• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Rapala

  • Hobby G 2
21. 12. 2009
 Nosit k vodě stovky modelů woblerů je zbytečné. Vyberme si jen některé, naučme se je perfektně vodit a nabídnout dravci. Zajistíme si tak úspěch a pocit z nádherné rybařiny. Popišme si nejdříve jednotlivé modelové řady, vystihněme jejich přednosti a zápory a na příkladech pak namodelujme jejich vhodné použití.
Pochopení těchto souvislostí nám pak dovolí využít vlastností woblerů v maximální možné míře a tím zvýšit pravděpodobnost úlovku. Nejdříve si něco povíme o správné kombinaci nástrahy a vlasce. Není tajemstvím, že použití slabšího vlasce podstatně zlepšuje chod woblera, zvyšuje vzdálenost odhozu a dovoluje nám pracovat s nástrahou ve větších hloubkách.To je důležité především na stojatých vodách a při použití lehkých, malých a plovoucích woblerů. Použijeme li velkých a těžkých woblerů jsou vhodné vlasce silnější. Silnější vlasec nám dovoluje kvalitní zásek i na větší vzdálenosti a snižuje ztráty nástrah. Dalším velice důležitým aspektem je hloubka lovu. Jistě není pro nikoho tajemstvím, že woblery jsou potápivé buď vzhledem ke své hmotnosti, nebo vzhledem k vybavení speciálním nořítkem. Existuje pochopitelně i kombinace obou případů. U rapaly je označení:
Řada CD-potápivá díky své hmotnosti,řady Deep Runner-Fat nebo Shad Rap se potápějí díky speciálnímu prodlouženému nořítku a konečně Magnum je kombinací obou případů. Jmenujme základní chyby, kterých se rybáři dopouštějí.Tyto chyby mají své kořeny v záladní neznalosti nástrah. Lovíme-li s woblerem Shad Rap Deep Runner v mělké vodě, budeme v lepším případě narážet stále na dno.V horším případě budeme muset woblera oželet. Naopak chceme-li lovit v hluboké vodě a v co největší hloubce, nedosáhneme toho nikdy, pokud potáhneme wobler velmi pomalu. Hloubku tažení nástrahy je možno ovlivňovat také způsobem držení prutu. Zvednutím špičky nutíme nástrahu k pohybu poblíž hladiny a naopak, skloněním špičky prutu k hladině, dáme nástraze možnost klesnout do větších hloubek. Je nutné vždy tyto možnosti posuzovat specificky, pro každý případ. Woblery jsou vybaveny pro uchycení buď očkem nebo kroužkem v očku (Magnum, Sliver, hluboko potápivé Shad a Fat Rap, Husky). Použijeme-li při lovu štik lanko, je wobler připevněn pomocí karabinky a není tedy co řešit. Wobler je celkem volný a dobře pracuje.V případě, kdy wobler přivazujeme přímo na vlasec je velmi důležitý uzel. Pro woblery s kroužkem můžeme použít uzel, který pevně přitáhne vlasec ke kroužku. Volnost pohybu zajišťuje kroužek. Naopak v případě, má-li wobler pouze očko, je nutné použít speciální uzel (volnou smyčku), který zajistí jeho volný pohyb. Použitím nevhodného uzlu můžeme pohyb woblera dokonale zničit. Kdo nevěří, může si to odzkoušet v čisté vodě. Výsledek je opravdu překvapující.


