• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Slidery - nástrahy budoucnosti

  • Hobby G 3
20. 12. 2009
 Stejně jako mnoho tipů wobblerů i slidery se rozlišují na plovoucí (floating) a potápivé (sinking). Nejdříve jsem nepřikládal tomuto rozlišení velkou důležitost, ale postupem času jsem objevil veliké možnosti právě při výběru nástrah s rozlišením na plovoucí a potápivé.
Před několika léty  mi kamarád ukázal nástrahu, která mě natolik uchvátila a ukázala mi nové možnosti v přívlači, že jsem jí naplno propadl. Neagresivní laxní chod těchto nástrah zvaných slidery je natolik geniální a tolik připomíná raněnou rybu, že mu málokterý dravec odolá.

Plovoucí i potápivé

Při jejich výběru a nákupu velice často zohledňuji lokalitu, na kterou je hodlám použít, a také rybu, kterou hodlám lovit.Například při lovu dravců, kteří na hladině projevují určitou aktivitu, používám výhradně slidery plovoucí, naproti tomu třeba na řekách, kde je potřeba prolovit hlubší partie tůní a vydráždit dravce zezdola, používám slidery potápivé.

Kdy a kde jsou jerky slider nejúčinnější
Díky klouzavému a méně agresivnímu chodu nástrahy je slider opravdovým speciálem. Revoluční nástrahou, o jejíž účinnosti rozhoduje každý rybář individuálně už tím, jak ji vede. Zvládne to každý rybář. Rádoby odborné metody „drop-shot“ a „walk the dog“ většinou nepopisují nic jiného než čarování s nástrahou. Zrychlení a zastavení. Čekání na vynoření či klesnutí nástrahy. Vše shrnu do několika základních pravidel:
1. Mít neustále napnutou šňůrku (vlasec) — kontakt s nástrahou
2. Umět vyčkat — zastavit nástrahu — třeba i na několik sekund
3. Po rozběhnutí nástrahy okamžitě reagovat na záběr
4. Nalézt na řece nebo jezeře mělká místa asi do dvou metrů, kam vyplouvají
dravci za lovem drobných ryb.
Je často až překvapující, do jakých mělčin velcí dravci na lov vyplouvají! Na přehradách se taková místa často nachází v těsné blízkosti opuštěných břehů, podvodních ostrůvků, písčitých usazenin nebo pobřežních vývratů.

Rozdíly ve váze
Právě potápivé slidery a lov s nimi na řekách nám dávají tolik možností, že s sebou k vodě nemusíme tahat celý kufr wobblerů,ale postačí jen pár modelů.Poprvé jsem se seznámil s wobblery Slider Salmo Jerk před šesti lety. Bylo to na výpravě v Mongolsku. Vidim to jako dnes:kamarád Aleš protahuje silné peřeje na podivnou nástrahu bez lopatky. A kupodivu ta nástraha krásně pracuje! Já se snažím vydráždit nějakého dravce na vlastnoručně vyrobený dvoudílný wobbler. Stojíme vedle sebe. Pozorujeme spršky bublin stržených proudem do hlubin. Náhle slyším Alešův přidušený výkřik: „Vidiš to?!“Z nejsilnějšího proudu sjíždí tajmen král zdejší tůně. pronásleduje moji nástrahu!Úlek je tak veliký, že jediným škubnutím katapultuji svou nástrahu na břeh.Tajmen nadupaný adrenalinem zuří! Divoce proplouvá kousek pod našima nohama.Hledá kořist. Nevěří, že by mu mohla uniknout. Aleš neváhá. Duchapřítomně nahazuje kousek za rybu. Stačí nepatrný pohyb nástrahy na hladině. Tajmen se láme do prudkého oblouku a okamžitě útočí. Metrová ryba má pořádnou sílu, přesto však v boji se zkušeným rybářem prohrává. Ten zážitek ve mně zůstal.

Jak se k nám slider dostal
Kolébkou těchto povrchových nástrah zvaných jerkbait jsou Spojené státy americké. Tamní rybáři za několik desítek let lovu dokonale propracovali nejenom nástrahy, ale i techniky lovu. V touze získat nějaké informace jsem doslova a do písmene hltal každou zmínku o jerbaitech a o „castingovém“ rybolovu. První bezlopatkové povrchové wobblery siider k nám přišly z Polska. Spolu s nimi se neu stále šíří i informace o jejich úspěšnosti a správném používání.

Čím jsou slidery pro mě zvláštní
V těchto nástrahách je ukryta individualita každého rybáře. Proto mě dodnes přitahují. Jsou jiné. Začal jsem je používat brzy po jejich objevení na trhu, ale bez valných výsledků. Pomalu, ale jistě se to však mění. Nejintenzivněji však teprve v posledních třech letech. Vzpomínám si, jakou smršť úlovků spustily první povrchové nástrahy popy. To, co jsem ale zažil s nástrahou Salmo Slider,několikanásobně předčilo moje očekávání. Jen ten, kdo viděl útok velké štiky nebo dravé ryby na povrchový wobbler,ví, o čem mluvím.

