• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přívlač s Jerky

  • Hobby G
03. 02. 2011
Přívlač s Jerkovými nástrahami není v našich končinách tak rozšířená jako v severských státech a Americe kde vznikla, ale pomalu a jistě se dostává do podvědomí vyznavačů lovu přívlačí a získává  si i u nás jistou oblibu.

Co je to vlastně jerk?

Jerky jsou převážně bezlopatkové   wobblery, které dále dělíme na plovoucí (floating) a potápivé ( sinking). Jejich velikosti se pohybují od malých (4cm) na lov okounů, bolenů, tloušťů až po kousky které mají kolem 15cm a váhu až 100 gramů s kterými můžete vyrazit na lov velkých štik nebo i sumců.

Mezi Jerky patří:

Crankbait - Jako crankbaity se označují wobblery,které se přitahují bez pohybu špičky prutu (crank znamená navíjet nebo otáčet). Paleta crankbaitů je široká. Existují jednodílné, vícedílné, plovoucí i potápivé modely. Chytání s crankbaity je poměrně jednoduché. Wobbler se nahodí na zvolené místo a přitahuje se. Náběhová lopatka zajistí, aby se wobbler dostal do hloubky a rozehrál nástrahu. Crankbaity se svůdně třepotají vodou.

Jerkbait - U jerkbaitů si pravděpodobně hned vybavíte velké úzké wobblery, které se používají při chytání štik. To je přísně vzato špatně, protože označení ‚jerkbait“ se v USA používá pro všechny wobblery, které se vedou vodou trhavými záškuby (jerk znamená trhat, škubat). U nás se však tímto názvem označují větší wobblery bez náběhové lopatky, které nemají  svou vlastni akci. Zásadně se rozlišují dva typy: glider a diver.  Nejpoužívanější jsou glidery, jako je Buster Jerk značky Strike Pro, Slider značky Salmo a také Flipper značky ACE .  Na napnutém vlasci tyto nástrahy při potřásání prutem vybočují do strany.

Twitchbait - Twitchbaity vlastně patří do kategorie jerkbajtů, protože i tyto nástrahy se rozpohybují teprve pohybem prutu. Při „twitchování“ jsou však tyto pohyby na rozdíl od chytání s jerkbaity výrazně jemnější.Twitch totiž v překladu znamená cukat, poškubávat. Twitchbaity mají štíhlý tvar a jsou vybaveny relativně malou náběhovou lopatkou. Většina modelů je vznášivých, existují však i plovoucí a potápivé. Po nahození se twitchbait přitahuje různě intenzivním poškubáváním.

Stickbait  - I stickbaity patří přísně vzato kjerkbaitům. A s velkými nástrahami na štiky toho mají ještě více společného. Nemají žádnou náběhovou lopatku a život jim rybář vdechne pomocí prutu. Jejich tvar připomíná tyčku nebo doutník (stick znamená tyčka). Prodávají se v plovoucím nebo pomalu potápivém provedení. Proto se stickbaity přednostně používají při chytání na vodní hladině nebo těsně pod ní. Většina modelů nemá žádnou výraznou vlastní akci. Vedou se vodou údery prutu pohybem cik-cak a s několika přestávkami.
Pullbaits - Opět jedna nástraha bez klasického nořítka. Vedení  této nástrahy je podobné jerkbaits. Pohybem prutu nahoru nebo dolů vedeme nástrahu kolísavým způsobem a navíjíme pomalejším tempem. Případně proložíme trhavým pohybem pro imitaci poraněné rybky.

