• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přívlač s bočním přívěsem

  • Hobby G 2
02. 03. 2011
Hluboko, daleko, přitom jemně a pomalu

Název na první pohled vypadá jak upoutávka na nový film z produkce Roberta Rosenberga, ale skutečně i nyní píšu o jedné z podob přívlače – použití bočního přívěsu. Tato metoda je vám schopna vytrhnout trn z paty v době, kdy jsou ryby daleko od břehu nebo příliš hluboko a běžně předkládané nástrahy, se kterými jste tato místa schopni prochytat prostě ignorují pro jejich velikost nebo nutnost jejich rychlejšího vedení. Již mnohokrát se mi stalo, že voda pískovny vypadala jako mrtvé moře bez stopy živé bakterie, kopyto pátrající po okounech a štikách si mohlo uvrtět ocásek a nic, stačilo do stejných vzdálených míst nahodit mikrotwistr na bočním přívěsu a večer jsem si hojil tenisový loket vycukaný od pruhovaných vykutálenců.

Koukejte se na ruce i muškařům

K metodě bočního přívěsu jsem přišel od jednoho ortodoxního muškaře, kterého jsme umluvili na vláčecí výpravu, ovšem po půl hodině chytání nevydržel pohled na rotačku a s chvějící se rukou z krabičky plné mušek vyndal jakousi rudořitku, kterou uvázal na klasický boční návazec o délce asi 20 cm a na konec vlasce připevnil pětigramovou kapku. Rudořitka s pětigramovou kapkou přelétla celé nadjezí, špička prutu ukázala jak přitahovaná kapka párkrát skočila z kamene na kámen a rychlým ohnutím signalizovala záběr prvního okouna z podjezí. V inkriminovaný studený prosincový den nás tímto způsobem lehce deklasoval a nezbývalo nic jiného než si tuto techniku osvojit, protože nechat se při přívlači vyklepnout od člověka co celý rok práská šňůrou a přívlačák mu leží za skříní, není úplně příjemná prosincová motivace do příští sezóny.

Způsob navázání

Ke zhotovení přívěsu používám běžný a rychlý ,,návazcový“ uzel, kterým se například zhotovují návazce na páternosteru při mořském pilkrování, uvázanou smyčku stačí u horní části uzlu rozstřihnout a na vzniklý volný vlasec navázat nástrahu, no a nakonec vlasce připevnit zátěž dle libosti. Boční přívěs lze vyrobit i pomocí obratlíku nebo klasického muškařského uzlu, kterým se spojují dva vlasce, u těchto dvou způsobů je výhodné to, že na část udice od přívěsu k zátěži lze využít vlasec nebo šňůru slabšího průměru a při uváznutí zátěže tím zachráníte nástrahu, či případně život ryby zajeté do vázky. Délku návazce přívěsu si rybář musí zvolit dle podmínek, čím bude návazec kratší, tím bude prezentace nástrahy agresivnější a rychlejší. Vzdálenost návazce od závaží spolu s délkou návazce určí horizont vodního sloupce, ve které bude rybář hledat ryby, např. při chytání okounů to bude logicky do 50 cm nad zátěží, aby byla nástraha prezentována těsně nade dnem nebo ve spojení z delším návazcem dopadala na dno. Při chytání duháků na stojáku, kteří se projíždějí pod hladinou a čekají naučený dopad granule, lze boční přívěs zhotovit třeba tři metry nad zátěží a svůj mikrotwistřík rybám oživovat klidně uprostřed nádrže přímo pod hladinou.

