• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

S přívlačí na Labské candáty

  • Hobby G 3
14. 05. 2011
 Candát je hodně ceněným druhem, a to nejen z hlediska kulinářského. Na většině úseků Labe je v současnosti poměrně vzácný. Čím dál častěji slýchám od starších a zkušených místních rybářů hořekování o úbytku candáti obsádky. „Před patnácti, dvaceti lety byla řeka plná candátů, ale to už je dávno," zní nejčastěji slova lovců. Nejsou to však jen jednotlivci, v podstatě každý, kdo se lovu candátů na Labi věnuje a věnoval, potvrzuje, že populace ostnatých rytířů mizí jak pára nad hrncem. Zřejmě je tomu tak, ale i přesto si myslím, že na Labi jsou stále úseky, kde není náhoda ulovit tyto ušlechtilé dravce.

Těžký život candátů v Labi

Přívlač candátů je oproti chytání ostatních dravců dost specifická a dalo by se klidně říct i o hodně složitější. Pro mnoho vláčkařů představuje chycení candáta vrchol přívlače. O tom, že ulovit candáty na přívlač na Labi není jednoduché, by mohli vyprávět specialisté, kteří se jejich lovu věnují naplno. V úsecích, kde před několika lety nebyl úlovek náhodný, se nyní potkáme s candátem spíše sporadicky. Ale naopak v úsecích dříve „hluchých" se s nimi najednou potkáme častěji. Je to dané zřejmě změnou profilu dna po velkých povodních, změnou reliéfů břehů, nebo také v důsledku přesunu jejich přirozené potravy - rybek. Vliv na početnost candáta v Labi může mít i „přemnožení" sumce velkého. Pro někoho je tento problém banální, nebo může dokonce odporovat, že to není pravda, ale dovoluji si tvrdit, že do budoucna mohou v našem největším toku nastat velké změny v důsledku silné populace sumců. Již teď na částech řek pozoruji rapidní úbytek candátů i ostatních ryb kvůli přebytku sumců. Například na dolním toku Labe pozoruji za šera mocné pukání sumců poměrně často, ale klasické candáti zavíření pod hladinou spatřím pouze zřídkakdy. Dost možná ale sumci vytlačili konkurenční candáty do jiných úseků řeky. Ještě horší „metlou" pro candáty jsou určitě stohlavá hejna kormoránů - zde je úbytek všech menších i středně velkých ryb pravděpodobnější. Sumcaři i lovci velkých kaprů sice plesají, ale ostatním rybářům zůstanou oči pro pláč. Na candáty se pak budeme chodit dívat pouze do akvárií a vzpomínat, jaké to kdysi bylo, když v Labi lovili noční rytíři.

Candát - ryba znalců, aneb kde je hledáme?

O candátech je všeobecně známo, že vyhledávají kamenité či štěrkové dno a různé nerovnosti na dně řeky. Akčními místy jsou stromy ponořené do vody, zatopené lodě i zídky a v neposlední řadě také písčité mělčiny, respektive jejich zlomy do hloubky. Mnoho rybářů se mylně domnívá, že candát je rybou hlubokých a klidnějších partií. Je to hluboký omyl. Takové úseky - např. v nadjezí, jsou zanesené bahnem a měkkými sedimenty a těm se candát záměrně vyhýbá z důvodu nižšího obsahu kyslíku. Nejen v letních měsících vyjíždí candát rád z koryta řek lovit potravu do mělčin podél břehu v blízkosti podjezí. Zde je také šance na jeho úlovek nejvyšší a vyplatí se zde věnovat lovu nejvíce času. Řeka Labe je v těchto úsecích podstatně proudnější a tvoří i více písečných kos a točáků, kde se shlukuje větší množství rybek. A to jsou právě nejakčnější partie pro úspěšnou přívlač candátů. Můžeme je sice lovit také i v jiných partiích po celém toku, ale troufám si tvrdit, že v podjezí a v těsném okolí přítoků bývá procento úspěšnosti daleko největší. Pokud se rozhodnete vláčet u potůčků vlévajících se do hlavního toku, budete mnohdy mile překvapeni a odměněni pěkným úlovkem. Loviště zde tvoří rozhraní hlavního koryta a vymletého přítoku a reliéf dna je zde většinou hodně členitý. Jak na sebe narážejí rozdílně rychlé spodní proudy, tvoří se již zmíněné tůňky s točící se vodou, které přitahují nespočet rybek sbírající připlouvající potravu. Candáti zde mají jednak životadárný kyslík, a také mají velice blízko ke snadné kořisti. Tato „horká" místa se vyplatí navštěvovat cíleně a často, a věnovat se jim se zvýšenou trpělivostí.