Speciální castingové vybavení pro lov se slidery
Speciální vybavení určitě není nutné.Kupovat hned na počátku speciální prut nebo přívlačový multiplikátor vidím dnes jako vyhozené peníze. Sám používám raději kratší klasické přívlačové pruty se smekacím navijákem. Je to dáno tím,že rád rybařím z nafukovacího boatu. Při takovém způsobu lovu je delší prut spíše na závadu. Upřednostňuji Sportex Zander s vrhací zátěží do 30 gramů v délce 2,40 metru a jednodílný speciál Fendwik v délce 2,1 metru s vrhací zátěží do 40 gramů. Pruty mají spíše střední akci a většinou je přetěžuji. Pořizovat krátký prut na hmotnosti nástrahy nad 50 gramů se mi nevyplatí. Bylo by to tvrdé a krátké „kopyto" s malým uplatněním. Naviják používám s přední brzdou Shimano Twin Power. Použiti vlasce je při lovu z boatu nevyhnutelné. Za optimální považuji vlasec Raptor o průměru 0,26 milimetrů.Ten jde z boatu utrhnout, pletená šňůrka nikoliv!Chytám pro radost. Když mě lov s těžkou nástrahou omrzí, vrátím se ke klasické přívlači. Slidery jsou těžší nástrahy, ale při vláčení kladou malý odpor. Tak se stává, že s nimi vydržím lovit hodně dlouho. Na rybolov ze břehu používám vybavení úměrné nástraze. Prut musí zvládnout nahodit nástrahu, jakou je například čtrnácticentimetrové Salmo Fatso o hmotnosti 95 gramů.I mezi potápivými je hned několik důležitých rozdílů, protože každá firma, která je vyrábí, má své specifické odlišnosti. Jedním z podle mě důležitých rozdílů je jejich váha a od ní se odvíjející rychlost propadu vodním sloupcem ke dnu. Pokud lovíme například u protilehlého břehu v silněji proudící řece, nemůžeme použít slidery, které se pomalu propadávají. Ztratilo by to totiž
efekt,a místo abychom dostaly nástrahu na námi vytipované loviště, stane se to, že nástraha bude kopírovat dno až daleko po proudu mimo zamýšlené teritorium. Oproti tomu například v mělké a zarostlé lokalitě nemůžeme používat slidery klesající ke dnu jako kámen, protože bychom stále vázli a plašili tím ryby, ale hlavně bychom mohli přijít o oblíbenou nástrahu.

Razantní záběr
Potápivé slidery mají většinou tu vlastnost, že je přitahujeme ve stejné hloubce, do jaké jsme je nechali klesnout, a nebo v jakési přímce mezi hloubkou spuštění nástrahy a špičkou prutu. Tato jejich vlastnost je naprosto nepostradatelná kupříkladu na přehradách a pískovnách,kde potřebujeme najít ryby ve sloupci.
V proudných partiích řek používám slidery na prolovení různých zatopených překážek, zlomů, vymletých koryt i jam. Zde se mi tyto nástrahy osvědčily nejvíce a odměnily mě za trpělivost a důvěru nejedním pěkným úlovkem. Vzhledem k uvedeným vlastnostem je s těmito nástrahami potřeba také adekvátně pracovat. Chci-li prochytat protilehlý břeh, kde tuším za hranou původní koryto nebo jámy, nechám nejdříve slider klesnout ke dnu a pak špičkou prutu zvedám nástrahu k hladině. V krátkých intervalech to opakuji tak, že pracuji nejdříve jen prutem bez přitahování nástrahy navijákem, takže se nástraha zvedá ode dna a pak zase ke dnu padá.Dalo by se říct, že je to  podobné vedení jako s twistery, ale dělám vyšší a delší poskoky. Následkem toho je, že dokážeme vydráždit rybu z jámy a kopírovat nástrahou jakýkoliv zlom, aniž bychom ztratili kontakt s nástrahou nebo s dravcem, který ji sleduje a následně útočí. Záběry přichází většinou tehdy, když necháme nástrahu opakovaně klesnout ke dnu a chceme ji opět zvedat. V momentě, kdy se na chvíli zastaví a pohne nepatrně opět vzhůru, následuje obvykle razantní záběr.

Účinná na všechny predátory
Při lovu na pískovnách na sliderech nejvíce oceňuji jejich aerodynamický tvar a velkou hmotnost při relativně malé velikosti, díky které docílíme velmi dalekých hodů. Tato vlastnost mi několikrát připravila neopakovatelný zážitek při lovu velkých okounů z dálky. Na tyto nástrahy lovím okouny, sumce, štiky, candáty i boleny, a proto jsem si je také tolik oblíbil - pro jejich schopnost upoutat pozornost více druhů predátorů.

