• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Vnadění na tekoucích vodách

  • Hobby G 2
05. 12. 2010
 

Vnadění na tekoucích vodách je v případě lovu kaprů velkým pomocníkem. Se správným navnaděním dokážeme mnoho, ale jakmile se k této činnosti postavíme ledabyle nebo špatně, pouze si vyprázdníme peněženku. Lov kaprů na velkých řekách bez vnadění je jako to pověstné hledání jehly v kupce sena. V žádném případě však netvrdím, že stačí někde navnadit a budete lovit kapry! To jistě ne. Martyrium s vyhledáváním ryb je nutné podstoupit a je třeba počínat si zvlášť pečlivě. V každém případě se vyplácí věnovat hledání kaprů více času.
Je dobré vytipovat několik míst, střídmě na nich vnadit a pak je postupně prochytat. Tam, kde vaše snaha nebude bez odezvy, pak budete vnadit a lovit. Nejdříve je však nutné nalézt kapry, anebo co nejlépe vytipovat místa, kde by se mohli zdržovat. Teprve pak rozhodnete jakým způsobem je třeba vnadit (a kolik), neboť místa, kde se kapři zdržují či by se zdržovat podle vašeho soudu mohli, mohou být velmi rozdílná. Především velikost řeky a síla proudu budou ovlivňovat výběr návnad, které použijete. Tak jako vždy i teď máte na výběr mezi několika možnostmi a tudíž máte ve vlastních rukou i klíč k úspěchu.

Jaké návnady či vnadící směsy použít?

Dá se říci, že tytéž jako na vodě stojaté, neboť i kapři v řekách mají apetit stejný. Jde jen o to, že ne na všech místech je vhodné použít stejné krmení. Jak již bylo zmíněno, jde o sílu proudu. Jistě uznáte, že není zrovna vhodné vnadit drobnými semínky v silném proudu a těžkými návnadami jako jsou boilie či kousky brambor v měkké naplavenině. Dokonce i když vnadíte velkými a těžkými kousky v proudu, musíte dát dobrý pozor na to, abyste správně odhadli, kde vaše návnady klesnou ke dnu. Jak ale odhadnout, kam přesně silnější proud návnady odnese? Tento problém řeším tak, že pokud lovím na dva pruty, pak jeden z nich nahazuji hodně pod místo vnadění. Jeden tam, kde si myslím, že návnady leží, druhý o několik metrů níž. Není ničím neobvyklým, že záběry přicházejí z místa ležícího níže po proudu, přestože se zdá, že proud není příliš silný.

Co použít?

Ale zpět k návnadám. Velmi častou návnadou je kukuřice, také hrách i jiné luštěniny, pšenice a další semena, kupříkladu konopí či řepka. Všechny tyto částice lze po máčení či vaření vhazovat přímo na loviště, pokud tam dohodíte. Vnadění rukou je vhodné v případě, že lovíte v těsné blízkosti břehu. Jestliže se rozhodnete pro vnadění dále od břehu a ještě k tomu v poněkud tažné vodě těmito návnadami, pak je na místě zvolit jiný způsob. Musíte najít vhodné pojidlo, které udrží semena pohromadě a zajistí, že je dopravíte spolehlivě vzduchem a sloupcem vody až na dno. Obvyklé je připravit si nějakou lepivější vnadicí směs (ať již vlastní výroby anebo kupovanou) a do ní přidat připravená semena. Ze směsi, které nemusí být mnoho, ale měla by být opravdu spolehlivá, a semen pak vytvoříte vnadicí koule vhodné velikosti. Ty pořádně umačkáte a vhodíte na zvolené místo. Koule dopadnou na dno a tam se proud postará o to, aby se pomalu rozplavily. Přestože mohou být vnadicí koule dosti těžké, může je proud odplavit z místa, kam dopadly, dost daleko. Někdy je vhodné koule před vhozením do vody mírně zploštit, aby je proud tolik neposouval po dně.
Jako spojku mixu semen kukuřice, pšenice a řepky lze použít obyčejnou strouhanku doplněnou pšeničnými klíčky, které jsou silně lepivé. Jako zatížení lze přidat hlínu i drobný štěrk, aby koule dopadly co nejrychleji na dno. Pokud takové koule ještě navíc zploštíte, jak již bylo řečeno, pak se nikdy nebudou nacházet daleko od místa, kam je vhodíte.

Sáhněte klidně i do boilie

Pokud krmíte kuličkami boilie, lze použít stejný postup. Pokud není proud nějak extrémní a vyrábíte si boilie sami, není na škodu, když kuličky také zploštíte. Kaprům tato úprava nevadí. Kulatý tvar má boilie hlavně proto, aby se daleko dalo přesně házet vnadící rourou a střílet prakem. Často se dokonce stává, že nepravidelné a jiné tvary, než na jaké jsou kapři zvyklí, bývají účinnější. Ještě jednou se vrátím k dopravě drobnějších semen na loviště.

