• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

S feederem na štiky

  • Hobby G 2
14. 12. 2009
 
Nejznámější sladkovodní dravou rybou je zcela jistě štika obecná(Esox luciuss). Rybu se zubatou tlamou a typickým protáhlým tělem, s posunutou hřbetní ploutví až k ocasní části pozná kdejaké malé dítě. Často je vyobrazována jak stojí maskována ve střehu poblíž trsu podvodních rostlin nebo nějakého kořene, což je pro štiku opravdu typické.
Víme o ní hodně a perfektně zvládáme její umělí výtěr. Přesto není naším každodenním úlovkem a dokonce se dá říci že je stále vzácnější. Příčinou určitě není nedostatek štik. Do vod se jich vysazuje poměrně dost s ohledem na to, aby nebyla porušena přirozená rovnováha. Problém je v množství rybářů. Jejich počty stoupají. Loví se více ryb. Není tedy nic divného, že mnozí rybáři pamatují i lepší časy. Doby, kdy byly štiky v řece doslova za každým keřem, už jsou pryč. Také velkých ryb je míň a míň. Prostě nemají šanci dorůst. Rybářský tlak je obrovský a jakmile ryby dosáhnou zákonné míry, lovci je od vody odnášejí. A dosáhnout délky 50 cm? To pro štiku není žádný problém. Má-li dost potravy, pak mají míru už dvouleté ryby. Můžeme s téměř určitostí říci, že v tomto směru se situace v dohledné době lepšit nijak nebude, což není povzbudivé. Větší naději dožít se vyššího věku mají jen štiky žijící ve velkých vodách, kde nejsou tak snadno dosažitelné. Ulovit štiku je vlastně snadné. Štika je přímo ukázkový dravec a navíc ryba silně teritoriální. Políčíte-li na ni, často budete úspěšní. Její stanoviště můžeme docela dobře vytipovat. V řekách obývá nejčastěji příbřežní zóny v místech, kde dochází ke změnám proudění. Mohou to být různé tůně, soutoky, místa v okolí překážek, které štikám poskytují úkryt. Často stačí jen docela malá větev padlá do vody, pár kořenů pod břehem, větší kámen nebo kůl v řece, aby si takové místo štika zvolila za své stanoviště. Dobrá místa obývají štiky pravidelně a je celkem běžné, že když na takovém místě jednu štiku chytíte, tak za nějakou dobu tam bude jiná a klidně to může být už druhý den. Je naprosto obvyklé, že štika prozradí své stanoviště sama.Tedy ne stanoviště, ale místo,kde loví. Při jejím útoku létají rybky na všechny strany a nejednou zahlédnete i štiku samotnou. Víte tedy poměrně přesně, kam svou nástrahu umístit. Není sice zaručeno, že štiku chytíte hned, avšak vaše šance jsou hodně velké. Na stojatých vodách je to podobné. Zajímavé je okolí břehu s nějakými anomáliemi, místa u ostrůvků, průplavy mezi nimi, zlomy dna a často stačí i pár trsů rostlin, aby si štika toto místo oblíbila.

Hodí se feeder?

Je nutné říci, že feeder není typickým náčiním pro lov štiky. Zubaté lovíme především přívlačí a se splávkem. To je naprostá klasika. Lov štiky na položenou je spíše výjimečnou záležitostí. Faktem je, že záběry na mrtvou rybku ze dna nejsou nijak vzácné a že na velkou mrtvou rybku už se chytilo mnoho velkých štik. Dokonce můžeme říci, že větší štiky se loví spíše na položenou než na živou rybku se splávkem, na kterou útočí spíše menší a nezkušené kusy. Velká štika mající zkušenost s rybářským prutem už se nedá tak snadno přelstít. Rybky kroužící strnule na jednom místě jsou jí podezřelé a raději vezme mrtvou rybku ze dna. K lovu štik feederem se můžeme dostat jednoduše tím, že zužitkujeme zkušenosti z lovu candátů, kde se feeder osvědčuje naprosto úžasně. Při jejich lovu přicházejí záběry i od štik, ale problém je v tom, že vám vlasec obyčejně ukousnou, protože lanko se při chytání candátů nepoužívá. Navíc dvaadvacítka vlasec není dost pevná na to, aby zvládla velkou štiku, takže mnoho soubojů skončí dřív než byste si přáli.Záběry štiky jsou oproti candátům mnohem razantnější a tady musím připustit, že signalizační špička prutu je téměř nevyužitá. Štika obvykle táhne celý prut anebo si prostě bere vlasec z povolené cívky. Klidně byste tedy mohli použít i jiný prut než feeder.

