• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Příprava krmení na lov kapra

  • Hobby G
18. 12. 2009


 Obecně však platí zhruba stejná pravidla. Většina rybářů by si měla uvědomit, že to jak se krmení bude ve vodě chovat, závisí především na nich ať se jedná o krmení méně známé či více známé značky.
Finální podoba a vlastnosti krmení je na nich. Takže v prvním případě si musíme uvědomit na jaké vodě budeme lovit ( stojatá, mírně tekoucí, proudící ), jaká tam je hloubka a v neposlední řadě jaký druh ryby chceme lovit. Podle těchto třech aspektů by jsme měli stanovit složky do krmení .
Množství suché směsi, kterou jsme si vybrali nasypeme do většího kýble tak velkého, aby se nám krmení v něm dobře míchalo a nevypadávalo z něj ven. Pro přípravu směsi jsou vhodné 17 litrové kýble s kulatým dnem. Do druhého menšího kyblíku si nalijeme vodu, kterou budeme mít připravenou na vlhčení směsi.
Vodu budeme do krmení nalívat pomalu a po malých dávkách tak, že krmení zalijeme malým množstvím vody a začneme směs důkladně promíchávat. Po té přilejeme podle konzistence trochu vody, ale už si musíme hlídat abychom směs ,,neutopili“ a opět promícháme.
Krmení je namícháno, když směs mírně navlhčená a není úplně promáčená. Vlhkost směsi záleží také na tom jestli budeme chytat u hladiny nebo u dna, kde použijeme méně navlhčenou směs. Krmení necháme pracovat. Teď asi tak po dvaceti minutách můžeme z krmení udělat koule a nebo formovat krmení do krmítka. Pro zvýšení účinnosti krmení je dobré směs protlačit přes síto, tím zaručíme homogenní provzdušnění a provlhčení. Podle proudu můžeme při velkém tahu řeky do krmení přidat ( po prosátí přes síto ) štěrk, který udrží krmení u dna. Některé krmení od renomovaných firem, je třeba navlhčit přes noc, před chytáním, kvůli tomu, aby se do směsi dostatečně natáhla vlhkost. Při míchání je třeba postupovat obzvláště obezřetně a držet se hesla, ,,Někdy méně, znamená více.“

Pšenice
Univerzální celoročně použitelná levná návnada připomínající po uvaření malé vodní šnečky. Je nenáročná na přípravu, po namočení (nejlépe přes noc) vaříme na mírném ohni do popraskání semen. Vylepšit pšenici zejména v chladných měsících můžeme napuštěním aromaty, oslazením, ale také povařením s několika stroužky česneku. Zcela určitě je nejlepší pšenice naklíčená. Namočená pšeničná zrna rozprostřeme ve slabé vrstvě na vlhkou látku v teplé tmavé místnosti a necháme naklíčit. Naklíčená zrna opět uvaříme a použijeme k vnadění. Tento způsob přípravy je poněkud pracnější, ale rozhodně se vyplatí, protože předností pšeničných klíčků je jejich nasládlá chuť, obsahují vitamíny, vlákninu a urychlují trávení.

Řepka
Dobrá návnada k vytvoření krmného koberce. Vysoký obsah oleje, specifická chuť i pach nám zaručují, že nenechají lhostejným žádného z kaprů v blízkosti krmného místa. Příprava je velice jednoduchá a to je také jeden z důvodů, proč patří k naší nejoblíbenější návnadě. Suchá semínka zalijeme dostatečným množstvím vařící vody a necháme bobtnat. V létě můžeme použít v krajním případě i vodu studenou a nechat řepku namočenou přes noc. O síle této návnady jasně hovoří fakt, že se nám ještě nestalo, aby kapři vytažení na břeh neměli v sobě řepku, pokud jsme ji použili ke vnadění. Výhodné je do řepkové lázně přidat i další uvařené partikly (kukuřice, hrách, pšenice), čímž značně zvýšíme jejich účinnost. Rozemletá semena řepky můžeme použít do vnadicích směsí, ale také do mixu na výrobu boilies.

