• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Salmo

  • Hobby G
20. 12. 2009
 Polská firma Salmo nabízí své produkty již v 39 zemích světa.Za firmou Rapala je nejprodávanějším výrobcem vláčecích nástrah na světě.Majitelé Petr Piskorski a Rado Zaworski jso zakladateli této firmy.Oba navštěvovali stejnou vysokou školu v Polsku.Když padla železná opona,oba byli bez práce a rozhodli se najít si cestu k tomu, aby mohly svoji lásku k rybolovu dovést k nové úrovni.
Woblery firmy Salmo nejsou jen výrobky pro uspokojení rozmarů rybáře-sběratele ale především to jsou unikátní nástrahy pro lov dravců a to hned z několika důvodů.Neexistuje žádná jinná nástraha výrobce na světě,který využívá odborných znalostí a biologii ryb.Využití znalosti zkušených designerů,absoloventů rybí biologie a v neposlední řadě významné skupiny testérů v Evropě i zámoří,řadí tyto výrobky mezi světovou špičku.Magičnost těchto výrobků je denně potvrzována zprávamy přicházejícími z celého světa,doprovázené obrázky a fotografiemi ulovených trofejních ryb.

Karabinky a způsob vázání


Nástrahy Salmo se liší už jen tím,že každá nástraha má svůj účel a je navržena pro splnění různých cílů. Rybolovné zkušenosti však ukázaly že v poměrně krátké době můžeme zjistit, že i přez určitý účel dané nástrahy se dá využít i pro úplně jinný. Jako příklad nám může posloužit giant Chubby - jenž byl určen pro vertikální rybolov, zněhož se stala vynikající nástraha pro trolling.
Většina výrobců tvrdí, že jejich jerkbaitové nástrahy jsou vhodné pro trolling. Salmo Jerkbaits se však liší od ostatních, protože v tomto případě je to skutečně pravda.Takže pokud chcete vyrazit na troling - můžete použít jeden ze spousty produktů Salmo a sami jistě brzy dáte za pravdu,že to byl moudrý výběr.

Woblery:
Obecně lze říci, že tyto nástrahy jsou navrženy tak, aby co nejvíce vystihly různá vodní stvoření.Vyrábějí se ze dřeva nebo plastu, jenž jsou skládány z jednoho nebo více částí a často jsou vybaveny různými doplňky (turbínky, vrtulky, silikonové dílky...). Akce těchto nástrah je velice různorodá a závisí na jejich konstrukci.

Crankbaits:
Široká rodinka crankbaits je roztříděná do několika skupin.Především čím delší nořítko,tím dosahujeme větších hloubek. Crankbaits má velice silnou akci, jenž na prutu je velice patrné. Mezi dobré triky jejich vedení je zastavování nastrahy.V závislosti na typu nástrahy tímto buď stoupá k hladině (plovoucí) nebo začne klesat ještě níže (potápivý) což bývá pro dravce výzva pro útok.Je to nejjednodušší avšak nejúčinější trik.
Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot

Twichbaits:

Základní rozdíl mzi crankbaits a twichbaits je ve stavbě těla.Twichbaits jsou štíhlého tvaru a vybavené malým nořítkem.Tato konstrukce ovlivňuje jeho akci.Většinou je jeho pohyb kývavý.V některých případech však je tento pohyb dobrou výzvou pro dravce.Optimální vedení se dá vyjádřit slovem-křeč-, to nám dává představu o vedení a správném chování nástrahy. Imituje nemocnou a poraněnou rybku jenž je pro dravce snadná kořist.Vzhledem malým nořítkům nejdou tyto woblery do velkých hloubek. Obvykle se používá v hloubkách 0,5-2m.
Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot

Jerkbaits:

V posledních letech si tato nástraha získává stále větší oblibu. Pravděpodobně přichází z USA a na evropské trhy se dostal přibližně v devadesátýchi letech. Zpočátku byly výrobky dovezené z USA velmi drahé. K průlomu došlo v roce 2000 když polská firma Salmo uvedla na trh první evropské výrobky a rychle si získala uznání evropských rybářů. Byly odlišné od amerických, velmi realistické a hlavně za dostupnou cenu. Rychle se ukázalo že i dravci ocenily skvělý design. Proč jsou odlišné od jinných nástrah? Je pravdou že přilákají větší ryby? Jerkbaits představují velkou skupinu nástrah. Jejich specifikem je že nemají nořítka. Dále při jejich vedení musíme být trochu vynalézavý a zkoušet různé varianty vodění. Bez určitých znalostí a testů náš úspěch na ulovení dravce klesá.
Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot

Pullbaits:

Opět jedna nástraha bez klasického nořítka.Vedení této nástrahy je podobné jerkbaits.Pohybem prutu nahoru nebo dolů vedeme nástrahu kolísavým způsobem a navíjíme pomalejším tempem.Případně proložíme trhavým pohybem pro imitaci poraněné rybky.


