• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Přírodní nástrahy na kapry

  • Hobby G 2
17. 12. 2009

 Přírodní potravní síť
Kapři konzumují různé vodní organismy v rozdílných zónách v rámci vodního sloupce. Tyto můžeme zařadit do následujících skupin:
-Korýši
-Hmyz a larvy
-Červi
-Měkkýši
-Řasy
Přírodní nástrahy jsou dnes velkým módním trendem a v případě, že všechny ostatní nástrahy selhaly, což se stává hlavně v zimě, Vám ve většině případů mohou dopomoci k očekávanému záběru.
Pokud chcete poznat a pochopit ekosystém jezerního dna, tak nejdříve budete muset investovat do broďáků a následně nabírat hustou síťkou sedimentů ze dna u břehů. Bude Vám stačit nějakých 20 minut, abyste získali poměrně přesnou představu jaké množství přirozené potravy poskytuje kaprům jezerní dno. S trochou praxe se vám podaří v krátké době objevit místa s nejhojnějším výskytem přirozené potravy. Představují je hlavně prohlubně, tvořící jakési kapsy či shromaždiště přirozené potravy, která se tam ukládá hlavně díky vlnění a proudění vody. Právě tam byste měli umístit nástrahy, protože tyto místa (často jen pár čtverečních centimetrů veliké) kapři navštěvují se železnou pravidelností.

Dalším krokem je zjištění druhů drobných vodních živočichů, které se nacházejí na jednotlivých druzích vodního rostlinstva. Na klasických vodných rostlinách, jako je např. kanadský mor se s oblibou vyskytují především malé slávičky apod.Všeobecně největším problémem přírodních nástrah je skutečnost, že neselektují záběry od malých ryb.
Dalším bodem stojícím za zmínku je skutečnost, že ne všechny druhy přirozené potravy jsou dostupné po celý rok. Larvy pakomára (patentky), jepice, nebo pošvatky ,podobně jako většina vodního hmyzu se sice nacházejí ve vodě celoročně, jelikož mají zpravidla tříroční vývojový cyklus, ale i tak začátkem jara a během léta se začnou líhnout a pářit. Žabí vajíčka sejně jako ryb jikry jsou dostupné jen v období krátce po páření (tření). Ve vodě najdeme i jiné druhy přirozené potravy jako vodní slimáky, či plži po většinu roku.
Zde je uvedena široká škála přírodních nástrah dostupných pro kapraře, z nichž některé jsou skutečně skvělé.
- Kostní (bílí) červi
- Žížaly (dendrobeny)
- Nitěnky
- Larvy pakomárů
- Různé druhy krevet, mušlí, krabů, raků, sépií a olihní

CASTERS - kukly
Larvy mouchy masařky jsou vynikající celoroční přirozenou nástrahou na kapry a v kombinaci s konopím patří mezi mé nejoblíbenější nástrahy v zimním období. Zkuste nakrmit ze dvě hrsti kostních červů, vařeného konopí a nalámaných konopných boilies vícero míst na vašem revíru a zkuste jim věnovat pár hodin. Poznáte, že Vám to přinese úspěch v podobě pár kaprů.

Příprava
Kostní červi nepotřebují žádnou extra předpřípravu, stačí když je většina obchodů a prodejců prodává jako už vyčištěné červy. Pokud ale seženete nevyčištěné, poradíme Vám malý trik. Přidejte do nádoby s červy trochu čerstvé kukuřičné mouky. Červy se vyčistí, mouka zachytí většinu vlhkosti a tak prodlouží i jejich trvanlivost, čímž jim stíží zakuklení. Abyste předešli zakuklení červů, vyvarujte se přílišnému teplu a vlhkosti. Pokud je budete skladovat v suchu a chladu, vydrží Vám nezakuklení i týden. Na zbavení vlhkosti se standardně používají dřevěné piliny, strouhanka nebo už zmiňovaná kukuřičná mouka. Během horkých letních měsíců červy skladuji v příručním chladícím boxu, do kterého dáme 2litrovou PET láhev s ledem a položíme na ni červy a obložíme polystyrenem. Čerství červi takto vydrží i několik dní. Když chceme chytat na mrtvé ale nezakuklené červy, tak vložíme 1 dcl kostních červů do umělohmotného sáčku, vysajeme z něho vzduch, uvážeme ho na uzel a necháme je zamrazit. Jako nejúspěšnější volba pro lov větších kaprů na kostní červy bylo vytvoření krmného koberce z kombináce 1 dílu mrtvých a 1 dílu živých červů s několika živými kostními červy nalepenými na malé korkové kuličce způsobem na „medúzu“ nebo nastraženými na Maggot clipu od Kordy.

