• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Vnadící pomůcky

  • Hobby G 2
18. 12. 2009


Vnadění je při lovu kapra jednou z klíčových věcí. Schopnost dopravit krmení na lovné místo za různých podmínek je stejně důležitá, jako samotné nahození nástrahy. Pokud není možné použít pro zakrmování člunu, jsme odkázáni na dopravení návnady na krmné místo ze břehu.Přestože existuje mnoho pomůcek k zakrmování, málokterý lovec kaprů je využívá všechny. Pro svůj způsob rybolovu si většina z nás vybere jednu metodu vnadění a o další techniky se nezajímáme.
V dnešní době, kdy se hodně lidí vydává za kapry na nové a neznámé revíry, kde může nastat potřeba dopravit krmení na lovné místo v (pro nás) netradičních podmínkách či vzdálenostech. A tady právě může vyvstat problém s technikou zakrmování. Jestliže nejsme schopni efektivně vnadit za jakýchkoliv podmínek, snižuje se tím v podstatě i naše schopnost ulovit kapra. Dnes jsou již pulty rybářských prodejen dostatečně zásobeny širokým sortimentem zboží a proto není důvod, proč bychom se nemohli vybavit několika základními vnadícími pomůckami a naučili se s nimi zacházet. Věřte, že se vám to zúročí v podobě lepších úlovků na mnoha rozdílných revírech. Pojďme se tedy společně podívat na několik možností, jak dopravit krmení na lovné místo.

Rybářské praky
V dnešní době je používání praku k vnadění při lovu kaprů na ústupu. Je to zřejmě způsobeno nástupem vnadících trubek. Jeho použití bychom však rozhodně neměli zavrhovat. S jeho pomocí můžeme na kratší vzdálenosti nastřelovat pelety a partikl, dále pak dostřelíme koule method mixu a samozřejmě boilies. Kvalitní prak pořídíme od 350Kč, přičemž se spíše přikloníme k silnějším plavačkovým speciálům s kovovými rameny, kvalitním košíčkem a uchycením gumy. Velmi dobré praky vyrábí například firma Milo či Colmic. Je to vnadící pomůcka vhodná pro krmení do vzdálenosti asi 50metrů. S některými typy se sice dá dostřelit i mnohem dále, ale při silném napínání se velmi rychle opotřebovávají a guma, či její uchycení praská. Proto je lepší již od začátku brát prak jako pomůcku k vnadění na bližší vzdálenosti a podle toho ho také používat. Mnozí asi namítnou, že je rovnou lepší použít kobru, která dostřelí dál. To je sice pravda, ale na bližší vzdálenosti je vnadící trubka nevhodná a často je téměř nemožné přesně jí navnadit ve vzdálenosti třeba 30metrů. Zkrátka tam, kde končí možnosti praku, začíná se uplatňovat vnadící trubka.

Vnadící trubky
U nás známé spíše pod označením „kobra“. Cobra je vlastně název nejznámější anglické firmy, která se jejich výrobou zabývá. V nabídce má celou řadu různých modelů rozlišených podle průměru, tvaru a použitého materiálu.
Popsat, jak správně používat vnadící trubku je nemožné. Stejně tak se prostě nenaučíte podle návodu jezdit na kole či řídit auto. Chce to prostě jít k vodě s pytlíkem boilies a trénovat a trénovat. Na rozdíl od praku je podstata funkce kobry založena na dokonale kulatém tvaru boilies. I když můžeme použít i kuličkové pelety, nejlépe se uplatní při vnadění boiliesem. Do kobry jsou ideální dokonale kulaté, tvrdé a hladké kuličky. Pokud její použití dobře ovládáme, dá se s boilies o průměru 20mm házet i přes 100m.
Pokud nám nejde o dosažení maximální vzdálenosti, není nezbytně nutné kupovat značkové výrobky renomovaných firem. Viděl jsem už hodně vlastnoručně vyrobených vnadících trubek a můžu potvrdit, že některé byly opravdu vydařené. S málokterou z nich však jejich majitel házel tak daleko, jako s originální Cobrou, trubkou Bait Stik od Kordy nebo Bumerangem. Potřebujete-li házet opravdu daleko, nejlepší volbou bude typ Top Banana. Jedná se o novinku původně vyvinutou speciálně pro soutěž World Carp Classic, kde je zakázáno vnadění ze člunu. Výrobce o tomhle modelu mluví, jako o první vrhací trubce, s kterou lze dostřelit dál, než nahodíte prutem.
 
