• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přívlač: Díl první - červenec

  • Hobby G
20. 09. 2011
 Za poslední roky se napsalo mnoho článků o přívlači, specifikacích této rybolovné techniky i jednotlivých druzích ryb lovených touto technikou. Před mnoha lety jsem se z časopisů učil vláčet dle dvou, maximálně tří dopisovatelů. Tato doba je již dávno pryč a v dnešní době je rybářů vláčkařů píšících do všech časopisů dostatek.
Z mého pohledu to je dobře, neboť každý má svůj styl, svůj názor na problematiku lovu a své zkušenosti. Mladý, nebo začínající vláčkař se tedy bez větších problémů dozví plno rad i tipů a může si od jednotlivých rybářů dopisovatelů vyjmout pouze to, co ho osloví.
V tomto mini seriálu o přívlači bych se chtěl proto věnovat lovu našich nejznámějších dravců a přiblížit maličkosti i tipy, které jsou pro tento lov nesmírně důležité. Podělím se s Vámi o zkušenosti s lovem štik, candátů, okounů i sumců a pokusím se objasnit některé specifikace jejich lovu.
A právě sumec je rybou vhodnou pro měsíc červenec. Jeho aktivita v tomto měsíci graduje a přináší nevšední zážitky nejednomu vytrvalému vláčkaři. Sumec je podobně jako candát nočním dravcem, ale na rozdíl od candáta je procento ulovených sumců přes den nepoměrně větší. Je to dáno zřejmě jeho apetitem, minimálním počtem soupeřů a také pocitem bezpečí, který je při jeho velikosti pochopitelný. Některé úseky řek jsou u nás bohužel silně zdecimovány a sumci se zde tak přemnožili, že při běžné procházce kolem vody nespatříte pomalu žádné kolečko od bílé ryby na hladině. Kapři i ostatní ryby menších velikostí zde pomalu ale jistě mizí. Je to pochopitelné, neboť sumec je na prvním místě žebříčku a kromě znečistění vody a rybářů, nemá jiného silnějšího konkurenta. Tento problém již začali rybáři v některých organizacích řešit sníženou lovnou mírou nebo dokonce povinností každého uloveného sumce zabít. Nedokážu si představit, jaké bude mýt přemnožení sumce na menších řekách fatální následky pro ostatní ryby a vodní živočichy, ale pro vláčkaře lovící právě tyto vousaté predátory je jejich hojný výskyt na těchto tocích potěšující.

Nyní několik drobných tipů, které nám mohou pomoci při zdolávání sumců. Jestliže není sumec na našem prutu abnormálně veliký, máme dostatečně kvalitní vybavení, musíme také zvládnout precizně jeho zdolávání. Pokud při záběru a následném záseku rybě okamžitě povolíte a necháte ji využít svoji síly, tak například v proudu Vám v žádném případě nedá šanci poznat její velikost a z toho také pak vznikají báje a povídky o obří rybě. Troufám si tvrdit, že s výborným vybavením můžeme zdolat i toho bájného dvoumetrového sumce na přívlač, pokud ovšem využijeme kvalit a možností tohoto vybavení přímo úměrně k váze a síle ryby.
Povídky o tom že ryba okamžitě po záseku zalehla a nešla zvednout ode dna, jsou nepravdivé a smyšlené. Sumec zalehne pouze v případě, že mu to dovolíme a pokud zalehne, měly bychom ho bez větších problémů opět zvednout a donutit k dalším výpadům. Samotné zdolávání tedy probíhá tak, že se snažíme co nejrychleji rybu přitáhnout z proudu například do tůně pod vašimi nohami a pak si s ním můžeme hrát třeba půl hodiny, nežli ho unavíme. Samozřejmě že se vše odvíjí od velikosti ryby a nesmíme tedy za cenu poškození vybavení naší sílu přehnat, vše je potřeba brát s rozumem a citem, ale určitá hrubá síle je zde v každém případě potřeba. Sumec svými výpady mlátí ocasem do vlasce, tak zvanými „kopanci“ a hlavně před koncem zdolání je seštelovaná brzda velice důležitá. V konečné fázi zdolávání se také dělá nejvíce chyb a mnoho rybářů díky tomu přichází o úlovek. Velice důležitá je také fáze vylovení, kdy je potřeba při přitažení ryby nejdříve jakýsi dotyk na tělo ryby po kterém následuje jeden z posledních výpadů a toto opakovat třeba ještě jednou než ryba nezůstane bezvládně ležet a poté může přijít na řadu samotné vylovení. Pokud bychom se ryby před vylovením nedotkli a uchopily ji okamžitě za spodní čelist, mohlo by se stát, že se ryba lekne, z posledních sil zabere a mi i s trojháčkem v ruce poputujeme za ní do vody. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že trojháček v ruce vražený až do kosti a ryba na druhé straně není nic příjemného. Nejvíce těchto příhod se stává u podcenění vytažení hlavně u sumců menších velikostí, kteří jsou nejvíc „živí“. Takže nám již zbývá pevně uchopit sumce v rukavicích nebo bez za spodní čelist a jakýmsi zapáčením rybu bez větších problémů vytáhnout do lodi, na břeh nebo podložku.