Kouzlo krmítek
 
Pokud nechcete použít žádnou lepivou spojku, existuje krmítko, které se prodává pod názvem Bait Droppers.To umožňuje dostat semínka až ke dnu, kde se po nárazu na ně krmítko samo otevře a svůj náklad vysype. Není to krmítko, které je běžnou součástí lovné sestavy. Slouží pouze k nakrmení a nedá se použít na zabahněném dně. Během lovu se nepoužívá. Je k sehnání ve dvou velikostech. Jestliže z nějakého důvodu nechcete anebo nemůžete vnadit předem, pak je na řekách při lovu vhodné používání krmítek. Osvědčují se i spirálová krmítka na plastové tyčince. Směs do nich připravujte trochu tužší než na vodách stojatých, aby ji proud tak rychle nevymýval. Někdy to ani není nutné. Stačí, když směs do krmítka více upěchujete. Vhodná je opět kombinace sypké směsi a semen. Dobrou alternativou je použití většího krmítka, které plníte kombinovaně. Nejdříve uděláte na dolním otevřeném konci jakousi zátku z vnadící směsi, pak do krmítka nasypete volná semena nebo jejich směs a krmítko opět utěsníte vnadící směsí. Po nahození se zátky ze směsi rychle uvolní a semínka mají volnou cestu ven. Výhodou je, že na loviště dostanete poměrně dost hrubých složek za minimálního použití sypké směsi, což vás částečně uchrání před invazí drobných ryb. Krmíte přesně a krmítko je stále součástí lovné sestavy, takže ho nemusíte sundavat. Doporučit lze krmítka plochá, která proud tak nepřevaluje. Obvykle nebudete muset použít krmítko těžší než 40-60 g. To se dá udržet v hodně silném proudu a ve větším už zpravidla kapry nelovíme. Tak rychlý proud je spíše doménou parem než kaprů. K tomu, abyste zaujali kapří pozornost na středně velké řece, postačí při dlouhodobém vnadění půl kilogramu návnad v podobě drobných semen denně. Jestliže na takto po tři či čtyři dny vnaděném místě ulovíte první kapry, pak je na místě zvážit (s ohledem na roční dobu a teplotu vody), zda má smysl dávky zvyšovat. Obvykle tomu tak je a pokud se na vašem lovišti objeví i amuři, pak je prospěšné krmné dávky až zněkolikanásobit. Hejno větších kaprů klidně spořádá i tři kilogramy denně, o zbytek se postarají drobnější ryby. Nemějte strach, že byste ryby nějak přesytili. V teplé vodě tráví opravdu rychle a pokud použijete správně namočené a vařené nástrahy, jsou obavy bezpředmětné.
Ovšem na druhou stranu varujte se extrémního vnadění. Nespotřebované návnady na místě hnijí a plesniví, což může ryby z jinak velmi dobrého místa odpudit stejně tak, jako nesprávně upravená kukuřice.

Nebojte se začít znovu

Jestliže po pár dnech krmení nezjistíte žádnou odezvu, nelitujte krmení a nedržte se tvrdošíjně jednoho místa. Ryby zde zřejmě nejsou a je třeba začít jinde. Říční kapři jsou cestovatelé, prostě tuláci. Musíte se řídit jejich cestičkami.Opačně to nepůjde. Pamatujte, že v létě se řídí především množstvím potravy a kyslíkem, takže je docela možné, že spolehlivější místa budou poblíž rychlejších prokysličených úseků řek. Dobrá jsou také místa, kde se hlubší tišiny střídají s rychlejší vodou a samozřejmě také tišiny, jimž předchází velmi rychlý úsek, například pod jezy. V chladném období dávají kapři přednost místům, kde je z nějakého důvodu voda teplejší a klidnější. Místa pod výtoky z čistíren, elektráren, rybníků a podobně budou jistě lepší než místa letních lovů, i když cesty říčních kaprů jsou někdy opravdu nevyzpytatelné.
Červenec patří k těm velmi dobrým měsícům v roce, naděje na ulovení pěkného kapra jsou opravdu vysoké. Mnoho rybářů si stále myslí, že feederové pruty nejsou k lovu ka-pitálních ryb příliš vhodné, ale já tvrdím, že na řekách se jim co do účinnosti ostatní náčiní vyrovnává jen horko těžko. Je i na vás, abyste to dokázali.
Milan Tychler

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se