Vnadící raketa
Vnadící rakety se v poslední době těší veliké oblibě zejména při závodním lovu kaprů. Na rozdíl od předešlých pomůcek nám totiž raketa umožňuje krmit v podstatě čímkoli na poměrně velkou vzdálenost. Je to geniální myšlenka která má svůj původ v Anglii. Její použití je v podstatě velmi jednoduché. Naplníme raketu asi do tří čtvrtin krmením a prutem nahodíme na vybrané místo. Díky plovoucí špičce se raketa ve vodě otočí a veškerý svůj obsah vysype do vody. V okamžiku, kdy se špička rakety vynoří na hladině, můžeme stahovat.
Rakety se dělí podle krmení pro které jsou určeny na dvě základní skupiny. První jsou štíhlé aerodynamické modely pro nahazování pelet a boilies. Tento typ rakety musíme před nahozením ještě doplnit vodou, aby byla dostatečně těžká a lépe se nám s ní házelo. Druhou skupinu tvoří zavalitější, méně aerodynamické, perforované (děrované) rakety konstruované speciálně pro krmení partiklovou návnadou. Raketa je děrovaná z toho důvodu, že samotný partikl je pro její nahození dostatečně těžký a přebytečná voda tak může odtéct.
Pro zakrmování raketou jsou určeny pruty nazývané Spod Rods. Jsou charakteristické testovací křivkou kolem 3,5 až 4lbs, většími očky a tvrdší akcí. Snesou i razantní odhozy těžkých raket naplněných partiklem. U nás se však zatím téměř vůbec nepoužívají. Ke krmení raketou v podstatě postačí i jakýkoliv silnější kaprový prut. Pokud nepotřebujeme nahazovat raketu do vzdáleností přes 70metrů, zvládne to i jemnější kaprový speciál.
Určitě nejlepší rakety vyrábí firma Korda. K dostání jsou 3 verze lišící se barvou špičky – určené do různých světelných podmínek. Přesto, že je Skyliner Spod od Kordy poměrně drahá záležitost, oblíbíte-li si tuto vnadící metodu,tak se doporučit její pořízení. Už po pár náhozech pochopíte, že vnadění s ní je velmi snadné. Oproti levným raketám má celou řadu výhod. Za všechny se dá vyzvednout především extrémně nízká hmotnost a velmi snadné stahování z vody.
Často se diskutuje o tom, zda dopadání rakety na lovné místo kapry neplaší. Věřte, že pokud jsme zvolili správné místo a použili vhodné krmení, záběry se mohou dostavit i bezprostředně po nakrmení. Koneckonců takové přehazování napěchovaného krmítka taky není nikterak tichou záležitostí…

Dalekonosný prak
Jedná se o neobvyklou záležitost, kterou svého času nabízela firma Chytil. Mohutná konstrukce tohoto praku je velmi dobře zpracována. Prak je posazený na dvoumetrové kovové trojnožce, která je navíc pro maximální stabilitu ukotvena silnými provazy k zemi. I když se s ním dá krmit prakticky čímkoli, jeho použití je nejefektivnější pro krmení partiklem. Partikl rozmícháme s vhodným pojivem, uhněteme koule velikosti pomeranče a necháme dokonale vytvrdnout. Nastavíme prak požadovaným směrem, do košíčku dáme návnadovou kouli partiklu a pořádně natáhneme (guma se dá natáhnout až do délky asi 3,5metru). Délka dostřelu je značně závislá na povětrnostních podmínkách a hlavně na struktuře vystřelovaných koulí. Koule krmení je opravdu potřeba nechat řádně vysušit – skoro až na kámen. Takhle upravený partikl z něj létá až k 100metrové hranici, což je velice slušné. Cena praku se pohybovala kolem 3700Kč, ale při troše šikovnosti by bylo možné si takovou věc vyrobit.Vzduchové dělo

Další, i když méně obvyklou a poměrně nákladnou pomůckou k vnadění je vzduchové dělo. Je konstruováno pro vnadění dokonale kulatým a hladkým boilies. Funguje na principu natlakování vzduchem za pomoci pumpy. Napumpovaný vzduch se stisknutím tlačítka prudce uvolní a kulička (nebo kuličky) boilies jsou hlavní vystřeleny. Pokud se s ním naučíte zacházet, dá se s jeho pomocí zakrmovat ve 100metrové vzdálenosti s minimálním rozptylem. Vzdálenost výstřelu regulujeme svislým náklonem hlavně a směr postavením trojnožky, na které je dělo upevněno. Maximální vzdálenost dostřelu je za bezvětří s dokonale kulatou „dvacítkou“ 150m. Na český trh je dodáváno firmou Rybolov s.r.o. Babice. Jedná se o výrobek francouzské firmy Technipeche pod názvem Tech-gun. Součástí děla jsou tři výměnné hlavně o průměrech 16,18 a 20mm, kvalitní pumpa a stabilní kovová trojnožka. Jedná se bezesporu o pomůcku pro náročné rybáře, kteří neváhají do svého koníčka investovat nemalé peníze. Cena děla se totiž pohybuje kolem 11000Kč.

Rádiem řízená loďka
Netradiční, avšak velice užitečná pomůcka nejen pro lovce kaprů. Na rozdíl od děla totiž nemá tak jednostranné využití. S její pomocí můžeme na lovné místo dopravit nejen jakékoliv krmení, ale i zavážet udice. Dokonce je možné použít ji při lovu dravců k vyvážení nastražených živých rybiček. Jediným limitem je maximální váha „nákladu“ 1kilogram a dosah vysílačky 600metrů.(V součastnosti jsou již modely s ještě větším dosahem). Její konstrukce umožňuje do dvou komor nasypat návnadu,uložit montáž a na zvoleném místě nezávisle na sobě komory otevřít a jejich obsah vypustit do vody. Ovládání loďky je velice snadné a během minuty to zvládne opravdu každý. V ruce máme pouze vysílačku a loďka na vodě pracuje za nás. Přestože je na našem trhu k dispozici i zavážecí loďka anglické provenience, její cena musí vyrazit dech i těm nejvíce otrlým… S těmito drahými modely nemám vůbec žádné zkušenosti a proto Vám o nich nemohu povědět víc.
Pokud byste však zvažovali koupi takové loďky, určitě stojí za to se poinformovat po domácích výrobcích. Např. model s názvem Shark je to opravdu povedený pomocník. Při plném výkonu vydrží jezdit přibližně 2 hodiny. Navíc má noční osvětlení silnými diodami, takže s jeho použitím není problém ani v noci.
Kaudik

  

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.
 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se