O kvalitě vybavení a použití jednotlivých nástrah se napsalo již mnohé a tak bych raději rozvedl méně používané nástrahy, jakými jsou například nástrahy gumové osazené jigovými hlavičkami. Pokud cíleně vláčíme sumce na twistery a hlavně rippery, je nesmírně důležité použít kvalitní jigovou hlavičku s kovaným jednoháčkem. Jeho obrovská tlama osazená „kartáčem“ nám bez problémů zmačká nekvalitní háček a díky tomu přicházíme o možná svou životní rybu. Další podle mého názoru důležitou zásadou je tvar této jigové hlavičky. Jestliže vedeme nástrahu při dně a škrtáme s ní například o kameny, je velice vhodný tvar hlavičky jakási lžička. Svým oblím tvarem se odráží od kamenů a nezůstává za nimi vyset. Neplatí to samozřejmě vždy, ale procento uvíznutých nástrah se zcela jistě s tímto tvarem hlavy zmenší. Jedním z nejlepších háků na sumčí přívlač s gumami jsou kované háky firmy Mantikor. Precizně provedené kované háky pevně sedí v sumčí tlamě a díky nim zdoláme nejednoho vousatého predátora. Na tyto hlavy napichuji převážně gumové rippery a hlavně kopyta. Jejich agresivní chod je řadí na první místo mezi mými oblíbenými gumovými nástrahami. Kopyto, jehož ocas je kolmo ke směru vedení nástrahy vytváří pohybem vibrace a tento pohyb také sumce upoutá mnohem lépe než například twistery. Na barevné kombinaci nástrahy vůbec nezáleží, neboť sumec nevidí, proto je také daleko důležitější jejich precizní chod, který upoutá sumčí pozornost. Mnoho rybářů navazuje pletenou šňůrku nebo vlasec přímo za očko jigové hlavičky, ale já osobně používám vysoce pevnostní obratlík s karabinkou a to hned z několika důvodů. Jedním z hlavních důvodů je lepší chod nástrahy kdy nám v obloučku karabinky jig lépe pracuje než pokud je navázaný napřímo. Dále je také jednodušší a rychlejší výměna nástrahy například za těžší v případě silnějšího proudu. Sumcům karabina nevadí a mnohdy se stává, že nás právě karabina zachrání od přepilování vlasce sumčími kartáči.

Pro mnoho rybářů je velké dilema použít vlasce, nebo pletené šňůry. Abych řekl pravdu, nevím, jestli dokážu na sto procent doporučit to nebo ono, ale můžu Vám předložit dle mého názoru klady a protiklady. Pletenka má jak víme daleko menší, anebo lépe řečeno nulovou průtažnost a tím pádem máme přímý kontakt s nástrahou a posléze i rybou. Vlasec zase daleko více pruží a funguje tím pádem jako jakýsi amortizér ale při větším průměru by mohl docílit kratších hodů než slabší pletenka.Díky pletence můžeme přijít o méně nástrah, neboť má samozřejmě při stejných průměrech daleko větší pevnost. Problém nastává u uvíznutí nástrahy za kmen při vláčení z lodi a ještě hůře z boutu. To pak (jak vypráví kolegové) nastává situace, že se loď a bout skoro až převrací a nástraha nejde utrhnout. Zásadou je hlavně netrhat pletenou šňůru holou rukou, ale použít například, větev, klacek, nebo pádlo, na které se pletenka omotá a pak se utrhne. Zamezí se tím zraněním s tím souvisejícím, jako jsou v nejhorším případě uříznuté prsty.
Dalším problémem je zamotání pletenky a následný uzel, po jehož dotažení se uzel těžko rozmotává a stává se, že můžeme dvacet metrů pletenky s přehledem vyhodit. Osobně tedy dávám přednost vláčení s vlascem a to z důvodu výše uvedeného pružení a to hlavně u vláčení s prutem o gramáži do 80g.Používám vlasce průměrů 0,28-0,35 dle potřeby dalekých hodů, velikosti tušených ryb i možnosti vázek, naopak pletenku používám při lovu s prutem 150g a těžkými nástrahami.

Přeji mnoho zážitku s lovem našich vousatých králů toků a hodně nevšedních zážitků při jejich zdolávání.

S pozdravem Radim Křepelka.

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 1

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se