Účinek
Je úplně jedno, kde použijete kostní červy, ryby je milují všude. Dá se říci, že je to hlavně díky silnému amoniakálnímu zápachu, který napomáhá rybám je rychle nálézt a je celkem jedno, zda jsou napadané na tvrdém dně nebo se stihli zavrtat do bahna. Věřte, že dlouho nepotrvá a nějaký kapr, cejn či jiná kaprovitá ryba se je bude snažit vydolovat z nánosů na dně.

Taktika vnadění
Velcí kostní červi
1) mrtví kostní červi - Představují skvělou součást náplně do PVA sáčků, PVA krmné tyčinky, method mixů a pod. za účelem zvýšení atraktivnosti do každé krmné směsi přidávám ještě určité % živých kostních červů, které svým neúnavným pohybem napomohou roztroušení směsi.
2) Plovoucí kostní červi - Představují s kobercem z kostních červů smrtelnou kombinaci pro většinu slunících se ryb. Slunící se ryby jednoduše nevědí odolat vrtícím se kostním červům na povrchu. Plovoucí červi si lehce připravíte. Zalijte 1 dcl červů vodou, počkejte 10 minut a ty kteří zůstali na povrchu si odložte na chytání. Uvidíte, že budete mile překvapení jejich účinkem.

Larvy mouchy domácí „Squatts“
Tito malí červi se používají při napodobovaní koberců patentek, stejně tak i součást náplně do PVA pytlíků. Jednoduše zaroluje pár larev do připraveného těsta, kterým obalíte háček, případně strunku na vlasovém přívěsu. I přes svou velikost jsou larvy mouchy domácí v chladných měsících schopny urazit velké trasy a nalákat tak zvědavé kapry.

Larvy bzučivky zlaté „Pinky“
Larvy bzučivky jsou velmi aktivní a pohyblivé. Používáme je proto nalepené na malé korkové kuličce způsobem na „medúzu“, případně v PVA sáčku nebo PVA tyčince.

Ochucení a ovonění
S aromatizovanými kostními červy lze dosáhnout opakovaně skvělé výsledky. Mezi nejoblíbenější aromy během pozdního jara léta patří: scopex, jahoda a ocean protein. V průběhu chladných měsíců upřednostníme aroma masového nebo rybího charakteru výrazné chuti a vůně jako squid & octopus, liver & garlic sausage od Vision baits.
Kostní červi se velmi lehce ochucují. Přidejte 5ml do půl litru kostních červů a během noci nechejte nasáknout. Případně přidejte aroma, dobře zamíchejte obsah a vložte do mrazničky. Když se kostní červy rozmrazí, esence bude nasáknutá v jejich kůži. Pokud je chcete používat jako nástrahu, tak zkuste malý trik. Před nahozením je jednoduše namočte na 30 sekund do Vašeho dipu.

KUKLY MOUCHY MASAŘKY „CASTERS“

Kukly mouchy masařky jsou vynikající celoroční přirozenou nástrahou na kapry a v kombinaci s konopím patří mezi moje nejoblíbenější nástrahy v zimním období. Nakrmte na vašem revíru oblíbené místa dvěma hrstmi kukel, vařeného konopí a nalámaných konopných boilies a zkuste jim věnovat pár hodin.

Příprava
Kukly mouchy masařky nepotřebují žádnou extra předpřípravu, stačí když je před uskladněním pořádně promyjete. Nezapomínejte ale, že je po promytí ve vodě musíte ihned spotřebovat na lov nebo zamrazit v mrazničce. V opačném případě se Vám poměrně rychle zakuklí a jejich atraktivita pro ryby se sníží. V mrazničce uskladňuji kukly zbavené vlhkosti v plastových sáčcích ze kterých vysaji vzduch. Na základě mých zkušeností se je snažím spotřebovat do nějakých pěti - šesti dní. Po rozmrazení je míchám s krmnou směsí a používám jako náplň do PVA tyčinky nebo PVA sáčku.

Účinek
Kostní červi jsou dlouholetou okamžitou nástrahou, která nepotřebuje žádné předkrmování. Ryby je jednoduše milují bez rozdílu hmotnosti a veku. Je to přesně ten typ přirozené nástrahy, která zabírá i tehdy, když vás všechno ostatní zklamalo.

