• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Techniky a tipy na lov kapra

  • Hobby G
15. 12. 2009


 Velkého trofejního kapra ulovíme dvěma způsoby. První je dílem náhody, kdy se soustředíme spíše na drobnější ryby, a bum je tam kapr jako tele. Nebo druhým způsobem, jenž je výsledkem přímo cíleného lovu při kterém je vždy ve hře důležitý faktor - určitá dávka štěstí.

Bez těchto faktorů nelze dosahovat opakovaných úspěchů a případný trofejní úlovek zůstane jen vzdálenou vzpomínkou.
Pro tzv. cílený lov je zapotřebí volba správné taktiky. Taktikou se rozumí výběr zásadních kroků a úkonů, kterými se budete na své výpravě řídit. Je to takový koncept slohové práce, avšak někdy se bez následné improvizace také neobejdete. Volba taktiky vychází z předpokladů a vnějších informací lovce. Dobrým předpokladem dáte základ Vaší úspěšné výpravě. Předpoklad by měl vycházet z Vašich komplexních znalostí a pocitů. Jde o to co nejpřesněji odhadnout chování ryb na lokalitě, kde právě hodláte lovit.
Je potřeba vzít v úvahu charakter vody (přehrada hluboká, mělká, pískovna, řeka, rybník...), roční období ve vztahu k vybranému typu vody, aktuální počasí a povětrnostní podmínky, teplotu vody, rybářský tlak, určitou znalost rybí obsádky ( odhadované velikosti a množství ryb ), maximální znalost podvodního terénu, znalost místního potravního spektra kaprů.

Podle Jaroslava Bíci z Max Carpu Jsou důležité tyto faktory:
      
- Volba taktiky a strategie lovu.
1. základem je správný výběr typu lokality v daném měsíci a ročním období, z jara to jsou mělké rybníky a nádrže případně vyhledáváme místa která mají možnost  co mít prohřátější vodu o nějaký stupeň navíc oproti normálu. takováto místa jsou kapry nejvíce vyhledávaná. S přibývající teplotou přicházejí na řadu pískovny a hlubší přehrady. Podzim bývá nejoblíbenějším obdobím v roce co se týče lovu trofejních ryb. V tuto roční dobu jsou aktivní všechny uvedené lokality. Obsah kyslíku se zvýšil a s přibývajícím ochlazením ryby instinktivně přijímají více potravy.

2.výběr lovící zóny ( části ) na vybrané lokalitě.
     
  Na pískovnách co nejklidnější a nejteplejší partie ( kosy, lavice, pařezy.. ). V jarním období kapři instinktivně vytahují do horních partií přehrad, řek apod., nebo vyhledávají prohřáté mělčiny s větším množství přirozené potravy a úkrytů. Je důležité  na začátku sezóny nalézt ryby v tahu na správném místě v horních partiích přehrad a řek. Během roku s nimi cestovat zpět do středních a dolních částí přehrad, řek.

- Výběr konkrétního místa, pokládání montáží.
Dokonalá znalost podvodního terénu v místech, kde se chystáme lovit. Je zapotřebí odhalit tzv. kapří stezky a přirozená krmná místa. Toto je jeden z klíčových bodů, jenž nesmíme v žádném případě podcenit. Imaginární hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velice tenká, někdy to je 20cm rozdílu dna, 1m2 dna, nebo pár kuliček boiliesu navíc. Jestliže nezvládneme tento krok, tak nám nepomůže ani to nejkvalitnější boilie a krmení na světě.

-  Výběr boiliesu a krmení.

Správná volba návnady a nástrahy je jedním z dalších klíčových prvků Vaší taktiky lovu. Kapr právem patří mezi nejchytřejší ryby a proto existují situace, kdy během lovu nebo sezony určitý druh boiliesu, který slavil úspěchy na začátku pomalu ustupuje do pozadí. Pro tuto situaci je dobré mít více jiných účinných alternativ, které Vás zase vrací zpět do hry.

-   Moment překvapení.
Pokud je to jen  trochu možné na lokalitě, kde právě lovíte, pokuste se co nejvíce odlišit od běžného chování a stylu lovu většiny rybářů, který je zde nejvíce používán. Většina velkých kaprů si rychle zvykne na nejčastěji používané nástrahy, montáže. Tím, že se odlišíte tak několikanásobně zvyšíte své šance na pěkný úlovek.
Jaroslav Bíca - Maxcarp

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

 Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 6

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se