• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přívlač - jednička v lovu štik

  • Hobby G
02. 01. 2010
 Štika - je nejdokonalejším predátorem v našich vodách. Zejména v podzimních měsících láká řadu rybářů k jejímu ulovení. Někteří se na její lov vydají klasickou cestou „na rybičku" jiní upřednostní „lov přívlačí". Oba dva způsoby lovu štik mají v sobě určité kouzlo ale lov přívlačí je přeci jenom aktivnější. Přívlačí máme možnost prochytat mnohem větší plochu a tím i větší šanci na tohoto predátora narazit. Většina rybářů je přesvědčena že právě v podzimních měsících je ta správná doba k lovu štik.

Pěkné štiky však můžeme ulovit nejen na podzim ale prakticky po celou sezónu jejich lovu. Tedy od poloviny června až do konce roku. Pokud při toulkách kolem vody spozorujeme zalovení štiky a vystihneme čas jejího lovu, je to pro nás poloviční úspěch a při následné lovecké výpravě i velká šance že zaútočí na naši nástrahu. Štika je teritoriální dravec. Svoje místo si hlídá a pokud se v její blízkosti ocitne její mladší příbuzná, většinou neváhá na ni zaútočit. Své místečko si většinou vybírá podle množství potravy v jejím dosahu a možnosti maskovacího úkrytu, kde se schovává před svou kořistí. Většinou se jedná o spadlé stromy, hustý porost vodních rostlin, rákosí a jiná podobná místa. Jak v letních tak i podzimních měsících se často zdržuje i v okolí břehů, kde nachází dostatek potravy. Jakmile přicházejí studenější měsíce a drobné rybky se začínají stahovat do hlubších partií, které bývají dále od břehu, štiky je následují. Na většině velkých nádrží, kde se nachází minimum překážek při břehu, ji najdeme na zlomech, v kterých přechází mělčina do hloubky. Případně na různých hranách a teréních nerovnostech dna, oblíbená místa najdeme i v okolí ostrůvků. Na takovýchto vodách je pro úspěšný lov rozhodující použití člunu, jelikož takováto top-místa bývají většinou ve větších vzdálenostech od břehu.
V tekoucích vodách štiky hledáme v klidnějších partiích, v zátokách za různými překážkami, na soutoku řek nebo kolem ústí a přítokú do řeky. I na tokových to vodách se najdou a dají ulovit velké kusy.
U štiky si nikdy nemůžeme být jistí kdy se nám ji podaří ulovit. Někdy ji ulovíme časně po ránu, jindy zas v podvečerních hodinách a není žádnou vzláštností ji ulovit i v poledne. Všeobecně platí určitá teorie o denní aktivitě, ale praxe však někdy bývá úplně jiná. V letních měsících se více osvědčuje večerní lov a v chladnějších měsících zase přez den. Ovšem musíme vzít v potaz že každá voda je jinná a jistě se najdou vody kde tato pravidla platit nemusí.

Nástrah k lovu štik přívlačí je opravdu spousta. Začínající vláčkaři  mají mnohdy problém se ve výběru nástrah rozličných druhů orientovat. Zkušenější  již mají své top nástrahy a další jsou takzvaní experimentátoři. Zkoušejí  neokoukané novinky a doufají  že budou úspěšnější než s předchozími nástrahami. Je to hop nebo trop, někdy to výjde a jindy jste zklamaní. Nástrahy vybíráme podle typu lokality ve které se chystáme lovit. Plovoucí wobblery zvolíme pokud je ve vodě mnoho překážek a hrozilo by nám nebezpečí vázek a následného utržení nástrahy. V čisté vodě je  výběr jednodušší. Porosty vodních rostlin ve vodě jsou dobrá místa pro stanoviště dravců, ne však už pro samotný lov. Pokud se naše nástraha dostane do zorného pole dravce a projeví o ni zájem, velice často ho od útoku na nástrahu odradí, pokud nástraha zavadí nebo se zachytne za tento vodní porost.
Výběr  nástrah a jejich barev je závislý na mnoha faktorech. Především je to čistota vody, počasí, roční období, hloubka vody,  stojatá nebo tekoucí voda nebo jestli je ráno či odpoledne a spousta dalších faktorů, rozhoduje o tom, jestli na našem lovném místě zvolíme tu správnou nástrahu. Záleží jen pouze  na vás zda se rozhodneme použít plandavku, wobbler, rotačku nebo gumovou nástrahu. Všechny vyjmenované nástrahy jsou účinné a dokážou dravce vyprovokovat k útoku.Při  lovu ve velice prochytávaných  revírech,  kde jsou štiky neustále provokovány umělými nástrahami, je však lov štik mnohem těžší.
Při výběru nástrah platí obecná pravila, ale jak již to bývá - vyjímka potvrzuje pravidlo.
-  Čistá voda -  nástrahy v přírodních barvách (bělička, okounek, pstruh, jeleček, malá štička), nebo podobně barvené nástrahy.
-  Přikalená voda -  výraznější barevné varianty nebo flourescenčními nástrahami.
Štika ráda  zaútočí na zraněnou či jinak hendikepovanou rybku. To by nás mělo motivovat ke správnému vedení nástrahy a co nejvíce se takovéto pohyby snažit napodobit. Mnohem více to zvyšuje pravděpodobnost útoku dravce. Některé wobblery jsou už takto konstruovány přímo výrobcem - Dorádo-dead fish a  jejich vedení je mnohem snadnější. Mezi wobblery s jednodušším vedením patří i vícedílné wobblery s velice dráždivým pohybem.
Plandavky  a gumové nástrahy jsou další účinné nástrahy pro přívlač a lov štik. S plandavkami máme možnost nahazovat dále, jelikož bývájí mnohem těžší než ostatní nástrahy. Při použití speciálních plandavek s krytým háčkem nám umožní i prolovení vod s hustou vodní vegetací. Při zastavení chodu a klesání ke dnu vytváří pohyb podobný poraněné kořisti. Špičkou prutu zlehka poškubáváme, čím tento pohyb ještě zdokonalíme.
Gumové rippery a twistery mají velice lákavé  pohyby. Kmitání  jejich ocásků nenechá žádnou štiku poblíž tažené nástrahy netečnou. S těžkými jiggovými hlavičkami máme možnost dalekých hodů a prolovení i hlubších partií. Dalším jejich plusem je nízká cena, kdy nás případná ztráta nemusí po finanční strance tak mrzet. U gumových nástrah je i velice důležité jejich vedení, běžné přitahování jako třeba u rotaček se dá praktikovat také ale není to ono. Gumové nástrahy by jsme měli tahat stylem přitažení několika otáčkami navijáku a uvolnění aby mohla nástraha klesat. Případně při navíjení jemně pocukávat špičkou aby nástraha imitovala poraněnou rybku.
Výběr prutu se odvíjí i od používaných nástrah. Těžko budete na dvacetigramovém prutu tahat třicetigramové slidery a opačně na stogramovém prutu desetigramové rippery. Žádný prut není univerzální a proto by v naší výbavě neměl být jen jeden jediný. Prut musí být sladěn s navijákem, aby byl vyvážený a dobře se nám s ním pracovalo. Navijáky proto volíme též od typu prutu. Min. kapacita by měla být kolem 150 metrů vlasce nebo pletenky.
Václav Slavík

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.

 


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 23

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se