Taktika vnadění

K vnadění se nejvíc osvědčilo smíchat 2 dcl kostních červů, 1 a půl dcl vařeného konopí a 2 dcl ovesných krup. Tato skvělá směs je vhodná do PVA tyčinky nebo PVA sáčky a v kombinaci s několika kostními červy nastraženými na Maggot clipu od Kordy je na většině stojatých vod během zimy a jarních měsíců téměř nepřekonatelnou nástrahou na kapry. Ovesné kroupy krásně imitují kukly a znásobují tak vábící efekt.
Kukly kostních červů Vám pomohou déle udržet ryby na Vašem krmném místě. Pokud chytáte v blízkosti břehů, je velmi efektivní nastřílet pár kukel nad Vaši nástrahu. Můžete být potom svědkem toho jak se ryby vyhřívají pod hladinou, resp. bez zájmu plovoucí při břehu začnou okamžitě zajímat o Vaši návnadu.Taktéž můžete přilepit pár kukel sekundovým lepidlem na malou korkovou kuličku a chytat s nimi na krátkou montáž typu „zig rig“, kdy se háček vznáší přímo nad olovem ve vzdálenosti rovnající se délce návazce. Obdobně je můžete napíchnout velmi tenkou jehlou na jemný silon a zkusit chytat na tzv. D-montáž.
Dalším tipem je přilepení 2 nebo 3 kukel k malému pevnému háčku a přikrmení hrstí kukel. Tato nástraha je častokrát s chutí přijímaná rybami, které nejevily zájem o ostatní nástrahy. Plovoucí kukly přidané do Vaší krmné směsi přilákají slunící se kapry pomalým uvolňováním a stoupáním k hladině.

Ochucení a ovonění
Kukly není potřeba navonět nebo nějak dodatečně ochutit, protože samy o sobě mají neodolatelnou chuť a vůni pro ryby, ale přesto jsou dobré zkušenosti v zimním období s postříkáním kukel etylalkoholovými esencemi.

MĚKKÝŠI

Měkkýši se nacházejí ve většině jezer. Hodně lidí si představuje, že kapři slávičky větší jak 5-6 cm nepožírají a nechávají je ležet na dně bez povšimnutí. Pokud jste ale chytali na některém z velkých vodních rezervoárů ve Francii, museli jste si všimnout úlomků obrovských, častokrát až 12 cm dlouhých mušlí, které zůstali v saku po kaprech. Až tehdy si uvědomíme jejich lásku k chutným měkkýšům a magickou přitažlivost.

Příprava
I když ryby berou na syrové mušle, není to tak úspěšná nástraha jako vařené maso z měkkýšů. Netuším, proč to tak je, ale několikaletá praxe potvrdila, že ryby milují uvařené maso měkkýšů. Pokud si chcete obstarat tuto skvělou nástrahu čerstvou, zastavte se v rybím koutku v některém z velkých hypermarketů a čerstvé nebo mražené mušle krátce povařte. Na trhu jsou už ale k dostání i uvařené mušle v konzervách,teré nabízí např. společnost DD baits. Je to skvělý nápad, protože si můžete podle potřeby otevřít potřebné množství a spotřebovat.

Účinek
Protože měkkýši tvoří přirozenou potravu kaprů, záběry můžete očekávat téměř ihned po nahození. Po špatných zkušenostech s krmením natrhaným masem z lastur na menší kousky, kdy jsem se nedokázal zbavit jelců a cejnů, krmím téměř výhradně v celku. Uvidíte, že na maso z lastur se dají nachytat kapři jak na řekách tak i na jezerech.

Taktika vnadění
Při lovu na mušle není potřeba předkrmení, záběry jsou téměř okamžité. Většinou stačí přikrmit pár mušlí v okolí Vaší nástrahy. Mušle jsou obzvlášť vhodnou nástrahou při lovu na šoulačku. Jedna mušle předložená kousek od krmících se ryb funguje jak magnet a na záběr nemusíte dlouho čekat.

Ochucení a ovonění
Není potřeba jakékoliv další ochucování, protože mušle samy o sobě vysílají neodolatelný potravinový signál. Jak už bylo dříve zminěno, mušle stačí krátce povařit, vynadat z lastury a vyrazit na kapry.

ŽÍŽALY (WORMS)

Stačí, když si přečtete pár článků o plavané a musíte si uvědomit, že žížaly jsou velmi úspěšnou návnadou. Nasekané žížaly a kostní červi se stali velmi populární nástrahou v jarních a zimních měsících. Existuje několik tipů žížal: dešťovky, hnojáčci (hnojní červi), dendrobeny atd. Dendrobeny jsou červi, kteří jsou většinou chováni na farmách. Hnojáčci (hnojní červi-Brandlings) normálně sbírám na vlastním hnoji na farmě, který představuje skvělý celoroční zdroj těchto aromatických a velmi pohyblivých červů. Dešťovky najdete normálně v půdě.

