• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

S feederem na candáty

  • Hobby G 3
14. 12. 2009

 Na úvod: Lov candátů feederovým prutem je považován za naprosto jedinečnou záležitost. Tento úvod nelze prostě nenapsat, protože chytat krásné ryby jedinečným a jemným způsobem je jedním slovem - koncentrovaná nádhera. Feederový způsob lovu je nejen krásný, ale také velmi šetrný ke zdraví a kondici úlovků.
Všechny ryby jsou zaseknuty v tlamě a tak není problém opatrně pustit podměrečné, ale i ostatní ryby, pokud nejste milovníky rybího masa. Candát je rybou šera a noci. Pro mnohé tak zůstává trochu tajemným. Ovšem lovit se dá dobře i v denní době při čemž nám může feeder hodně pomoci. Někteří rybáři říkají, že ulovit candáta není jednoduché především pro jeho opatrnost a plachost. Ovšem není to až taková pravda, protože lovit candáty není o nic těžší než lovit jiné ryby. Můžete být hodně úspěšní, dokonce úspěšnější než jiní, když se budete snažit dovědět o téhle rybě co nejvíce a dodržíte-li několik zásad.

Informace

Pokud vám chybějí základní informace o životě a výskytu této krásné ryby pak vězte, že vaše šance na její ulovení nejsou valné. Nejsou to však informace typu - teď dobře berou, třeba tam anebo tam. Candáta byste měli poznat od jeho narození a jeho život a zvyky sledovat. Pokud to uděláte, rázem vám bude jasné, že spousta toho, co se o něm povídá, jsou jen mýty, které vás od této ryby spíše vzdalují než aby vám pomohly k jejímu ulovení. Jak to tedy je s candátem doopravdy? Je to ryba,která zabere jen v noci? Je opravdu tak opatrná, že se může lovit jen s odklopenou cívkou navijáku, aby nepoznala sebemenší odpor, když popadne nástrahu? Je pravda, že se candáti loví dobře jen každý druhý rok? Opravdu každá puštěná ryba stejně zahyne? V následujících řádcích si potřebné odpovědi najděte sami.

Candát obecný(Sander lucioperca)
Tuto rybu si nemůžete splést s žádnou jinou. Snad jen v útlém mládí s okounem. Ovšem když se pozorně díváte, později je už omyl vyloučen. Postavení ploutví, vybarvení, protáhlejší tělo, tvar hlavy a zuby jsou jiné a - nezaměnitelné. Candát běžně dorůstá do délky 70 cm, ale známe i ryby mnohem větší. Candát je rybou větších volných vod. Obývá jezera, zatopené lomy, pískovny, přehradní nádrže a větší řeky. Nedaří se mu v příliš bahnitých vodách s nízkým obsahem kyslíku. Je rybou světloplachou, ale ne vyloženě noční. Nevadí mu kalnější vody a nejraději postává v hloubkách 2-3 m. Je-li voda příliš čistá, pak se posouvá až k hranici 5 m i hlouběji. V čase odpočinku a klidu se zpravidla zdržuje u nějakých překážek. Mohou to být potopené stromy, jednotlivé balvany, prudké zlomy dna. Takových míst se drží, ovšem není rybou tak silně teritoriální, jakou je třeba štika. Candáti se navíc sdružují do menších skupin.Takže tam,kde zabere jeden, můžete téměř s jistotou očekávat další záběr. Období tření candáta spadá do konce dubna i května a pokud se mu daří, candáti caparti ještě během léta dorostou do délky 10 cm. Ryby dospívají po 2-5 letech při délce 40-50 cm.

Jak se candáti živí?

Malé rybky začínají živočišným planktonem, postupně přecházejí na větší živočišná sousta a drobné rybky. I velcí candáti se specializují spíš na menší kořist. Štika je schopna pozřít bezmála tak velkou rybu, jako je ona sama. Velký candát však útočí na rybky delší než 10 cm jen zřídka. Nenastražujeme proto velké ryby, nýbrž jen rybky přiměřené velikosti. Máme tak větší šanci na záběr. S feederem lovíme výhradně na mrtvé rybky, anebo jejich části. Nemusíme se bát, že bychom byli v nevýhodě. Candát vezme mrtvou rybku ze dna stejně spolehlivě, jako živou pod splávkem. Dokonce se dá říct, že na mrtvou rybku nebo její část zabere raději. Vhodnou nástrahou jsou rybky štíhlejšího tvaru. Mezi nejúčinější patří větší hrouzci a vynikající jsou oukleje. Pak jsou v pořadí malé plotičky a perlínci. Máte li jen karásky anebo malé cejnky, pak je lepší rozkrájet je na menší filety, než je nastražovat celé. Účelem je lovit co nejefektivněji a tomu podřizujeme všechno.

