• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Štika - podceňovaný úlovek při lovu přívlačí

  • Hobby G
17. 05. 2011
Pro mnohé vláčkaře specialisty je štika dravec hloupý, který zaútočí na každou předloženou nástrahu. U menších exemplářů to někdy bývá i pravda, ale myslím, že přelstít velkou štiku k záběru vyžaduje kromě štěstí i dost citu a umu. Před několika lety jsem o ulovení velké štiky slyšel pouze z doslechu, a tak jsem se začal lovu velkých štik přívlačí věnovat naplno. Navštívil jsem také země tomuto lovu zaslíbené, kterými jsou státy Skandinávie, a tak mohu porovnávat rozdíly mezi lovem štik u nás a v zahraničí.

Nové metody lovu, kvalitnější vybavení a nespočet nových nástrah nám v dnešní době dávají možnosti, o kterých se dříve rybářům ani nesnilo. Současné možnosti jsou jedním z důvodů, proč dochází k nárůstu úlovků trofejních štik na přívlač. Jako další pozitivní změna pro tento lov se jeví nárůst soukromých revírů s režimem „chyť a pusť". Na těchto lokalitách je tedy velká pravděpodobnost ulovení opravdu velkého dravce. Rybáři, kteří lov na soukromých vodách odsuzují pro jeho jednoduchost a neatraktivitu ryb, mají zčásti pravdu. Je podstatně složitější ulovit velkou štiku na svazové vodě, ale určitě bych lov na soukromých vodách nezatracoval - je zde totiž velká pravděpodobnost, mnohdy několikanásobně vyšší, že ulovíte svou životní rybu. Mohu vás ujistit, že ulovení „metrovky" na soukromé pískovně nebývá vždy snadným úkolem a její vylovení je nevšedním zážitkem pro každého rybáře.

Význam kvalitního vybavení

Při lovu těchto gigantů nesmíme podcenit své vybavení a musíme být připravení na tuhou urputnou snahu ryby, která nechce souboj do posledního konce vzdát. Jakékoliv nekvalitní vybavení nebo podcenění jeho kontroly může znamenat ztrátu životní ryby a hlavně její poškození nebo také újmu na našem vybavení. Proto také doporučuji použít dvoudílné kvalitní pruty, které nám umožní tlumit výpady ryby. O osvědčených modelech firmy Robinson se napsalo už mnohé, ale pokud toužíte prožít neopakovatelný zážitek z lovu štik Tyto modely prutů s vynikající rychlou akcí na náš trh dorazily ze zámoří a především ve své domácí zemi, USA, jsou jedničkou na trhu. Naviják vhodný k těmto prutům, a to o velikosti cívek 40, nejlépe s přední brzdou, ale kdo má raději brzdu zadní, upřednostnil bych také brzdu bojovou. Při prudkých výpadech, které štiky podnikají ve snaze osvobodit se ze sevření trojháčků, je bojová brzda velkou výhodou. Mezi navijáky je tradiční ozdobou většiny vláčkařů naviják Shimano, který je pro lov štik velice vhodný. Jeho modely, například s bojovou brzdou, jsou na našem trhu bezkonkurenční. Osobně upřednostňuji vlasec před splétanou šňůrkou, a to především z důvodu jeho průtažnosti. Ryba podniká prudké výpady a pokouší se výskoky a trháním hlavou ze strany na stranu zbavit zaseknuté nástrahy uvnitř tlamy. Při použití šňůrky, která má skoro nulovou průtažnost, se dost často stává, že ryba nástrahu vyklepe. Naproti tomu vlasec svojí průtažnosti výpady utlumí. Lanko je při lovu štik nezbytností a někdy je vcelku jedno, jestli je to wolfram, nebo klasická ocel. Rozdíly jsou už na první pohled zřetelné - je to jejich síla a poddajnost. Wolframová lanka jsou daleko ohebnější a slabší, čímž mohou opatrnější rybu přesvědčit. Naopak lanka ocelová jsou pevnější a mají menší paměť při poškození (pokroucení).Vlasec používám o síle 0,25 milimetru, většinou fluorokarbon Robinson Primera. Není to ale z důvodu opatrných záběrů, protože lanko je na konci před nástrahou a je stejně vidět, ale z důvodu odlesku světla při samotném vedení nástrahy. Opatrná ryba se někdy může vyplašit, pokud nad ní vlaje vlasec odrážející paprsky slunce, a pak nedůvěřivě sleduje nástrahu, kterou k ní dotahujeme. Pokud rybu ale nic nevyplaší, okamžitě útočí na pomyslnou kořit a v momentě útoku jí lanko vůbec nevadí.