Příprava
Uložte je do jutového pytlíku nebo dřevěné bedny, naplňte je hlínou či jiným substrátem a organickými zbytky.

Účinek
Okamžitý! Nepohrdne jím dokonce ani štika.

Taktika krmení
Chytáme s nasekanými žížalami smíchanými s drcenými halibut
peletami od Vision baits, kostními červy a method mixem Shell shock. Volné aminokyseliny, které se uvolňují z nasekaných červů vydávají silný vábivý signál. Pro zajímavost - velké šťavnaté dešťovky obsahují až 75% proteinů. Žížaly můžete nastražit přímo na háček nebo je i podvázat vlasovou metodou. Žížaly jsou i skvělou nástrahou na šoulačku. Chumáči dendroben neodolá žádný krmící se kapr.

Ochucení a navonění
Nepotřebují žádné. Příroda vyzbrojila žížaly dostatkem přírodních atrakantů, které spolehlivě přivábí ryby z velké vzdálenosti. Bohužel, žížaly jsou neodolatelnou pochoutkou i pro jiné druhy ryb, jako okoun, cejn, lín či jelec, a proto je častokrát těžké selektovat záběr od kapra.

PATENTKY (BLOODWORM)

Nejedná o selektivní nástrahu a každá ryba proplouvající krmným místem se do nich pustí a jen povzbudí k příležitostnému krmení. Problém je, že nejsou dostupné ve větších množstvích celoročně. Přes zimu mladé larvy znehybní a na jaře se vylíhnou a vyletí, aby mohli pokračovat v páření. Nějaké ryby se chytají na vylíhnuté pakomáry. Někteří rybáři zkoušejí chytat na vylíhnuté pakomáry. Společnost Vision baits se delší čas zabývá vývojem nástrah na bázi patentek a konečně můžeme nabídnout kaprařům ucelenou řadu produktů: nástrahu 4 seasons s 50% obsahem proteinů!!, pelety s obsahem hmyzu a proteinový gel s DNA patentek. Všechny produkty mají velmi pozitivní výsledky u našich testerů. Proto má nějaký smysl zařadit je do naší nabídky.

Příprava
Když nemáte k dispozici velké množství živých patentek, většina produktů z patentek je zmražená nebo v podobě gelu.

Účinek
Patentky tvoří nakolik podstatnou část kaprovi potravy, že je kapři budou s chutí přijímat jako vítaný zdroj potravy kdykoliv a kdekoliv. Proteinová hodnota patentek je 65% - což představuje hodnotný zdroj potravy pro všechny nedravé ryby.

Taktika krmení
Nejčastějším způsobem lovu s patentkami je jejich presentace v PVA pytlíku nebo punčoše. Po rozmrznutí patentek vezměte
100g, smíchejte je s Vaším method mixem, rybí moučkou nebo boilies směsí např. LT94, která zabrání tomu, aby se larvy oddělili a nalepili se. Stejně tak úspěšná se jeví pasta s přídavkem patentek.

Ochucení a navonění
Není potřeba žádné ochucování. Patentky mají svojí vlastní chuť a vůni, kterou kapr umí zachytit na několik metrů.

GARNÁTI, KREVETY (PRAWN, SHRIMPS)

Kapři doslova milují tyto malé růžové pochoutky. Chlazené nebo mražené jsou běžně dostupné ve většině hypermarketů. Garnátová i krevelová moučka jsou vyhledávanými komponenty při výrobě boilies směsí. Zvyšují u kaprů žravost, což má pozitivní vliv na zvýšený počet záběrů. Za zmínku stojí např. společnost DD baits, která nabízí v konzervách velké garnáty, kteří představují skvělou nástrahu.
Příprava
V hypermarketech seženete garnáty a krevety většinou už vyloupané. Když nejsou, zbavte je chitinové schránky a napíchněte přímo na háček.

Účinek
Většina kaprů je přijme okamžitě jak je spatří, když svojí barvou, chutí a vůní představují přirozenou kapří potravu.

Taktika krmení
Nejvíc se osvědčilo smíchat jich pár s kvalitními peletami a naplnit s nimi PVA pytlík nebo punčochu. Není potřeba žádné předkrmení.

Top tip
Rozmixujte pár krevet a přidávejte hrubou mouku, dokud se nevytvoří pasta. Pro vylepšení pasty můžete nechat pár krevet nevyloupaných. To dodá pastě skvělý křupavý efekt. Vytvarujte těsto okolo háčku a získáte skvělou okamžitou nástrahu.

