• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

RH - Red head - nástrahy s červenou hlavou

  • Hobby G
01. 01. 2010


Většina rybářů která chytá přívlačí má vždy nějakou svou oblíbenou nástrahu, na kterou nedají dopustit. Někdo preferuje rotačky, jiný zase gumy nebo wobblery. Většinou obliba nástrahy stoupá s poměrem ulovených ryb. Ztráta takovéto nástrahy se nás vždy aspoň trochu citově dotkne a tím spíše pokud to byl zrovna poslední kousek v naší sbírce.V tomto případě nám nezbude nic jiného něž sáhnout po jinné, která nám leží v krabičce a je v barvě, ve kterou nemáte absolutně žádnou důvěru a použijete ji opravdu jen jako nouzový případ. A ejhle, najednou zjistíte že je mnimálně  stejně účinná, ba co víc, je ještě účinnější a funguje mnohem lépe.Taková to náhoda nám pomůže  poznat barvy, které by jsme za normálních okolností skoro vůbec nepoužili, protože jsme v ně  neměli důvěru.

Právě barva je jedním z rozhodujících hledisek při našem výběru a nákupu nástrah a která rozhoduje o úspěšnosti našeho budoucího lovu.Většina prodejců rybářských potřeb by nám jistě potvrdila, že většina rybářů při nákupu nástrah upředňostňuje wobblery v přírodních barvách imitujících rybky. Křiklavé barvy si většinou nekupují rybáři kteří se přívlači věnují jen okrajově také na pultech rybářských prodejen zůstávají nejdéle ze všech. Křiklavé barvy  zabezpečují dobrou viditelnost zejména při přikalené vodě a nebo při lovu v pozdějších hodinách když se sešeří. Jediné čím tyto nástrahy připomínají rybky je jejich tvar. A přece o nich můžeme říci že patří mezi poměrně účinné nástrahy při lovu dravých ryb. Jistě by vám to potvrdil každý  vláčkař který se věnuje intenzivněji lovu přívlačí. Mnoho takových to barevných kombinací je  navrženo tak aby vydráždilo i ty nejméně aktivní dravce. A právě mezi takovéto barevné nástrahy  patří RH - „červená hlava". Tato kombinace bílého těla a červené hlavy patří mezi originální a  velice úspěšné nástrahy, které jsou k dostání na trhu s rybářským zbožím. Učinkuje velice dobře  na všechny druhy dravých ryb avšak nejvýraznější je především při lovu štik, candátů a  sumců. Bývá úspěšná i při lovu okounů a možná překvapivě i při lovu bolenů, pokud vedeme nástrahu těsně pod hladinou.

Křiklavá barva v kombinaci bílá a červená nás svádí k použití zejména pokud  je voda přikalená ale velice úspěšně lze používat i při poměrně čisté vodě. O důvodu účinosti  těchto nástrah ve vedou dlouhé diskuze, ale jedna teorie působí asi nejvěrohodněji. Přišli s ní  rybáři kteří mají jako svého dalšího koníčka potápění. Při ponorech v čisté vodě a pozorování  drobných rybek zespoda a mírně zezadu (z pohledu eventuálního dravce) zjistili že tyto rybky z  tohoto pohledu vidí jen jako bílé břicho a ostře rudou barvu žaberních oblouků, svítících při dýchání ze skřelí rybek.To by mohl být ten důvod, vysvětlující chytlavost a magickou  přitažlivost těchto nástrah. Firma Rapala kromě klasického RH-čka vyrábí ještě jednu kombinaci v chromové verzi, kde je bílá barva nahrazena chromově stříbrnou barvou. Další úspěšná kombinace je  BRH - kde hřbet nástrahy je černý s imitací šupinek ale podklad zůstává stejný, tedy kombinace  bílé tělo - červená hlava. Každopádně vymyslet takovouto barevnou kombinaci která navíc skvěle  funguje je úžasné. Při příštím nákupu svých vláčecích nástrah by jste nikdy neměli zapomenout  zakoupit alespoň jednu nástrahu RH. Určitě se to vyplatí.

  Jan Vodička


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se