Proč tedy používat feeder?

Jedním z důvodu je vyhovující akce prutu a citlivá špička nikdy není na škodu. Díky ní totiž odhalíme i záběry candátů, kteří by nám jinak mohli uniknout. K lovu štik využíváme feeder s označením XH, tedy extra heavy, se kterým jsme schopni odhazovat hodně velké nástrahy a zátěže, ale při zatížení má téměř parabolickou akci. Při zdolávání ryb se tedy chová velmi příjemně a snadno si dokáže poradit i s velkou zuřivou štikou a jejími nenadálými výpady i skoky. Takový prut je mnohem bezpečnější pro zdolávání než různé tvrdé teleskopy, které rybáři k lovu štik běžně používají. Samozřejmě si tento prut neopatříme vysloveně kvůli štikám, tedy pouze k jednostrannému využití.Využijeme ho při lovu velkých kaprů, parem a není nad něj, lovíte-li na řekách jako je Labe anebo třeba Dunaj.
Závěr?
Feeder je dobrá alternativa k lovu štik na mrtvou nástrahu a současně ho využijete k chytání jiných velkých ryb!

Vybavení k lovu štik.

Už bylo řečeno, jaký prut použijeme. Typ extra heavy však není zapotřebí vždy. Vystačíte i s běžným,ale výkonným heavy prutem v délce 360-390 cm. Důležité je, abyste se mohli spolehnout na jeho kvalitu, protože vás může kdykoli překvapit velká ryba a zaskočit by vás neměl ani menší sumec. Musíte prostě počítat s tím, že budete lovit bojovné ryby v délce mezi 50-100 cm a budete-li mít štěstí, pak to může být i kousek o něco větší. Naštěstí heavy pruty už něco vydrží. Výhodou je, když má váš feeder větší očka, protože pro lov štik už je zapotřebí silnější vlasec. Bude to měkká a poddajná pětadvacítka anebo raději tenká pletenka s nosností okolo 10 kg, což odpovídá průměru 0,12-0,14 mm. Používáte-li pletenku, pak je obzvláště důležité, aby byl váš prut měkčí. Pletenka totiž vůbec nepruží a v kombinaci s tvrdým prutem hrozí zvýšené nebezpečí vytržení háčků z tvrdé štičí tlamy. Naviják velikosti 2500 by mohl stačit, ale v tomto případě bude lepší velikost 3000-4000. Z větší cívky se vlasec a hlavně pletenka lépe smeká a větší navijáky jsou také vybaveny větší silou, která je pro zdolávání velkých ryb důležitá. Lze samozřejmě použít navijáky jak s přední, tak zadní brzdou, u kterých je výhodná brzda bojová. Záleží ale především na vašich zvycích a zkušenostech. Dále doplníme vybavení o zátěže různých velikostí. Když nakoupíte zátěže s obratlíkem nebo s jiným vnějším úchytným prvkem, určitě neuděláte chybu, neboť je upotřebíte ve všech typech koncových lovných sestav. Zátěže nemusejí být příliš velké. Mrtvá rybka je sama o sobě dostatečně těžká na to, abyste s ní nahodili. Potřebujeme jen, aby nástrahu v řece nesplavoval proud a abychom mohli dostatečně napnout vlasec pro přesnou signalizaci záběrů. Ještě budeme potřebovat nějaké obratlíky - nejraději pevnostní a samozřejmě trojháčky anebo dvojháčky. Nezbytnou součástí je při lovu štik také lanko, které dokáže odolat štičím zubům. Nevýhodou ocelových lanek je především skutečnost, že nejsou nenápadné, po námaze se kroutí a odrazují od záběrů candáty. Lepší jsou tenká wolframová lanka. Jako návazec můžeme použít obyčejný silon v průměru 0,40-0,45 mm, který také dokáže odolávat zejména tehdy, když je štika zaseknuta v tlamě, což je při lovu feederem pravidlo. Pokud se rozhodnete použít jako návazec silný vlasec, pak je vhodné nahradit trojháčky, v sestavě většími jednoháčky, aby v případě utržení ryby nedošlo k „sešití" její tlamy. Když jdete na štiky, je nutné si přibalit a míti po ruce dlouhý peán pro vyprošťování háčků.

