• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Složky návnad na lov kaprů

  • Hobby G 2
17. 12. 2009
 
Zde se dozvíte o několika druzích výrobků, které se používají při vývoji návnad a nástrah. Většina ingrediencí pochází z potravinářských řetězců, kde je prvotřídní kvalita.

Mléčné výrobky

Jsou různé druhy mléčných produktů s různou hrubostí které se melou na 30 a 90 mesh (hrubost). Čím je větší číslo mesh tím je mouka jemnější až  pudrovitá. Příkladem je třeba syrovátka 120 mesh.
Ideální přísady pro výrobce boilies jsou:
různé druhy syrovátek (včetně tučné), izolovaný syrovátkový protein (lakatalbumin), renet kasein, acid kasein, kaseinát vápenatý, kaseinát sodný, mléčná laktóza, plnotučné sušené mléko, vitalakt, několik exklusivních výrobků Vision baits, jako je rozpustný mléčný protein nebo kozí mléko.

Rybí moučky, moučky z korýšů, plankton

LT 94, LT nízkotučná bílá rybí moučka, huňáčková, ančovičková, lososová moučka, dobře stravitelné proteinové koncentráty, enzymaticky upravené moučky, CP70, krill moučka, moučka z krevet, moučka z langust, krabů, chobotnic, humrů, GLM moučka, práškové extrakty. LO30 rybí extrakt, olihňový a GLM extrakt, mleté pstruží, lososí a platýsové pelety, Specialitou Vision baits jsou belechan shrimps– rozpustné fermentované krevety plus další exkluzivita, jako je rozpustný extrakt z lososího masa.

Komplex sacharidů a vysoce proteinových cereálií

Plnotučná sója (tepelně upravená), odtučněná sója, sojový isolát, rýžová mouka, celozrnná krupice, žlutá semolina, Vision semovite, kukuřičný protein, sopralin, celozrnná mouka, pšeničné klíčky, pšeničné otruby, sladká oplatková moučka a mletá CSL moučka.

Ptačí zoby, semena

Vision VB canary, Vision VB sladký vaječný biscuit, Nectarblend, Red Faktor, PTX, Prosecto Insect, vaječné sušenky a starý známý Robin Red, drcené a mleté konopí, lněné semínko, niger, řepka, mák, seznam, proso, arašídy, brazilské ořechy, tygří ořechy.

Masové a krevní moučky

Hydrolyzované masové proteiny, krevní moučka, červené krvinky hemoglobin, masová a kostní moučka, keramine (rozpustný masový extrakt), plus několik unikátních předtrávených prášků, které jsou k dispozici pouze u Vision baits.

Další přírodní extrakty, Corn steep protein

Játrový prášek BP, rozpustný játrový extrakt, pivovarské kvasnice, kvasnicový extrakt, rozpustný koncentrovaný Corn Steep Liquor (CSP), LO30 liquid, mořské proteiny, melasa koncentrát.

Oleje

Zazimovaný lososový olej, olej z jater máčky skvrnité, olej z tresčích jater, míchaný rybí olej, sojový olej, olivový olej, ořechový olej, arašídový olej, řepkový olej, sezamový olej, přírodní a pražené arašídové oleje.

Stravitelnost
Nástrahy mají vysokou biologickou hodnotu. Během zimních měsíců je dobré do nich přidávat pšeničné klíčky a pšeničné otruby, aby se zvýšila jejich stravitelnost. Existuje také řada enzymů, které můžete do své návnady přidat, ale začíná to být komplikované s hodnotou pH, jelikož enzymy pracují pouze za určitých podmínek.
Je dobré do mixů začleňovat dobře stravitelné proteiny, cereálie a sacharidy, které se také přidávají kvůli stravitelnosti. Živočišné proteiny jako rybí moučky, jsou stravitelné mnohem rychleji než ostatní bílkoviny. Jsou poměrně levné, a tak můžete vyrobit kvalitní návnadu za málo peněz.

Návnady z rybích mouček
Co se týče výživy, poskytují kaprům možnost zužitkovat tuto proteinovou lahůdku s vysokým obsahu oleje. Ten jim pomůže vytvořit zásoby potřebné energie. Také ceny rybích mouček jsou mnohem nižší než kvalitní mléčné proteiny. 25 kg moučky LT94 se dá sehnat za 75 liber. Obsahuje 73% proteinů a 10% oleje. Tato speciální moučka pochází z Norska a je užívána v nejdražším krmení pro pstruhy, lososy a platýse.
Návnady z rybí moučky běžně obsahují 30 až 50% míchaných rybích mouček. Abychom dosáhli ideálního amino-profilu, který hledáme, použijeme směs 5ti rybích mouček. Do některých receptů se přidává i ptačí zob, VB canary, Red Factor, Nectarblend.
Jsou užívány také pro zpevnění mixu. Odtučněná sója, rennet kasein, syrovátka a přídavek semoliny, vám napomůžou k snadnějšímu rolování. Každá návnada by měla mít několik spouštěčů. Játrový prášek, pivovarské kvasnice, mořské řasy nebo moučka z chaluh, betain. Přidán může být i starý známý Robin Red. Přidáváme zvýšené množství vitamínů E a C s dalším komplexem vitamínů a minerálů. Můžete použít větší množství olejů. Pouze však ty, které neoxidují ve vnitřnostech a nezpůsobují svalovou dystrofii.
Níže je jednoduchý recept z rybích mouček, který vám zajistí ulovení velkého množství ryb. Pro změnu a větší atrakci vezměte 900g popsaného mixu a přidejte 100g Robin Redu. Jiný skvělý tip je rozdrtit vaječné skořápky a přidat do vajec před tím, než přidáte svůj mix. Dodá to křupavost a cenný zdroj vápníku. Chcete-li super speciální boilies, ponořte je do Maximina Bio liver formuly na 2-3 týdny před použitím. Dobré je i boilies touto mou specialitou po vysušení polít. Budete chytat více kaprů. Špatná stránka rybích mouček je, že během chladnějších měsíců se oleje „uzamknou“ a zastaví unikání atrakce ven, Také jsou v zimě hůře stravitelné. Na adresu této záležitosti během zimy vždycky přidávám 100 g pšeničných klíčků, otrub nebo zvýším obsah ptačího zobu. Tím podpoříme stravitelnost a rychlejší průchod návnady jejich trávícím systémem.

