• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

S feederem i na větší ryby

  • Hobby G 2
05. 11. 2011

Jedním z nejoblíbenějších rybolovných způsobů dnešní doby je lov feederem. Mnoho rybářů se ale mylně domnívá, že se tímto způsobem ulovíme pouze menší a malé ryby. V tomto článku bych se chtěl věnovat některým strategiím tohoto lovu a poradit jak přelstít i větší exempláře například kaprů. V mnoha článcích se již popisovaly způsoby lovu, montáže i vybavení, ale dle mého názoru je základním předpokladem úspěšného lovu cit pro rybu a schopnost rybu v jejím přirozeném působišti najít a přemluvit k záběru. Je to zřejmě podobná zásada jako mají lovci velkých kaprů a dalo by se napsat, že tato zásada platí u veškerých technik lovu.
Pokud chceme ulovit například kapry větších velikostí na písníku, je velmi důležitá správná volba místa k lovu. Osobně po příjezdu k vodě nejdříve důkladně studuji situaci u vody jakou je například pohyb větru a od toho se odvíjející směr vln. Kapři přirozeně cestují za potravou a tam kam vlny odnášení drobné částečky jejich potravy s velkou pravděpodobností směřují. Není to samozřejmě tak, že stojíme na břehu, vítr nám fouká do tváře a pod našimi nohami ve vodě stojí kapři z celého písníku. Ale pokud najdeme místo, kde nám například stromy nebo větve zasahují do vody a vítr fouká tímto směrem, neváhejte a rozložte svoji sestavu přímo vedle těchto větví. Kapři se zde v přirozeném ukrytu pohybují a sbírají potravu, kterou do těchto míst právě vlny donesly.

Pokud jste tedy správně vybrali místo k lovu, můžete postupovat dalším krokem a tím je krmení. Jeden kolega mě kdysi poradil zajímavou fintu a tou je lov kousek od břehu mezi stromy, kde kapři proplouvají těsně kolem nás. Moc jsem tomu nevěřil, ale s přibývajícími zkušenostmi mu musím poděkovat a dát za pravdu. Jeho původní a nyní i moje strategie spočívala v přilákání kaprů na lovné místo krmením přímo z vody. Celé to probíhá tak, že vezmu větší kbelík s cca 5 kg řepky, kterou jsem dvě hodiny před lovem přelil vařící vodou a vstoupím do vody na místo, kde budu lovit. Nejde to samozřejmě ve velikých hloubkách, ale pokud lovíme pět metrů od břehu s hloubkou do dvou metrů, je tato technika neocenitelná. Na místě se potopím a nohama šlapu na dně, abych co nejvíce zvířil bahno, nebo jiné částečky do kterých pak kapři vjíždějí za přirozenou potravou. V ten samý moment tam vysypu spařenou řepku a můžu se jít na břeh v klidu usušit a čekat. Řepkou krmím kromě známých trávících důvodů také proto, že kapry na krmení zdržím podstatně déle, než pokud bych krmil boilím nebo kukuřicí. Jemné částečky řepky nám cejni a jiné ryby vyzobou za dlouhou dobu a máme větší možnost a šanci na to, aby kapři v plné síle dorazili na náš kobereček z řepky.
Jako nástrahu předkládám osvědčené červi, kukuřici nebo také žížalu a jejich kombinace. Záběry přicházejí při výběru správného místa vcelku okamžitě a je zajímavé pozorovat sled lovených ryb. Nejdříve, prakticky okamžitě se na krmení objevují a berou cejni následováni například líny. Po nějaké době záběry ustávají a můžeme se mylně domnívat, že ryby odjíždějí a přestávají brát. Toto je však chybný úsudek, z kterého nás za pár okamžiků vyvede první kapřík na naší udici. Pokud nám kapři najedou, tak bílou rybu i líny vytlačí bokem z krmného místa a proto se nám také zdálo, že přestali brát. Mnohdy se stává, že pak následuje co čtvrt hodiny záběr od kapra a nás za pár chvil bolí ruka od samého zdolávání. Kapři se z krmení zdoláváním až tak nevyplaší a tak pokud najelo větší hejno, máme o radost z lovu postaráno.

