• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přívlač s bočním přívěsem

  • Hobby G 3
23. 12. 2009
 Představíme a popíšeme si detaily moderních rybářských technik používaných v Americe, ale i jinde ve světě. U klasické montáže s dělenou zátěží vlastně není žádný boční přívěs. My budeme prezentovat svou gumovou rybku trochu jinak. Pohybující se nástrahu na postranním přívěsu  ryby  přijímají raději a s větší důvěrou.
Normálně se háček při lovu s dělenou zátěži a pomocí uzle Palomar upevňuje přímo na vlasec. Nástrahu lze však při tomto způsobu nabízet i na krátkém postranním přívěsu. V čem spočívá rozdíl mezi oběma těmito montážemi? A v čem spočívá výhoda, když je nástraha upevněna na bočním přívěsu?
Díky tomu, že nástraha visí na postranním přívěsu, jev zásadě pohyblivější než ta, která je uvázána přímo na návazci. Větší pohyblivost se stane výhodou především tehdy, když není možné dravce přesvědčit k záběru lehkými přískoky nástrahy navázané přímo.
S gumovou nástrahou na bočnim přívěsu lze vhodně napodobovat umírající malou rybku. Lze s ní škubat a nechat ji klouzavě padat, takže to vypadá, jakoby dodělávající kořist v posledních srntrelných křečích klesala ke dnu. To mnohého váhajícího dravce přece jen přiměje k útoku.

Postranní přívěs se váže nejlépe pomocí tzv. „Springerova uzle“. Přitom nesmí být boční přívěs nikdy delší, než kousek vlasce mezi začátkem postranního přívěsu a olovem. Ideální je nechat mezi nástrahou na konci postranního ramene a olovem 10 až 20 centimetrů. Pokud chytáte na větší vzdálenost, je třeba tento odstup ještě o kousek zvětšit. Pouze takto má nástraha dostatečnou volnost, aby rozehrála svůj svůdný tanec.Háček pevně spojený s bočním přívěsem signalizuje často plané záběry. Počet nesprávných záběrů lze snížit tak, že se háček s očkem naváže do uzle „Rapala“. Vněm se háček a tedy i nástraha pohybují ve vodě volně. Dravec takto může nástrahu snáze nasát. Důležitým předpokladem pro práci gumové nástrahy na postranním návazci je,aby se při škubavém pohybu prutu dobře pohybovala vodou.

Vedení nástrahy je poměrně jednoduché: Nejprve vlasec napnete, potom ho kousek povolíte, aby nástraha mohla klesnout na dno. Lehkým škubnutím špičky prutu se nástraha uvede do pohybu. Přitom spěchá nahoru a snadno klouže vodou, než znovu klesne. Nástraha se tedy pohybuje pouze na jednom místě nahoru a dolů. Působí jako zraněná rybka, nebo jako malá rybka, která hledá potravu blízko u dna. Díky postrannímu umístěni háčku se bude gumová rybka pohybovat pro rybu neuvěřitelně atraktivně.

Zkuste někdy natáhnout gumovou rybku na háček šikmo. Rybáři obvykle dávají pozor na to, aby nástraha byla na háčku pěkné rovně a uprostřed. Šikmé napíchnutí však přináší právě na stojaté vodě nečekané úspěchy. Díky odlišnému upevnění na háčku se gumová nástraha může pohybovat jinak a na dravé ryby má zcela nečekaný účinek. Podívejte se někdy na její pohyb v průzračné mělké vodě a uvidíte, že toto upevnění nabízí nové, zajirnavé možnosti.Klidně někdy zkuste protáhnout háček gumovou nástrahou mimo osu. Bude se pohybovat zcela jinak.
Káčko

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se