• FFA
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Předčasný návrat na Radutu

  • Hobby G
22. 11. 2011
Po poslední výpravě na Radutu  jsem si řekl, že se tam vrátím nejdříve až za pět let. Svůj slib jsem však nedodržel a jeden aprílový den jsem se rozhodl, že sem v květnu vyrazím na dvoutýdenní výpravu. V průběhu týdne jsem si vyřídil vše potřebné k neplánované cestě. Rovněž se potvrdily všechny moje požadavky u správce přehrady.
Čas k odjezdu jsem si zkrátil přípravou nové výbavy a výrobou bolie. Po dlouhých letech jsem také přistoupil k obměně prutů, navijáků a echolotu. Pruty jsem si vybral od firmy Jet Fish – Specialist 12´3lb, které se mi líbily už dlouhou dobu. Mí kolegové  totiž za jejich pomoci zdolali desítky krásných kaprů, proto jsem ani na chvíli nezapochyboval... Od echolotu jsem očekával barevnou obrazovku a GPS. Moje požadavky v mnohém předběhl Lowrance HDS5, pro který jsem se rovněž bez váhání rozhodl. Boilie jsem si vyrobil samozřejmě v předstihu, aby mohlo důkladně proschnout. Roloval jsem mé oblíbené kombinace ze směsi Biosquid + amino complex oliheň, Bioenzym fish + A.C. losos + liquid liver + esenciální olej grep a Biocrab + A.C. biocrab. V posledních letech lovím na maximálně tvrdé boilie, které vůbec neuskladňuji v mrazáku, ale ponechávám ho po celou dobu volně sušit v přepravkách. 
V den odjezdu jsem zkontroloval nejdůležitější část výbavy, naložil vše potřebné a večer vyrazil na dlouhou cestu směr Rumunsko. Druhý den kolem 18:00 jsem byl u přehrady. Po rychlém uvítání s rumunskými přáteli jsem se přesunul na místo lovu. Pomalu jsem obešel větší část přehrady a vzpomínal na staré zážitky. Byl už večer, takže jsem s přípravou věcí k samotnému chytání nijak nepospíchal. V pohodě jsem přemýšlel, na kterých místech budu lovit. Pomalu jsem si začal chystat pruty a montáže. Po jejich sestavení, sice již za tmy, ale přece jenom jsem jeden prut zavezl pod nejbližší břeh. Plánoval jsem začít chytat až ráno, ale nevydržel jsem nečinně ležet.
V noci mě zbudil hlásič. Docela mi trvalo, než jsem se zorientoval a pochopil, že jsem už na rybách. V předchozích dnech jsem toho totiž moc nenaspal, a tak jsem ještě v polospánku zdolával svou první rybu na Radutě. Byl to 10 kg amur a já jen doufal,  že jich neulovím víc než kaprů, jelikož v přehradě se jich nachází bezpočet.
Ráno jsem dokončil vše potřebné k lovu a vybudoval si tábor na dalších čtrnáct dní a hlavně si natočil bivak tak, aby vrhal co nejvíce stínu. V okolí se totiž nenacházel žádný strom a předpovědi počasí hlásily stále jasno a teploty nad 30 °C.  Kolem oběda jsem měl již vše připravené. Pruty zavezené a mně nezbývalo, než s napětím očekávat, co se bude dít. Předpokládal jsem, že většina kaprů se bude soustřeďovat ve vzdáleném okolí a rozlehlých mělčinách, která jim poskytují velké množství potravy. Moje krmná místa jsem vytvořil právě na nich. ¨
Pět hodin po zavezení jsem se dočkal a zdolával z metrové hloubky prvního kapra, jehož hmotnost byla 16 kg. Do konce dne přišli ještě čtyři kapři a všichni zabrali na nastražený biosquid s olihní. Do čtvrté hodiny ráno jsem ulovil další tři menší ryby do 9 kg. Zbytek dne jsem se snažil dospávat, což se mi částečně dařilo. Záběry ustaly, čemuž jsem byl na chvíli rád. Další akce jsem se dočkal až ve 22:00 a na jejím konci byl desetikiláč. Za patnáct minut nato jsem jednu rybu ztratil. Zamířila si to rovnou do blízkých stromů. Věděl jsem, že pokud budou přicházet záběry z těchto míst, určitě přibudou další ztráty. 
Po půlnoci jsem zdolal 11 kg kapra, tentokrát na biocraba. Od této chvíle až do konce dne jsem ulovil celkem devatenáct kaprů. Největší z nich, krásný a ojedinělý lysec na přehradě, vážil 17,80 kg a měřil 92 cm.
Zabral na bioezym fish s lososem o průměru  24 mm. V podvečer se schylovalo k bouři, ale prošla pouze okrajem a noc byla opět jasná. Krátce po půlnoci jsem zdolával silnou rybu a vychutnával si nový prut. Myslím si, že v některých momentech přesahuje hranice jeho možností, ale potvrzuje moje předpoklady o tom, že si mohu dovolit tvrdé zdolávání u břehu a ovládat rybu při jejich výpadech. Přitom je to tenký a poměrně měkký prut. Po krásném souboji jsem podebral šupináče 17,10 kg a 100 cm. Tipoval jsem mu sice více, ale byla to silná a bojovná ryba s velkým ocasem. Zabrala na bioenzym fish s lososem. Do tohoto boilie jsem ještě přidal esenciální olej grep.
Prut už jsem nepřehodil, stejně jako další dva po záběrech od menších kaprů. Bylo 03:30 a já konečně ulehl s přáním alespoň několika hodin spánku. Bohužel, příposlech se ozval hned za další čtvrt hodinu... Ráno o půl osmé jsem na břeh vytáhl menšího kapra s posledním zavezeným prutem. V pohodě jsem se tedy nasnídal a snažil se vymanit z únavy. Postupně jsem si navázal nové návazce a opět zavezl všechny pruty. Montáže stejně měním každý den, hlavně kvůli háčkům. Po několika zdolaných rybách ztrácí svůj originální tvar a hlavně ostrost. Bojovné ryby a dlouhé souboje se na nich přece jenom podepíší. 