Koncová sestava pro lov

V úvahu přicházejí jen dvě možnosti, stejné jako při chytání ostatních dravců feederem. Je to normální průběžná sestava a páternoster se zátěží na kratším bočním přívěsu. Jak již bylo řečeno, jako návazec používáme tenké kovové anebo wolframové lanko. Alternativou je silný vlasec. Vážeme úplně jednoduché sestavy s minimem uzlů, které by mohly sestavu oslabit. Po uvázání všechny uzly důkladně kontrolujeme.V sestavě vážeme na návazec vždy dva háčky či trojháčky nad sebe. Vzdálenost se řídí velikostí nastraženého sousta, zrovna tak jako velikost háčků. Návazec stačí v délce do 50 cm.

Nástražní rybky a jejich části.

Jako nástražní rybky používáme většinou plotice a perlíny o délce zhruba 15 cm.Toto sousto zhltne lehce i malá štika a tak byste možná měli přemýšlet i o trochu větší rybce. U lovu větších štik platí více než u jiných ryb - velká nástraha = velká ryba. Víme-li o větší štice,nerozpakujeme se použít větší rybku.Taková nástraha však vyžaduje opravdu pevné náčiní a šňůru. Co se týká částí rybek, ty podle většiny zkušeností u štik zas až tak dobře nefungují, na rozdíl od candáta, který na ně zabírá velmi dobře. Štikám imponují spíše rybky celé, samozřejmě čerstvé. S rybkami vyššími ve hřbetě, jako je třeba karas nebo cejn, to také není jako s nástrahou nikterak růžové.To už spíše boduje velká ouklej.Tato rybka, tedy velká ouklej, je vynikající nástrahou v místech pod jezy. Nedá se přesně říci proč, ale tam je zkrátka nejlepší. Štika stejně jako jiné ryby také reaguje na pachy. Můžete tedy zkusit některý z atraktantů, aby zubatka nastražené sousto snáze našla. Rybku nastražujeme tak, že jeden háček připevníme v blízkosti prsní ploutve a druhý těsně za ploutev hřbetní. Zasekáváme okamžitě po záběru a to razantním způsobem. Štika drží sousto opravdu pevně a háčky se musí při záseku pohnout.

Ryba tůní a břehů

Vypravíte-li se na štiky a nevíte-li si rady kam nahodit, pak vězte, že nejspíše uspějete poblíž břehů a na řekách tam, kde proud vytvořil nějakou tu tůňku. Štiky taková místa obyčejně přijmou za svá stanoviště a loví pak v jejich blízkém okolí. Holé pláně (jak na stojatých vodách, tak na řekách) nejsou pro štiky zajímavé. Na takových místech zastihneme štiky jen vzácně. Je třeba je hledat všude tam, kde se vyskytují nějaké anomálie v profilu dna, proudění a samozřejmě poblíž překážek v podobě potopených stromů.

Zkuste trochu navnadit

Jisté se vám při lovu kaprovitých ryb mnohokrát stalo, že do hejna rybek hodujících nakrmení udeřila štika. V takovém případě neváhejte a nahoďte hned rybku. Pravděpodobnost záběru je velká.Tuto situaci můžete navodit samozřejmě i cíleně, když na vyhlédnuté místo hodíte dvě či tři kuličky vnadící směsi pro přilákání drobotiny a na stejné místo pak nahodíte mrtvou rybku. Na stojaté vodě není na škodu, když mrtvou rybku trochu nadlehčíte, aby se vznášela nade dnem. Dobře vám poslouží kousíček polystyrenu, vložený do břišní dutiny rybky. Stejný způsob lze uplatnit i na mírně tekoucích vodách. Jen musíte při nastražení dávat pozor, aby se rybka v proudu nekontrolované netočila.To by mohlo štiku od záběru odradit. Pokud máte po stažení rybky zkroucený vlasec a nepomůže nastražení rybky jiným způsobem, pak ji raději položte rovnou na dno.
Milan Tychler
   
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 9

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se