• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Těžká váha

  • Hobby G 3
09. 01. 2010
 Před pár lety jsem trávil spoustu času závoděním, a tedy ultralehkou přívlačí. S odstupem času musím přiznat, že neexistuje racionální důvod, proč takto rybařit i mimo trénink. Čím dál tím víc přemýšlím o tom, proč lovit rybky do dvaceti centimetrů – a na ty je přece ultralehká přívlač svým způsobem zaměřená. Samozřejmě, pokud ovšem nejste závodník – tehdy jde o body, a ty většinou získáte právě na malých, nezkušených rybách. Dospěl jsem časem k závěru, že zdoláváním ryb kolem padesáti centimetrů na vlasec o průměru 0,10 milimetru ublížím rybě víc, než když ji budu zdolávat na „dvacítku“ v podstatně kratší době. Nejednou jsem se o tom přesvědčil při podzimním muškaření, kdy mou cílovou rybou byl sice lipan, ale miniaturní jepičkou na vlasci 0,08 milimetru si chtěl přilepšit potočák na své cestě k trdlišti. Zdolával jsem ho neúměrně dlouho, a ačkoliv jsem ho při vyháčkování ani nevyndal z vody, ještě déle jsem ho „rozpumpovával“, než odplul. I potom jsem z toho měl místo očekávané radosti trochu rozpačitý pocit. Co z toho plyne? Na lov ryb bychom měli používat přiměřené náčiní. Tady by si všichni rybáři měli vzít příklad z kaprařů. Jejich cílem je co největší ryba a podle toho jsou také vybavení. Nikoho z nich ani nenapadne vyvézt kuličku boilie na miniaturním háčku, na vlasci 0,15 milimetru a prutu s gramáží 0–15 gramů. Nač tedy ultralehká, nebo jen lehká přívlač? Jde nám přece také o velké ryby! Pojďte tedy na dravce, ale vezměte s sebou „ultratěžké“ vybavení. Ne, nechci zavádět nějaký nezvyklý rybářský slovník. Je to jen hra slůvek, snaha najít výrazný a poutavý titulek pro mé vyprávění. Navíc je to termín trochu zavádějící. Někomu se při jeho vyslovení může vybavit dřina s pilkerovým prutem někde na norském fjordu, jiný zase považuje už vláčení s patnácticentimetrovým wobblerem za pokus o ulovení přinejmenším žraloka.

Přitom vám chci jen připomenout, že pokud toužíte po opravdu veliké rybě, je její chycení určitě snadnější na pevné náčiní a velké nástrahy odpovídající základnímu pravidlu přežití – zákonu o příjmu a výdeji energie. Samozřejmě že na rotační třpytku velikosti 00 může také zaútočit metrová štika, ale stojí za to zvážit, proč se tak stalo. Asi se shodneme, že je to spíš náhoda a ještě častěji je důvodem třeba špatná kondice ryby způsobená nemocí, zraněním nebo nějakým stresem. Myslím, že ani dravci nemají racionální důvod honit se celý den za „drobotí“ a vydávat víc energie, než jim potěr nabízí. Určitě je rozumnější spolknout dvě nebo tři půlkilové plotice a chvíli v klidu zažívat a ukládat podkožní tuk na horší časy. Takže – pokud vám jde o trofejní rybu, pokračujte ve čtení. Pokud vás ovšem uspokojuje velké množství záběrů a hodně vytažených rybek kolem 15 centimetrů, otočte někam, kde se píše o ultralehké přívlači – tady se budete nudit!
I mně chvíli trvalo, než jsem z krabiček vyndal nástrahy větší než 20 centimetrů a navázal je na vlasec. A tady hned nastal první problém. Špička mého vláčecího prutu, i toho nejtvrdšího, se pod tíhou takového jerka od Salma prohnula, jako bych už zdolával těžkou rybu. Chvíli jsem váhal, zda si speciál s akcí tyčky k rajčatům koupit, ale dobře jsem udělal, že jsem sám sebe přesvědčil o jeho potřebě. Navíc pruty s vrhací zátěží kolem sta gramů nejsou ani tak drahé jako klasické vláčecí modely. Do prutu, se kterým se dá bez problémů nahodit i „houska se salámem“, se už můžete pořádně opřít. A o to nám půjde v první řadě – dostat do potřebné vzdálenosti i nejtěžší nástrahy. A které to jsou? Tady je další zádrhel.

