• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Smáček

  • Hobby G 2
20. 12. 2009
 Smáček - v součastné době velmi oblíbená nástraha pro lov menších dravých ryb. Se smáčky se po vodou dají dělat doslova kouzla. Jejich pohyb je natolik přirozený a dráždivý, že málokterý dravec odolá. Předvedeme si jednoduchou montáž, se kterou budete u vody určitě úspěšní.

Co budeme potřebovat:

SmáčekJigový háčekSkusovací bročkyPřípadně jigové hlavičkyJigové hlavičky nejsou pro nás úplně to pravé ořechové, ale v případě že nemáme jiggové nebo strímrové(háčky s dlouhým ramínkem)můžeme je použít také.


Motáž:
Jigovým háčkem propíchneme tělíčko smáčka, abychom měly celý háček pěkně schovaný v tělíčku a ven koukala jen špička. Smáček by měl být pěkně rovný ale není to zas tak bezpodmínečně nutné. Pokud je mírněji prohnutý, má odlišnější chování
Na vlasec lehce namáčkneme skusovací olůvko. Gramáž zvolíme podle velikosti smáčka a podle hloubky vody, ve které budeme lovit. Na houbky do dvou metrů nám postačí 0.6-1 gram. Smáček má pak pohyb věrohodně imitující poraněnou rybku.
Posunem bročku směrem od hlavičky smáčka, změníme chod nástrahy. Sami si vyzkoušíte vzdálenost bročku na chod nástrahy. S každým posunem se smáček začne chovat trochu jinak. Do větších hloubek pak umístíme větší gramáž bročku a zvolíme delší odstup mezi hlavičkou smáčka a bročkem. Nástraha jde pak nade dnem a broček poskakující po dně víří segmenty dna, a dráždí dravce.Tento způsob je zvláště vhodný na candáty. Má i další vyhodu v případě vázek se broček snadněji překulí přes případnou vázku, než pokud by jsme použili smáčka s jigovou hlavičkou. Při montáži s posuvným bročkem se smáček lehce vznáší nad bročkem, a mi lehkým pocukáváním a navíjením imitujeme poraněnou rybku.Při lovu na smáčky používám vlasce síly 0,12-0,14. Nejlépe se mi osvědčily flourcarbonové vlasce od firmy Robinson. Lanka nikdy při tomto lovu nepoužívám, jak je patrno i z fotografie, pokud se mi na to pověsí štika tak z 90% jde ven z vody. Většinou bývá zahycena v kraji tlamy. Sice se mi již stalo že jsem o štiku přišel, ale většinou to bylo ne vinou překousnutí vlasce, ale prudkými výskoky a cukáním hlavou, kdy i přes seřízenou brzdu slabý vlasec tyto výpady nevydržel.To už jsou ale extrémy. Při lovu na smáčky se bohatě pobavíme lovem okounů, tloušťů, bolenů, candátů a jiných dravých ryb.
Přeji úspěšný lov - Kaudik  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 7

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
06. 09. 2011, 17:18

horakros

, horakros@centrum.cz

ahojky  cose smačku tyče  použivam hačky od pana  knapka  bud jig nebo strimr  bez protihrotu a  smaček se napichuje  super a rybu udrži )  

>> Reagovat
16. 07. 2011, 17:56

Kaudik


 Pokud použiješ jemné wolframové lanko, tak je to teoreticky možné, ale pohyb menšího smáčka už nebude tak dráždivý jako bez lanka.

>> Reagovat
16. 07. 2011, 00:03

tmaska

, tmaska@seznam.cz

 mužu ale použit kombinaci smaček wolframove lanko šnura ? do smacka bych dal jen hacek a pred smacka  zkusovaci oluvko , dekuji predem za info , chci jit na smacky poprve tak se radeji zeptam 

>> Reagovat
02. 02. 2011, 19:21

msatritikna

, claaslexion@seznam.cz

 nevim ja sem napichoval smacka jen 1 ale je to naprd je lepci specialni hacek cigova hlavicka je naprd protozr se smacek roztrhne

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se