Kam nahodit?

Přestože je candát světloplachá ryba a zdržuje se převážně v hloubce, je velkou chybou snažit se ho lovit výhradně tam. Stejně jako ostatní dravé ryby svou přirozenou potravu a proto je nejlepší nastražit na něj past tam, kde loví. Stahují li se drobné rybky na mělčinu, pak candáta lovíme na mělčině. Vyskytují-li se ve větší míře u břehu, pak neváhejte a lovte téměř pod nohama. Pokud je tam dost klidu, candáti tam budou brát stejně dobře jako v místech vzdálenějších. Je třeba si uvědomit jen jednu věc - candát prostě potravu přijímat musí a to lze jen tam, kde ji může ulovit. Proplouvá pak v místech, kde mu to jde poměrně snadno, protože hospodaří se svou energií. Nerozhoduje tedy žádná legenda o rybě milující pouze hloubku, nýbrž zcela obyčejný výskyt potravy. Candáti milují překážky na dně, typické pařezovky a podobná místa. Cítí se tam dobře nejen proto,že tam nacházejí přirozený úkryt, ale většinou i dostatek potravy. V takových místech se neloví právě snadno, bývá to past na naše koncové sestavy. Ovšem lepší místa najdete jen stěží a pěkná ryba za nějaký ten háček určitě stojí. Jeli vaše voda bez tak výrazných míst jako je pařezovka a její dno je poměrně fádní, pak se candáti nehledají snadno. Avšak i na takové vodě najdete místa, která mohou být lepší než jiná. Zaměřte se na úseky se střední hloubkou (tak okolo 2-3 m) tam, kde najdete tvrdší dno. Vůbec nezáleží na tom, jak daleko od břehu se takové místo nachází. Při hledání vám může pomoci echolot, ale vystačíte si i s olověnou kapkou na konci vlasce. Jednoduše nahodíte a zátěž na napnutém vlasci necháte klesat. Padne-li na tvrdé dno, ucítíte v ruce zřetelné klepnutí. Po dopadu zátěž pomalu táhněte po dně. Při pomalém tahu jasně ucítíte, zda pokračuje tvrdé dno anebo se změnilo v nánosy bahna. Najděte pár míst a pak pomocí splávku snadno zjistíte i jejich přesnou hloubku. Malou vodu takto můžete zmapovat téměř dokonale a bude se vám to hodit nejen při lovu candátů. Ale ani když nenajdete úplně ideální místo, nic nevzdávejte. Soustřeďte se na pobřežní zóny.Takové, kde je větší hloubka blízko břehu. Jsou to jedny z nejlepších míst. Zajímavé jsou i zlomy dna, okolí tvrdých vodních rostlin, okolí ostrůvků, průplavy mezi nimi, mola, hlubší tůně pod jezy, potopené překážky, místa za mostními pilíři...
Hodně ryb najdete v řece tam, kde je břeh zpevněn velkými kameny zasahujícími až do vody. Nahazujte hned za ně a budete překvapeni četností záběrů.

Náčiní na candáta

Nejlépe využijeme pruty typu medium, popřípadě heavy tam,kde jsou náročnější podmínky a kde očekáváme opravdu velké ryby. Pruty medium uplatníme na všech stojatých i tekoucích vodách všude, kde je dno bez překážek a kde nelovíme v příliš silném proudu, který by nadmíru namáhal prut.Špičky vybíráme co možná nejměkčí - pro výraznou signalizaci záběrů. Ideálním kmenovým vlascem je průměr 0,22 mm. Potřebujete-li silnější, pak použijte pletenou šňůru. Kde jste nuceni zdolávat zaseknuté ryby mnohem razantněji a musíte použít pruty heavy, tam můžete jít s vlascem až na průměr 0,25 mm. Volte ale vlasec co nejpoddajnější, aby co nejlépe klouzal malými očky prutu.Tam, kde lovíme v silném proudu, jsou pruty heavy namístě. Jsme nuceni používat větší zátěže, ale hlavní příčinou je proud, který se opírá do vlasce a ohýbá tak měkčí medium pruty až pod přípustnou mez. Navijáky velikosti 2500-3000 jsou dostačující a vlasce se na ně vejde více, než můžete potřebovat. Jako návazec použijeme vlasec o stejném průměru jako je vlasec kmenový.Tento průměr candátům nevadí a používat slabší nemá smysl. Jen by mohlo docházet k zbytečným ztrátám ryb. Dále budeme potřebovat jen pár obratlíků, trojháčky nebo dvojháčky a nějaké zátěže.

