• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Ultrajemná přívlač - výběr prutu

  • Hobby G 2
20. 12. 2009
 Můžete mít sebetenčí vlasec, sebemenší nástrahu, naviják pro lehkou přívlač, ale pokud nebudete mít i prut s odpovídající gramáží, nikdy se nebude jednat o ultralehkou přívlač.
Ultralehká přívlač by se tedy dala definovat jako lov na to nejjemnější náčiní, nejtenčí vlasce a za použití těch nejmenších nástrah.
V předchozím odstavci byla zmínka o „gramáži prutu“. Tento název se neodvíjí od váhy prutu, ale od váhy nástrah které budeme k lovu používat. Na spodní části  téměř všech prutů je vepsaný údaj o možnosti použití nástrah v gramech – například 1-7g. První číslo je  vždy nejnižší váha nástrahy a druhé číslo by měla být maximální zátěž. I když jsou pruty většinou předimenzovány, není vhodné je přetěžovat aby nám svou spolehlivou službu vykonávali co nejdéle.
Jsou však i případy, kdy je prut opatřen jakousi zkratkou: UltraLight (UL), Light (L), Medium (M), Heavy (H)...  Možná někdo namítne proč se dává první nižší číslo např 5gr, když může použít i nástrahy dvougramové. Má to však své opodstatnění a pomáhá to dokonale využít akci prutu.
  Akce prutu znamená, že se ohýbá v určitých bodech. Označujeme to  písmeny A, B a C.  A - je nejrychlejší akce, B - střední a C - nejpomalejší. Co si pod tím představit? Zjednodušeně  - áčko se nejvíce ohýbá v poslední třetině prutu a spodek je pevný. Naopak céčko se při zdolávání ohýbá již od rukojeti. To je jen jednoduché přirovnání a dále se akce odvíjí od dalších veličin, jako je ujímání blanku, tuhostí materiálu...
Další dost důležitou součástí prutu jsou očka. Je jich sice spousta druhů, ale opravdu kvalitních zase tak moc ne. Hojně používaná jsou tzv. Fuji očka se silicon carbidovou výplní. Označení  těchto oček  je SIC.
Dalším důležitým bodem pro správný výběr je počet dílů prutu a kvalita jejich spojek. Platí pravidlo, čím méně dílů, tím lepší akce prutu.

Mad


Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 5

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se