• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přívlač - nejen pro začátečníky

  • Hobby G 2
23. 12. 2009
 Po celé republice přibylo rybářů zajímajících se o přívlač i těch, kteří teprve přemýšlejí, proč ji také nezkusit. Tímto článkem bych chtěl přiblížit tento sportovní druh rybařiny, jeho výhody, úskalí a především také nabídnout několik užitečných rad a tipů, jak zkraje "zabrodit" do tajů přívlače.

Každá disciplína (rybolovná technika) má zajisté svá kouzla a přináší neopakovatelné zážitky. Je na každém z nás, jaký styl lovu zvolíme, jaký nám vyhovuje či je nám dostupný. Neměli bychom odsuzovat ty druhé rybáře a smát se jim či jimi opovrhovat pro zvolený způsob lovu. Osobně jsem vyzkoušel všechny možné druhy rybařiny - od položené, až po lov na živou či mrtvou rybičku a s odstupem času jsem poznal, že některé techniky rybařiny mě již nenaplňují tím správným pocitem. Metody některých rádoby "sportovních" rybářů a jejich tzv. polykací systémky při lovu dravců mě také nepřišly šetrné vůči rybám a proto jsem se před několika lety začal věnovat naplno jen přívlači s umělými nástrahami. Toto odvětví rybařiny patří k velice sportovním, ohleduplným vůči rybám a nenáročným na množství vybavení. Někdo sice může namítnout, že podobně jako u twistera nebo rotační třpytky má nastražený na rybičce také jeden jednoháček či trojháček, ale hlavní rozdíl je v přímém kontaktu s nástrahou čili ve včasném zaseknutí při záběru. Ryba má při lovu přívlačí po záseku většinou (troufám si tvrdit z 85 %) háček v okraji tlamy. U ryb zaseknutých na živou či mrtvou rybičku se toto procento rapidně snižuje. Rady "zkušených" dlouholetých rybičkářů: "Dokouřím a zasekávám, aby byla jistá", jsou dost brutální, stejně tak i následná reakce po zdolání ryby: "Ta zubatá potvora to celý sežrala a má to až v pr...!" A platí to především u menších podměrečných ryb, které si rybář neponechává. Vždyť ta "zubatá potvora" může být jistá i na třpytku nebo wobler, aniž bychom jí přitom sešili jícen...
Dalším faktorem pro rozhodování jestli vláčet či ne, je podle mého názoru mobilní styl rybaření. Navštívíte nepřeberné množství krásných zákoutí, kde zdoláte nejladnější a nejpestřejší obyvatele našich vod. Ulovte si svého okouna, štiku, bolena, sumce, candáta nebo pstruha a zažijete neopakovatelné chvíle, které zůstanou nesmazatelně vryty do paměti.

Při přívlači má rybář u sebe vždy jen nezbytné vybavení. Často se stává, že v zápalu vláčení jsme překvapeni, kam až jsme to došli. Tento druh rybolovu má velkou výhodu v poměrně nenáročném množství věcí, které s sebou vlečeme. Bivak, červy s krmením, stojany na pruty či pytel šrotu můžeme v klidu zapomenout doma. Postačí prut s navijákem do jedné ruky, vesta s nezbytnými "důležitostmi" na záda a již můžeme vyrazit směrem k lovišti dravců.

Náčiní bychom měli zvolit adekvátně vybrané lokalitě, nástrahám na které budeme lovit a rybě o jejíž ulovení se budeme pokoušet. Pro názorné vysvětlení uvedeme několik příkladů vhodných základních sestav prutů s navijákem pro danou rybu. K lovu okounů na řekách postačí prut délky 2,70 m, vrhací zátěž 5-15 g s navijákem o obsahu sto padesáti metrů vlasce o průměru 0,12 - 0,14 mm. Pstruhy bez problémů zdoláváme s prutem délky 2,40 m a vrhací zátěž 10-20 g, vlasec o průměru 0,14 - 0,16 mm, natočeném na navijáku s kvalitní bojovou brzdou. Při lovu candátů na přehradách použije prut délky 3 m, zátěž 10 - 30g a naviják s vlascem 0,16 až 0,20 mm, bojová brzda u navijáku není podmínkou. U štik bych ovšem "bojovku" doporučil, protože nám v kombinaci vlasce 0,20-0,25 mm s lankem a prutem 2,7 m, zátěže 10 až 50g, zdoláme i trofejní kusy. Naproti tomu lov sumců přívlačí je velice specifický, při vrhací zátěži prutu okolo 100 g používáme pletené šňůry až na 50 kg v tahu na navijácích s kapacitou cívek až 200 m šňůry. Sumce se samozřejmě podaří zdolat i na podstatně slabší šňůry, nebo třeba i na monofilové vlasce, ale dost často se stává, že tato sestava nestačí a ryba unikne.