Dvě hodiny po zavezení prutů přišel záběr, ale ryba si to zamířila ke stromu. Nedokázal jsem ji podržet, zastavit a přinutit plavat směrem, kterým jsem chtěl já. Tentokrát byla silnější než já a ztratil jsem s ní kontakt. Vypnula se mi hned ve stromu. Do půlnoci se mi podařilo zdolat ještě jedenáct kaprů. Ten nej byl ulovený na bolie biosquid s olihení a vážil 15,60 kg. V noci se spustil silný vítr a opět se blížila bouřka. Všude po okolí šlehaly blesky a hřmělo, ale přehradu to zase minulo.
Ráno zůstalo chladno a během dne teplota nepřekročila 13 °C. Foukal silný východní vítr, ale ani tato změna nepřibrzdila kapry v jejich aktivitě. Během dne jsem dosáhl dvanácti záběrů. Z toho jsem jednoho kapra vypnul u břehu. Největší váhy z nich dosáhl šupináč 16 kg.
Únava v podvečer byla silnější, než chuť lovit, a tak večer o desáté stahuji pruty a celou noc mám klid. Neustálý koloběh - zavážky, zdolávání a následného fotografování velmi unavuje. Budím se až ráno o půl osmé odpočatý a s novou energií. Tento den jsem ulovil sice méně kaprů, ale zato všechny nad deset kilogramů. Šupináč s váhou 17 kg byl nejtěžší a zabral na bioenzym fish s lososem.
V noci během bouřky jsem měl možnost opět odpočívat. První záběr nového dne přišel až v 17:00. Byl to menší kapr. Nápor menších kaprů během prvních dnů výpravy ustal a následovaly záběry od větších jedinců. Tento den jsem kromě ostatních zdolal dva kapry těsně pod 15 kg a další dva s hmotností 16 kg a 18 kg. Teploty se opět vyšplhaly nad 30 °C a vítr ustal.

