• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Tloušti a méně tradiční Labské ryby na přívlač.

  • Hobby G 2
22. 09. 2011
 Tloušť je rybou na Labi hojně zastoupenou a jeho ulovení je méně složité než ulovení například candáta. Přesto, pokud se chceme na jeho lov specializovat, musíme dodržovat určité zásady a techniky. Přelstít obří Labské tlouště není vždy snadné, i když je to ryba, kterou společně s okouny a menšími štikami ulovíme na našem největším toku nejčastěji.

Jeho výskyt je hojný po celém toku řeky a tak popisovat Top úseky není potřebné. Důležitější je zvolit místo našeho lovu na daném úseku, směr nahazování a v neposlední řadě také nástrahu, kterou ho chceme překvapit. A právě moment překvapení, je u lovu tloušťů velice důležitým faktorem. Jistě se Vám již někdy stalo, že pozorujete dění na hladině a podél břehu a najednou v polarizačních brýlích vidíte podél břehu plující hejna velkých tloušťů, kteří nereagují na nic, jen si bezmyšlenkovitě plují. Nereagují, protože prostě neloví, nemají hlad, nebo nás a to je ve většině případů prostě vidí a jsou opatrní. Ve většině případů dělají rybáři chybu neopatrným přístupem k vodě a následným vyplašením ryb a to je jednou z nejpodstatnějších věcí u lovu tloušťů. Pokud se tedy přiblížíme k námi vybranému místu obloukem, nebo oklikou a potichu z velké vzdálenosti nahazujeme nástrahu proti proudu takzvaně rybě na ocas, můžeme přelstít i velké exempláře těchto svalnatých dravců.

Mezi nejčastěji používané a zřejmě také nejúspěšnější nástrahy pro lov těch to ryb jsou bezesporu rotační třpytky a woblery. Samozřejmě, že tlouště ulovíme i na twistery, ale procentuelně a s velkým náskokem vedou rotačky, za nimi na druhém místě woblery. Na barvě rotační třpytky záleží pouze tehdy, pokud lovíme v kalné, nebo čisté vodě. Pokud ale lovíme při běžném stavu řeky Labe, dovoluji si tvrdit, že na barvě opravdu nezáleží. Potkávám podél břehu mnoho vláčkařů, kteří loví tlouště na rotační třpytky a po vzájemné konzultaci každý tvrdí úspěch na jinou barvu nástrahy. Je to zřejmě tak, neboť tlouště ulovíme na stříbrnou s červenými, nebo černými tečkami, ale také na zlatou i červenou s modrými tečkami. Jak jsem již výše uvedl, je důležitý opatrný přístup k vodě a mnohdy i přesný nához. Tloušti bývají dosti často najetí pod převislými keři, travinami i větvemi stromů podél břehu. Nához přesně vedený na samý okraj břehu, nebo okraj těchto překážek, vede většinou k okamžitému útoku ryby na naši nástrahu a je jedno jestli máme červené, modré či černé tečky na lístku rotačky. Na našem trhu je dostatek rotačních třpytek, přesto jsou jedněmi z nejpoužívanějších a nejlepších rotační třpytky Mappso.

U lovu s woblery je specifikace poněkud složitější, záleží zde více na síle proudu, hloubce lovené tůně a s tím spojený výběr a ponor nástrahy. S woblery můžeme a jeto někdy i daleko lepší, nahazovat po proudu řeky. Ryby překvapíme také a díky proudu nástrahu dostaneme na požadované místo i za velmi pomalého vedení, čili navíjení. Mezi tradiční špičkové woblery vhodné k lovu tloušťů patří bezesporu woblery Salmo Hornet a například i woblery Siek a Krak. Tyto Polské legendy by neměly chybět v krabičce žádného lovce tloušťů a doporučuji hned několik barev i velikostí dle vašeho uvážení. Jsou to modely vyzkoušené a oblíbené a velice úspěšné vynikající svým precizním chodem.

