• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přívlač: Díl 2- Srpen

  • Hobby G 2
16. 10. 2011
Přestože léto dosahuje svého vrcholu a sumci stále jeví aktivitu, pozorujeme nárůst úlovků jiných predátorů, jakými jsou například okoun a candát. Tito pruhovaní ostnatí krasavci lišící se svými barvami, ploutvemi i stavbou těla od ostatních dravců nám přináší nevšední zážitky s jejich lovem.
Pokud by se měl určit úsek, kde je jejich výskyt nejpravděpodobnější, tak by to byly zcela jistě kamenité fragmenty dna i břehu řek a písníků. V letních měsících jsou top místa proudné partie řek a hlavně podjezí, kam se okouni a candáti stahují za potravou. Všude přítomné rybičky jim zde dávají hojnost potravy, a tudíž množství úlovků mnohdy překročí naše očekávání. Menší okouni se dají v podjezí ulovit po celý den, ale pokud čekáte větší exempláře, tak se zcela jistě vyplatí brzy vstát, nebo počkat na soumrak. Úlovky větších jedinců v těchto „akčnějších“ hodinách nejsou náhodné a doporučuji tuto hodinu lovu nepodcenit. Může se nám také dosti často stát, že při večerním, nebo ranním cíleném lovu okounů, bez problémů ulovíte také candáty.

Maličkosti, které rozhodují při lovu candátů.

Candát je ryba velice opatrná a tak přelstít tyto noční predátory vyžaduje dost trpělivosti a to hlavně při vedení nástrahy. Pokud se nám zdá, že jsme měli kontakt s rybou a nástrahu nám nedobírá, postačí někdy na pár vteřin přestat navíjet a pozastavit její chod. Wobler nám pracuje pár vteřin na místě, nebo ho odnáší proud ke břehu a v momentě jeho opětovného navíjení většinou přichází záběr. Gumové nástrahy na jigové hlavičce naopak vyklesají ke dnu, kde pár vteřin nehnutě leží. Při jejich zvednutí a opakovaném poškubnutí vyprovokujeme candáta k útoku, který nečeká, až mu raněná rybka po odpočinku někam uplave. Po správném záseku a precizním zdolání následuje okamžik, kdy mnoho rybářů udělá chybu a přijde tím o svého možná životního candáta. Velký candát se těsně před podebráním položí na bok a vypadá jako zcela jistě zdolaný a unavený. Rybář dotáhne svoji brzdu navijáku a podkládá pod rybu podběrák, v tom okamžiku candát leknutím trhne hlavou a většinou nám díky utažené brzdě a momentu překvapení mizí nenávratně do hlubin. Proto bych doporučoval do poslední chvíle brzdu navijáku důkladně seřízenou a někdy i více povolit, vyplatí se zdolávat rybu o pár vteřin déle, ale rybu bez problémů dostat do našeho podběráku. Candát neloví většinou sám a tak opakovaný úlovek není náhodný. Z tohoto důvodu je také důležité zbytečně nesvítit čelovkou nebo jinou baterkou na hladinu a ostatní ryby plašit. Při troše zručnosti nepotřebujeme na podebrání candáta světlo, a pokud nám vznikne na montáži problém, postačí postavení zády k hladině a světlem na břeh.

Maličkosti, které rozhodují při lovu okounů.

Srpnový lov bývá z mého pohledu úspěšnější, ale také složitější na vyhledávání ryb. Okouni jsou rozjeti ve větším úseku řeky, nebo na větší ploše písníků v menších hejnech a právě tehdy nejvíce vynikne znalost lokality, vypozorování jejich lovících zvyků a cit každého zapáleného lovce okounů. Kromě již zmíněných kamenných fragmentů řeky, jsou velmi úspěšné také podemleté břehy, partie pod převislými keři, zatopené stromy a například ústí menších potůčků, říček i kanálů do řek a stojatých vod. Je to dané převážně množstvím rybek, které se v těchto úsecích vyskytují. Těžko bychom hledali nenažrané okouny na místech, kde není přirozená potrava a kde by strádali. Okoun je ryba vyskytující se převážně v hejnu, z toho důvodu se nám také mnohdy stává, že ulovíme několik jedinců za sebou. Velikou výhodou pro lov okounů přívlačí, je také dobrý kolega na břehu. Stává se, že hejno okounů plujících například podél břehu nezachytíme sami a netrefíme jejich směr. Pokud ovšem vláčíte ve dvou nebo ve třech, tak je zde menší pravděpodobnost úniku tohoto hejna. Okamžitě po záběru některého s kolegů nahazují ostatní podél zdolávaného okouna a velice často se pak stává, že ryby tahají všichni naráz. Poté se opět rozejdou každý na jinou stranu a ten šťastnější, který trefil směr hejna, opět volá kolegy a zdolávají znovu. Je to někdy sice komická situace, ale pokud je na břehu parta zapálených férových lovců, úspěch bývá vždy větší.