Je sobota a končí první polovina výpravy. Během snídaně jsem chytil šupináče s hmotností 16,5 kg, zabral z metrové hloubky na boilie biocrab. Odpoledne jsem zdolával velmi bojovného kapra ze člunu. Podařilo se, 19,60 kg a 102 cm. Zabral ze stejného místa jako předchozí větší ryby. Během prvních dnů jsem zavážel tři pruty na malý prostor v rozmezí asi patnácti metrů. Záběry následovaly v krátké době po sobě a někdy i současně. Rozhodl jsem pro změnu a na nejúspěšnější místo začal zavážet pouze jeden prut. Pro ostatní jsem vyhledával nová místa a chtěl jsem zkusit chytat i ve větších hloubkách. Byl bych raději za méně záběrů, ale od těžších ryb.
Začátek druhé poloviny výpravy mě potěšil zatím jen v jednom směru. Záběry mi začaly přicházet i z nových krmných míst a z hlubší vody, a to ze čtyř metrů. Stále to byli kapři s nižší hmotností. Během celé neděle jsem nepřekročil váhu zdolaných kaprů nad 11 kg. V pondělí krátce po půl noci mě zbudil po krátkém spánku malý osmikilový šupináč. Bezvětrná noc se přeměnila na větrné ráno. Těsně před svítáním jsem zdolal dva kapry během dvaceti minut. Větší z nich měl 12 kg. V průběhu dne jsem pak zdolal dvacet kaprů. Většina z nich mi zabrala na boilie Biocrab z okraje mělčiny ve dvou metrové hloubce. V podvečer jsem zdolával silného kapra, kterému jsem během souboje tipoval více kil, než nakonec měl. Po podebrání kapra do podběráku jsem se zamyslel, jak může takové tělo vyvinout tak obrovskou sílu. Navážil jsem mu jen 11 kg.
Chvíli poté, co jsem kapra pustil zpět do vody, pípnul hlásič. Unavený z předešlých záběrů a zničen nedostatkem spánku, jsem pomalu přistoupil k prutu a jeden z nich zasekl. Na jeho konci jsem ucítil rybu, ale nehodnotil ji jako něco výjimečného. Zdolával jsem ji ze břehu a bez problémů jsem ji přitáhl i přes překážky ve vodě až ke zlomu v blízkosti břehu. Po chvíli jsem pocítil, že ryba překlouzla i přes tento kritický zlom. Pomalu jsem ji přitahoval ke břehu do mělké a zakalené vody. Snažil jsem se ji zdolat bez podběráku, což se mi také podařilo. Když kapr ležel na boku, šel jsem za ním do vody s úmyslem odháčkovat ho a pustit zpět. Stále jsem neviděl jeho celé tělo. Při vyháčkovaní mě očarovala kaprova velká tlama a začal jsem si představovat jeho celkovou velikost. V rychlosti jsem vzal podběrák a snažil se ho obratem podebrat, protože jsem měl strach, že by mi mohl uniknout. Povedlo se a já kapra v podběráku opatrně převracel a odhadoval jeho hmotnost. V duchu jsem si říkal, že by mohl mít do dvaceti kilogramů, ale nahlas jsem to raději nevyslovil. Z množství ulovených kaprů, které se mi promítali před očima za tyto dny a únavy ztrácím i zdravý úsudek. Všechny ryby se mi zdály malé. Z podběráku jsem kapra přesunul na vážící podložku a netrpělivě čekal, jaká čísla se objeví na váze. Ručička se ustálila a já v okamžiku odpočítával hmotnost podložky. Začal jsem křičet výsledné číslo na celou Radutu. Krásný, zdravý šupináč vážil 23,20 kg a měřil 99 cm. Udělal mi ohromnou radost a okamžitě vlil nové síly do dalších dnů. Zabral na jednu z posledních kuliček bolilie Biocrab + A.C. biocrab, které mi právě docházely. Když si představím, že jsem tohoto krasavce málem odháčkoval u břehu...
Už několik dní jsem si krmil místo naproti přes zátoku na špici, ale přesto jsem tam byl stále bez jakékoli akce. Byla to hrana poblíž břehu a ostře poklesla ze čtyř na šest metrů. Zakrmoval jsem boliem Bioenzym fish + A.C. losos. Ráno jsem na toto místo položil montáž a těsně po obědě následoval první záběr. Sice jen šupináč o váze 11 kg, ale i tak potěšil. Zdolával jsem ho ze člunu, a tak ihned po jeho zdolání jsem položil novou montáž na místo a vrátil se na břeh. Za dvě hodiny z téhož místa jsem přitáhl kapra, dlouhého 103 cm a vážícího 19,40 kg. Super. Do večera jsem zdolal ještě jedenáct kaprů z nejúspěšnějšího místa na okraji mělčiny. Zkontroloval jsem množství boilie a přemýšlel, s jakým druhem budu pokračovat, když Biocrab došel. Nejvíce jsem měl Bioenzymu, takže jsem začal na mělčině krmit s ním. Udělal jsem další změnu. Na okraj mělčiny jsem vozil už jen jednu montáž, čímž jsem se snažil zachovat větší klid na lovném místě a tím nalákat větší kapry. Již chvíli po zavezení jsem se dočkal záběru, ale kapra jsem ztratil v blízkých zatopených stromech.
Ve středu po půlnoci jsem si dál oddych. Pruty jsem vytáhl a do osmé hodiny ranní nerušeně spal. Probudil mě až čelní sluneční svit. Po snídani jsem však opět nedočkavě zavážel a doufal, že aktivita kaprů bude pokračovat. Místní pastýř koz a můj přítel Coste se v tento den na mě rozhněval. Krmil jsem šunkou jeho psy, a to mi hned tak neodpustí. Před obědem jsem zdolal i za asistence Costea 16-ti kilového šupináče. Při jeho focení se mě snažil přesvědčit, že by byl lepší kapr na pekáči.  Samozřejmě, že jsem ho pustil zpět do vody a pokračoval v lovu. Z téhož místa se mi podařilo zdolat do večera ještě další kapry 13 kg, 15,5 kg, 12 kg a 19,5 kg. Zde v Rumunsku stále přetrvávalo tropické letní počasí a tou dobou tu bylo nejtepleji z celé Evropy. 