Lov štik s Jerky

Při lovu štik s Jerky je velmi důležitý správný zásek. Především velké štiky,  po útoku na nástrahu pevně uchopí do čelistí jako do svěráku a následný zásek se nemusí podařit. Je to především  z toho to důvodu. Štika svou ulovenou kořist nejprve drží v čelistech a až když cítí, že kořist ztrácí sílu tak následuje její otočení a  polknutí. Pokud však uchopí umělou nástrahu, většinou rychle pozná, že udělala chybu a snaží se nástrahu co nejrychleji vyplivnout. Většinou však je již pozdě, protože každý rybář pokud ucítí náhlý odpor, a nebo ránu do nástrahy, instinktivně přisekává. V případech že je na druhém konci štika běžné velikosti, většinou se trojhák  zapíchne do zubaté horní nebo dolní čelisti. Avšak pokud se nám po nástraze vrhne pořádný „krokodýl“ může být vše trochu jinak. Čelisti takového obra bývají velmi silné a tvrdé. Háčky se do nich velmi těžce zapichují, i když jsou velmi ostré. Štika v čelistech disponuje úžasnou silou a tak se může stát, že háčky nesplní svůj účel, štika stisk povolí a my si na břehu můžeme trhat vlasy z prohraného zápasu.
Jak již bylo napsáno, velká štika ihned po útoku nástrahu drží velkou silou v čelistech, tak jak to má již po tisíciletí geneticky zakódováno. V těchto případech vám ani razantní zásek nezaručí, že nástrahu s trojháky se podaří správně zaseknout. Toto  je  ta stinnější stránka jerků oproti  jiným nástrahám. Například gumové nástrahy mají v tomto směru nespornou výhodu v tom, že velmi dobře mohou měnit svůj tvar a tím lépe umožnit proniknutí háčků do dravčí tlamy.
Jak zvrátit tuto nevýhodu jerků?  Jedním ze způsobů je být opravdu stále ve střehu a v rozhodujícím okamžiku uchopení nástrahy dravcem a následném uvolnění (když pozná zradu a snaží se nástrahu vypudit z tlamy), provedeme několik záseků v sekundovém intervalu. To nám umožní využít okamžik povolení dravčího stisku a následný správný zásek. Tento postup platí jen pro opravdu velké štiky. Menší štiky bývají zaseknuty poměrně dobře. Vyvstává zde však otázka jak poznat že nám nástrahu vzala opravdu velká štika. Na to už je odpověď vcelku těžká. Může přijít záběr,  který by  jste přiřadili nějaké menší rybě a ona to zrovna může být ta vaše životní. Velké štiky lze rozpoznat silnými záškuby, nebo pocitem uváznutí. V takovémto případě raději provedeme techniku několika sekundových záseků. Pokud cítíme, že je dravec  zaseknutý,  a při zdolávání provádí divoké výpady, je jistější ještě jednou přiseknout aby si háčky opravdu dokonale sedli. Špatně zaseknuté háčky po prvním záseku se tímto mohou sklouznout do koutku nebo jazyka štičí tlamy kde již sedí dokonale a nic by nám již nemělo bránit zdárnému zdolání dravce.
Jerky jsou poměrně těžké nástrahy a tomu by mělo odpovídat i používané náčiní. Při použití nejmenších velikostí na lov bolenů,  tloušťů,  okounů  nám postačí lehčí vláčecí prut okolo 20 gramů. V případě že se vydáme na štiky, candáty a sumce tak již musíme výrazně přitvrdit. Pro lov z loďky použijeme kratší pruty 2 až 2,40 metrů s gramáží 40 – 100gramů. Pro lov ze břehů použijeme pruty   2,40 až 3 metry s podobnou gramáží. Vlasce o průměru 0,25 – 0,30mm, vhodné je i použití pletenky.

S jerky se dají celkem dobře chytat i candáti a sumci. Na lov candátů jsou vhodné plovoucí verze s kterými pochytáváme mělčí místa, kam candáti vyjíždějí  lovit svou kořist.

Lov sumců s jerky

I když lov sumců s jerky  není moc praktikován, dají se s nimi tito vousatí králové našich vod vcelku dobře lovit. K lovu sumců se osvědčily nástrahy firmy Salmo a typu slider nebo fatso. Z jiných značek jsou velmi účinné waterscouty.  Jedním z důležitých bodů pro lov fousáčů je výměna  trojháčků za kvalitnější a pevnější. Bezkonkurenční jsou trojháčky od firmy Owner, které jsou velmi pevné a ostré. Originální trojháky na nástrahách sice vypadají dost pevné, ale při přetahování se se sumcem, vzláště pokud je voda proudná, se velmi rádi narovnávají, sumec následně padá a je volný. Proto je důležité toto nepodceňovat. Používáme převážně potápivé verze. Každý výrobce má však jiné parametry pro potápivou verzi, některé se potápí pozvolna a některé rychle. K lovu sumců je rychle potápivá verze výhodnější, jelikož nám umožní lepší prochytání  různých děr a nerovností a celkově míst, kde se sumci rádi zdržují. Technika lovu je poměrně jednoduchá. Prut držíme špičkou  směrem nahoru, nástrahu necháme klesnou co nejníže na de dno a pomalým navíjením a trhavými pohyby oživujeme nástrahu směrem nahoru a následně necháme opět vyklesat. Útoky sumce bývají razantní , avšak mnohokrát se stane, že nástrahu jen těsně mine a nebo se nedostatečně zasekne. Nenechte se tímto odradit, protože jeho útok se může opakovat několikrát za sebou, takže šance na správný zásek je velká. K lovu sumců použijeme výhradně pletené šňůry, které nám umožní dokonalý kontakt s nástrahou.

Kaudik

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


       


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se