Jaký prut a naviják?

Co vláčkař, to rozdílná gramáž a délka vláčecího prutů. Vybírají je podle partie řeky, síly proudu či nejčastější velikosti lovených ryb. Je to samozřejmě důležité, ale pokud se vám nechce k vodě tahat kompletní přívlačářské vybavení a chcete se omezit pouze na jeden prut s navijákem, tak bude, dle mého názoru, hlavně rozhodovat, s jakou velikostí nástrahy budete lovit. Pokud totiž vláčíte s malou a lehkou rapalkou Jointed, tak vám bohatě postačí prut s vrhací zátěží 10-30g. Pokud ale hodláte nahazovat nástrahy větší a těžší, je zapotřebí prutu s nosností 30-70 gramů. Vzhledem k tomu, že candát není extra bojovník, tak se zmíněná větší gramáž může zdát zbytečná. Pokud však budete potřebovat provádět daleké hody s větší nástrahou, tak je to zcela nezbytné. Tvrdším prutem s malou nástrahou nikdy nenahodíte do patřičné vzdálenosti, proto je důležité celek optimálně sladit. Pro lov candátů se mně nejvíce osvědčili pruty značek Sportex a St.Croix, na které se mohu vzhledem k jejich maximální kvalitě spolehnout. Na naviják o velikosti 40 můžete namotat vlasec od průměru 0,20 až po průměr 0,30 mm. Používám také pletenou šňůru s nosností 6-10 kg, ale pletenka má svá pozitiva i negativa. Cítíte sice každičký kamínek na dně a po celou dobu vedení máte přímý kontakt s nástrahou. Záběr vám přes neprůtažnou šňůru bude pokaždé připadat poctivý a razantní. To jsou výhody! Na druhou stranu díky neprůtažnosti šňůry se také dost často stává, že si ryba nástrahu z tlamy vyklepe. Šňůra má nulovou průtažnost, a tak pokud je vše napnuté a candát prudce trhne hlavou (což on velmi dobře umí), vyškubne si háčky z tvrdých čelistí. Obzvláště často se to, ke vzteku rybáře, stává těsně u břehu a před podběrákem, kdy dravec naposledy zamlátí hlavou a uvolněná nástraha vyletí obloukem z vody. Ryba udělá stojku a je ta tam... Vlasec naopak pruží jako amortizér a dokáže výpady ryby lépe utlumit. Jeho nevýhoda zase spočívá v propružení při záseku na delší vzdálenost, kdy se hrot háčku jen mělce zachytí do tvrdé candátí tlamy a v průběhu zdolávání se může vyviklat.