Po jedné hodině v noci se mi rozezvučel levý hlásič. Jeho ostrý zvuk vyplašil pelikány, kteří právě pluli poblíž mých prutů. Tito krásní ptáci sem občas zavítají z blízké dunajské delty, kde mají největší hnízdiště v Evropě. Po krátkém souboji jsem cítil, jak oslabil tah ryby. Podle všeho jsem ji ztrácel, ale ještě nevěděl, jakým způsobem. Až když jsem přitáhl montáž ke břehu, tak jsem zjistil pravou příčinu této ztráty. Byl to rovný háček. Během této výpravy se mi to přihodilo již několikrát, a tak jsem zkrátka zanevřel na mnou, dosud používaný háček. Začal jsem tedy chytat na  háček FOX XS č. 2. Zhotovil jsem si nový návazec, který jsem hned zavezl. Ulehl jsem na lehátko a snažil se rychle usnout. Přál jsem si pospat alespoň do východu slunce. To se mi také splnilo a potěšilo mě, že si kapři dali alespoň na chvíli pokoj. Na jiném místě někde jinde bych se modlil za záběr, ale tady po dvou týdnech neustálé činnosti mi spánkový deficit ubral i na psychice. Ztrácel jsem už i radost ze záběrů, ale vždy po krátkém spánku jsem byl plný energie čekal na to zázračné pípnutí hlásiče...
Slunce bylo jen kousek nad obzorem a já v krátké době po sobě zdolal dva dlouhé kapry 13 kg a 17 kg. První z nich zabral na boilie Biosquid s olihní, druhý na Bioenzym fish s lososem z místa pod břehem. Z tohoto místa přicházelo méně záběrů, ale od těžších ryb. Přesně v poledne jsem ulovil na tomto místě ještě 14 kg kapra a následně o dvě hodiny 16 kg šupináče tak, jako drtivou většinu mých ulovených kaprů.

Večer už jsem myslel na ranní balení. To jsem ještě netušil, že poslední noc si užiji zdolávání silných kaprů. Po půlnoci jsem ulovil kapra 19,40 kg o délce 103 cm. Zabral na místě pod břehem. Později zjistíte, že tohoto kapra jsem chytil pár dní před tím na stejném místě. Kapra jsem si prohlédl na podložce a následoval další záběr z okraje mělčiny. Na Biosquid zabral 15,10 kg poměrně krátký kapr. Ve 04:00 po malém spánku jsem zdolal opět z mělčiny bojovného šupináče s váhou 18,20 kg a délkou 97 cm.
Hodinu po této osmnáctce a krátce po záběru z mělčiny jsem vypnul rybu. Začal jsem si připravovat snídani s mým nepostradatelným zeleným čajem s mátou. Při tom jsem vzpomínal na krásné momenty výpravy a vypnutého kapra již považoval za posledního... Z rozjímání mě vytrhlo pípnutí hlásiče. Swinger klesl a já si říkal, že to bude padák. Sekl jsem a po několika otočení navijákem jsem pocítil tah ryby, který  směřoval doprava. Po chvíli jsem kapra přitáhl do mělké vody ke břehu. Silný bojovník dával vyniknout skvělým prutem a po dvou dlouhých výpadech se ocitl v podběráku. Dlouhý 105 cm kapr vážil 21,5 kg a zabral z místa, které na začátku výpravy bylo úplně hluché. A nakonec se stalo nejúspěšnějším díky největšímu úlovku. Během focení přišel záběr na poslední prut a tím končí i tato fantastická výprava. Ukončil ji kapřík vážící rovných 13 kg. Celkový počet mnou zdolaných kaprů se zastavil na čísle 153. Během čtrnácti dnů jsem toho mnoho nenaspal, ale všechna ta námaha stála za to. Dvě krásné ryby nad dvacet kilogramů a 21 kaprů nad 15 kg byly jistě velkou odměnou. Kaprům jsem dopřával i krmení. Zkrmil jsem celkem 75 kg boilie a 20 kg pelet. Když jsem měl vše sbalené, dopřál jsem si ještě poslední koupel ve vodě Raduty a přesunul se do hotelu. Zde jsem se potkal s výborným italským kaprařem Massimem Mantovanim a vyměnili si několik poznatků o situaci na přehradě. Já jsem končil a on začínal. Popřál jsem mu hodně štěstí při lovu a rozloučil se s ním i s Robertem Radutom. DRUM BUM RADUTA.

Za Jet Fish Peter Šimonič


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se