• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Pstruzi na umělé nástrahy

  • Hobby G
23. 12. 2009
 Při lovu pstruhů není volba nástrahy až tak důležitá, co však důležité je, je vedení nástrahy  v těsné blízkosti dna po co možná nejdelší  možný čas.

Rotačky
Většinou na začátku pstruhové sezóny spousta rybářů používá rotačky. Někteří si však stěžují na jejich nízkou účinnost. Použivají však správný typ rotačky? Nejčastěji využívané tvary jsou jsou právě se širším tvarem listu, tento typ nástrahy sice šíří do okolního prostředí větší vybrace, ale též na list takového typu působí větší vztlak vody, čímž se nedokáže delší čas udržet v požadované hloubce vodního sloupce. Pro takovéto situace je lepší využít rotačku s tzv.„vrbovým" tvarem. Úzký tvar „long" verze listu, který rotuje v menším úhlu vůči tělíčku rotačky, má menší odpor, čímž nedochází k rychlému vynoření nástrahy.
Rotačka může být zatížená, buď přímo pod křidelkem, nebo před samotnou nástrahou.
Před nástrahou to může být v podobě oddělitelné hlavičky nebo jako pevná součást nástrahy. Nástraha je těžká a lovec s takovou to nástrahou dosahuje delších náhozů. Druhou výhodou je právě umístění zátěže, kde nástraha dokáže pracovat v blízkosti dna po delší čas. Vyplatí se hlavně ve větších proudech přímo pod křidélkem, připadně zátěž může být součástí trojháčku. Ovinutý olověný drát na ramínku trojháčku a nebo přímo zalitý ve tvaru slzy.I když nástrahu přetížíte přidáním odnímatelné olověné zátěže, neznamená to, že nástraha nebude pracovat, nebo že ji musíte automaticky ztratit při zachycení o dno. Při velkém průtoku bude takováto přetížená nástraha použita na správném místě. Nesmíte sní však stratit kontakt, aby toho nevyužila a nezachytila se o jakoukoliv překážku. Kontak znamená - cítit práci nástrahy pomocí špičky prutu. Není nutné nepřetržité navíjení, můžeme ji v proudu nechat pracovat aniž by jme ji přitahovali, což dává delší čas pro rybího predátora, aby stihnul nástrahu v úhlu svého zorného pole a ve svém teritoriu zaregistrovat.

Plandavky
Pokud se nebojíte experimentovat, skuste přidat k rotační třpytce lžičkovou třpytku. Například Spinnex nabízí i takovou to verzi. Pokud se chystáte prohánět pstruhy na větších stojatých pstruhových vodách, tak použijte plandavku vyrobenou ze silnějšího plechu. Výhody - délka doletu nástrahy a rychlost ponoření. V tomto případě však nepřekonáváte sílu proudu, takže je téměř výlučně na vás, v jaké hloubce budete plandavku prezentovat. Tak jak se ze silného plechu razí těžké plandavky, vyrábějí někteří specialisti (např.Jackson) pravý opak - miniaturní lžičkové třpytky s hmotností od 0,8 gr.

Gumáci
V součastnosti nejen staré známé rippery, twistery, ale i nynfy a ráčkové. Pro vylepšení atraktivity chodu gumové rybky je nejlepší místo klasické jigové hlavičky použít strímroví háček a olověnou zátěž umístit přibližně 15-20 cm před samotnou nástrahu.Co se stane? Zvýší se samočinnost nástrahy v proudu a budete překvapeni, jak gumová rybka pracuje oproti jigové hlavičce. Při samovolném pohybu rybky nebo nymfy v proudu, bez navíjení nebo poskakování nade dnem, ryby nemají problém s atakováním takovéto nástrahy. Její pohyb v proudu je autentický. Jistě že nebudeme zatracovat jigové hlavičky, ryby budou brát i na nástrahy jimi osazené ale přeci jenom lehce nadnášená kořist v proudu je pro ryby atraktivnější. Zátěž můžete umístit přímo do kmenového vlasce, případně do bočního návazce. Využít se dají všechny typy gumových nástrah.

Voblery
Používáte plovoucí a nebo potápivý vobler? S plovoucí verzí dokážete „splavat" s nástrahou do míst, kde by jste se s potápivou nástrahou sice možná taky dostali, ale za cenu zachytávání o překážky a řasy na dně. Zachycený vobler by jste zcela určitě neponechali osudu a neutrhli ho, ale tím jak by jste se snažili o jeho záchranu, vyplašili by jste si ryby na lovném místě.Před samotným lovem je dobré vědět, s čím budete chtít lovit a v jakých partiích. Aby jsme se dostaly s nástrahou co nejvíce ke dnu, vybereme potápivého voblera s velkou lopatkou. Mimochodem barva, tvar a velikost lopatky nemají na ryby rušivý vliv. Na škatulkách některých výrobců voblerů je „rodný list nástrahy" - název, typ, délka, hmotnost, hloubka zanoření a zkratka barevného označení..Zdá se, že kontra flourescenční barvy v křišťálové vodě budou nepřirozené,rušivé a lekající rybu. Naopak! Pro hladového predátora působí jako nejkrásnější, nejchutnější potencionální kořist, které se musí za každou cenu zmocnit. Právě začátek pstruhové sezóny je tím pravým na skoušení barev ,typu nástrahy, které by jste jinak nedali šanci a nepoužili ji.

Káčko


Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 6

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
14. 02. 2011, 18:23

Michal

, tobobm@seznam.cz

 

>> Reagovat
14. 02. 2011, 17:59

Michal

, tobobm@seznam.cz

chtěl bych se zeptat jestyli se muže chytat na wobblera který má 2 trojháčky viděl jsem v seriálu z Jakubem na rybách to že Dan říkal že se smí používat pouze jeden jednoháček 2háček a 3háček tak si nejsem jistý odepište mi prosím sem děkuji za radu :-)

>> Reagovat
31. 12. 2010, 11:47

Kaudik


 Pstruzi se na žížali loví běžně. ale jen na mimopstruhových revírech.

>> Reagovat
31. 12. 2010, 09:55

filip

, Filip.Petros@seznam.cz

da se chytit pstruch na žižalu? 

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se