Konopí
Má právem výsadní postavení na pomyslném žebříčku návnad na kaprovité ryby. Spolu s řepkou zřejmě představuje nejlepší drobnou částici k míchání vysoce dráždivých krmných směsí. Před vnaděním konopí namočíme na 24 hodin, poté vaříme na mírném ohni až do popraskání semen. Konopí můžeme také sladit, pražit, rozemlít a moučku použít například při výrobě boilies. Při zakládání krmného místa je mnohem účinnější použít menší dávku vícekrát. Tím si necháváme pootevřená zadní vrátka a můžeme tak včas reagovat na zvýšený výskyt bílé ryby, zejména pak plotice, kterou konopí přitahuje jako magnet.

Tygří ořech a arašídy
V posledních letech stále častěji používaná návnada. Existuje mnoho příznivců i zapřisáhlých odpůrců vnadění ořechy a na některých vodách v Anglii jsou prý dokonce zakázány. Jde téměř o nestravitelné částice výborné chuti, jejichž přípravě je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Ořechy namočíme na 24 hodin, hodinu povaříme a můžeme nechat asi tak tři dny odležet, dokud nepustí jakýsi mléčný zákal. To je právě okamžik, kdy dosahují své největší účinnosti. Protože kaprům nijak výživově neprospívají, je bezpodmínečně nutné při krmení dodržet pravidlo, že méně někdy znamená více. Semletím arašídů získáme kvalitní přísadu do boilie na bázi ptačích zobů.

Cizrna
Je to velmi dobrá návnada, která se dá používat v průběhu celého roku. Částečně s ní při krmné kampani můžeme nahradit i boilies. Cizrna má velice podobné vlastnosti jako obyčejný hrách. Přijímá velmi dobře veškeré vůně, snadno se sladí i barví. Přípravíme ji nabobtnáním v dostatečném množství vody, popřípadě mléčné, aromatizované a oslazené lázni. Dále potom vařením na mírném ohni až do změknutí jednotlivých zrnek. Cizrna není tak náchylná na rozvaření jako hrách, je o něco větší, ale to záleží na druhu, který seženete. Nad bahnem přijímá velice rychle jeho zápach, a proto střídmé vnadění v takovém prostředí je velice důležité. Další nevýhodou je vyšší cena oproti ostatním částicím.

Granule
Ten, kdo nechce ztrácet čas přípravou vnadicí směsi a vařením partiklu, může ke vnadění použít různé druhy granulí, které jsou k dostání v každém obchodě s chovatelskými potřebami. Ve velkochovech lososovitých ryb lze zakoupit granule pro výkrm tržních pstruhů, které se jednoznačně řadí mezi nejlepší návnadu tohoto typu. Přesné složení každého výrobku je částečně zahaleno tajemstvím, ale hlavní přísady tvoří rybí a masokostní moučky, obilné šroty, mořský zooplankton, vitamínové a minerální přísady. Obsahují tedy vše, co každá ryba potřebuje ke zdravému vývoji a rychlému růstu. Vyznačují se velmi silným atraktivním pachem a chutí, jsou dobře stravitelné a pro lov univerzálně použitelné. Rozemletím na moučku získáme vhodnou přísadu do těst, vnadicích směsí a na výrobu přitažlivého boilies. V rybářských obchodech jsou nyní k dostání granule vyrobené cíleně na kapry, jak od tuzemských tak zahraničních výrobců. Stražení všech částic je mnohem účinnější za pomoci vlasové metody. Velmi drobná zrnka můžeme nastražit pomocí BOGEY tmelu od firmy Kryston. Navlhčenými prsty uděláme z tmelu kuličku, na kterou nalepíme suchá semena a pomocí zarážky připevníme tuto kuličku na vlas. Při manipulaci s tmelem buďte opatrní, protože ten se spolehlivě lepí na vše suché. Snažte se vyrobit kuličky co nejmenší, protože přitažlivost částic spočívá také v jejich velikosti. Příliš velká sousta budou na kapry působit nepřirozeně, a tím se zvýší i jejich ostražitost.
Jan Kraus

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

    


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 10

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se