• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Rovnátko z bročku

  • Hobby G 2
14. 03. 2010

Hovoří se sice o samozasekávacích montážích, ale znáte to, samo nejde téměř nic. Nejprve potřebujete kapra, který se nechá zaseknout a potom je třeba montáž také správně sladit, aby dělala to, co dělat má. Pokud kapr uchopí nástrahu a zůstane s ní ležet v klidu, je obtížné ho zaseknout. V takovém případě musíte mít nějaký nápad - zlepšovák, aby háček přece jen proniknul do tkáně jeho tlamky. Aby dostal háček v kapří tlamě tu správnou polohu, použijte rovnátko vlasce. Ale někdy jsou kapři tak opatrní, že je třeba montáž ještě dále upravovat. Zejména na revírech, kde se často loví a kde mají kapři hodně bohaté zkušenosti s nástrahami, musíme zajistit, aby se háček co možná nejrychleji zachytil. Měli bychom prostě kapra překvapit. Proto je nutné, aby se špička háčku v tlamě natočila dolů, aniž by tomu ryba musela pomoci. Pomocí jistých vylepšení montáže je to možné.

Háček s olůvkem

Pokud chcete, aby hrot háčku rychle pronikl do kapří tlamy, použijte v kombinaci rovnátko vlasce a „Shot on the Pod". To je označení pro malý olověný brok, který se upevní těsně za protihrot háčku. Pomocí tohoto olova s váhou 0,2 gramu se přemístí těžiště háčku k jeho špičce. Díky tomuto přesunu těžiště se špička háčku v kapří tlamě natočí dolů, aniž by k tomu ryba musela přispět jakýmkoliv pohybem. Háček se otáčí vlastně automaticky, takže se lehce zabodne. To může způsobit, že se ryba dá na útěk a hrot následně proniká hlouběji. Olověný brok se upevňuje následujícím způsobem: Nejprve se na háček navlékne malý kousek silikonové hadičky, který slouží jako zarážka. Hadička se upevní 3 milimetry za protihrotem. Poté se z kousku návazcového vlasce dlouhého 3 centimetry uváže mezi protihrotem a zarážkou okolo háčku očko. Na oba konce šňůry se natiskne olověný brok. Ten se následně přitáhne pevně k háčku, ale jen tak pevně, aby se šňůra s olovem mohla stále posunovat. Konce šňůry se odstřihnou a zataví nad plamenem, aby brok nemohl sklouznout. Při této konstrukci musí silikonová hadička a brok sedět pevně, ale při lehkém tlaku musí být možné je posunovat. Jinak by háček nemohl proniknout dále do kapří tlamy a velmi pravděpodobně by vyklouzl.
Tato montáž se nikdy nepoužívá s dlouhým návazcem. Na dlouhém návazci má háček příliš mnoho prostoru a může se dostat zbytečně hluboko do kapřích požeráků.Většinou postačí návazec dlouhý do 10 centimetrů, nikdy delší, naopak ho můžeme zkrátit až na 7 centimetrů. V takovém případě je důležité použít háček s dlouhým ramínkem, který se dříve zasekne.

Posunutý vlas

O něco agresivnější způsob, jak zajistit, aby se háček rychleji sám zapíchl, spočívá v tom, že se posune místo upevnění vlasu na háčku. Obvykle se bod, kde je upevněn vlas, nachází asi uprostřed ramínka háčku proti jeho špičce. Když se má háček zaseknout rychleji, posune se tento bod dále směrem k obloučku háčku. Čím více dopředu se vlas dostane, tím silněji působí hmotnost nástrahy na rotaci háčku. Pokud posunete upevnění vlasu dopředu, dosáhnete v podstatě stejného cíle jako s olověným brokem na háčku. Druhá metoda je však o něco jemnější. Při této technice bez olověného broku lze použít také o něco delší návazec. V Anglii se v takovém případě hovoří o „Claw Rig", tedy zlodějském návazci. Pro upevnění vlasu v obloučku umístíme na háček dva malé kousky silikonové hadičky. Těmi vedeme vlas dopředu a tam ho upevníme. Stejně jako v případě „Shot on the Pod" musí být možné silikonovou hadičku na háčku lehce posouvat, aby háček mohl proniknout dostatečně hluboko.

Tah dolů

Rovnátko vlasce lze ještě „vylepšit" pomocí olověného broku na návazci.Normálně se olověný brok připevní na návazec pouze tehdy,pokud se chytá s plovoucím boilie.Tehdy má ale olověný brok jinou funkci (totiž regulovat výšku plovoucí nástrahy a udržovat šňůru na dně).
Pro naše účely se upevní olověná zátěž o hmotnosti minimálně 2 gramy (lépe 5 gramů) 5 centimetrů před háček na návazec. Když kapr nasaje nástrahu s háčkem, měl by olověný brok viset venku mimo tlamu. Pokud ryba zůstane klidná, visí jí olovo svisle z pysků dolů. Háček v tlamě ryby je tažen dopředu. Rovnátko vlasce zajistí natočení hrotu háčku směrem dolů.

Rotační pohyb háčku lze otestovat jednoduchým pokusem. Háček si společně s boilie položíte na dlaň. V druhé ruce držíte obratlík montáže (jako by na ní bylo umístěné pevné olovo). Potom ruku s háčkem zvednete. Teď dávejte pozor na to, kdy se špička háčku otočí. Pokud se otočí již při malém tahu, je montáž účinná. Pokud se špička otočí za delší dobu a pomalu,je vhodné použít jeden z popsaných triků, aby se rotace urychlila.
Tento ruční test prokáže rychle a jasně účinek různých háčků a montáží. Samozřejmě to není stejná situace jako v kapří tlamě, ale pokud háček na ruce nepracuje tak, jak by měl, nebude se tak chovat pravděpodobně ani v kapří tlamě.
Piet Vogel 

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 2

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se