Náčiní
Náčiní k tomuto druhu přívlače je poněkud tužší a tvrdší, protože se loví větší ryby a s těžšími nástrahami. Sice se mnohdy podaří ulovit i menší exemplář,třeba sumce, ale kdyby zabral větší, byla by velká Škoda přijít o rybu kvůli podcenění prutu, vlasce nebo šňůry a navijáku. Při lovu okounů, candátů, bolenů a štik používám pruty 30—8O gramů o délce 2,7 metru na lov na kratší vzdálenost a pruty o délce až 3,3 metru na daleké hody. Mezi těmi dlouhými se mi nejvíce osvědčil prut Mikádo Ebro Spin a mezi kratšími Robinson DiafleX. Pruty je velmi důležité osadit kvalitním navijákem, nejlépe s přední brzdou, a na něj namotat vlasec o průměru 0,25—0,35 milimetru. Používám i pletenou šňůru, a to především při lovu z větších vzdáleností a při lovu těžších dravců na větší nástrahy, například sumců. Tady bych doporučil ještě „přitlačit“ na gramáži prutu a síle pletené šňůry. Když se snažím cíleně lovit sumce na slidery, neváhám použít to nejkvalitnější vybavení jaké je na našem trhu k dostání. Mezi pruty je to bezesporu SporteX Carat Spin 7, 2,7 metru a 100—150 gramů. Navijáky používám Shimano Twin Power s přední brzdou a na nich pletenku o průměru 0,25 Robinson Power Braid s nosností kolem 25 kilogramů.

Význam barvy
Někomu se může zdát tvrdost prutů poněkud přemrštěná. Důvodem ale není jen lov větších ryb, ale také nahazování těžkých nástrah a tedy i optimální zatížení prutu při nahození. Dostáváme se tak k váze jednotlivých tipů sliderů, která je také odlišná. Například devíticentimetrové Slicky od firmy Water Scout váží 34 gramů a používám je k lovu okounů na pískovnách. Velmi dobře s nimi lze nahazovat a podařilo se mi na ně ulovit několik okounů nad 40 centimetrů.Slidery firmy Salmo ve stejné velikosti jsou poněkud lehčí a potápivé tipy klesají pozvolněji ke dnu. Ty používám, když na pískovnách nepotřebuji docílit co nejdelších hodů, ale hlavně v klidnějších partiích řek (výborné na lov bolenů). Slidery ve větších velikostech nasazuji jak plovoucí, tak potápivé, a to především na lov větších candátů, štik a hlavně sumců. Slidery nemají lopatku, a tak lze stejně používat i podobné nástrahy bez lopatek, jakými jsou například velmi osvědčené a vynikající Salmo Fatso a Salmo Warrior. Tyto nástrahy váží při velikosti 14 centimetrů 95 gramů v plovoucí a 110 gramů v potápivé podobě, proto doporučuji prut SporteX l00—l5ogramů. Barevná provedení jsou na dnešním trhu ve velmi velkém počtu, a tak stačí pouze vybírat a hlavně nástraze věřit.Já používám barvy napodobující okouny,oukleje, plotice, karasy a do kalnější vody na štiky žluté signální barvy.

Specifika lovu na slidery a wobbler Fatso Salmo z boatu
Potápivé provedení slideru
Při lovu prochytávám oblast do vzdálenosti asi 15 metrů od plavidla. Dál je zbytečné nahazovat, je lépe si tam potichu doplout. Nejvíce záběrů je stejně kolem pěti metrů od boatu. Potápivou nástrahu nechám klesnout na dno. Pohyby ve špičce prutu ji oživuji. Některé prodlevy dělám dlouhé, aby stačila dosednout na dno.Záběry většinou přichází v okamžiku po zvednutí. Někdy jsou neuvěřitelně měkké a pozvolné. Je lépe reagovat okamžitým zásekem. Uspěšnost záseku zvyšuji ostrými trojháčky. Po záběru se snažím rybu držet na napnutém vlasci. Největší ryby se tlačí pod boat a pod ploutve. Když chci mít naději na candáta, musí slider doslova a dopísmene ťukat o dno.

Plovoucí provedení slideru
Dříve jsem si myslel, že vystačím pouze s potápivým provedením. Když jsem narazil na dno, zvláště v mělčích partiích vod, pochopil jsem, že je nutná změna. Každá výhoda je něčím vyvážená. Plovoucí slider je vždy pohyblivější. Projede spolehlivě hloubku od hladiny do jednoho metru. Je mým favoritem při nočním lovu nebo při denních útocích velkých dravců u hladiny. Když chci mít naději na úlovek sumce, musí velké Fatso svými zády čeřit noční hladinu.

Pár slov na závěr
Slidery otevírají novou nepoznanou oblast v přívlači. Nejsou zázračnou nástrahou, která vám pokaždé zajistí úlovek, ale mohu každému rybáři potvrdit, že kdo jednou pozná nespoutanou krásu divokého útoku na hladinový slider, navždy této nástraze propadne.
Milan Rozsypal
  
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 5

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se