Nářadí, nástrahy

Použití bočního přívěsu je velmi univerzální a lze s ním chytat sumce s prádelní šňůrou zatíženou 100 g závažím a přivěšeným woblerem, který vyděsí většinu rybí obsádky a torpédovat menší pramici nebo cvičit ty nejmenší dravečky s 0,08 vlascem a přivěšenou půlkou mikrotwistru na samotném háčku bez hlavičky, kterému v padesátimetrové vzdálenosti od břehu neodolá ani zkušený a posléze o to více překvapený okouní kmet. No a protože jsem vyznavačem UL chytání a častých záběrů, tak na vodách bez výraznějších vázek jako univerzální montáž používám prut v délce 2,7 m do 10 g odhozové zátěže, vlasec o síle 0,12 mm s přivěšenou nejlépe delší válečkovou zátěží dle potřeby dosažení vzdálenosti od 5 do 20 g. Jako první nástrahu na přívěs zkusím mikrotwistr na 0,8 g hlavičce, pokud cítím, že ryby nástrahu nedobírají, tak nastražím mirkáče nebo smáčka na háček bez hlavičky a pracuji s ním ještě jemněji a pomaleji, tomu už ryby neodolají. V případě, že ryby spolupracují až moc a z vody vytahuji jednoho malého okouna za druhým, tak stojí za zkoušku twistr vyměnit za plovoucí wobler a pokusit se o větší rybu.


Způsob vedení a zdolávání ryby

Způsob vedení vychází z toho, že se v podstatě jedná o obyčejného křížence mezi pomalým drop shotem a běžně rychle vedenou nástrahou. Vedení na stojáku lze i na dálku 50 m provádět stejně jako s drop shotem pouhým napínáním a uvolňováním vlasce, přičemž přivěšená zátěž zůstává ležet na dně na stejném místě, jde zátěž posunovat jen přerušovaně pomalu po dně, zátěž přitakovat skoky po dně či přitakovat zátěž rovnoměrně po dně nebo na dnem. Obecně se nedá říci jaký způsob je lepší, to záleží na teplotě vody, světle, zákalu, prostě náladě ryb nechat se vyprovokovat k záběru. V řekách platí úplně stejná pravidla, ale navíc do hry vstupuje proud, ve kterém někdy stačí nechat zátěž bez povšimnutí ležet na dně a voda se už sama postará o roztančení nástrahy těsně nade dnem, jen je třeba u gum odhadnout správné zatížení, aby twistr nebo smáček v proudu zběsile a nepřirozeně neplápolal a  naopak, aby nedošlo k tomu, že bude guma s těžkou hlavičkou ležet u dna jako maso u řezníka a proud s ní ani nehne.
Při zdolávání ryby musí mít člověk na paměti, že  pod rybou přitahuje ještě olova, takže je vhodné prut držet co nejvíce nad hlavou, abychom rybu přitahovali více nade dnem. Dále ještě více než obvykle záleží na tom, abychom rybě nepovolili nešikovným pumpováním prutu vlasec, protože by se jí následným protitahem závaží mohl háček z tlamky vyklínit.

Výhody

Velkou výhodou bočního přívěsu je jak je již výše uvedeno, že se i s mini nástrahou dostanete do běžně nedosažitelných vzdáleností a hloubek, s nástrahou se dá pracovat obdobně jemně jako s drop shotem na místě, ale dá se rychle prochytat i velká plocha a to v přesně určeném horizontu vodního sloupce. Boční přívěs má obrovskou výhodu na vodách, kde jsou u dna porosty růžkatce a podobných vodních rostlin, ve kterých se ryby sice schovávají, ale s běžně podávanou nástrahou v lepším případě provádíme jen čištění nádrže a po chytání po nás u na břehu zbude zelená kupa, s bočním přívěsem si nastavím vzdálenost od zátěže, tak aby přívesná zátěž byla na dně v rostlinách, ve kterých se nezachytne a nabízený twistr nebo wobler kopírovali dravcův zelený bunkr. Pro spořivé rybáře je dobrou zprávou, že mohou výrazně omezit trhání nástrah tím, že nenechají své drahocené šméčka na ryby drásat dno, ale povedou je nad ním a při použití slabšího návazce pro připevnění zátěže příjdou pouze o pár gramů olova.

Pomocí bočního přívěsu prochytáte doposud z břehů nedostupná místa a určitě to přinese své ovoce podobě více ochozených ložisek vašich navijáků a snad i většího množství ulovených ryb. Vzhledem k tomu, že jsem Vám opět vyzvonil další úspěšnou metodu, tak Vás chci požádat, aby jste ve vodě nechali i nějakého toho dravečka na příště třeba i pro mě.
Oto Hlaváč

    Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 7

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se