• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

S přívlačí na candáta

  • Hobby G 3
24. 12. 2009

Candáti patří mezi hejnové ryby. Alespoň do určité velikosti a stáří. Velké kusy už mohou hejno jen doprovázet nebo se zdržovat v jeho blízkém okolí. Pokud se vám podaří ulovit trofejního candáta metrové délky, je dost pravděbodobné, že  žil spíše samotářským životem. Candáti vyhledávaji především čistější vody s písečným nebo kamenitým dnem, které vyhovuje jejich potřebam. Bahnité vody nejsou pro candáty vhodné a tak by jste je tam hledali zcela zbytečně. Velké řeky a údolní nádrže jsou jejich ideální vody.
V létě, při vyšších teplotách, můžeme spatřit candáty jak loví téměř u hladiny převážně v mělčinách. S ochlazením se stěhují do větších hloubek.
Většinou se hovoří o malém a úzkém jícnu candáta, kvůli kterému dává přednost menším rybkám. Ano, je to pravda, ale kolikrát se stane, že například při lovu štik, kde máme nastraženou dvaceticentimetrovou plotici, po záběru a zdolání ke svému údivu zjistíte, že máte pěkného candáta a ta „malá" nástražní rybka je až kdesi v jeho útrobách. Byl jsem svědkem toho, když  kolega měl na dvaceticentimetrové kopyto několik záběrů, které vyšli do prázdna, ale nakonec přeci jen  rybu, z které se vyklubal pětasedmdesát cenťáků dlouhý candát ulovil.
Jsou to ryby náladové a tak většinou cílený lov je malou sázkou do loterie. Jistě se najdou oponenti, kteří budou tvrdit že se dá candát cíleně chytat kdykoliv a skoro kdekoliv, bohužel, já nikoho takového ve svém širokém okolí neznám ale netvrdím že se takový „Páni rybáři" nenajdou...
Prostě jsou dny, kdy se candátí populace chová jako by byly právě propuštěny z nějakého ústavu a musí si za každou cenu co nejvíce užít, ale pak jsou i zcela opačné dny, kdy jen velice těžko se vám podaří přimět candáta, aby se alespoň instinktivně ohnal za nástrahou a potěšil nás když už ne jeho osobním představením, tak malým drbancem na pozdrav.

  Samotný lov candátů je pro mnoho lidí atraktivní a jeho negativní nálady jsou brány jako výzva. Pro gurmány navíc velmi lahodné maso, které je jim odměnou za čas strávený u vody. Opět slyším něco o „chyť a pust", masařích atd.  Určitě je dobré ryby pouštět a zvláště ty trofejní, ale na druhou stranu rybářský řád umožňuje ponechání dvou kusů ušlechtilé ryby a tak za to nelze nikoho odsuzovat.
Přívlačový prut k lovu candátů by měl mít ctlivou špičku která přenese všechny nepatrné záběry a kontakty. Pokud použijete jemnou pletenku o síle 0,04-0,006  ucítíte opravdu každý kamínek nebo klepnutí. Nemusíte se bát že by takto silná pletenka byla moc slabá ke zdolání větší ryby. Nosnost těchto pletenek (od kvalitních značek výrobců) se pohybuje od 5 - 7 kg a to absolutně postačí. Osobně bych však pletenku doporučoval ve večerních a nočních hodinách. V denní době použití spíše slabší vlasce nejlépe typu „florkarbon". I když již tak dokonale nepřenáší každý impuls, je přeci jen pro candáty méně viditelný. Zároveň však by měl být v blanku přes nezbytnou pružnější akci (vzhledem ke slabším silonům) dost pevný, abychom zásek i na větší vzdálenost „jistili“ bez rizika, že se v poměrně tvrdé tlamce háček neprosekne a ryba se nám v průběhu zdolávání sklepe. Vedle často nedůvěřivého „zkoušení“ nástrahy je to jeden z nejčastějších důvodů ztráty ryby.
Naviják k lovu candátů si vybereme s vyšší cívkou která bude mít přesnější řazení vlasce střední velikosti. Na trhu je v součastnosti velký výběr, tak by neměl být problém po konzultaci s prodejcem vybrat ten správný. Pokud máme možnost vyzkoušení v obchodě, tak se budeme soustředit na váhu, citlivost brzdy a celkový chod navijáku.
Nejúspěšnější nástrahy k lovu candátů jsou wobblery a gumové nástrahy, zvláště těch druhých je dnes na trhu bezpočet rozmanitých druhů, tvarů,materiálů a barev. Chce to jen více zkoušet, měnit tvary a barvy do té doby, než zjistíte co na ně v den vašeho lovu bude platit.
Candátů stanoviště známe v podstatě dvojí. To první a dá se říci hlavní jsou členité partie dna plné překážek a úkrytů. Odsud vyjíždí v příhodnou dobu  za potravou do míst  ležících   v korytě, za různými zlomy, v pařezovkách, ale i do příbřežních mělčin zvlástě v teplém letním období. Nejvhodnější doba k lovu je časně ráno nebo naopak v pozdní večer, dále při zamračeném a bouřkovém počasí. Za těchto podmínek lze ulovit candáta v jakoukoliv denní dobu. Candáti jsou světloplachý, proto nemají rádi ostrý svit, ale z  vlastní zkušenosti vím, že jsou dny, kdy lze candáta ulovit  i v poledním čase za plného slunce. Proto je lov candátů vždy tak nevyzpytatelný
 Vezmemeli v úvahu roční období, tak největší úspěch lze předpokládat hned z kraje sezóny dravců a dále pak v podzimních měsících říjnu a listopadu. Samostatnou kapitolou jsou údolní nádrže, kde  při nastávajícím příchodu zimního počasí, candáti vyhledávají hluboká místa kde již většinou přečkají až do jarních měsíců s vyjímkou několika málo výprav při trvalejším teplejším podzimním počasí. Pokud lovíme na údolních nádržích z loďky, obvzláště na podzim kdy jsou již candáti v hlubokých partiích, musíme dávat pozor při zdolávání, abychom rybu nevytahovali z hlubin příliš rychle. Chce to mu dát šanci vyrovnat tlakové poměry z přechodu, v opačném případě by to mohlo být poslední kouknutí se na hladinu.
  Kaudik

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 8

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se