O nástrahách se napsaly sáhodlouhé odstavce, proto se nebudu obšírněji zabývat jednotlivými druhy, ale spíše bych doporučil několik drobných úprav už zakoupených woblerů, třpytek a twisterů. Mnohdy totiž na nástrahách postačí změnit jejich chod, barvu nebo i zvuk. Velice se mi například osvědčilo dobarvování nástrah lihovými nesmazatelnými fíxy.

Při jedné z vycházek k řece Jizeře jsem objevil sbírající tlouště pod převislými keři u druhého břehu. Po několika marných hodech se zlatou a stříbrnou rotační třpytkou mě napadla myšlenka třpytku přemalovat na modro. Jaké bylo mé překvapení, když jsem na deset náhozů z jednoho místa ulovil 6 tloušťů do 30 cm a jednoho stejně velkého jesena. Tato situace mi uvízla v paměti a od té doby patří nesmazatelné barvy do mé výbavy. Dobarvuji také twistery i woblery - u nich mnohdy postačí vytvořit velký černý puntík na boku. U woblerů také někdy lehce vyhýbám lopatku tak, aby nástraha při vedení občas uhnula ze svého pravidelného chodu, tak napodobím raněnou rybku. Twistery upravuji tak, že do přední části twisteru udělám průbojníkem díru, v které pak schovám jigovou hlavu. Změním tím chod nástrahy a navíc při sebemenším kontaktu ryby s nástrahou je olověná twisterová hlava schovaná v gumě. Pokud ryby nástrahu nedobírají, postačí zkrátit tělíčko twisteru a háček nechat vyčnívat až v samém konci u samého ocásku. Chod nástrahy to nezmění a ryba při sebemenším kontaktu většinou visí. Toto platí především u lovu okounů a candátů.

Drobné rady, jak přelstít naše dravce úpravou nástrah jsou velice důležité, ale největší procento úspěchu dávám "důvěře v nástrahu". Na tuzemském trhu dnes existuje nepřeberné množství vláčecích nástrah a jejich odstínů barev. Kdyby každý vláčkař chtěl vlastnit jenom zlomek nástrah od každého výrobce, musel by mu je dopravit k vodě kamión. Pokud někdy konzultujete úspěchy s právě kolemjdoucím rybářem nebo kamarády, tak zjistíte, že chytil ryby na úplně něco jiného než vy. Proto je nesmírně důležité umět si vybrat jen několik vhodných nástrah v různých barvách, kterým bezmezně důvěřujete a ty potom měnit dle aktuálního stavu i charakteru vody.

Na závěr mi dovolte popřát hodně úspěchů, trpělivosti a krásných zážitků při přívlači. Radim


Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 9

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
10. 08. 2015, 14:55

Neky

, nekycz@gmail.com

výbornej článek... chytal sem ryby 20let, na deset let sem z toho vypad a ted se znovu snažím tento úžasný sport oprášit a díky takovým článkům, se mi to daří rychleji, než v co sem doufal.  dííky 

>> Reagovat
08. 06. 2011, 15:24

Kaudik


 Pokud ti mohu poradit a jsi z MB nebo okolí, zavolej na toto číslo 602365130, je to kontakt na pana Křepelku - majitele obchodu s rybářským sortimentem a špičkového vláčkaře, klidně se odkaž na mě a on už ti poradí a doporučí vše co budeš potřebovat.

>> Reagovat
05. 06. 2011, 14:52

JeníkMB

, boommen@seznam.cz

 Dobrý den a Petrův zdar, po 15 letech se opět vracím k rybařině. Přišel jsem do obchodu s rybářskými potřebami a nestačím se divit. Je opravdu mnoho nových věcí které jsou dneska pro rybáře. Abych se dostal k tomu proč píšu blýží se lov dravců a zjistil jsem že proutek který jsem používal na přívlač je poněkud za zenitem a tak bych potřeboval poradit jaký koupit budu chytat na Jizeře a občas vyjedu na Labe tak si myslím že něco na lehkou přívlač by mi stačilo, ale značek je moc a většinu ani neznám . Tak kdybyste někdo měl nějaká zkušenosti a věděli by jste, tak mi prosím napište.                                                                                  Díky a Petrův zdar JeníkMB

>> Reagovat


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se