Neméně nutnou součástí montáže je kvalitní obratlík s karabinkou do nosnosti 20 kilogramů. Jednou z důležitých potřeb při lovu je velký „kaprařský" podběrák, a to hned z několika důvodů. Velkou štiku do něj bez větších problémů krásně vsuneme, aniž bychom ji poškodili, a to i v případě, že se kupříkladu nacházíme na vyvýšeném břehu a nemůžeme do vody za rybou, abychom ji podebrali rukou. Velká štika kolem metru může vážit i k deseti kilům, a tak podebírání rukou není zrovna jednoduché. Navíc, pokud je rybář u vody sám, je podstatně příjemnější navést rybu do podběráku. Poté sami bez pomoci můžeme položit rybu na připravenou podložku, přeměřit, nafotit a pustit opět z velkého podběráku zpět do jejího domova.

Měnění nástrah

Nástrah vhodných na lov velkých štik je dnes už velký výběr, proto se budeme věnovat spíše klasickým, osvědčeným typům, které mně osobně umožnily nejeden krásný zážitek ze souboje s velkou štikou. Na řekách pod jezy používám nejčastěji rotační třpytky a wobblery, s nimiž hlavně ze začátku sezony tyto partie prohazuji. Z rotaček se mi nejvíce osvědčily modely firmy Mapso. Jejich precizní chod, provedení i barevné kombinace je řadí z mého pohledu na našem trhu mezi hlavní favority. Pryč je doba, kdy se používaly hlavně Mepsky. Dnes je firem velký výběr, a proto je potřeba důkladně vybírat při jejich nákupu. Španělské rotačky Mapso splňují požadavky, které jsou na ně kladeny, a vzhledem k ceně jsou to momentálně třpytky číslo jedna.

Barevné kombinace ani tvar lístků rotaček nejsou podle mého názoru při lovu štik zvlášť důležité, postačí zkoušet světlejší a tmavší kombinace a do „chutě" ryb se prostě trefit. Pokud je štika nablízku a číhá na kořist, je velká pravděpodobnost, že zaútočí jak na vrbový list, tak na klasiku v jakékoliv barvě. S wobblery je to poněkud složitější a záleží na tom, v jaké lokalitě se pokoušíte o lov. Na stojatých vodách a na mělčinách řek se mi nejvíce osvědčily wobblery bez lopatky, čili slidery. Jejich chod do strany a vynikající barevné provedení připomínající raněnou živou rybku upoutá pozornost nejedné netečné štiky Nejvíce používám wobblery Water Scout, a to jak typy Slick, tak také nové dvoudílné modely Snake Jerk od této firmy Se svou délkou 12 centimetrů, váhou 22 gramů a ponorem od 0,5 do 2 metrů představují těžkou zbraň pro lov kapitálních štik v těchto lokalitách. Mezi další favority patří bezesporu wobblery Salmo, a to především Executor, White-fish, Perch i modely s označením Pike, tedy wobblery věrně imitující menší štiku. Mezi gumovými nástrahami jsou favority různé shady, kopyta i rippery, a to především ve větších velikostech. Při lovu velkých štik bych doporučoval vláčení s velkými gumovými nástrahami z několika důvodů. Jedním z nich je samozřejmě pravděpodobnost ulovení větší štiky, ale daleko důležitější je skutečnost, že nám nástrahu nebudou dobírat štiky menší a tudíž zabráníme jejich případnému poškození. Přívlač je sice disciplína velice sportovní, ale občas se prostě stane, že štika menší nástrahu zhltne hluboko, a pak nám nezbývá než štiku přece jen těchto problémů zbavit. Velkou nástrahu malá štika nepozře, a pokud vůbec zaútočí, pak většinou z háčku spadne. Kapitolu samu o sobě představuje používání jednoháčků bez protihrotu. Na některých revírech je to už běžná praxe a je to velice sportovní. Kromě toho, že štika nemá zapíchnutý druhý trojháček v oku nebo sešitou tlamu soustavou protihrotů, ušetří nám dost času a nervů při vyprošťování háčku z podběráku. Háček bez protihrotu vyklouzne perfektně jak z rybí hlavy, tak i z naší síťky.