Ne každý obchodník si obří wobblery (bude tu řeč pouze o nich) objednává. Důležité však je, že je všichni výrobci, ať už zmiňované Salmo, Rapala, Bomber nebo jiné firmy, vyrábějí a dodávají. Je tedy jasné, že kdo je bude chtít vyzkoušet, ten si je najde. Tady bych se ještě chtěl začínajícím rybářům zmínit o významu už použitého slovíčka „jerk“. Firma Rapala vyrábí celou řadu štíhlých wobblerů (Husky jerk) s tímto označením, ale ty teď nemám na mysli (ač je jinak používám velice rád a s úspěchem). Myslím „jerk“ jako všeobecné označení pro wobbler, který je už na první pohled trochu zvláštní. Chybí mu totiž nořítko. Plovoucí typy jsou konstruované tak, že se při potápění (až do hloubky dvou metrů, ale většinou pracují v blízkosti hladiny) kolébají do stran podobně jako klasické wobblery. Potápivým typům pak musí rybář dodávat svižnější pohyb špičkou prutu (zase už se vyrábějí takové, že to není nutné). Všechny takto velké nástrahy mají od výrobce dva až tři mohutné a ostré trojháčky. A v nich vidím třetí problém – pokud se vám rozpadnou krabičky, ve kterých jste je koupili, budete je mít zaseklé všude. I to jsem však vyřešil: různé firmy vyrábějí batůžky na pilkery, jejichž vnitřek je z plasových „trubek“, do kterých se prostě háček nezapíchne. Vejde se do něj několik takových vláčecích obrů a nemyslím, že by si jich někdo pořizoval víc. I když…

Máme prut, uložené nástrahy – a co dál? Naviják a vlasec. Naviják samozřejmě co nejkvalitnější a s velkou cívkou, nejlépe vrhací multiplikátor. Mějte na paměti, že se bude extrémně namáhat i při stahování nástrahy, nejen při zdolávání ryby. Nemusí ani mít ten nerychlejší převod, protože velké ryby už se pohybují s trochou vznešenosti. S přibývající délkou jim ubývají nepřátelé, a tak je k zběsilému úprku donutí jen opravdu velký hlad. Při výběru toho, čím zaplnit cívku navijáku ve mně vždy znovu vzplane malá válka. Jsem příznivcem „klasických“ vlasců, ale na lov s takto těžkými nástrahami a hlavně na zdolávání ryb, které nám na ně zaútočí, má své opodstatnění splétaná šňůrka. Musím uznat, že je to jednoznačně to nejlepší, co můžeme použít.
To základní máte přichystané, ale než vyrazíte na „krokodýla“ našich vod, chci vám připomenout i další věci, kterým se, z mně neznámých důvodů, říká „rybářské drobnosti“. Podběrák, do kterého by se nám vešel případný úlovek, určitě svými rozměry žádná drobnost nebude. Stejně jako vyprošťovač háčku. Obyčejný pean nám asi nebude příliš platný. Výrobci už naštěstí pamatovali i na takovéto extrémy, a tak jsou v nabídkách specializovaných firem jak různé druhy pevných kleští s dostatečně dlouhými čelistmi, tak vyprošťovače speciálně konstruované na velké a silné háčky. Při představě otevřené štičí tlamy a jejích velkých jehličkových zubů nebude z důvodu vlastní bezpečnosti od věci také otvírač tlam. Úmyslně vynechávám obří zařízení na případné uchování ryby. Doufám, že už je v našich rybářích tolik etiky, že trofejní rybu po vyfotografování opět pustí. Fotografii pak nezapomeňte poslat! Rádi váš úspěch zde zveřejníme.
Jan Vodička
  
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se