Koncové sestavy, postavení prutu a zásek.

Stejně dobře si zachytáte s průběžnou sestavou i klasickým páternosterem. Není v tom rozdíl.Tak jako tak lovíte s napnutým vlascem. Nejdůležitějšíje, aby rybka, anebo její část, na kterou lovíte, byla nastražena správně. Používáme sousta do délky asi 10 cm a  „vybavíme"  je dvěma trojháčky nebo dvojháčky uvázanými na jednom návazci nad sebou v takové vzdálenosti, aby ryba, která uchopí sousto, vždy měla v tlamě některý háček. Nebojte se větších trojháčků a ani toho, že by je candát mohl v soustu objevit. Jestliže budete v pohotovosti a zaseknete v okamžiku, kdy špička signalizuje záběr, pak ryba nemá šanci. Prut stavíme ve vidličce tak, že jeho špička směřuje šikmo vzhůru. Na tekoucí vodě tím osvobodíme vlasec od tahu vody a na stojaté tak nakrátko účinně bráníme rybám v tom, aby se dotknuly vlasce. Prut postavíme tak, aby byl záběr na špičce co nejlépe viditelný. Při chytání po setmění si vypomůžeme chemickým světélkem na špičce. Záběr candáta se může projevit různě. Zřejmě byste čekali pořádné ohnutí špičky a divokou jízdu dravce. Candát však mrtvou rybku bere opravdu opatrně. A proto je zapotřebí prut (pruty) hlídat pečlivě.Mnohdy se přihodí, že záběr předznamená jen mírné chvění špičky. Když už se vám to zdá podezřelé, zkuste zaseknout. A ejhle!  Ryba tam je! Pravidlem je, že čím je ryba větší, tím jemnější je její braní. Dorostenci neurvale škubnou udicí, to je pravda. Ale velký candát špičku prutu ohýbá jen pomaloučku, jako by brala plotička. Faktem je, že každý pohyb špičky při lovu na mrtvou rybku znamená obvykle záběr a je třeba zasekávat. Druhou šanci dostanete jen zřídka. Zásek může být ostřejší. Candát má tlamu poměrně tvrdou. Ještě se vrátíme k zátěžím. Používejte zátěže jen tak těžké, abyste s nimi dohodili na požadované místo, anebo jste udrželi nástrahu v proudu tam, kde ji právě potřebujete. Zbytečně velká zátěž rybám vadí a také se s ní špatně zasekává. Celý lov a koncový systém musí být co možná nejcitlivější. Možná je vám teď už jasné, proč je feeder při lovu candátů úspěšnější než klasická položená. U ní mnohdy záběr ani nepostřehnete. A to proto, že lovíte s uvolněným vlascem. Feeder je prostě citlivější.

Ráno, v poledne anebo večer?

Záběr může přijít kdykoli a candát vám klidně zabere i v pravé poledne. Zvláště na řekách je doba braní zcela nevyzpytatelná. Zkušeností ukazují, že nejlepší doba záběrů je v časných ranních a pak v pozdních odpoledních hodinách. Odpolední braní trvá ještě tak hodinu po západu slunce a pak slábne. Jenže každý den je jiný a záběry se mění v závislosti na roční době.Také záleží na momentálním počasí. Hned na začátku sezony brávají candáti dobře po den, pokud je pěkné a ustálené počasí. S přibývajícími vedry se braní přesouvá do velmi časných ranních hodin a další vlna záběrů přichází až navečer a pokračuje až do tmy. Čím více je pošmourněji, tím větší je šance na záběr během dne. Dokonce se dá říci, že v případě candáta, na rozdíl od jiných ryb, se braní zlepšuje se zhoršujícím se počasím. Čím více se blíží podzim a zima, tím více záběry přesouvají do denní doby. Koncem října v listopadu a prosinci pak už candáty lovíme vyloženě přes poledne. Obecně platí, že čím je voda menší, tím větší pravidelnost v braní candátů můžete vysledovat. A pokud se jim budete věnovat, pak zakrátko zjistíte, kdy má smysl nahodit a kdy je to naprosto zbytečné.Velké vody a řeky mají rozdílná pravidla. Na velkých stojatých vodách je rozhodující výskyt potravy, což znamená - hledat malé rybky. Na řekách pak hodně záleží na stavu vody. U candátů se v každém případě vyplatí sledovat aktuální tlak vzduchu. Klesající tlak a zhoršující se počasí je velké plus.

Autor: Milan Tychler

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 33

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se