Návnady z ptačího zobu

Vedle rybích mouček jsou návnady z ptačích zobů pravděpodobně druhou nejpopulárnější návnadou. Návnadu se slušným obsahem proteinů můžete vytvořit užitím 50 % ptačího zobu s kombinací mléčných proteinů a vysoce proteinových cereálií. Další velkou výhodou je, že jsou snadno stravitelné a obsahují poměrně vysoké množství tuků bez přidání jakýchkoliv olejů do návnady. Návnady z ptačího zobu obsahují ingredience určené pro krmení výstavního ptactva. Robin Red se používá k zabarvení peří kanárů!! K dispozici je několik ptačích zobů. Nejpopulárnější jsou produkty Nectarblend, Red Factor, PTX, Prosecto insect, Španělský pepř RRR a ostatní - včetně Vision baits canary. Ten obsahuje velké množství proteinů - 16 %. Více už ho obsahují pouze PTX a Prosecto insect, kde se hladina proteinů pohybuje okolo 30 %. Ptačí zoby obsahují také ceněné tuky poskytující energii a velké množství komplexu vitamínů a minerálů.
Ingredience v boilies by mohly představovat plnotučnou sojovou mouku (nejlépe tepelně upravenou), mléčné proteiny, vitalakt, sušené kvasnice, celozrnnou krupici, sojový izolát, syrovátkové prášky, játrový prášek, mixované koření a našlo by se mnoho dalších ingrediencí. Tyto návnady pracují dobře především od podzimu do jara, když kapři hledají mnohem více energie. Vysoký obsah tuku v těchto návnadách je zásobuje energií a určitý obsah proteinů je plně podporuje v růstu. Krátkodobě budou fungovat i v průběhu roku. Vpravo je jednoduchý recept z ptačích zobů, který mi v průběhu let pomohl nachytat spousty ryb.

Mléčné HNV návnady
Za vývoj mixů z mléčných proteinů můžeme poděkovat Fredu Wiltonovi. Jakmile kapři ochutnají boilies založené na mléčných derivátech, budete je chytat v průběhu všech čtyř ročních období. Pro dřívější návnady se používaly některé mléčné výrobky určené pro speciální výživu sportovců. Jedním z výrobků, který byl snadno dosažitelný byl „ Bengers“ - enzymový výrobek, jenž se přidával do mléčných nápojů. Je plně stravitelný určený pro nemocné pacienty. Vedle něj existuje řada jiných podpůrných látek, jenž pomáhají organismu kapra plně zužitkovat vysoce proteinové mléko.
Mléčné proteiny mohou být používány po celý rok, ale především od podzimu do brzkého jara. U těchto směsí může nastat problém s kyselým mléčným obsahem v průběhu léta. Jediný problém který snižuje popularitu mléčných protejnů je předevší jeho vyšší cena.
  
  Kaudik - zdroj: informace čerpány ze zahraničních materiálů

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.
Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 4

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
25. 02. 2012, 12:24

Kaudik

, kaudik@seznam.cz


Ano, rýže se běžně používá. Každopádně  vždy vařená. Pokud jde o rýži na krmení, tak může být vařená jako pro gastronomické použití, případně i rozvařená, kde lépe uvolňuje aromatické látky.

>> Reagovat
25. 02. 2012, 11:04

Richard Kamba

, Kamba1@seznam.cz


Dobrý den, rád bych se zeptal zda je možné jako krmení pro ryby - kapry použít vařenou rýži, popř. v jaké podobě by se mohla rýže použít.

>> Reagovat
06. 03. 2011, 09:35

Václav Novotný

, novasveny@seznam.cz

 Dobrý den.Velice mne zaujali Vaše stránky a hlavně tento článek,který mi, co by začínajícímu staršímu rybáři, pomohl lépe pochopit problematiku krmení a vnadění v kaprařině.Chtě bych Vás poprosit o informace,z jaké knihy či časopisu tento článek pochází.Předem Vám děkuji.   S pozdravem  V.Novotný 

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se