Vybavení.

Zřejmě neexistuje universální vybavení na všechny druhy dravců, veškeré druhy nástrah a veškeré tipy našich vod. Možná by se, ale dalo vybrat vybavení na podobné druhy ryb, jakými jsou okoun i candát. Pokud lovíme například větší okouny a candáty na rozlehlých nádržích, písnících nebo jiných stojatých vodách, můžeme použít universální prut délky 2,70 metru o vrhací zátěži 20 gramů. Samozřejmě, že rybáři specializující se na jednotlivé druhy ryb mají každý ve své výbavě prutů několik, ale pakliže někdo hledá prut universální, tak doporučuji výše uvedené rozměry. Kdo ovšem vláčí většími nástrahami na řece Labi nebo Dyji, tak zcela jistě musí použít prut tvrdší kolem 40 g. Jemný prut by v silnějším proudu při vláčení těžší nástrahou byl sám od sebe ohnutý a akce prutu by tudíž ztrácela efekt. Velice se mě osvědčili pro tento lov pruty od firem Sportex a Robinson, které disponují kvalitními rychlými blanky, které jsou pro tento lov nezbytné. Mezi Robinsony to je prut Cortez a Diaflex a ze Sportexů se nejvíce osvědčil prut Saphir,Opal Drop Shot a především Carat Z. Pokud chcete prožít luxusní rybolov s luxusním vybavením, tak vřele doporučuji pruty americké firmy St.Croix. Jejich pevné a rychlé blanky řadí tuto firmu bezezbytku ke špičce na našem trhu. Jejich skvělá akce a příjemná rukojeť dodá našemu rybolovu neopakovatelná zážitek. Navijáky k těmto prutům nejsou potřeba ty nejdražší na trhu, postačí lehký střední naviják s dobrým chodem. Osvědčené modely firmy Shimano netřeba hlouběji představovat, kdo ovšem necítí k této značce důvěru tak vřele doporučuji výrobky firem Mitchell a Abu Garcia, kde především model Revo Neos patří mezi vynikající lehké navijáky vhodné pro tento druh přívlače. Velikost cívky navijáku by měla odpovídat síle vlasce, délce náhozu, ale hlavně by měla celá sestava vláčkařovi „sedět“ v ruce.

Nástrahy.

Okouny můžeme ulovit na většinu menších a středních nástrah na našem trhu, ale i přesto bych nadále favorizoval nástrahy gumové a woblery. Z gumových nástrah se mě nejvíce osvědčili twistery a hlavně kopyta. Mezi twistery jsou velice oblíbené nástrahy firem relax a berkley. Twistery Berckley vynikají kromě precizního chodu, měkkosti nástrahy také aromáty, jimiž jsou napuštěny. Někdy, při opatrném nedůvěřivém braní okounů, je aroma těchto nástrah důležité a ryby nám je pak lépe dobírají. Kopyta relax jsou pak velice účinné na lov větších okounů, kdy atypický chod nástrahy napodobující rybku obracejí se na bok, nenechá leckterého okouna netečným. Mezi nejvhodnější woblery pro lov okounů a candátů jsou modely s ponorem do 2,5 metru. S těmito nástrahami nejúspěšněji prolovíme pomyslnou hranu a zvednutím špičky prutu pak nástrahu dovedeme přes mělčinu až ke břehu. Velice důležité je vedení nástrahy až k samotnému břehu, neboť se často stává, že candát nástrahu sleduje a záběr přichází v momentě, kdy wobler opouští vodní hladinu těsně u špičky prutu. Při noční přívlači a lovu se splétanou šňůrkou je to výborný adrenalin, když Vám několik centimetrů od špičky prutu candát zaútočí. Tupý úder, velký vír a ječící brzda navijáku ve vteřině zrychlí Váš tep. Často můžeme také zaregistrovat rozprchnuvší se rybičky pod hladinou a následný vír pod nimi. To je moment kdy dravci loví pod hladinou, a proto můžeme také použít woblery, které mají ponor do jednoho metru. V této situaci bych doporučoval lov se Slidery od firmy Salmo, jejich geniální chod bez použití lopatky dokáže vyprovokovat nejednoho okouna i candáta. Postačí pozměnit velikost slidera dle velikosti lovených ryb a již se můžeme těšit na brzký záběr.

S přáním mnoha ulovených okounů a candátů Radim Křepelka.
 
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 4

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se