Dosti často se také stává, že záběry od těchto kaprů do šedesáti centimetrů ustávají a pak můžeme čekat záběr od kaprů větších, kteří nejezdí ve velkém hejnu a čekají opodál přijíždějíc postupně. To je pak ale nádherný zážitek, pokud máte na feederu kapra kolem nebo nad deset kilo. V tomto případě je potřeba přenést veškeré svoje znalosti a um do zdolávání takového krasavce. V již zmíněných větvích je to dozajisté potřeba, neboť v těchto jejich přirozených úkrytech můžeme o nejednoho nádherného kapříka přijít a svojí chybou ho nechat volně plavat i s naším háčkem v koutku tlamy. Mnoho rybářů v těchto podmínkách dělá chybu, že kapry chce za každou cenu zastavit, co nám to náčiní dovolí a nepustit kapra ani o metr jak se s oblibou říká. Osobně mám na svém navijáku dosti povolenou brzdu, a pokud rybu zaseknu, bez většího úsilí nechám kapra vyrazit na volnou vodu, kde ho pomalu ale jistě zbavuji zbytku sil a pomalu si ho přivádím zpět ke břehu. Málokdy se mě u větší ryby stává, že zamíří přímo do větví a nenávratně mizí i s návazcem pryč.

Pokud lovím například větší líny, používám klasická feederová krmítka, ale pokud lovím výše zmiňovanou metodou s řepkovým koberečkem, používám výhradně olůvka například desetigramová. Kvalitní vybavení a jemné montáže nám zcela jistě připraví luxusní zážitky s lovem větších kaprů. Jako návazce lze použít fluokarbonové vlasce s háčkem, na jehož špičku napichujeme červi atd., nebo také kaprové návazce z pletených šňůrek. Při použití těchto pletených šňůrek používám jako nástrahu zrnko kukuřice a vyvazuji ho mimo háček tak, jak to dělají lovci velkých kaprů. Kolega tuto nástrahu dovedl k dokonalosti tím, že zrnko kukuřice vyváže mimo háček a vydlabe dužinu v tomto zrnku. Do tohoto zrnka pak vloží kuličku polyesteru a nechá vše zavadnou a uschnout večer před lovem, například doma na radiátoru. Kukuřice nám vyschne a zatáhne se a pak bychom ji už precizně nevyvázali. Ve výsledném efektu máme zrnko, které je lehké, že kapr, aniž by co tušil, neshledá na tomto zrnku po jeho klasickém fouknutí do nástrahy nic závadného a okamžitě nám zrnko i s háčkem zhltne. Je to sice velice pracné i zdlouhavé nastražování, ale vyplatí se pár těchto návazců večer před lovem připravit.

Závěrem dovolte drobné rady jak přelstít nejednu větší rybu na feeder. Pokud jste již důkladně a precizně zakrmili podél břehu na Vašem lovném místě, trpělivě vyčkejte až kapři a líni vytlačí bílou rybu a nepodléhejte zmaru. Po tuto dobu přistupujte opatrně k prutu a i zdolávání bílé ryby musí být pokud možno co nejméně hlučné a naše kroky velmi opatrné. Může se totiž stát, že kapři zrovna přijíždějí a my bychom si je zbytečně svým dupáním vyplašili. Musíme si uvědomit, že lovíme podél břehu na takzvané kapří stezce a naše neopatrné našlapování by mohlo kapry z této stezky odklonit od nastražené pochoutky.

Mnoho úspěchů s lovem větších ryb na feeder přeje Jan Kubík.


Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.
Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 13

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
27. 01. 2013, 23:48

defortik

, defort@centrum.cz

Jen souhlasím! Větší ryby na feeder neni problém ale chce to onen zmiňovaný cit! Dobrá vychytávka s tou kuku ;)

http://cudlar.cz/

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se