• sumčák mega bánner
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz
Seznam témat »

Podzimní montáže a lov kaprů

  • Hobby G
20. 06. 2010
 
Podzim sice začíná už v září, ale ta správná doba k lovu velkých kaprů skutečně začíná až v listopadu. Řekneme si něco o správné technice krmení a  montážích na finále sezony.
Kromě jara je nejlepším obdobím na chytání kaprů podzim. Oficiálně sice podzim začíná už na konci září, ale když hovoříme o „kapřím podzimu", většinou se jedná o období od poloviny října do konce prosince. Vzhledem ke změnám počasí jsou totiž ještě v září často letní teploty, teprve v průběhu října se ochlazuje. A teplota hraje velmi důležitou roli. Až po prvních studených nocích začíná klesat i teplota vody. To je pro kapry signál, aby si vytvořili pořádné tukové polštářky, ze kterých budou žít v následujícím chladném ročním období. Na podzim množství přírodního krmení klesá, takže tito vousáči jsou mnohem více než v létě odkázaní na naše krmení. Nyní už si prostě nemohou dovolit naše boilie ignorovat.

Podzimní sezonu zahájíme nejprve na rybnících a malých jezerech. Teplota vody zde klesá rychleji než na velkých hlubokých jezerech nebo na řekách. Na malých vodách lze kapry udržet při krmení dokonce až do zimy. Je však třeba pravidelně zakrmovat. Kapři tak zůstanou aktivní a lze je chytit i při nízkých teplotách vody. Z tohoto důvodu zvolíme pro chytání kaprů pozdě na podzim vodu, která není příliš vzdálená, protože pravidelné zakrmování je na ní snadné. Je třeba si také vyhradit dost času a vydat se okolo vody na procházku, nejlépe s dalekohledem. Můžete při tom pozorovat hladinu a nalézt stanovistě ryb, takže pak budete přesně vědět,kam se má krmení dostat.
Právě pozdě na podzim bychom však měli s krmením šetřit. Látková výměna kaprů není v tuto dobu tak intenzivní a ryby už  nemohou zvládat velká množství krmení. Mohla by rychle vzniknout hora krmení a na chytání byste mohli po zbytek roku zapomenout. Je tedy lepší házet do vody po dobu čtyř dní vždy po dvou kilogramech krmení místo osmi kilogramů najednou v jeden den. Kapři pak mají víc času na to, aby krmení snědli a na místo si zvykli.


K zakrmování je výhodné používání partiklů a boilie, ne však kulaté. Proč? Protože právě na intenzivně prochytáváných vodách už mají kapři s těmito kuličkami z těsta špatné zkušenosti.Proto je lépe místo zakrmovat oválným boiliem nebo boiliem ve tvaru polštářku v různých velikostech, které si doma můžeme sámi vyrobit,
Takové nevzbudí žádné podezření ani v nedůvěřivých velkých kaprech. Pokud se nechcete namáhat s výrobou čtverhranných boilií, lze zakoupit i hotové boilie ve tvarů polštářků. Pro podzimní lov kaprů jsou osvědčené dvě speciální montáže. Za prvé je to takzvaný KD-Rig. U tohoto návazce se háček upevní pomocí lehce upraveného uzle (bezuzlové vázání) na návazec (viz nákres). Okolo vlasu se vedou jen dvě až tři otáčky, zbytek se obtočí přímo okolo ramínka háčku. Na vlas se umístí olověný brok. Výhoda tohoto návazce spočívá v tom, že pokud kapr boilie nasaje, háček se otočí směrem dolů a bezpečně se zasekne do spodního rtu ryby.
Na tento návazec lze upevnit plovoucí kukuřici z umělé hmoty, ale lze na něm velmi úspěšně nabízet i plovoucí boilie nad kobercem z partiklů.

U druhé oblíbené montáže, takzvaného Fast Grip-Rigu, se vlas upevňuje na kroužek z ušlechtilé oceli, který probíhá po ramínku háčku. Nahoře a dole je kroužek zastaven dvěma malými gumovými korálky. Vlas se dvěma boilii navážem o něco delší, než je zvykem u ostatních montáží.Takto sedí háček v kapří tlamě výrazně lépe. Materiál na návazec se skládá z tuhého monofilu, pouze u malých boilií o průměru 15 milimetrů můžeme použít měkký pletený materiál. Pozdě na podzim jsou kapři sice hladoví, ale když se na zakrmeném místě chytá často, mnohdy jim začne „smrdět". Proto se nesoustředíme na jedno místo, ale připravíme si vždy dvě místa která prochytáváme střídavě. Takto bude vaše podzimní radost z úlovků trvat delší dobu.
Mathias Waiden
 
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

 

  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 16

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se