• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Svítící nástrahy

  • Hobby G 3
20. 12. 2009

 Mnoho rybářů nemá svítící nástrahy rádo. Ať už z důvodu neznalosti použití při lovu nebo z jiných důvodů.Povíme si něco o tom, na co je třeba při použití světla dávat pozor a jak tyto nástrahy používat. Mohlo se stát že první pokusy se svítícími nástrahami skončily pro některé rybáře žalostně. Sice zcela jistě bylo zábavné pozorovat ty červeně, zeleně nebo žlutě světélkující UFO-ny, jak se pohybují ve vodě, dravci jimi však nadšení nebyli. Po několika neúspěšných pokusech schovali světélkující nástrahy do tmavé krabice někde ve sklepě, kde jim světlo brzy vyhaslo.

Výrazně svítící gumová nástraha je ve vodě nápadnější, ale slabě svítící Je lepší, protože Je viditelná, aniž by ryby plašila a to je právě ten fígl jenž je pro náš lov s těmito nástrahami podstatný.Vyzkoušení tohoto fíglu a určitě i dosažení nějakého úspěchu s ním bude dobrým důvodem, abychom se začali fluoreskujícím nástrahám znova a důkladně věnovat. Některé nástrahy svítí pouze v případě že jsou předem ozářeny zdrojem světla, například kapesní svítilnou, bleskem nebo světlometem auta. Při „nabíjení“ svítících nástrah spočívá umění v tom, že by měly zářit pokud možno decentně a slabě. Pokud fosforeskující nástrahu třeba i krátce osvítíte světlometem auta, svítí jasně jako měsíc v úplňku a to je zcela zbytečné. Mnoho rybářů chytá s příliš silně svítícími nástrahami. Světelný zdroj působí ve tmě vždy nepřirozeně. Zapálenou svíčku při silném slunečním svitu sotva zaregistrujeme ve tmě je však viditelná na několik set metrů. Jak asi musí naše fosforeskující nástrahy působit pod vodou při plném světelném výkonu? Extrémně děsivě! Noční dravci, kteří loví očima, se totiž orientují pomocí slabých světelných signálů: podle sotva viditelného zablýsknuti boku ryby nebo bledého světleného reflexu ve zbytkovém světle. Pokud chceme na svou nástrahu upozornit nesmí nikdy svítit jako pouliční lampa.
 
Kdo svou svítící nástrahu rád nabíjí v intenzivním světle, může to klidně dělat, ale musí ji předtím zakrýt hliníkovou fólií. Nástraha se do ní úplně zabalí. Poté se do fólie udělají malé dírky, nebo trhliny a nasvítí se jen několik málo míst světelného tělesa. Pokud po ozáření fólii odstraníte, prezentuje se umělá nástraha drobnými světlenými signály. A věřte, že to dravcům stačí. Vyhledávají přírodní kořist, která svítí jen trochu, i v úplné tmě. A o kolik nápadnější jsou tedy naše nástrahy, dokonce i když světélkují jen minimálně? Můžeme osvítit celou nástrahu, a přesto dosáhnout slabého světélkování. Za tímto účelem zvolíme mdlý zdroj světla, jako například svíčku, fotoblesk, nebo slabou (vybitou) kapesní svítilnu. Nástraha se ozáří jen velmi krátce, nebo z určité (velké) vzdálenosti. Je jedno, jaký postup zvolíme, vždyje ale důležité, aby naše fosforeskující nástraha byla ve tmě jen o něco více viditelnější než okolí. To vyžaduje trochu cviku. V případě pochyb je lepší ozářit nástrahu méně, než příliš silně. Jasně svítící nástrahu už nelze zhasnout, málo svítící však můžete dodatečně osvítit.

Důležitá je i zmínka o umělých nástrahách s držáky, nebo otvory na uchycení lámací světelné tyčinky. To, co rybářský průmysl servíruje svým zákazníkům, je na jedné straně báječné - wobblery a gumové rybky s vytvořenými otvory v trupu, do kterých lze přesně a pevně zasunout světýlko. Co však na pracovním stole konstruktéra může vypadat jako geniální nápad, se ukáže u vody jako propadák. Protože když do otvoru zavedete trubičku, vznikne svítící těleso, které pod vodou září tak silně, že vyplaší nutně vše, co se nachází na dohled. Mnohem účelnější je „osvětlování“ osvědčených nočních nástrah fosforeskujícími částečkami. Jeden kolega chytá už léta úspěšně v noci candáty tak, že před mrtvou nástražní rybku umístí světélkující korálek.Nenápadný signál korálku vzbuzuje pozornost candátů. Jejich dobrý čich je pak zavede do blízkosti nástrahy která leží v bezprostřední blízkosti světla na dně. Kromě candátů chytil i noční štiky, mníky, úhoře a dokonce jednoho sumce. Jestli však posledně uvedené ryby zdroj světla vůbec vnímaly, zůstane jejich tajemstvím.

I vláčecí nástrahy lze ozdobit fluoreskuícími korálky nebo malými, svítícími proužky z umělé hmoty. Přívěsné, paternosterové nástrahy ve stylu umělých mušek, vyvinuté pro vertikální lov na moři ve velké hloubce jsou také vhodné. V nouzi můžete použit i kousek fosforeskujícího twisteru nebo kopyta. Lze takto zdobit zejména rotační třpytky s velkým rotačním křidélkem, nebo silně vibrující wobblery.Takové nástrahy vysílají v tmavé vodě silné tlakové vlny, což dravcům neunikne. Nepatrný světlený signál usnadňuje lovcům lokalizaci domnělé kořisti. S touto kombinací světelných a tlakových vln, lze dosáhnout velmi dobrých výsledků při nočním lovu dravců.

Kdy jsou svítící nástrahy úspěšné?

Jsou dvě ideální situace:
Jednou z nich je teplá letní noc. Kdo se pustí do odvážného souboje s nastávající tmou, může se svými svítícími nástrahami zažít skutečně hvězdné okamžiky, pokud se nástraha pohybuje v blízkosti hladiny.
Druhou možností jsou jasné, studené noci při úplňku na podzim a na začátku zimy. Pokud v takové době prochytáváte hluboká místa blízko dna, můžete rovněž počítat s báječnými úlovky. Optimální jsou proto nástrahy které se pohybují hluboko, umožňují pomalé vedení a vysílají tlakové vlny.
V noci se pod vodou odehrává vše mnohem, mnohem pomaleji. Tomu byste měli přizpůsobit i vedení nástrahy. Rychle se pohybující gumová rybka nebo wobbler, těžko přesvědči nějakou rybu k útoku.      

Užitečné tipy

Trojháčky velkých rotačních třpytek a vibrujících wobblerů jsou ozdobeny fluoreskujícími proužky z gumové rybky
Když zabalíte svítící wobbler před osvícením do hliníkové fólie s malými otvory,nebude nástraha přesvícená.
Kamil VančuraHodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
03. 08. 2011, 09:08

Gerhard

, moyze@stonline.sk

 Zdravím. Kolega mal v článku zrejme na mysli fosforescenciu i keď neustále používa pojem fluorescencia. Vo všeobecnosti je doba života fluorescencie len nepatrný zlomok sekundy, čo by v praxi znamenalo, že by sme na nástrahu museli neustále svietiť.

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se