• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Velké rippery

  • Hobby G 3
21. 12. 2009

 Většinou lovíme s menšími rippery (gumová rybička) tažením ve sloupci či poskakováním po dně s použitím měkčích prutů. Seznámíme se s jiným způsobem jejich vodění na hlubší a hluboké vodě.

K tomuto lovu potřeba tvrdý, minimálně třímetrový prut a pletená šňůra (popř. tvrdší vlasec 0,27 – 0,32). Jako nástrahu budeme používat riperry o délce 13 až 20 cm (nebo twistery o délce 20 cm). Hlavičku použijeme o takové váze, která ripper zatíží tak, aby při volném klesání vodou padal co nejpomaleji, ale přitom takovou rychlostí, aby bylo zachováno optimální kmitání ocásku. V silných proudech použijeme hlavičky těžší.

Háček hlavičky by měl mít takovou délku, aby zasahoval maximálně do 1/3 nástrahy (na zásek je v tomto případě tento háček nepodstatný, zajišťuje pouze pevné uložení nástrahy na hlavičce). K očku hlavičky přivážeme jemnější lanko popř. silný kevlar či vlasec. Na něj přivážeme trojháček č. 4 – 5 v takové vzdálenosti, aby se dal jedním hrotem vpíchnout do boku nástrahy ve 3/4 její délky. U největších ripperů použijeme ještě jeden kratší návazec – jeho trojháček bude vpíchnut do druhého boku v polovině nástrahy. Samotný lov je celkem jednoduchý. Nástrahu odhodíme, necháme klesnout na dno, prut skloníme k hladině a navineme šňůru tak, abychom získali kontakt s nástrahou. Potom táhlým pohybem  zvedneme prut do úhlu asi 75° až 80° . Tam prut zastavíme, šňůru u navijáku vezmeme do prstů a prutem pomalu kopírujeme klesání nástrahy na dno tak, aby šňůra byla stále napnutá. Když nástraha klesne na dno, prut opět skloníme k hladině za soustavného zkracování šňůry, ale přitom si musíme dát pozor na to, aby při tomto úkonu nástraha zůstala na dně v klidu (bez pohybu), ale šňůra aby byla víceméně stále v kontaktu s nástrahou. Potom celou proceduru opakujeme.

Co tímto způsobem lovu sledujeme? Dopad nástrahy na dno a její chvilkové zklidnění upoutá pozornost dravce, pokud se tento nachází poblíž.  Její vláčné, ale rychlé zvednutí do sloupce dravce vydráždí k útoku (případně upoutá pozornost vzdálenější ryby), ale ten ji většinou nemá šanci dostihnout (protože skok nástrahy je na něj moc rychlý a dlouhý), ale jeho vystupňovaná pozornost stále trvá. V tom se nástraha zastaví a začne zvolna klesat a vydrážděný dravec zabírá. A proč velká nástraha? Víme, že větší nástraha lépe upoutá a provokuje větší rybu (s velkou gumovou nástrahou si poradí i menší ryba).

Proč tvrdší delší prut a šňůra? To proto, aby byl na nástrahu okamžitě přenášen pohyb prutu a aby bylo možno cítit v prstech každé ťuknutí do nástrahy – následně je takto zajištěn rychlý a tvrdý zásek. Tvrdý zásek je nutný, protože ryba zmáčkne nástrahu s trojháčky velkou silou a tak je potřeba vyvinout též velkou sílu už jen na to, abychom trojháčkem ve stisknuté tlamě vůbec pohnuli, natož abychom tlamu prosekli. Tady platí pravidlo – čím větší trojháček, tím větší razance záseku. Tento způsob lovu provádíme nejlépe z loďky anebo tam, kde je větší hloubka nedaleko od nás. Je to nutné proto, abychom nástrahu zvedali do sloupce nad rybu, a to v krátkém úseku dna. Kdybychom ji tahali podél dna od ryby v takovýchto velkých skocích, ztratila by tato zájem o nástrahu pro její nedostupnost – takže čím kratší prut, tím chytáme blíže. Ideální sestava koncové udice by mohla vyhlížet takto – šňůra (vlasec) je spojena bezuzlovou spojkou s wolframovým lankem vyšší nosnosti (pro vláčení je ideální černé wolframové lanko, které při své jedinečné měkkosti je pro rybu nenápadné i malým průměrem - 0,15 mm / 5 kg; 0,23 mm / 10 kg), na jehož karabinku zavěsíme nástrahu. Rippery by měly mít dokonalý pohyb, tedy měly by být zakončeny velkou ocasní plackou a měly by být dostatečně měkké. Pokud máme pouze rippery z tvrdší hmoty, můžeme dodatečnou poddajnost ocasní části zlepšit příčným vypalováním zářezů do poslední třetiny (ocasní část) tělíčka a to z obou stran. Zářezy vypalujeme el. pájkou do hloubky 1/3 tloušťky těla příčně a co nejpomaleji, i když někdy…

Jan Vodička 

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se