Povrchové nástrahy:

Jsou další z populární nabídky woblerů.Vidět predátora útočit na povrchovou nástrahu je úžasný zážitek. Existuje několik druhů povrchových nástrah, ale všechny mají společné rysy. Všechny jsou plovoucí a dále vytváří určité zvuky. Právě zvuky a šplíchání jsou zde velice důležité a aktivují útok dravce. Vedení těchto nástrah je proto mírně obtížnější a chce to trochu cviku,aby byl efekt dokonalý.
Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot

Probbaits:

Tyto woblery většinou obsahují kovové části ve formě turbín nebo vrtulí. Za úkol mají vytvářet vodní turbulence a tím i zájem predátorů. Existuje několik technik vedení těchto nástrah. Základní vedení je tažení nástrahy s krátkýmy zastávkamy a následným ostrým cuknutím. Nástraha působením vrtulky schromažďuje vzduhové bublinky, které následně vytváří mihotavou stezku.
Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot

Poppers:

Tyto nástrahy nemají nořítka a v přední částí mají silný výkro,j jenž při tažení vodou vydává specifický zvuk. Pohyby děláme krátkými přískoky oddělené zastávkou. Případně můžeme poppery vést silným tahem, kdy voda nárazem do přední části silně šplíchá.Tímto způsobem lze vylákat dravce i z větších hloubek k hladině. Vždy je dobré experimentovat k nalezení optimálního způsobu.


Vertikální nástrahy:

Tyto nástrahy vedené vertikálně byly zřejmě vynalezeny pro lov pod ledem. Mohou však být používány z ukotvené lodě. Existuje mnoho druhů vertikálníh nástrah. Jsou však v podstatě všechny stejné.
Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot

Jak ukládat woblery Salmo

Salmo nástrahy by měly být uloženy tak aby měly kolem sebe co nejmenší okolní prostor a byly chráněny před poškozením vzájemným dotýkaním a třením. Každý wobler by měl mít samostatný box, aby bylo zabráněno poškození vnější vrstvy nátěru způsobené vzájemným otěrem háčků. Vynikající volba je krabice uzpůsobená přímo pro tento účel (viz obrázek). Nástrahy jsou ukládány svisle a máme k nim dobrý přístup. Abychom wobler udržely v dobrém stavu po dlouhou dobu, měli bychom pamatovat, že po každem ukončení lovu je potřeba krabičku s woblery nechat určitou dobu otevřenou, aby woblery dobře vyschly. Pokud se najdou poškozená místa ať už od štiky nebo od mechanického poškození, je dobré pro udržení dlouhé životnosti tyto místa opravit alespoň vhodným lakem.
Techniky vláčeníPokud hledáte univerzální nástrahu – tedy nástrahu, na kterou lze lovit skoro ve všech podmínkách a ulovit skoro vše, a to i včetně bílé ryby - zvolte již legendární HORNET!

Tato nástraha si díky své originalitě našla své věrné příznivce již v několika desítkách zemí světa. Zanedlouho tomu bude již 15 let co HORNET stále upevňuje svou vysokou pozici na trhu s umělými nástrahami pro sportovní rybolov. Pokud tuto nástrahu ještě neznáte, zkuste si s ní prožít alespoň jednu vycházku za pstruhy nebo okouny – jsme přesvědčeni, že rozšíříte řady těch, kteří si bez této nástrahy neumí rybolov už ani představit.

Jak na to: V tomto případě je nutné zvolit delikátní prut a to především pokud budete lovit na drobnější verzi Hornetu. Nízký průměr vlasce zde hraje společně s vhodnou miniaturní karabinkou také velmi důležitou roli, která zásadně ovlivňuje správný chod nástrahy a tím i Vaši úspěšnost. S Hornetem je možné lovit jak na stojaté vodě, tak i na řece s proudem, ale i proti němu. Při lovu s proudem je důležité předhonit proud vody, tzn. navíjet vlasec o něco rychleji než teče řeka. Občasné prudší popotažení špičkou prutu způsobuje zvýšený zájem dravce a velmi často se stává spouštěčem záběru. Hornet-a můžete použít k cílenému lovu především pstruhů, okounů, tloušťů, bolenů, ale i parem a perlínů. Při použití větších velikostí se stává tato nástraha díky své agresivní práci velmi zajímavou pro candáta i štiku.

Výroba fluorocarbonového návazceKatalog


Pár pěkných úlovků na závěrVideoHodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se