Doporučené revíry

Po nespočetném množství výprav za velkými štikami dnes již mohu potvrdit své nejoblíbenější i nejúspěšnější lokality, kde jsem se s těmito velkými rybami setkal já osobně nebo některý z mých kolegů. Nejúspěšnějšími řekami s trofejními kusy štik jsou bezesporu řeka Labe, Dyje, Lužnice, Berounka, Sázava i například Ohře. Podle mého názoru je řeka daleko čitelnější než například přehrada, ale rekordní úlovky tomu podle statistik nenapovídají. Obrovské štiky se už ulovily na Lipně, Orlíku, Slapech, Seči, Jesenici, Mušově, Vranově, Skalce a spoustě jiných menších revírů. Já osobně bohužel, snad s výjimkou Lipna, nikdy na těchto větších vodách štiku přes jeden metr neulovil a veškeré úspěchy mám vesměs na vodách menších. Samostatnou kapitolou jsou revíry soukromé, kterých je v dnešní době nespočet, a tak stačí vybrat pouze ty nejhezčí a nejkvalitněji zarybněné. Vřele doporučuji například revír Hejlov, který byl vybudován před sedmi lety a již teď se pyšní úlovky ryb nad sto dvacet centimetrů. To je v tak krátké době neuvěřitelná úživnost lokality s obrovskými, krásně zbarvenými a stavěnými rybami. Další z proslavených lokalit je například jezero Vrbenský atd.

Extra tip

O chytrosti a vyzrálosti velkých zkušených štik není potřeba polemizovat, proto je nesmírně důležité neopomenout žádný detail a nepodcenit například ani vedení nástrahy. Víckrát nám štika nemusí dát šanci a přijdeme tím třeba o svou životní rybu. Často se mi stalo, že například při tažení gumové nástrahy velká štika nástrahu sledovala až ke břehu, kde se majestátně otočila a už jsem ji nikdy nespatřil. Někdy postačí pozastavit vedení a nástrahu na pár vteřin nechat vyklesat na dno. Při jejím zvednutí a opětovném chodu štika z ničeho nic zaútočí a věřte, že celých těch pár vteřin, kdy je nástraha bez pohybu na dně, naší pomyslnou oběť štika bedlivě a netrpělivě celá napjatá sledovala.

Porovnání

Jak jsem už v úvodu uvedl, mohu z vlastních zkušeností porovnávat lokality s velkými štikami u nás i v zahraničí. Velice mě překvapil rozdíl mezi stavbou těla štik na našich revírech a štik například na Alandech. Rozdíl je samozřejmě i ve zbarvení a ve většině případů jsou štiky ze Skandinávie bohatěji zbarvené, ale musím na rovinu také napsat, že jsou poněkud chudé. Nevím, jestli je to nedostatkem potravy na velkých švédských jezerech, nebo chladnou vodou, ale v každém případě jsou štiky z našich vod podstatně tlustší a dosahují výrazně větších hmotností. Jde samozřejmě o procentuální porovnání a výjimky potvrzují pravidlo. Myslím, že můžeme být hrdí na „své" zdejší štiky a do budoucna se zcela jistě dočkáme nejednoho rekordu a budeme konkurovat celé Evropě.


Radim Křepelka

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


   


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se