použití levného paliva. Ačkoliv lze na tomto vařiči uvařit téměř cokoliv, není to ono. Nejvhodnější je tak na kávu, čaj s rumem nebo instantní polévku.

Benzinový vařič:
Výkonem je srovnatelný s plynovým.Výhoda tkví opět v palivu. Dnes se převážně prodávají vařiče typu multifuel.Tedy vařiče, které spalují různé ropné produkty.Tím výhody končí a začínají nevýhody. Benzinový vařič je relativně nebezpečný. Při použití běžného benzinu se ucpávají trysky a vařič čoudí. Inhalování takovýchto látek  je karcinogenní.

Plynový vařič:

Dá se říci, že toto je asi absolutně nejlepší volba vařiče. Pro mistry kuchaře.Při použití turistických kartuší toho sice moc nenavaříte,ale připojíte li vařič na běžnou dvoukilovou propan-butanovou bombu,tak kulinářský koncert v přírodě může začít.

Gril
Z důvodu bezpečnosti není dobré rozdělávat u vody otevřený oheň. Ale proč rozdělávat oheň, když lidstvo vynalezlo nejlepší vařič na světě - gril... Určitě o něm víte své.

Osvětlení

Při zdolávání ryby občas využijeme čelovku, ale posvítit si musíte i v bivaku. Existuje spousta možností v rozdílných cenových relacích. Od „Ufa" za stovku až po světlo na dálkové ovládání propojené s hlásičem za několik tisíc.

Topení

Přemýšlejí o něm rybáři, kteří chodí na kapry po celý rok. Ceny plynových topení jsou dnes na velmi přijatelné úrovni.V podstatě si vystačíte s jakýmkoliv vařičem, ale lihový set je nejlepší. Celá sestava funguje asi takto: Do lihového vařiče nalijete plnou dávku lihu, zapálíte ho a dáte vařit největší nádobu s vodou. Bivak uzavřete a otevřené nechte jen miniaturní větrací otvory. Pak v klidu usněte. Plamen, ohřívající nádobu s vodou,předává část své energie do okolí, stejně tak se ohřívá samotný vařič a samozřejmě i nádoba s vodou. Plamen do půlhodiny zhasne a poté bude hodinu až dvě hřát samotný vařič. Celou noc s tím nevydržíte,ale zpříjemnění to rozhodně je.

Stolek

Rybářský stolek nezbytný není, ale je to šikovný doplněk výbavy. Není to až tak dlouho, kdy byly tyto výrobky nedostatkové. Dnes je vše jinak. Vyberete si z mnoha druhů i cenových relací. Zcela jistě nám postačí levnější varianta a není důvod investovat více.

Stojan na pruty

Stojan na pruty je určen pro bezpečné uložení dvou až tří rybářských prutů. Všechny výsuvné části mají v místě dotyku aretačních šroubů frézované plošky proti přetočení a skvěle je vyřešeno také naklápění prutů. Složení i rozložení stojanu je velice jednoduché a je otázkou pár minut. Maximálně nastavitelná výška středu od země je 80 cm. Maximální vzdálenost držáků prutů je uctihodných 155cm.

Podložky pod ryby.
Správný sportovní rybář používá na břehu pod uloveného kapra ochranou podložku. Navlhčená podložka neodírá z ryby vrstvu ochranného slizu, šupiny a zabraňuje případnému poškození vnitřních orgánů, pokud je ryba neklidná.Tyto podložky jsou vyráběné z nepromokavého materiálu a jsou polstrované a vůči velkým rybám šetrné.
V případě, že máte rybolov a ryby opravdu rádi, investujte do této užitečné pomůcky.

Polarizační brýle

Polarizační brýle by měly být ve výbavě každého sportovního rybáře. Tím, že polarizační brýle odfiltrovávají paprsky odražené od vodní hladiny oblíbeného rybářského revíru nám nejen naše oči chrání,ale navíc umožní i pozorovat co se děje pod vodní hladinou, která je bez těchto brýlí neproniknutelná jako zrcadlo.

