• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

S vláčákem na lov okounů a candátů

  • Hobby G
19. 08. 2010
 
Okouni, zejména ti menší, jsou téměř všudypřítomní. Přívlačí je lze lovit za chladnějších
letních dnů a především až do pozdního podzimu, na některých nádržích je povoleno celoroční vláčení, potom je tam lze škádlit i koncem zimy a časné zjara.
Z umělých nástrah sáhneme určitě po menších rotačních třpytkách, malých potápivých wobblerech a mnozí nedají dopustit na plastové nástrahy všeho druhu.Tato ryba se vyskytuje většinou v hejnu, takže na dobrém místě můžeme občas nachytat i větší množství okounů, často různých velikostí. V oblibě je také lov na vláčecí nástrahy živočišného původu, nemusejí to být - i když jsou většinou nejúčinnější - jen drobné rybky (slunka, plotička, ouklej), vláčet lze i s rousnicemi či velkými larvami hmyzu.
Okoun je hltavý a tak na nástrahu mnohdy útočí i více ryb současně. Nejlepší denní dobou je bezesporu čas při rozednění. Lovící hejno okounů se chová často dost neomaleně a drobné rybky ve snaze uniknout dravcům vyskakují až nad hladinu, žhavá místa tedy lze někdy snadno lokalizovat. Za chladnějších dnů okouni loví spíše v hloubce. V blízkosti zatopených pařezů, terénních zlomů dna, zakotvených lodí či hustých vodních porostů je hledáme sice s určitým rizikem vázky, jsou to ale právě taková místa, kde je naše šance na úlovek pruhovaného loupežníka největší.
Také pod jezy a v blízkosti přítoků okouny najdeme téměř s jistotou. Hejna nájezdníků často protahují podle břehů a se štěstím je lze sledovat i několik stovek metrů. Kde ulovíme okouny, můžeme očekávat i úlovek candáta, buďme na něj tedy připraveni. Při lovu z loďky lze nástrahy nabízet i metodou spouštění a klesání nástrahy, popřípadě přerušovaným popotahováním po dně. Jako vláčecí nástraha může posloužit i velký streamer, bak či muddler. Potom použijeme pomocné zátěže, umístěné několik desítek centimetrů před nástrahou. Voda by neměla být příliš kalná, větřík určitě nevadí.
Se silnějším větrem v zádech dokonce nahodíme lehoučké nástrahy poměrně daleko, horší to však potom bývá s jejich kontrolou a vedením. Pokud můžeme mít při ultralehkém vláčení (které je pro lov okounů optimální lovnou metodou) špičku prutu těsně nad hladinou, je vše v pořádku. Při lovu z vyšších břehů raději vyhledáme závětrné místo. Déšť ani sněhové přeháňky nevadí zdaleka tolik rybám, jako spíš rybáři a bývá to naopak občas ideální počasí. Právě v takové slotě si často za hodinku zachytáme lépe, než jindy za celý den. Vyloženě nepříznivé bývají jen silný východní vítr, vysoké vlny a prudké změny tlaku.

Candát obecný

Vydáme-li se s vláčecí udicí na candáty, připravme se na vytrvalé nahazování. Dočasný neúspěch nás nesmí odradit. Ryby budeme hledat v jámách a úplavech za balvany, ve vymletých dírách pod jezy, na stojaté vodě pak v blízkosti zatopených zbytků staveb, padlých stromů, v pařezovce a v blízkosti původního koryta.
Na loďce prochytejme i okolí ostrůvků, mol a kotvišť lodí... To všechno jsou místa, kde se candáti s oblibou zdržují. Stejně jako okouni i candáti se často sdružují v hejnech (i když nebývají zdaleka tak početná). V letním období je lze zastihnout v místech, kde se u hladiny pohybují hejna cejnů, jen výrazně hlouběji.
Velmi oblíbenou nástrahou jsou rychlopotápivé dělené wobblery, měkké plastové rybky, twistery, jigy, těžší rotačky i štíhlé, těžké plandavky. Začátkem sezony bude nejlepší dobou k lovu ráno a časné odpoledne, v proudnějších úsecích pak lze s úspěchem candáty pokoušet po celý den, především za pošmournějších dnů s nižším tlakem vzduchu.
Parné letní dny nejsou k lovu candátů  vhodné, ale pokud se navečer schyluje k bouřce, ryby často najíždějí za kořistí do mělčin a to je vhodný čas k lovu. Potom se občas dočkáme záběrů těsně po dopadu nástrahy do vody.
Mírně přikalená voda zpravidla nevadí, dlouhotrvající zvýšený stav a silný zákal však nebývají moc dobrým znamením. Při zvýšené vodě lovíme v klidných místech za přírodními překážkami a v úplavech u břehu. V čisté vodě je úspěšné spíš pomalé vedení nástrahy při dně, občas ji můžeme nechat i zastavit a klesnout až na dno, pokud to podmínky dovolují. Dobrým znamením je pomalý pokles tlaku a pozvolné ochlazování. Na podzim nevadí ani pošmourné, deštivé počasí, ba ani sníh či zámrazky u břehů. Potom volíme především nástrahy, které lze vést hluboko a co nejpomaleji, někteří rybáři sáhnou i po mrtvé rybce. Za příznivý lze považovat jihozápadní vítr, zvýšenou oblačnost, podle některých zdrojů i fázi dorůstajícího měsíce.
Milan Svoboda

  Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 7

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se