• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Tlouští gumování

  • Hobby G
16. 05. 2010
 Do nedávné doby jsem nebyl velkým příznivcem gumových nástrah při lovu tloušťů.
Stačilo však jen několik týdnů  a byl jsem nucen tento názor radikálně přehodnotit. Dokonce až do té míry, že jsem s přicházejícím podzimem jiné nástrahy takřka ani nepoužíval.

Kopyto velikosti 1"

Co mě k tomu vedlo? S postupně se ochlazující vodou jsem stále častěji zažíval situace, kdy mi tloušti sice jezdili za třpytkou až téměř ke břehu, ale přesto vždy do nástrahy jen lehce ťukli a přestali o ni jevit zájem. Zlepšení situace přineslo až výrazné zpomalení chodu nástrahy. Pak byl lov úspěšnější, ovšem naskytl se problém číslo dva: i sebelepší rotační třpytka přestává při extrémně pomalém vedení správně pracovat a lov s wobblery byl na těchto mělkých úsecích značně problematický. Snad úplnou náhodou jsem tehdy do karabinky připnul nejmenší kopyto od Relaxu, které firma značí velikostí 1" (asi 3 cm), a začala nová etapa zkoušení a objevování.

Pomalý pohyb pod hladinou

Právě tato nástraha umožňovala přesně to, co jsem potřeboval. Pracovala i při minimální rychlosti vedení, skýtala mi mnoho možností vedení nástrahy, a dokonce v jedné věci překonávala i v současné době populární smáčky. Jak už jsem zmínil, tlouští gumování v chladné vodě provozuji na mělčích tocích, kde mnohdy mívám možnost sledovat jak svou nástrahu, tak i reakci konkrétních ryb. Kopyto se snažím vodit pomalými vláčnými pohyby, kdy nástrahu nechávám jen mírně klesnout a poté ji opět vrátím do původní pracovní hloubky. Pokud ryby gumu sledují, ale odmítají ji dobrat, pak nechám nástrahu na několik sekund padnout na dno. Překvapený tloušť většinou neodolá a nástrahu sebere ze dna. Začátkem podzimu, ale i začátkem sezony, kdy tloušti stále obývají i velmi mělké úseky řek (hloubka jen do půl metru), kopyta jasně vedou nad hitem posledních let smáčkem. Právě lov se smáčkem založený na poskocích nástrahy se zde praktikuje jen obtížně. V takových případech upřednostňuji extrémně pomalé vedení nástrahy bez sebemenších poskoků těsně pod hladinou.

Útok v přímém přenosu

V souvislosti s lovem na nejmenší kopyta se mi vybavuje vzpomínka na loňskou říjnovou vycházku s kamarádem Jirkou, poměrně známou osobou z oblasti feederových závodů. Byl jeden z posledních slunných dnů toho podzimu a patrně i ryby si ho jen tak užívaly. Prostě nebraly. Naši rybářskou čest zachraňovalo jen několik tlouštíků akvarijní velikosti. Už jsme se chystali k odjezdu, když jsem přes vysoké traviny nahlédl to tišiny v blízkosti břehu. A oněměl jsem. Jen několik metrů přede mnou se v mělké vodě vyhřívala čtveřice nádherných velkých jelců. Posunkem jsem naznačil Jirkovi, aby ke mě přišel, a připravil jsem se k náhozu. Sotva se miniaturní kopyto dotklo hladiny, jedna z ryb udělala prudký výpad směrem k němu, zatímco ostatní zmizely rychlostí blesku v hlubší vodě. V té samé vteřině jsem v prutu ucítil výpady mohutné ryby a po chvíli jsem měl 42 cm dlouhou rybu na břehu. Vidět takový útok naživo ze vzdálenosti pouhých tří metrů patří k zážitkům, na které se nezapomíná.

Nejen tloušť, ale i bolen

Nepoužívám samozřejmě pouze tuto velikost ripperů, právě naopak. O nástrahy jen mírně větší se tloušti už musí často dělit s jinými rybami, především s boleny. Protože i tato ryba je častým předmětem mého zájmu, používám gumy větších velikostí pravidelně.Za univerzální považuji velikost 5 cm, na větších a hlubších tocích se dají tloušti cíleně lovit i na 6,2 cm dlouhá kopyta (ve značení firmy Relax jsou to velikosti 2" a 2.5"). Několik řádků bych měl zajisté věnovat i barevným variacím tlouštích twisterů.

U nejmenších velikostí ryb barva podle mých zkušeností zásadní roli nehraje. Větší tlouště jsem ulovil jak na nástrahy téměř průhledné, tak i na nástrahy zbarvené černobíle se vzorem „zebry". Jedno z mála vodítek, kterými se dá řídit, je: čím hlubší voda, tím výraznější barva. Ani to ale neplatí vždy a všude a někdy se vyplatí zkusit metodu naprosto obrácenou. Daleko větší roli přisuzuji barvě u kopyt větších velikostí. Tam se mi osvědčily prakticky pouze dvě barvy, a to protikladné černé a bílé. Mohou mít samozřejmě drobné doplňky, např. bílé kopyto se zeleným hřbetem nebo černé kopyto s červenou skrvnou pod hlavou. Úspěšnost jednotlivých barev se však může lišit podle lokality.

16. 6. nás čeká svátek

Jen pouhý měsíc  zbývá do začátku nové vláčecí sezony. Jako každý rok, tak i letos zahájení vynechám a k vodě zajdu až několik dní po tomto přívlačovém svátku, až opadne prvotní rybářský nápor. A stejně jako každý rok, i letos zahájím polehku. Právě nejmenší gumy budou jednou z prvních nástrah, které do vody pošlu. Během roku bych rád věnoval více času i pravému opaku toho, o čem zde nejčastěji píšu. Rád bych znovu dostal na vláčecí prut vousatého krále našich vod, tentokrát snad při jeho cíleném lovu. To je ale ještě daleko. Ted bych vám chtěl pouze popřát úspěšný vstup do přívlačové sezóny. Pokud bude ta letošní vydařená i pro mě, pak slibuji, že se o tom v některém z dalších článků jistě dočtete.
Lukáš Ardon

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se