Brousek na háčky
Zdá se Vám, že i ostří nového háčku málo ostré? Nebo potřebujete háček jen zlehka přibrousit, aby správně lepil? Použijte speciální brousek na ostření rybářských háčků, který má drážku pro snadné broušení.

Signalizátor záběru
Důležitost kvalitního signalizátoru záběru při sportovním rybolovu jistě netřeba zdůrazňovat. Moderní signalizátory jsou dnes nepostradatelným doplňkem výbavy každého rybáře který to se sportovním rybolovem myslí vážně.

Rybářský člun.

Stále vyšší poptávka po rybářkých nafukovacích člunech, tlačí ceny výrobců stále níž. V dnešní době je již možné pořídit moderní, vysoce kvalitní rybářský člun za cenu nižší než deset tisíc korun. Rybáři, zvláště na větších vodních plochách často používají čluny k zavážení a vyžadují člun jednoduché konstrukce. Zavážecí čluny jsou nezbytné zejména při lovu Kaprů. Vzhledem k faktu že na spoustě vodních ploch je zakázáno používání motorových člunů, je pak ideální volbou lehký nafukovací člun s vesly z kvalitního materiálu.
Echolot

Mnoho rybářů si kupuje echolot proto, aby našlo ryby. První výprava s echolotem však obvykle končívá hořkým zklamáním. Buďto nevidíme vůbec nic, nebo symboly velkých ryb, které za žádnou cenu nechtějí zabrat. V čem je tedy problém? Vy jako rybáři vidíte nějaké body, oblouky a linie, které musíte rozkódovat a správně pochopit. Zní to poměrně složitě, ale opak je pravdou.Stejně jako filmoví znalci dokáží prostřednictvím dobře vycvičeného oka poznat zamaskované herce, může rybář při dostatečných zkušenostech rozpoznat za pomoci echolotu dokonce jednotlivé rybí druhy. K tomu je ale nejprve zapotřebí vědět, jak echolot funguje. Princip je relativně jednoduchý: echolot vysílá za pomoci tzv. sondy vlny, které jdou až ke dnu. Tam se odrazí a poté jsou znovu zachyceny. Na základě času, který vlny potřebují na cestu ke dnu a zpět, vypočte echolot hloubku. Ve vodě však není pouze dno, ale také kameny, rostliny a ryby. Také tyto součásti vodní říše vytvoří po průchodu tzv. vlny echa. A nyní to začíná být skutečně zajímavé: každá překážka vytvoří trochu jiné echo (v praxi pak vidíme na obrazovce terénní nerovnosti ve tvaru boulí a kopečků. Logicky si můžeme odvodit, že vyšší zobrazení mohou být spíše pařezy, u nižších se s největší pravděpodobností bude jednat o kameny. V případě rostlin již toto tvrzení není tak jednoznačné, protože nemají kompaktní tvar. Kameny a tvrdý podklad vracejí vlny zpátky celkem čisté. Bahnité dno a porosty vodních rostlin ne. A ryby? U nich reagují vlny především na vzduchový měchýř. Čím větší vzduchový měchýř, tím silnější je také echo. Velikost zobrazení na echolotu tedy v první řadě závisí na velikosti vzduchového měchýře ryb, nikoliv na jejich skutečné délce! Zasáhne-li vlna např. hejno malých rybek, uvidíme na obrazovce mnoho malých bodů a pod nimi tlustou čáru, která představuje dno. Vidíte-li ještě velké zobrazení ve formě převráceného háčku nebo půlměsíce, stojí v blízkosti hejna osamocená ryba.

Závěrem
Je jedno, jestli spíte pod plachtou nebo v bivaku za desetitisíce, ale slušný člověk si by měl vždy pamatovat, že to,co si k vodě přivezl, by měl od ní zase odvézt!
 
Jiří Kadubec

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se