• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přívlač na „těstožrouty“

04. 07. 2010
Pokud je rybář hračičkou, který nevydrží zevlovat u tripodu, vrhne se časem na přívlač, tedy, jak tento druh rybolovu nazývá neznalý kamarád, na vrcholné šméčko na ryby. A pokud se mu posléze omrzí i vytahování pruhovaných barbarů a ostatních „profláknutých" dravců, kteří se na umělé nástrahy věší více méně bez výrazného přemlouvání, přichází touha přimět k záběru i méně spolupracující ryby, které pracovně označuji jako „těstožrouty". A hned mě napadají dva další motivy, které rybáře k tomuto způsobu lovu přivedou: jedním z nich je mnohdy žalostný stav dravců na revíru a druhým je touha přívlačového závodníka vytáhnout alespoň mizerně bodovaného těstožrouta a netrhnout si ostudu čistou nulou. O tom, jak to udělat, aby úlovky těchto ne vyloženě dravých ryb nebyly pouhou náhodou či nehodou, je několik následujících rad a postřehů.

Nejčastěji lovenými těstožrouty jsou oukleje, ouklejky pruhované, perlíni, plotice, cejni, cejnci, podoustve, ostroretky, hrouzci, kapři, karasi, líni... Jednoduše se dá říct, že na přívlač se dá nakonec ulovit každá ryba, jen je třeba zvolit patřičnou velikost nástrahy a způsob prezentace. Mezi rybami tohoto druhu se najdou vyložení agresivní hltavci, jako jsou perlíni, oukleje a hrouzci, kteří si označení nedravých ryb snad ani nezaslouží a jejichž ulovení je za použití vhodné nástrahy hračkou. Na druhou stranu sem patří i od přírody pasivní „žužlalové" typu lína, u kterých musí člověk vzbudit opravdovou zvědavost, aby se uráčili něco nasát. Většinu kaprovitých druhů ryb mění ze „žužlalů" na hltavce hejno. To jedinci nedovolí dlouho váhat nad předkládaným soustem. V případě, že se ve vodě vyskytuje větší množství rybího plůdku, stává se například z cejního hejna piranní patrola polykající cokoliv malého a stříbrného.

Mininástrahy

Volba prutu a navijáků je jednoduchá - prostě přívlačové vybavení přizpůsobené lovu se slabšími vlasci. Prádelní šňůra se totiž špatně polyká i bez trojháčku a těstožrouti nejsou ochotní tak ledabyle přehlédnout sytě žlutou třicítku jako třeba rozdrážděná štika. Další věcí je, že k záběru rybu donutí jen přirozeně svůdné pohyby nástrahy, které se vytváří o to lépe, čím je vlasec slabší. Já používám bezbarvý vlasec o průměru asi 0,10 mm. A také vzhledem k síle vlasce je přirozeně nutný podběrák.
Při výběru nástrahy je třeba přihlédnout zejména k tomu, že těstožrouti disponují znatelně menšími úsměvy než permanentní dravci, nasnadě je tedy použít co nejmenší nástrahy. Marmyšky jsou přesně to, co splňuje požadavek malé nástrahy, a je v podstatě jedno, jestli jsou olověné, nebo wolframové, kulaté, či ploché. Tyto parametry ovlivňují rychlost jejich propadu vodním sloupcem a v mělké stojaté vodě tedy logicky zvolím lehčí marmyšku s větší plochou hlavičky. Marmyška je prostě tak univerzální nástraha, že na ni stačí napíchnout pár článků umělé patentky, nahodit do vody a čekat, co přijde. Může to být stejně tak štika, jako kapr. Nástrahou velice podobnou marmyšce co do velikosti i způsobu vedení jsou umělé mokré mušky. Nejraději používám tungstenem zatížené rudořitky, kterým plotice prostě neodolají. Použití suché mouchy je v mnoha případech také velice účinné, ale pak už je diskutabilní, zda se vůbec jedná o přívlač.

Gumové napodobeniny

Velmi rozsáhlou skupinou jsou gumové nástrahy, z nichž nejvíc používám ty nejmenší mikrotwistery. Stejně účinní jsou ale i malí ráčci, pulci i větší banja. Těmito atrapami červů a podobné havěti lze nejsnáze přimět k záběru vyhledávaného kapra. Samostatnou kategorií gumových nástrah jsou rozmanité výrobky Berkley. Ty jsou v mnoha případech, např. vosí larvy nebo umělí masní červy, určeny přímo pro lov nedravých ryb. Oživením při přívlači se z nich stává opravdu účinná zbraň, která je na některých pstruhových vodách vzhledem k jejich efektivitě zakázaná. Když použijete rotačky, je velice důležité vyměnit i u velikostí 00 naddimenzované trojháčky za „polykatelnou" velikost. Standardní, výrobcem osazené háčky spolkne štika nebo okoun, ale taková plotice si o ně jen nabije rypec. To samé platí i pro wobblery, které jsou už od nejmenších velikostí osazené takovými „háky", aby se z nich nesetřepal pstruh, ale cejna na ně vytáhnete nejspíš jen pěkně na drátěnou dietu za ploutev.

Způsob lovu

Způsob lovu se řídí podle použité nástrahy. Obecně se dá říct, že nástraha by se měla vést mnohem rovnoměrněji bez změn směru a rychlosti, aby ji mohl těstožrout lépe trefit. Pokud trpíte třesavkou, rovnou na chytání s marmyškou zapomeňte - ryby sice poskakováním nástrahy přilákáte, ale do tlamy ji nedostanou. Těstožroutům se prostě musí nástraha předkládat pomalu a přímo pod rypáček jako okounům ve studené prosincové vodě.
Nejjednoduším způsobem chytáním těstožroutů je lov „na oči" - ryby vidíme a můžeme jim nástrahu přivést přímo do cesty. Potom stačí kapra jen zaujmout připlouvajícím mikrotwisterem, položit ho před něj na dno a jen velice mírně ho před ním oživovat. Ručím za to, že to kapr psychicky nevydrží a tu zvláštní věc se pokusí ochutnat. U kapra a větších ryb ale platí nejzásadnější pravidlo: jakmile rybář vystrčí vlasy z křoví a ryba ho uvidí, je všechno snažení marné. Jiné je to třeba s hrouzky, které si rybář může přilákat až na holínky tím, že nohou zvedne sediment. Pak je lze na marmyšku odchytávat pěkně „na oči" přímo pod sebou, kus po kusu.

„Otravní" dravci

Je třeba dát si pozor na otravné dravce. Ono to velice zamrzí, když vedete svou milovanou vlastnoručně doma ručně udělanou minirotačku na rozhraní mělčiny, na které se potulují plotice, a z hloubky vyrazí zubatá hlava a zrovna jako naschvál musí zbaštit to nejmenší, co u hejna plotic vidí. Dravcům se člověk při přívlači prostě nevyhne, a ačkoli je to sekundární záležitost, při tomto chytání chytnete překvapivě hodně velkých proškolených dravců. Jiný způsob vedení a upravené nástrahy je překvapí tak, že neodolají.

Závěr

Pokud je snad ještě někdo, koho jsem nepřesvědčil, aby šel na kapra, aniž by do batohu nasypal smradlavé tvrdé kuličky nebo věznil rousnice v piksle, uvedu na závěr nespornou výhodu chytání těstožroutů na umělé nástrahy, a tou je to, že člověk ušetří za konvenční nástrahy, jako jsou rohlíky a kukuřice. Na druhou stranu ovšem musí počítat s tím, že na oplátku urve pár Rapal nebo Meppsek...
Ota Hlaváč

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

      


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 3

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se