• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Texas a Carolina

  • Hobby G
22. 03. 2011

Metody lovu přívlačí - Texas a Carolina se k nám dostali ze spojených států, kde je jejich používání velmi preferované k lovu dravců, především těch ostnoploutvých. Ovšem jejich použití je možné k lovu prakticky všech dravých ryb.
Ačkoliv jsou pojmenované po dvou různých státech USA, jejich složení je téměř totožné. Hlavním důležitým prvkem je pohybující se olůvko podobné kulce z patrony (bullet weight), pod kterým je umístěn skleněný korálek výrazné barvy a návazec ukončuje háček s nástrahou (různé gumové červy, rybky a jiné potvůrky).Celý efekt spočívá v již zmiňovaném korálku a olůvku, které pohybem prutu vytváří nárazy olůvka do korálku cvakavý zvuk, který nenechá žádného dravce v klidu.Svou roli jak vydráždit dravce hraje  i nápadná barva korálku.Ryby které již nejeví zájem o naše běžné nástrahy touto sestavou probudíme k jejich zvědavosti a následnému vydráždění k útoku na nástrahu.

Návazec Texas

K výrobě návazce Texas budeme potřebovat:
Skleněné korálky výrazných barev s dostatečně velkým průměrem vodícího kanálku, který nám nebude poškozovat návazec. A hlavní důležitý prvek - olůvko ve tvaru kulky z nábojnice opět s dostatečně velkým průměrem vodícího kanálku. Lze použít i kulatá olůvka ale myslím, že pro větší efekt nárazu, kde naráží do korálku větší plocha jsou  vhodnější bullet weight. Dále potřebujeme už jenom háček a nástrahu.

Olůvko i korálek jsou zcela průběžné. Po náhozu spadne na dno jako první olůvko, které je následováno nástrahou která prochází vodním sloupcem v téměř beztížném stavu.Následným pocukáváním olůvko klepe do skleněného korálku umístěného mezi nástrahou a olůvkem a tím vytváří pro dravce magický zvuk lákající jejich pozornost a přitažlivost.
Při lovu s návazcem Texas,  se většinou používají lehčí olůvka. Ty nám dobře umožní citlivé vedení nástrahy a tak lze velmi dobře prochytat i střední sloupec, protože nástraha klesá jen velmi pomalu ke dnu. Těžší olůvka zvolíme jen při lovu ve větších hloubkách. při nasátí nástrahy dravcem je vytvářen jen velmi malý odpor a tak nevzbuzuje nedůvěru. Obrovskou výhodou této montáže je její použití v hustě zarostlých, a nebo stromy  a křovinami zatopených lokalitách. K takovému to lovu použijeme háček widegap, na který se umístí nástraha způsobem se skrytou špičkou ve vnější vrstvě. Takto se nám nástraha nezachytí za žádnou překážku. Při záběru je špička háčku tlačena vzhůru a umožní bezpečné zapíchnutí do tlamy dravce. Pokud by se však vyskytl problém s neproměňovanými záběry, je tu ještě jedna možnost upevnění nástrahy na háček a to bočně. Pak by již neměl být s proměňováním záběrů v náš úspěch žádný problém. Háček většinou vážeme uzlem Rapala, který umožní nástraze dokonalý pohyb. Při výběru prutu pro lov touto montáží  je potřeba nalézt určitý kompromis.Potřebujeme lehký a vyvážený prut, se kterým se nebudeme po chvilce lovu cítit unaveni.S pruty které mají příliš měkkou akci budeme mít nejspíš problém se správným zásekem. U tvrdých prutů se bude obtížněji vodit nástraha. A ještě jedno pravidlo k výběru prutu - čím větší vzdálenost od břehu, tím delší prut. Ovšem neměli by jsme zacházet do extrémů, s pruty delšími jak 3,30metru již ztrácíme cit pro vedení nástrahy a tak již nejsou vhodné.

Návazec Carolina

K výrobě návazce Carolina potřebujeme pevný, nenápadný a velmi odolný materiál. Tyto vlastnosti nám bezpečně poskytne fluorokarbon.
U návazce Carolina je jeden podstatný detail v umístění skleněného korálku a olůvka kterým se odlišuje od návazce Texas. Zde již nejsou umístěny přímo u nástrahy ale nástraha je oddělena fluorokarbonovým návazcem o délce  20-50 cm a ukončeným obratlíkem. Teprve až nad obratlíkem je umístěn korálek výrazné barvy a olůvko na kmenovém vlasci. U návazce Carolina je nástraha bez jakéhokoliv odporu a pohybuje se zcela nehmotně. To nám nejen snižuje počet falešných záběrů ale navíc nám umožňuje mnohem lepší vedení nástrahy. Na Carolinu lze zcela bez obav používat těžší olůvka a chytat na kamenitých místech. Olovo skáče po dně  a riziko uváznutí mezi kameny není tak velké. Nástraha se ladně pohybuje vždy kousek nade dnem a dravci ji atakují bez jakéhokoliv podezření, čím ji kompletně inhalují a háček tak zpravidla vždy dobře sedí. Použití prutu je stejné jako u návazce Texas.

 Vázání uzlu Rapala:

Video:
 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se