Ochucení a navonění
Není potřeba žádné ochucování, protože garnáti a krevety mají svou vlastní chuť a vůni, kterou kapr zachytí na několik metrů.

SRDCOVKY - MUŠLE (COCKLES)
Srdcovky patří mezi favority. Jsou levné a velmi úspěšnou nástrahou. Například jeden z nejznámějších Anglických kaprů „Heather the leather“ též neodolal nastražené srdcovce. I z toho důvodu bych Vám je doporučil vyzkoušet.

Příprava
V hypermarketech je seženete většinou pouze zavařené ve velkých sklenicích. Dejte si však velký pozor, aby jste nekoupili srdcovky naložené ve vinném octě. Hledejte jen ty, které jsou naložené ve vlastním nálevu a neobsahují žádné konzervanty.

Účinek
Většina ryb je bez okolků vyhodnotí jako potravu a bez strachu přijme. Díky jejich jemné struktuře je doporučuji používat jen při lovu na krátkou vzdálenost.

Taktika krmení
Chytejte s nimi spolu s hrstí pelet, což vypadá jako skvělá metoda, která přináší rychlý výsledek. Další zajímavou taktikou je nabarvit je. Jako nejlepší barvy se ukazují (a je to s podivem) modrá a červená. Neptejte se mě proč, neumím si to vysvětlit, ale je to tak.

Ochucení a navonění
Není potřeba žádné dochucení, ale můžete je zkusit namáčet do nějaké tekuté potravy nebo do dipu.

Existuje ještě mnoho druhů přirozené potravy, která by stála za vzpomenutí, ale prostor vyhrazený pro tento článek mi neumožňuje je všechny popsat. Z tohoto důvodu vybírám jen ty nejzajímavější.

KRILL (KRILL)

Používáme moučku z krillu (velké množství korýšků, kterými se živí velryby) při výrobě boilies. Je to vynikající produkt, který kapři doslova zbožňují. Při pozorování reakce kaprů v testovacích nádržích bylo zjištěno, že jak krill samotný, tak i boilies s obsahem moučky z krillu přijímali kapři téměř okamžitě po vhození do vody. Neplavali několikrát kolem, jako to většinou dělají a hned se na něj vrhli. I z těchto pozorování se dá vyvodit, že krill patří mezi účinné přírodní atraktanty.

PÍSKOVÍ ČERVI (RAG WORMS)

Pískoví červi jsou oblíbenou nástrahou rybářů chytajících ve Skandinávii halibuty, makrely a podobně. Kevin Nash jako první napsal pěkný článek o použití pískových červů při lovu kaprů. Poukázal na skvělé výsledky, kterých dosáhl při jejich použití. Stejně tak Vám doporučuji pískové červy vyzkoušet. Jsem si jistý, že kapři se s nimi na Vaší domácí vodě ještě nestřetli.

SLADKOVODNÍ ŠNECI - ULITNÍCI (FRESH WATER SNAILS)

Kapři se s nimi nesetkávají každý den, přesto však tvoří důležitou součást jejich potravy. Aby byli schopni je rozdrtit, u kaprů se vývojem přeměnil poslední žaberní oblouk v požerákové zuby. Díky nim umí kapři rozdrtit většinu vodních měkkýšů ukrytých v ulitách. Pokuste najít místo, kde se nacházejí ve větším množství vodní slimáci a můžu Vám potvrdit, že pravidelně tam budete nacházet i krmící se kapry. Umístěte tam proto Vaši nástrahu.Osvědčila se velká halibut peleta nebo boilies s rybími moučkami. (Upozornění: Většina vodních hlemýžďů a šneků je v ČR a SR zákonem chráněna. Nepoužívejte je proto jako nástrahu nebo jako návnadu!)

SUŠENÝ HMYZ (DRIED INSECT)

Sušený hmyz je velmi cennou přísadou do boilies, která kaprům velmi chutná. Sušený hmyz je vhodný i na přípravu těsta, ale nezapomeňte ho na 24hodin namočit. V opačném případě se Vám může stát, že jednotlivé kousky hmyzu vyplavou k hladině.

SARDINKY (SARDINES & PILCHARDS)

Používají se jak čerstvé, rozmražené nebo naložené ve vlastní šťávě. Použití je jednoduché. Vyberte pár sardinek, nasekejte je na malé kousky a vložte je do PVA pytlíku nebo punčochy. Poté vyberte jednu z nich, rozmačkejte ji na kaši, smíchejte s hrubou moukou a vytvořte těsto. Uvidíte, jak budete překvapeni množstvím záběrů.   
Zdroj: překlady různých publikací

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 5

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se