Vybavení pro tento lov není potřeba žádné speciální, postačí stejné, které jsme si vybrali pro lov okounů s tím rozdílem, že není zapotřebí chvějivé špice, s jakou například vláčíme při použití smáčků. Prut by měl být dostatečně rychlý, umožňujíc nám přené hody, kterých je pro tento lov potřeba. Naviják velikosti dvacet až třicet bohatě postačí, na němž máme namotaný vlasec o síle do 0,12-0,16mm dle použití velikosti nástrahy a lovených ryb.  Doporučuji použití vlasců fluokarbonů, které lámou paprsky světla a jsou tudíž méně viditelné a neplaší ryby při vedení nástrahy. Velice vhodnou kombinací pro lov tloušťů jsou pruty americké firmy St.Croix osazené navijáky Mitchell nebo Abu Garcia. Jedná se o špičkové výrobky na našem trhu a vláčkař, který se rozhodne toto vybavení zakoupit, rozhodně neprohloupí.

Dalšími rybami, které můžeme ulovit na řece Labi přívlačí, jsou méně tradiční ryby lovené touto technikou, jako jsou například sumeček americký, parma i například ostroretka. Sumeček americký je z těchto ryb asi rybou nejčastěji lovenou a dalo by se říci, že dnes již existují specialisti, pro které je ulovení tohoto malého predátora něčím posvátným. Lov se žížalou je vcelku jednoduchý, ale pro vláčkaře je ulovení tohoto malého vousáče prestižní záležitost a přimět ho k záběru jakousi odměnou. Vyskytují se také po celém toku, ale zdaleka nejhojněji jsou zastoupeni na toku středním. Zde je také můžeme ulovit například na twistery nebo woblery. Je to až k neuvěření, ale jednou mě kolega vypravoval, že na krajských závodech v přívlači se vytáhlo hned po okounech nejvíc sumečků amerických a to především na woblery. Závodníci vláčeli s menšími woblírky podél stulíků a při konečném součtu měl nejlepší závodník asi osm sumečků a to někteří z háčku popadali. S dalším kolegou jsem byl vláčet v Nymburku na řece Labi a já na rotační třpytku vytáhl dva malé okouny a on na smáčky, banja a mikrotwistery asi dvacet sumečků amerických. Jedná se tedy o poměrně běžný úlovek na přívlač a v některých úsecích dokonce o nadměrné množství úlovků. Jsou ale také úseky řeky, kde o tyto mnohdy nechtěné ryby ani nezavadíte.

Parma je také rybou vcelku často oběšenou na našem háčku nebo trojháčku woblera. Především úseky Labe kolem Pardubic a Děčína jsou úlovky parem proslulé. Při cíleném lovu parem se dosti často stává, že narazíme na jejich hejno a při následném vláčení woblery s kterými škrtáme o dno, škrtáme i po hřbetech parem a tím je omylem podsekáváme. Menší jednodílné woblery ilex, salmo hornet jsou velice vhodné pro cílený lov parem. Souboj s tímto říčním torpédem je dech beroucí a přivodí nám nevšední zážitky při lovu přívlačí. Nezbytností u lovu parem je kvalitní tvrdší prut, kterým můžeme přibrzdit její výpad a zmírnit tuhý boj. Vězte, že několika minutový tvrdý souboj s parmou ve větším proudu zcela jistě otestuje vaši fyzickou kondici a hlavně kvalitu vybavení. Byl jsem svědkem nechtěného podseknutí parmy přes sedmdesát centimetrů za ocas a souboj v prvních deseti minutách nenasvědčoval nic o tom, že je to parma, ale tipovali jsme to spíše na sumce. Teprve později u břehu se kolegovi objevila ocasní ploutev na hladině a ještě než se z trojháčku vyklepala, jsme mohli zhlédnout její velikost a krásu.

Pěkné zážitky z lovu na Labi Vám přeje Radim Křepelka

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se