ORIGINÁL FLOATINGUploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot
Jedná se o velmi lehký balzový plovoucí wobler se širokým spektrem použití. Vyrábí se v délkách 3 až 18 cm. Wobler má díky své nízké hmotnosti vynikající pohybovou akci a je určen především pro hladinové a podpovrchové lovy. S woblerem můžeme, při volbě správného náčiní, pracovat v nezatíženém stavu v hloubce až do 2 metrů. Záleží pochopitelně na velikosti modelu, protože 18cm model můžeme při vhodném náčiní ponořit až do 4 m. Chceme li chytat ve větších hloubkách, je nutné použít zátěž na vlasci před woblerem. Wobler je vhodný především pro stojaté a mírně tekoucí vody.Výborný je pak pro lov ve velmi mělkých pobřežních vodách.
Technika lovu
Mezi nejúčinnější patří dráždění ryb na hladině a v povrchové vrstvě vody. Po náhozu přitahujeme wobler tak pomalu, že zadní částí neopustí hladinu.Občas při lovu prudce poškubneme špičkou prutu a wobler prudce zajede pod hladinu. Imitujeme tak rybičky, které se pohybují a živí u hladiny. Jedná se o velice účinnou metodu. Běžně se přitom dá používat přívlač s občasným zastavením, kdy wobler pracuje ve větší hloubce a při přerušení navíjení se pohybuje k hladině. Pro lov ve větších hloubkách musíme použít na vlasci před woblerem olůvko (v dostatečné vzdálenosti, tj.minimálně 25 cm od woblera a přerušení navíjení můžeme kombinovat s občasným poškubáváním špičkou prutu.Tím zvyšujeme atraktivnost nástrahy.Bohužel, při použití olůvka vznikají problémy při nahazování.
 
Rapala Original FloatingCOUNTDOWN

Tato nástraha vychází z předchozího modelu, ale je určena pro lov ve větších hloubkách. V tomto směru jsou tedy její vlastnosti podstatně vylepšeny. S woblerem dosahujeme delší a přesnější hody. Je vhodný na všechny druhy vod, včetně rychle proudících. Wobler je těžší než voda a tedy se potápí. Vyrábí se v délkách 3 až 11 cm. Může pracovat podle délky až ve 3 metrech.
Technika lovu
Wobler nahodíme do požadovaného místa a necháme jej klesnout do zvolené hloubky vodního sloupce. Potom začneme s navíjením. Wobler si při správném vedení uchovává stejnou hloubku lovu. Atraktivnost můžeme zvyšovat změnou hloubky lovu (zvedáním a spouštěním špičky prutu a rychlostí navíjení). Zvolená hloubka lovu se dá kontrolovat
počítáním při dopadu woblera na hladinu.Tato metoda je velice známá a nebudeme ji dále popisovat.
 Rapala Countdown


JOINTEND

Zatímco u předchoUploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspotzích dvou modelových řad je možno charakterizovat jejich pohyb jako rychlé kmity, model Jointend se velmi dráždivě vlní. Je to dáno jeho konstrukcí, kdy tělo woblera tvoří dvě volně spojené části. Jointend má velmi přirozený pohyb, který zvyšuje jeho dráždivost, a proto mu velké množství rybářů dává přednost před jinými modely.Vědí proč. Firma jej nabízí v délkách 7 až 13 cm, v potápivé a plovoucí verzi. Hloubka ponoru se pohybuje od 1 do 3m. Technika lovu je jednoduchá jako u předchozích modelů.Wobler nasazujeme zvlášť při horších světelných podmínkách a při mírně znečištěné vodě.
 Rapala Jointend


MAGNUM

Magnum jsou těžké wobUploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspotlery,určené většinou pro velké a mořské ryby.Vyžadují těžší náčiní,zvlášť u potápivých modelů. Woblery jsou stavěny především na trolling a přívlač z lodě ve větších hloubkách. Pro lov ze břehu nejsou modely,které se hluboko potápějí, příliš vhodné. S woblery se velice dobře a přesně nahazuje. Nejmenší potápivé modely,7 a 9 cm, jsou vhodné pro velmi proudné hluboké vody,kdy potřebujeme dostat wobler ke dnu. Magnum se nabízí v plovoucí verzi - 11 až 18 cm a v potápivé verzi - 7 až 26 cm. S woblery Magnum pracujeme v hloubkách od 2 do 4 m, nej větší (26 cm) je schopen dosáhnout až 7 m.Technika lovu je podobná jako u modelů Floating a Countdown.
Přitom jsou potápivé modely vybaveny lopatkou,která se snaží wobler táhnout a držet v hloubce. Jsou tedy především vhodné na trolling a přívlač z lodě.
 Rapala Magnum


Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot

SLIVER

Je to jakási štíhlá, dělená forma potápivého Magnumu. Patří mezi nejoblíbenější woblery na velké dravce na rozlehlých plochách. Má vynikající pohybovou akci.Je potápivý a je k dostání ve dvou délkách - 13 a 20 cm. Je vhodný pro lov v hloubkách od 3 do 4 m. Práce s ním je stejná jako s woblery Magnum. Výborně pracuje jak při klasické přívlači,tak při trollingu.
 Rapala Sliver


Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot
SHAD RAP A FAT RAP
Jedná se o balzové plovoucí modely. U potápivých modelů zajišťuje potopení nořítko. Modelová řada Fat Rap je velmi zavalitá, zatímco Shad Rap je plochý štíhlý typ wobleru, který celkem věrně imituje tělo plotičky. Woblery Fat Rap jsou vhodnější pro americký trh a u nás  není příliš používán. Naopak Shad Rap jsou vynikající woblery, s velmi zdařilou akcí a nabízejí se v délkách 5 až 9 cm. Nejnovější Super Shad Rap je dlouhý 14 cm a je určen pro rekordní jedince. Ale nebojte se jej použít. I 50cm štíhle si dá říci. Woblery jsou u potápivých verzí schopny dosáhnout až 4 m.Technika lovu nám dovoluje výborně využít vlastnosti plovoucího a přitom potápivého modelu. Po nahození můžeme wobler dostat rychlým navíjením do větší hloubky a potom přerušováním navíjení jej popouštět k hladině.To nám dovoluje dobře prohledat pobřežní partie dna. Wobler je vhodný i pro trolling a přívlač z lodě, jinak je všestranný.
 Rapala Shad Rap


MODEL
Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack HotspotY RATTLIN
Jedná se v podstatě o celkem nové modely,které jsou vyrobeny z plastu. Uvnitř těla mají v komorách volně uložené ocelové kuličky;jejich zvuk má zvýšit účinnost nástrahy. Proto jsou vhodné především do náročných podmínek-noční chytání a silně zakalená voda. Woblery jsou potápivé a díky svým nořítkům u řady Rattlin Fat Rap jsou schopny dosáhnout až 4,5 m hloubky ponoru. Nejnovější Down Deep model dosáhne díky speciálnímu nořítku až 6 m. Rattlin můžeme mít v délkách 4 až 8 cm a Rattlin Fat Rap 4 až 7 cm.Technika lovu je podobná,jako u předchozích modelů, ale pozor! Woblery jsou potápivé!
 Rapala Rattlin


MINNOW SPOON

Opravdu velmi zdařilá plastová kombinace třpytky a woblera. Nástraha je potápivá a je vybavena buď trojháčkem nebo velkým jednoháčkem.Výborně a přesně se s ní nahazuje. Dodává se v 5 až 8cm verzi. S nástrahou pracujeme jako s klasickou plandavkou. Dodržíme-li zásady pro lov s plandavkami využíváme širokého spektra pohybu této nástrahy. S nástrahou jsou problémy ve velmi rychle proudící vodě. Tato nástraha je považována za velmi účinnou na všechny druhy dravců, především pak na štiky a pstruhy. Vlastnosti výše popsaných modelových řad woblerů Rapala lze velmi jednoduše převést na výrobky jiných firem. Podle vlastností jakéhokoliv woblera, můžeme tak po prvním náhozu celkem přesně určit jeho chování.
Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot Uploaded with Avramovic Web Solutions ImageShack Hotspot Rapala Minnow Spoonklikni- zde jsou všechny druhy
  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se