• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přívlač a lovené druhy ryb

  • Hobby G
23. 12. 2009
 Přívlač má svá pravidla a zásady, přesto však neustrnula jen u vyzkoušeného a ověřeného. Rybáři stále (se střídavými úspěchy) zkoušejí nové nástrahy ,způsoby jejich nabízení, objevuje se nové náčiní, pomůcky. Prostě ve vláčení je stále možnost setkat se s něčím novým a v praxi to vyzkoušet.
I za poměrně problematických podmínek tedy existují možnosti, jak rybám vláčenou nástrahu nabídnout tak, abychom měli co největší šanci vyprovokovat je k záběru. Proto je dobře, známe-li momentální podmínky na revíru, který chceme navštívit, stejně jako složení rybí obsádky. Málokomu se totiž chce tahat s sebou velkou zásobu nástrah, popřípadě i další navijáky a pruty, o dalších drobnostech ani nemluvě. Přesto se často vyplatí mít s sebou alespoň několik nástrah, které se typově výrazně liší od běžně používaného sortimentu. Mohou to být odlišné velikosti, barevné provedení, hmotnostní kategorie, wobblery určené pro vedení v různých hloubkách a podobně. Pokud totiž dravci začnou být aktivní a naši nástrahu sice sledují, ale k záběru nakonec nedojde, může právě radikální obměna vše změnit. Všeobecně platí, že čistá, křišťálově průhledná voda bývá problematická. Především na pomalých a stojatých vodách, kde ryby mají většinou dostatek času si nástrahu důkladně prohlédnout. Lépe jsme na tom v blízkosti porostů vodních rostlin a při lovu přímo mezi nimi. Sluneční svit může přitažlivost  některých nástrah sice výrazně zvýšit, stejně tak ale příliš nápadné a podezřelé „blýskání" může být faktorem, který způsobí náš neúspěch. Potom je občas třeba sáhnout spíše po matných či tmavěji zbarvených nástrahách, popřípadě i po menších velikostech. Rychlost vedení nástrahy závisí samozřejmě na mnoha skutečnostech, ať už je to druh lovené ryby, snaha o napodobení pohybu specifické kořisti, teplota i průhlednost vody. Je jich řada. Stejně tak bývá velice různorodá i správná velikost vhodné nástrahy. Někdy i velcí dravci preferují menší vzory (napodobující tou dobou se hojně vyskytující potěr nebo malé rybky, drobné vodní živočichy a podobně). Dravci občas nevybíravě útočí i na poměrně velké nástrahy, ať už z důvodu ochrany svého teritoria či prostě dávají přednost většímu soustu. V zásadě lze říci, že v nízké a čisté vodě budou vhodnější nástrahy menší, nenápadněji zbarvené a naopak v přikalené vodě na sebe spíše upozorní a dravce vyprovokují nápadněji zbarvené, větší nástrahy. V kalnější vodě nevadí, působí-li větší nástraha rozruch, který by za jiných podmínek ryby spíše plašil. Kupříkladu malé štiky a okouni často atakují i nástrahy, dosahující téměř jejich velikosti.

Nejčastěji lovené ryby přívlačí jsou:

- Štika obecná

- Sumec velký
- Okoun říční
- Candát obecný
- Bolen dravý

- Jelec tloušť
- Pstruh obecný
- Pstruh duhový
- Siven americký
- Parma
- Hlavatka

Kaudik

    
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se