Mé oblíbené nástrahy na candáty

Jak jsem již výše zmínil, velice dobrá místa pro lov candátů přívláčí jsou mělčiny na okraji koryta řeky. Za nejvhodnější nástrahy pro tento lov považuji woblery s ponorem do 2,5 metru. S těmito nástrahami nejúspěšněji prolovíte pomyslnou hranu a zvednutím špičky prutu pak nástrahu dovedete přes mělčinu až ke břehu. Velice důležité je vedení nástrahy až k samotnému břehu, neboť se často stává, že candát nástrahu sleduje a záběr přichází v momentě, kdy wobler opouští vodní hladinu, mnohdy se to stává až těsně pod špičkou prutu. Při přívlači po tmě, s použitím splétané šňůrky je to výborný adrenalin! Představte si úlek, když vám několik centimetrů od špičky prutu candát zaútočí na nástrahu. Tupý úder, následný závar a ječící brzda navijáku ve vteřině zrychlí tep. Mezi woblery se mi nejvíce osvědčily pro tento lov dvoudílné modely Salmo Whitefish (viz foto), dvoudílná Rapala Jointed, ale i potápivý Salmo Slider. Naproti tomu v hlubších pasážích Labe se mi nejlépe osvědčily woblery Salmo Perch či Alex Tango. Pokud lovím přes den v hlubších pasážích, tak u mě vítězí gumové nástrahy - twistery nebo kopyta. Je velice zajímavé, že mám některé barvy gum na candáty osvědčené a úspěšné, naopak úspěšnost různých barev woblerů vyhraněnou nemám. Dalo by se říci, že je to důvěrou v nástrahu a v její správné vedení, neboť záběry na woblery jsem dostal na různobarevné typy, oproti tomu záběry na kopyta v podstatě mám jen na tři barvy. Patří k nim černo-bílá (tzv. vlaštovka), modro-bílá, a pokud bych měl zvolit třetí nejúspěšnější barvu, tak je to určitě fluo-zelená.

Závěrečné detaily

Candáti jsou ryby velice opatrné, a tak přelstít tyto noční predátory vyžaduje hodně trpělivosti a soustředění při vedení nástrahy. Pokud se zdá, že jsme měli kontakt s rybou, a nástrahu nám nedobrala, postačí někdy na pár vteřin přestat navíjet a zpomalit její chod. Wobler tak pracuje pár vteřin na místě, nebo ho proud posune blíž ke břehu a v momentě jeho opětovného přitažení většinou přichází záběr. Gumové nástrahy na jiggové hlavičce naopak nechám vyklesat ke dnu, kde je pár vteřin nechám nehnuté ležet. Při jejich zvednutí a opakovaném poškubnutí tento pohyb vyprovokuje candáta k útoku. Dravec jakoby se bál, že mu „raněná rybka" po odpočinku uplave. Po správném záseku a precizním zdolání následuje okamžik, kdy mnoho rybářů udělá chybu a přijde tím o svého možná životního candáta. Velký candát se těsně před podebráním položí na bok a vypadá jako na smrt unavený. Rybář dotáhne brzdu navijáku a podkládá pod rybu podběrák, v tom okamžiku candát naposledy trhne hlavou a většinou díky utažené brzdě zmizí nenávratně zpět do hlubin Labe. Proto bych doporučoval do poslední chvíle brzdu navijáku důkladně seřídit a někdy dokonce i více povolit. Vždy se vyplatí zdolávat rybu o pár vteřin déle a candáta bez problémů dostat do podběráku. Candát neloví většinou sám, a tak opakovaný úlovek není náhodný. Z tohoto důvodu je také důležité zbytečně nesvítit na hladinu, aby se ryby nepoplašily. Při troše zručnosti nepotřebujete k podebrání candáta ani světlo, většinou je jeho světlé tělo na hladině dobře vidět i v naprosté tmě. Pokud převazujete, nebo vám vznikne na montáži nějaký problém, postačí, když se postavíte zády k řece a světlem svítíte na břeh.

Radim Křepelka

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 8

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
16. 08. 2011, 10:42

Katka


 na velké candáty se dá i s muškařákem,bez podběráku :)
http://nachytano.cz/files/guestbooks/guestbook461/thumb-m/2283-P1010644.JPG

>> Reagovat
06. 09. 2011, 11:42

Pavel reaguje na Katka


luxusní candát a ještě luxusnější rybářka :P

Katka napsal(a):
> na velké candáty se dá i s muškařákem,bez podběráku :)
>  

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se